Konieczny
Bujak

4-3-3

Zdjęcie z meczu

Dokładnie w 36 rocznicę wyzwolenia miasta rozegrano wczoraj na stadionie Wisły 146 piłkarską „świętą wojnę". Jut od 7 lal redakcja „Tempa” Organizuje styczniowe mecze wyzwolenia pomiędzy Cracovią i Wisłą, nawiązując do pierwszego po wojnie widowiska sportowego w Krakowie, którym były 28 stycznia 1945 r. mecze Juvenia — Zwierzyniecki 7:2 i Wisła - Cracovia 2-0. Niedzielny mecz wygrała Wisła 4:1 (1:1) i zdobyła trofeum „Tempa" — Herbową Tarcze Krakowa, wykonaną przez artystę. Stefana Lu??? (nazwisko nieczytelne)

Styczniowa pogoda sprzyjała derbom - mrozu nie było. Trenerzy Franczak i Stroniarz wystawili najsilniejsze aktualnie składy. Pierwsze minuty na białej śnieżnej murawie stadionu przy ul. Reymonta upłynęły pod znakiem wyrównanej gry. Prowadzenie nawet zdobyli II-ligowej Po centrze Gacka Błachno skierował w 13 min. pitkę do siatki. Ale wiślacy jeden z kilku groźnych ataków uwieńczyli powodzeniem. W 20 min. po szybkim rajdzie Kmiecik wyrównał i taki też rezultat utrzymał się do przerwy.

Potem dominowali już wyraźnie I-ligowcy W ciągu 1 minuty rozstrzygnęły się losy meczu. Najpierw w 53 min. Iwan efektownym „szczupakiem" zdobył prowadzenie (była to najładniejsza bramka dnia), a w 54 min. Kmiecik uwolnił się spod opieki obrońców gości i było 3:1. Tym samym wiślacki król strzelców zdobył dla swego klubu 250 bramkę, w historii derbów z Cracovia.

W 66 min. Bujak groźnie szarżował bramkę Holochera, ale błyskawiczny kontratak „Białej Gwiazdy" zakończył się zdobyciem czwartego gola przez Iwana Wisła odniosła więc 63 zwycięstwo w spotkaniach z „pasiakami", mając 31 remisów i 52 porażki. Bramki derbów wyglądają aktualnie: 251—208 dla „Białej Gwiazdy".

Mecz był w miarę ciekawy, stanowił urozmaicenie monotonii treningowej tego okresu, kibiców zjawiło się leż niemało — bo 10 tyś. Z ciekawostek pojedynku: po dłuższej przerwie wystąpił FI. Szymanowski; a Cracovia doczekała się nowego hymnu w wykonaniu „Andrusów".
Źródło: Dziennik Polski nr 14 z 19 stycznia 1981 [1]

"„Herbowa Tarcza" dla Wisły, a dla Cracovii nowy... hymn" -

„Herbowa Tarcza" dla Wisły, a dla Cracovii nowy... hymn

Już 72 lata trwa rywalizacja piłkarzy Cracovii i Wisły. Tradycyjne wielkie derby rozegrane już po raz 8 w styczniu dla upamiętnienia rocznicy wyzwolenia Krakowa przyniosły zdecydowane zwycięstwo wiślakom 4:1 (1:1), którzy zdobyli tym samym „Herbową Tarczę Krakowa” ufundowaną przez redakcję „Tempa”. Cracovii na otarcie łez pozostał nowy ...hymn, którego autorem jest Aleksander Kobyliński popularnie zwany „Makino" z zespołu „Andrusy”, a którego refren brzmi: Cracovia, Cracovia, Cracovia, klubie kochany nasz zaśpiewajmy jeszcze raz”.

W I połowie kibice „pasiaków” śpiewali głośno i gromko, bo też ich pupile dzielnie poczynali sobie z I-ligowcem. Później wiwatowali już tylko sympatycy „Białej Gwiazdy”,.. W 13 minucie powędrowały w górę flagi Cracovii kiedy po idealnym dośrodkowaniu z rogu w wykonaniu Gacka, Błacbno efektowną główką zmusił do kapitulacji Holochera. Mecz w tym okresie jest bardzo żywy i ciekawy, w 15 minucie Iwan z bliskiej odległości nie trafia do celu, ale w 3 min. później Kmiecik sprytnie rozegrał piłkę z Wróblem, wyciągnął z bramki Karwackiego i było 1:1. Do końca I połowy gra nie traci na tempie, choć coraz bardziej zarysowuje się przewaga lepszych technicznie wiślaków. Decydujące znaczenie dla przebiegu spotkania mają 53 i 54 minuta. Najpierw po centrze z rogu Kapki, Iwan „szczupakiem” pakuje piłkę do siatki, w 60 sekund później Kmiecik o grał Pera i efektownym strzałem z półobrotu gdzieś z odległości ok. 12 metrów nie dał szans Karwackiemu. Wisła w tej fazie gry zdecydowanie dominuje nad załamanym rywalem, jej akcje są płynne, szybkie. Ukoronowaniem dobrej gry gospodarzy była czwarta bramka, strzelona w 66 min. przez Iwana.

Pojedynek jest już rozstrzygnięty, ale oba zespoły ambitnie walczą do końca. Cracovia etan, się poprawić rezultat, bliski szczęścia jest Grzesiak, ale w 81 minucie z bliskiej odległości strzela nad poprzeczką.

W gumie blisko 10-tysięczna widownia zobaczyła jak na trudne warunki terenowe (boisko pokryte było śniegiem) ciekawy i szybki mecz. Szczególnie Wisła zasygnalizowała, że nie zmarnowała czasu na obozie w Nowym Sączu. Po tym meczu bilans „Świętej wojny” jest następujący: na 146 spotkań, 63 zwycięstwa Wisły, 31 remisów, 52 wygrane Cracovii, bramki 251:206 dla Wisły.

WISŁA: Holocher (Gaszyński) — H. Szymanowski (Nowicki), Budko, Skrobowski, Jałocha, Lipka (Motyka), Kapka, Krupiński (Targosz), Iwan (Kowalik), Kmiecik, Wróbel.

CRACOVIA: Karwecki, Per (Nazimek), Turecki, Dybczak, Podsiadło, Surowiec, Karaś (Liszka), Błachno (Grzesiak), Gacek, Konieczny, Bujak. Sędziował p. Socha.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 14 z 19 stycznia 1981

"Piłkarze „Białej gwiazdy” nie dali szans „pasiakom"" -

Piłkarze „Białej gwiazdy” nie dali szans „pasiakom"

Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.1
Relacja z meczu w dzienniku Echo Krakowa cz.2
TRADYCYJNA „ŚWIĘTA WOJNA" PIŁKARZY DWÓCH NAJSTARSZYCH PODWAWELSKICH KLUBÓW WISŁY I CRACOVII. OBCHODZĄCYCH W TYM ROKU JUBILEUSZ 75-LEC1A, ROZGRYWANA PO RAZ ÓSMY O „HERBOWĄ TARCZĘ KRAKOWA" ZAKOŃCZYŁA SIĘ WYSOKĄ WYGRANĄ ZESPOŁU .BIAŁEJ GWIAZDY" 4:1 (1:1). BRAMKI DLA ZWYCIĘZCÓW ZDOBYLI — KMIECIK 2 (20 i 54 MIN.) ORAZ IWAN 2 (53 I 66 MIN.), DLA CRACOVII — BŁACHNO W 13 MIN. SĘDZIOWAŁ STEFAN SOCHA Z KRAKOWA, WIDZÓW — OK. 10 TYS.

WISŁA: Holocher (80 min. Gaszyński) — Szymanowski (74 min. Nawrocki), Budka, Skrobowski, Jałocha — Lipka (46 min. Motyka), Kapka, Krupiński (46 min. Targosz) — Iwan (74 min. Kowalik), Kmiecik, Wróbel.

CRACOVIA: Karwecki — Per (70 min. Nazimek), Dybczak, Turecki, Karaś (58 min. Tuszka) — Surowiec, Błachno (46 min. Grzesiak). Podsiadło — Gacek, Konieczny, Bujak. W niezwykle bogatej historii obu jubilatek był to już 116 derbowy pojedynek. Odbywał się on w pięknej zimowej scenerii na pokrytym kilkucentymetrową warstwa śniegu boisku przy ul. Reymonta.

Dość liczna widownia nie miała chyba powodów do narzekań, emocji bowiem nie brakowało, a prawdziwą okrasę meczu stanowiły bramki. Strzelono ich pięć, a jedna była ładniejsza od drugiej. W 13 min. prowadzenie dla „pasiaków” uzyskał efektowna „główką” Błachno po dośrodkowaniu z rogu wykonywanym przez Gacka. Siedem minut później gospodarze wyrównali, dzięki skutecznej akcji Kmiecika. Losy spotkania rozstrzygnęły sic w ciągu 60 sekund między 53 a 54 min. Najpierw Iwan „szczupakiem” posłał piłkę do siatki no centrze Kapki, a następnie Kmiecik przy biernej postawie defensorów Cracovii nie dał szans Kareckim. Końcowy rezultat ustalił w 60 min. Iwan, kiedy kilkudziesięciometrowy rajd zakończył celnym trafieniem w dolny róg bramki.

Dokonując oceny tego pojedynku trzeba podkreślić szczególnie dobrą dyspozycję pierwszoligowców. Widać, że obóz w Nowym Sączu spełnił zadania. Swoboda w operowaniu piłka, dobre wybieganie, kolektywna gra — to elementy, które przechyliły szalę na stronę Wisły. „Pasiaki” tylko na początku starały się dorównać kroku sąsiadom zza miedzy, skończyło sic na dobrych chęciach. Czeka ich wiele pracy, aby w nadchodzące; wiosennej rundzie przynosić więcej radości licznym sympatykom.

Zostawiając nieco na boku sprawę końcowego wyniku, chociaż był on dla kibiców najważniejszy. należy dodać, że całkowity dochód z meczu, przekazany zostanie na fundusz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i na rozwój piłkarstwa młodzieżowego w Krakowie.
Źródło: Echo Krakowa nr 13 z 19 stycznia 1981

Mecze sezonu 1980/81

Vegyész Kazincbarcika 1980-07-24 Cracovia - Vegyész Kazincbarcika 0:2  Skra Częstochowa 1980-08-17 Skra Częstochowa - Cracovia 0:4  Jagiellonia Białystok 1980-08-24 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Hutnik Kraków 1980-08-30 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 1:3  Ostrovia Ostrów Wielkopolski 1980-09-03 Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cracovia 1:3  Broń Radom 1980-09-06 Broń Radom - Cracovia 2:3  ŁKS Łódź 1980-09-10 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Stal Rzeszów 1980-09-13 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Concordia Knurów 1980-09-21 Górnik Knurów - Cracovia 1:0  GKS Tychy 1980-09-28 Cracovia - GKS Tychy 0:0  Stal Stalowa Wola 1980-10-04 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Star Starachowice 1980-10-08 Cracovia - Star Starachowice 2:1  Gwardia Warszawa 1980-10-19 Gwardia Warszawa - Cracovia 3:1  Radomiak Radom 1980-10-26 Radomiak Radom - Cracovia 1:1  Resovia Rzeszów 1980-11-02 Cracovia - Resovia Rzeszów 1:2  Concordia Piotrków Trybunalski 1980-11-09 Concordia Piotrków Trybunalski - Cracovia 0:0  Polonia Bytom 1980-11-23 Polonia Bytom - Cracovia 1:1  Błękitni Kielce 1980-11-30 Cracovia - Błękitni Kielce 1:0  Cracovia_herb 1981 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1981-01-18 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  Raków Częstochowa 1981-02-18 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  RKS Ursus 1981-03-11 Cracovia - RKS Ursus 4:1  Jagiellonia Białystok 1981-03-15 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Hutnik Kraków 1981-03-21 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 1:0  Broń Radom 1981-03-29 Cracovia - Broń Radom 2:1  Stal Rzeszów 1981-04-04 Stal Rzeszów - Cracovia 3:0  Concordia Knurów 1981-04-12 Cracovia - Górnik Knurów 3:1  GKS Tychy 1981-04-18 GKS Tychy - Cracovia 1:1  Stal Stalowa Wola 1981-04-26 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Star Starachowice 1981-05-02 Star Starachowice - Cracovia 1:3  Gwardia Warszawa 1981-05-09 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Radomiak Radom 1981-05-17 Cracovia - Radomiak Radom 1:1  Resovia Rzeszów 1981-05-23 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Concordia Piotrków Trybunalski 1981-06-03 Cracovia - Concordia Piotrków Trybunalski 3:2  RKS Ursus 1981-06-06 RKS Ursus - Cracovia 1:0  Polonia Bytom 1981-06-14 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Błękitni Kielce 1981-06-21 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0