2:1

Wietecha (87' k.)

1982-04-18 Wisła II Kraków - Cracovia 0:0

Tempo

"To nie gra, a typowa walka o punkty" - scharakteryzował krótko jeden z kibiców niedzielne spotkanie Cracovii ze Stalą i stwierdzenie to nie było pozbawione racji. "Mecz na szczycie" miał bowiem niezwykle nerwowy przebieg i obfitował w wiele ostrych spięć. Nie bardzo umiał sobie poradzić często bezpardonowo walczącymi piłkarzami nawet arbiter pojedynku, wydając w kilku sytuacjach budzące duże wątpliwości decyzje.

Spotkanie rozpoczęło się od składnych akcji "Pasiaków" i już w 11 min. byli oni bliscy uzyskania bramki. Z kolei dwukrotnie udanymi interwencjami popisał się krakowski bramkarz Koczwara, broniąc strzału Szopy i ubiegając startującego do długiej piłki Bryłę. Mimo szybko zmieniających się sytuacji i wielu okazji do celnych strzałów z obu stron I część meczu zakończyła się bezbramkowo. Po przerwie gra jeszcze bardziej się zaostrzyła, czego efektem były aż 3 żółte kartki.

W 52 min. Błachno, przejmując podanie Surowca na głowę, w na pozór niegroźnej sytuacji zdobył prowadzenie dla Cracovii. Strata bramki tylko na moment poderwała stalowców. Krakowianie, wśród których wybijał się zwłaszcza "motor" większości akcji ofensywnych, Podsiadło, zamknęli dosłownie gości na ich przedpolu i raz po raz niepokoili bramkarza Stali, Rogozińskiego. W 77 min. po kolejnym zamieszaniu podbramkowym Podsiadło dalekim strzałem podwyższył wynik na 2-0. Kiedy wydawało się, że rezultat nie ulegnie już zmianie Turecki na 3 min przed końcem meczu sfaulował na polu karnym Kozyrę i Wietecha pewnie wyegzekwował "jedenastkę", zmniejszając rozmiary porażki Stali.
Źródło: Tempo

"Zacięty mecz i cenna wygrana piłkarzy Cracovii ze Stalą" -

Zacięty mecz i cenna wygrana piłkarzy Cracovii ze Stalą

Tabela i wyniki po 21 kolejce
Piłkarze Cracovii uzyskali wczoraj, po ostatniej nie najlepszej serii występów, bardzo cenne zwycięstwo nad wiceliderem tabeli - Stalą ze Stalowej Woli i dzięki dość nieoczekiwanej porażce bytomskiej Polonii z Górnikiem Knurów powiększyli swą przewagę nad najgroźniejszymi rywalami do 3 pkt. Mecz niedzielny krakowianie wygrali zasłużenie, byli w przekroju spotkania zespołem nieco bardziej dojrzałym, groźniej atakującym. Generalnie jednak rzecz biorąc poziom pojedynku był przeciętny, szczególnie pierwsza połowa miała bardzo nieciekawy, chaotyczny przebieg. Czym mogli „zaimponować’' piłkarze obu zespołów - wzajemnym kopaniem się po nogach, brutalnymi wejściami w przeciwników, zastępując niedostatki wyszkolenia technicznego, szybkości, piłkarskiego sprytu „polowaniem na kości” rywali.

Celowali w tym od pierwszych minut gry piłkarze ze Stalowej Woli, krakowianie nie pozostawali im dłużni. Słabo prowadzący mecz p. Kubanek za późno zaczął sięgać po „żółte kartki”, zaogniając swoją tolerancją i tak napiętą atmosferę na boisku. W efekcie trzech piłkarzy zostało ukaranych „żółtymi kartkami”, i nie było chyba wśród schodzących do szatni po 90 minutach walki graczy ani jednego, któryby nie był mocno poturbowany. Rozumiem, że stawka meczu była wysoka, ale przecież miał to być mecz piłki nożnej...

Cracovia przez długi czas nie mogła sforsować obrony gości, dopiero w drugiej połowie po pięknym dośrodkowaniu Surowca, piłkę przeją łna głowę Błachno i uzyskał pierwszą bramkę. W parę minut potem Zieliński ze Stali zagrał wyraźnie ręką na polu karnym, sędzia jednak nie zareagował.

Goście próbowali kontratakować, krakowianie też przeprowadzili kilka szybkich akcji i w 78 min Podsiadło spoza linii pola bramkowego kapitalnym strzałem pod poprzeczkę podwyższył wynik na 2:0, Krakowianie uspokojeni prowadzeniem różnicą dwóch bramek, zaczęli grać trochę nonszalancko i na kilka minut przed końcem Turecki sfaulował na polu karnym biegnącego do piłki napastnika Stali, tym razem sędzia zareagował i podyktował rzut karny, który zamienił w gola Wietecha. Kilka ostatnich chwil to znów nerwowa gra ale na szczęście minął czas meczu i zwycięstwo pozostało przy zespole gospodarzy.
Źródło: Echo Krakowa nr 26 z 19 kwietnia 1982

"Efektowny gol Podsiadły. W meczu na „szczycie" lepsza Cracovia" -

Efektowny gol Podsiadły. W meczu na „szczycie" lepsza Cracovia

Około 15 tys. widzów oglądało wczoraj w Krakowie pojedynek lidera CRACOVII z wiceliderem — Stalą Stalowa Wola. Ten nienawykle ważny mecz po szalenie zaciętym przebiegu zasłużenie wygrali krakowianie 3:1 (0:0).

Było to na pewno jedno z lepszych 6po?kan Ii-ligowych w Krakowie. Oba zespoły walczyły z wielką ambicją dosłownie o każdy metr boiska. Nie było w tym meczu miejsca na finezję, techniczne zagrania. Tak Cracovia jak i Stal stosowały krótkie, agresywne krycie nie pozwalając rywalowi na rozwijanie akcji ofensywnych. Grano twardo, niekiedy zbyt ostro czego efektem były aż 3 żółte kartki dla Bryły (Stal) oraz Koniecznego i... bramkarza Koczwary (idiotyczny faul tego ostatniego kwalifikował się nawet na wyrzucenie z boiska). I połowa upłynęła na bezpardonowej walce o środkową strefę boiska, a groźnych sytuacji pod bramką jest niewiele. Bliżsi zdobycia gola są goście. W min. strzał głową Wietechy z 4 m. broni Koczwara na słupek, w chwilę potem bramkarz Cracovii ratuje dalekim wybiegiem poza pole karne. wybijając piłkę spod nóg Bryły. Cracovia odpowiada w 24 min. strzałem Koniecznego w aut, w 34 min. w zamieszaniu pod bramką Stali Surowiec, potem Gacek strzelają mało precyzyjnie.

Cały mecz „ustawiła” bramka strzelona przez Cracovię tuż po przerwie. W 53 min. po dośrodkowaniu Surowca, Błachno efektowną główką pokonał Rogozińskiego. W 5 min. później mogło być już 2:0 dla Cracovii. ale Konieczny z bliska strzelił mało precyzyjnie. W tym okresie gra Cracovii mogła się podobać, „pasiaki” grały szybko, skrzydłami, widzieliśmy kilka długich e=krosów, w których celował najlepszy piłkarz na boisku Podsiadło, umiejętnie włączający się do akcji ofensywnych swego zespołu. Goście nie rezygnowali z poprawienia wyniku, często groźnie kontratakowali. Mecz jest w tej fazie bardzo żywy i ciekawy. W 74 min. znowu Koczwara ratuje wybiegiem, a w 77 min. Podsiadło koronuje swoją świetną grę kapitalną bramką strzeloną z 20 m. w samo „okienko”. Teraz gra trochę „siadła” i kiedy wydawało się, że Cracovia pewnie wygra 2:0 w 88 min. następuje zupełnie niepotrzebny faul Tureckiego i Nazimka na Bryle (Koczwara miał już piłkę w rękach) i sędzia Kubanek z Katowic dyktuje karnego. Wietecha strzelił pewnie i w ten sposób ustalony został wynik meczu. W Cracovii obok Podsiadły wyróżniłbym jeszcze Nazimka, Dyb- czaka, Koczwarę (tylko ten głupi faul!), okresami Surowiec, trójka napastników nie błyszczała, ale należy się im uznanie za walkę o każdą piłkę.

CRACOVIA: Koczwara — Nazimek, Turecki, Dybciak, Podsiadło — Liszka, Surowiec, Karaś (78 min. Sasnal) — Gacek, Błachno (83 min. Piskorz), Konieczny.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 51 z 19 kwietnia 1982

Mecze sezonu 1981/82

Stal Mielec 1981-07-12 Cracovia - Stal Mielec 3:2  Ruch Chorzów 1981-07-21 Cracovia - Ruch Chorzów 1:2  Dalin Myślenice 1981-07-26 Dalin Myślenice - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 1981-08-04 Cracovia - Legia Warszawa 1:1  Zawisza Bydgoszcz 1981-08-09 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 2:0  Dalin Myślenice 1981-08-16 Dalin Myślenice - Cracovia 0:2  Wisła Płock 1981-08-22 Wisła Płock - Cracovia 1:0  Stal Stalowa Wola 1981-08-26 Stal Stalowa Wola - Cracovia 4:0  Polonia Bytom 1981-08-30 Cracovia - Polonia Bytom 1:0  Concordia Knurów 1981-09-05 Górnik Knurów - Cracovia 0:1  Ruch Chorzów 1981-09-08 Cracovia - Ruch Chorzów 1:1  Stal Stalowa Wola 1981-09-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 2:0  Broń Radom 1981-09-16 Cracovia - Broń Radom 2:0  Stal Rzeszów 1981-09-20 Cracovia - Stal Rzeszów 3:1  Hutnik Kraków 1981-09-26 Hutnik Nowa Huta - Cracovia 3:0  Błękitni Kielce 1981-10-04 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Raków Częstochowa 1981-10-11 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Avia Świdnik 1981-10-18 Cracovia - Avia Świdnik 3:0  Olimpia Elbląg 1981-10-25 Olimpia Elbląg - Cracovia 1:1  Radomiak Radom 1981-11-08 Cracovia - Radomiak Radom 1:1  Gwardia Szczytno 1981-11-15 Gwardia Szczytno - Cracovia 0:1  Resovia Rzeszów 1981-11-22 Cracovia - Resovia Rzeszów 2:1  Cracovia_herb 1982 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1982-01-24 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Garbarnia Kraków 1982-02-09 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Gwardia Warszawa 1982-02-14 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:1  Polonia Bytom 1982-02-27 Cracovia - Polonia Bytom 1:3  Zawisza Bydgoszcz 1982-03-14 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:1  Wisła Płock 1982-03-21 Cracovia - Wisła Płock 3:0  Polonia Bytom 1982-03-28 Polonia Bytom - Cracovia 2:0  Concordia Knurów 1982-04-04 Cracovia - Górnik Knurów 1:1  Broń Radom 1982-04-10 Broń Radom - Cracovia 3:0  Stal Stalowa Wola 1982-04-18 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:1  Stal Rzeszów 1982-04-24 Stal Rzeszów - Cracovia 0:2  Hutnik Kraków 1982-05-02 Cracovia - Hutnik Nowa Huta 2:0  Błękitni Kielce 1982-05-09 Błękitni Kielce - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 1982-05-15 Cracovia - Raków Częstochowa 1:0  Avia Świdnik 1982-05-19 Avia Świdnik - Cracovia 0:2  Olimpia Elbląg 1982-05-23 Cracovia - Olimpia Elbląg 1:0  Radomiak Radom 1982-05-26 Radomiak Radom - Cracovia 1:0  Gwardia Szczytno 1982-05-30 Cracovia - Gwardia Szczytno 3:0  Resovia Rzeszów 1982-06-06 Resovia Rzeszów - Cracovia 2:1