Kensy
Włoch
Stelmasiak
Zambrzycki

Tego się nikt nie spodziewał... Pretendujący do medalowej lokaty piłkarze szczecińscy nie tylko stanowili jedynie tło dla poczynań zagrożonej Cracovii, ale wręcz rozczarowali. Mało brakowało, a „Pasiaki” zrewanżowałyby się gościom za klęskę pod Wałami Chrobrego (0-4). Ambitny szturm krakowian (po raz pierwszy w obecnej edycji ligowej) przyniósł im rekordowe zwycięstwo 3-0. Mecz mógł się podobać sympatykom Cracovii, ale nie stał na zbyt wysokim poziomie. Wolą walki można do pewnego stopnia zneutralizować niedomogi techniczne, ale wówczas, kiedy przeciwnik – jak w konkretnym wypadku Pogoń – gra bez większej motywacji.
Już początek meczu wskazywał na to, że Cracovia będzie stroną atakującą. Goście bowiem ustawili gęstą sieć przed bramką Szczecha, w której figurowało aż pięciu graczy. Jeden z nich (Ostrowski) oddelegowany został do pilnowania Tobollika. Natomiast do zadań zaczepnych wyznaczono dwójkę Stelmasiak – Zambrzycki, a w drugiej linii figurowali: Biernat, Kensy i Czepan. Piszę figurowali, bowiem właśnie ta formacja zawiodła na całym froncie.
Cracovia nie grała lepiej, niż w kilku ostatnich meczach, lecz bardziej ambitnie. Jakby pod presją licznych kibiców każdy zawodnik walczył do utraty tchu, nawet w ewidentnie niekorzystnej sytuacji. I za to należą się gospodarzom rzęsiste brawa!
Już w 1 minucie krakowianie mogli prowadzić 1-0, bowiem Tobollik został sfaulowany przez... Stelmasiaka, lecz sędzia przyznał gospodarzom „tylko” rzut rożny. W 7 min Lizończyk strzelił w bramkarza, a w 9 minucie po strzale Koniecznego piłka minęła bardzo nieznacznie cel.
Czego nie zdołali dokonać sami gospodarze, pomógł im w 16 minucie bramkarz gości Szczech, który po prostopadłym podaniu Dybczaka do Koniecznego, wystraszył się szarżującego krakowianina, wypuścił piłkę, a nadbiegający Tobollik precyzyjnie skierował ją do bramki. 1-0 rozgrzało publiczność, a „Pasiaki” przypuściły szturm na bramkę rywali. W 18 minucie wynik mógł podwyższyć Konieczny (w starciu z bramkarzem doznał kontuzji), a w 26 minucie Surowiec, lecz strzelił zbyt słabo. W 32 minucie Zambrzycki fatalnie minął się z piłką po centrze Stelmasiaka. W 39 minucie Szczech wybił piłkę po „bombie” Kucia. Nieuwaga krakowian mogła się w 42 minucie skończyć tragicznie, gdyż Włoch strzelił z daleka i piłka sprawiła sporo kłopotu Koczwarze.
W 50 minucie Karaś podwyższył wynik na 2-0, po drugim „prezencie” bramkarza szczecińskiego. I tym razem wypuścił on bowiem piłkę z rąk. Podrażnieni takim obrotem goście wymienili bramkarza i przystąpili do kontrataku. W 63 minucie najbliższy strzelenia gola był Sokołowski, a w 67 minucie po centrze Stelmasiaka Włoch strzelił z bliska głową, lecz Koczwara wspaniale wyczuł intencje rywala i wybił piłkę na róg. Okres gry do 80 minuty był najciekawszy, bo obserwowaliśmy kilka szybszych akcji pod obydwoma bramkami. M. in. sprytnie egzekwowali wolnego (70 min) krakowianie, ale Długosz wybił piłkę na korner, a strzał Stelmasiaka (75 min) wyłapał Koczwara.
Wynik meczu ustalił Wrześniak po strzale w pełnym biegu, ale główna w tym była zasługa Surowca. Natomiast na 3 minuty przed końcowym gwizdkiem arbitra Stelmasiak jeszcze raz sprawdził formę bramkarza gospodarzy.
Zwycięstwo Cracovii z pewnością ucieszyło jej licznych zwolenników, ale szukając indywidualności w zespole można wskazać tylko na tercet: Turecki, Dybczak i Tobollik. W Pogoni najbardziej zawiódł bramkarz, ale też po Kensym i Biernacie dużo więcej się spodziewaliśmy. P.S. Wśród obserwatorów meczu był prezes Widzewa, p. Sobolewski w licznej asyście oraz grupa mielczan (!?).

Źródło: Tempo