Janikowski
Kubisztal

4-3-3

Tempo

Przed spotkaniem w opiniach miejscowych dziennikarzy przeważał zdecydowany optymizm, a punktem wyjścia do tego były dwa zwycięstwa wyjazdowe zespołu poznańskiego. Jak trudno się gra z zespołami zagrożonymi spadkiem przekonała się nie po raz pierwszy i widownia i piłkarze. Największy tumult na trybunach wywołały doniesienia z Łodzi, bo tam m. in. rozstrzygała się kwestia, kto zostanie liderem po tej kolejce.

O pierwszej połowie meczu można powiedzieć, że była bardzo słaba. Gospodarze grali apatycznie i po prostu źle. Ustawione przez Cracovię zapory obronne, składające się z 10 zawodników, były nie do przebycia przez graczy Lecha. Tylko w 29 min. Kapica znalazł lukę, ale strzelić nie potrafił. W 40 min. padł gol dla Cracovii, ale z pozycji spalonej. I na dobrą sprawę to wszystkie ciekawsze momenty z pierwszych 45 minut.
Nie wiem, co powiedział w przerwie meczu swoim piłkarzom Wojciech Łazarek, ale po zmianie stron zaczęli poruszać się po boisku żwawiej i stwarzać groźne sytuacje. W 55 min. główkował Jakołcewicz, ale na posterunku był Wojciechowski. W 67 min. widzieliśmy bardzo szybką i składną akcję zespołu Lecha, zakończoną strzałem głową Kapicy. Piłka trafiła w poprzeczkę. W tym okresie, jak i zresztą w całym meczu krakowianie ograniczali się do sporadycznych nieefektywnych kontrataków. Jednym słowem nie stworzyli oni ani razu poważniejszego zagrożenia pod bramką Lecha.
Rozstrzygnięcie spotkania nastąpiło w 72 min. Po rzucie rożnym do piłki wyskoczył wprowadzony 4 minuty wcześniej na boisko Szewczyk i pięknym strzałem głową pokonał zupełnie bezradnego Wojciechowskiego. Do końca spotkania rezultat nie uległ zmianie, chociaż okazji do zdobycia bramek poznaniacy mieli sporo. W sumie więc zwycięstwo Lecha jest zasłużone.

Nielicznych emocjonujących momentów nie wytrzymał jednak jeden z kibiców, którego z ciężkim zawałem serca odwieziono do szpitala.
Źródło: Tempo

"Do 72 min był remis" -

Do 72 min był remis

Artykuł w Gazecie Krakowskiej
Zgodnie z oczekiwaniami piłkarze Cracovii zostawili oba punkty w Poznaniu, przegrywając a Lechem 0:1 (0:0). Krakowianie nadal grali w osłabionym składzie bez Nazimka 1 Podsiadły, ale z Janikowskim, którego uraz okazał się mniej groźny Goście nastawili się od pierwszych minut na grę defensywną Gospodarze mieli od początku przewagę ale nie potrafili sforsować muru obronnego gości złożonego z 8—9 piłkarzy Nieciekawa, nudna połowa.

Po przerwie przewaga gospodarzy wzrosła jeszcze bardziej, często atakowali, sporo strzelali, ale bramkarz Wojciechowski bronił bardzo pewnie. Piłkarskiego nosa m:ał trener Łazarek, który w 68 min. wprowadził na boisko Ryszarda Szewczyka i ten w 4 min. Później po rzucie rożnym uzyskał jak się potem okazało zwycięskiego gola. Po tej bramce gra ożywiła się, Cracovia ambitnie walczyła o uzyskanie remisu, gospodarze, do których dotarła wiadomość o porażce Widzewa chcieli przypieczętować zwycię¬stwo drugim golem. Ta faza gry była najciekawsza.

CRACOVIA: Wojciechowski — Surowiec. Dybczak. Konieczny, Kuć — Hnatio, Bzukała, Gryba — Tyrka, Janikowski, Kubisztal.

LECH: Pleśnierowicz — Pawlak, Łukasik, Jakołcewicz, Barczak — Bąk. Miłoszewicz. (40 min. Niewiadomski), Oblewski — Kofnyt (08 min. Szewczyk). Kapica, Okoński.

Sędziował Czemarmazowicz ze Szczecina, widzów ok. 25 tys.
Źródło: Gazeta Krakowska nr 111 z 10 maja 1984

"Niewiele brakowało, aby osiągnęli remis" -

Niewiele brakowało, aby osiągnęli remis

(Obsługa własna)

LECH — CRACOVIA 1:0 (0:0). Bramkę strzelił w 69 min. Szewczyk. Sędziował p. Krzysztof Czemarmazowicz ze Szczecina. CRACOVIA — Wojciechowski — Kuć. Dybciak. Konieczny, Tyrka (od 69 min. Kasperek) — Surowiec, Bzukała, Graba, Hnatio — Janikowski, Kubisztal. Mało klubów cieszy się taką sympatią w Poznaniu jak Cracovia. Ale za sympatię punktów nikt nie daje... Porażka 0:1 z mistrzami Polski, wstydu „pasiakom” nie przynosi, ale za grę mogą dostać najwyżej ocenę niedostateczną z plusem. Ten plus za ambicję.

Trudno wyróżnić jakieś formacje w drużynie Cracovii, ponieważ od początku 10 piłkarzy broniło dostępu do własnej bramki i niewiele brakowało, aby osiągnęli remis. Mecz był dość nudnawy. Lechici atakowali, krakowianie wybijali piłkę gdzie się dało. Gromki doping trybun przyniósł efekt dopiero w 69 minucie, po celnym strzale Szewczyka. Może kolejarzy uskrzydliła wiadomość, że Widzew przegrywa z Ruchem w Łodzi.

O samym widowisku nic rewelacyjnego powiedzieć nie można. Trener Walczak skomentował mecz tak: — Liczyliśmy się z przegraną. Przeciwko Lechowi trzeba mieć 11 dobrych zawodników. Prowadzenie otwartej gry było niemożliwe. Gdybyśmy stracili gola w pierwszych minutach, wynik byłby o wiele gorszy.
ROMUALD STANIEWICZ
Źródło: Echo Krakowa nr 93 z 10 maja 1984

Mecze sezonu 1983/84

Videoton Fehérvár 1983-06-25 Cracovia - Videoton Fehérvár 1:3  Sturm Graz 1983-07-02 Sturm Graz - Cracovia 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-09 Cracovia - Rudá Hvězda Cheb 0:2  Rudá Hvězda Cheb 1983-07-16 Rudá Hvězda Cheb - Cracovia 2:0  Sturm Graz 1983-07-23 Cracovia - Sturm Graz 1:1  Videoton Fehérvár 1983-07-30 Videoton Fehérvár - Cracovia 6:0  Pogoń Szczecin 1983-08-10 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:2  Chemie Buna Schkopau 1983-08-11 Cracovia - Chemie Buna Schkopau 6:2  Wisła Kraków 1983-08-13 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 1983-08-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Szombierki Bytom 1983-08-21 Szombierki Bytom - Cracovia 3:2  Widzew Łódź 1983-08-28 Cracovia - Widzew Łódź 0:0  Zagłębie Sosnowiec 1983-09-10 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:0  Bałtyk Gdynia 1983-09-14 Bałtyk Gdynia - Cracovia 3:2  Motor Lublin 1983-09-17 Motor Lublin - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 1983-09-21 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lech Poznań 1983-09-24 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Legia Warszawa 1983-10-01 Cracovia - Legia Warszawa 3:1  Górnik Wałbrzych 1983-10-12 Górnik Wałbrzych - Cracovia 2:0  Górnik Zabrze 1983-10-16 Cracovia - Górnik Zabrze 0:1  ŁKS Łódź 1983-10-22 ŁKS Łódź - Cracovia 3:0  Ruch Chorzów 1983-11-05 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  GKS Katowice 1983-11-13 GKS Katowice - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 1984 Trening Noworoczny  Wisła Kraków 1984-01-29 Cracovia - Wisła Kraków 0:0 k.6:5  Concordia Knurów 1984-02-09 Górnik Knurów - Cracovia 0:2  Piast Gliwice 1984-02-15 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Stal Stalowa Wola 1984-02-20 Cracovia - Stal Stalowa Wola 5:1  Start Łódź 1984-02-22 Cracovia - Start Łódź 2:0  Arka Gdynia 1984-02-25 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Błękitni Kielce 1984-03-04 Cracovia - Błękitni Kielce 2:0  Pogoń Szczecin 1984-03-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:0  Lechia Zielona Góra 1984-03-14 Cracovia - Lechia Zielona Góra 3:0  Wisła Kraków 1984-03-18 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Śląsk Wrocław 1984-03-24 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Szombierki Bytom 1984-04-08 Cracovia - Szombierki Bytom 3:0  Widzew Łódź 1984-04-15 Widzew Łódź - Cracovia 1:0  Bałtyk Gdynia 1984-04-25 Cracovia - Bałtyk Gdynia 0:2  Zagłębie Sosnowiec 1984-04-29 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 0:0  Motor Lublin 1984-05-05 Cracovia - Motor Lublin 0:0  Lech Poznań 1984-05-09 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 1984-05-13 Legia Warszawa - Cracovia 3:0  Górnik Wałbrzych 1984-05-19 Cracovia - Górnik Wałbrzych 1:0  Górnik Zabrze 1984-05-26 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  ŁKS Łódź 1984-06-03 Cracovia - ŁKS Łódź 0:0  Ruch Chorzów 1984-06-10 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  GKS Katowice 1984-06-13 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Dalin Myślenice 1984-07-08 Dalin Myślenice - Cracovia 0:4