J. Czarnik
Rząsa

4-4-2

Tempo

Udanie zainaugurowali II-ligowy sezon piłkarze Cracovii, odnosząc jakże cenny sukces w Dębicy. Mecz nie stał wprawdzie na najwyższym poziomie, niemniej był bardzo zacięty. Po pierwszych, nerwowych minutach, pierwsi otrząsnęli się gospodarze i w 21 min. groźnie strzelał Liedtke; piłka poszybowała jednak nad poprzeczką. W 22 min. Owca egzekwował rzut wolny z ok. 30 metrów, ale na posterunku był Podgórski.
Po przerwie krakowianie przeprowadzili kilka groźnych kontr i jedna z nich zakończyła się strzeleniem zwycięskiej bramki. Węgiel popisał się efektownym rajdem, bramkarz Wisłoki minął się z piłką i Czarnik nie miał problemów z umieszczeniem jej w siatce. Od tego momentu miejscowi przejęli inicjatywę. Szewczyk i Mysiak groźnie strzelali (64 i 82 minuta) jednak Holocher nie dał się zaskoczyć.
Źródło: Tempo 29 lipca 1991

"Spokojna premiera w Dębicy" -
b.d.

Spokojna premiera w Dębicy

Stomil-Wisłoka — Cracovia 0-1 (0-0)

Trwa dobra passa Cracovii. Po zdobyciu mistrzostwa Polski juniorów, krakowianie odnieśli zwycięstwo na inaugurację rozgrywek II ligi.

Po meczu stojącym na nie najwyższym poziomie, ale bardzo zaciętym, w którym obie drużyny włożyły dużo ambicji i zaangażowania, goście odnieśli zasłużony sukces. W pierwszych minutach dała znać o sobie nerwowość w poczynaniach zespołów. Pierwszy groźny strzał oddał Liedtke w 21 min, ale piłka uderzona głową poszybowała jednak nad poprzeczką. Minutę później Owca, egzekwując rzut wolny z 30 m, uderzył bardzo silnie i Podgórski z najwyższym trudem obronił.

W drugiej połowie Cracovia coraz częściej groźnie kontratakowała i w 55 min, po znakomitym rajdzie Węgla i jego dośrodkowaniu, bramkarz Wisłoki nie sięgnął piłki i stojący kilka metrów od bramki Czarnik nie miał kłopotów ze zdobyciem gola. Od tego momentu Wisłoka desperacko atakowała, groźnie strzelali Szewczyk w 64 min i Mysiak w 82 min, ale Holocher w obydwu wypadkach wypiąstkował piłkę na róg.

Mecz toczył się w sportowej atmosferze, kibice obydwu drużyn kulturalnie dopingowali swoim drużynom. 0-1 Czarnik, 55 min

WISŁOKA: Podgórski - Szewczyk, Gierałka, Pieniążek, Kosek — W. Bielatowicz, Benedyk,Galas, Czernicki — Zawora, (72 min Mysiak), Liedtke, (65 min Podlasek).

CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Leśnowolski, Duda, Kubik, — Węgiel (84 min Gruszka), Owca, Wrześniak, Depa (89 min Hajduk) — Czarnik, Rząsa.

Żółte kartki: Owca, Wrześniak, Ziętara.

Sędziował St. Kawczak z Bielska-Białej. Widzów 4 tys.
Źródło: b.d. 29 lipca 1991

"Wisłoka Dębico — Cracovia 0—1 (0—0)" -
b.d.

Wisłoka Dębico — Cracovia 0—1 (0—0)

0—1 — Czarnik 56 min.

Sędziował Stanisław Kawczak (Bielsko-Biała). Widzów ok. 3500. WISŁOKA: Podgórski —Szewczyk. Gierałka, Pieniążek, Gosek — Bielatowicz, Galas, Czernicki, Benedyk — Zawora (72. Mysiak), Liedtke (65. Podlasek). Trener Jan KASOWICZ.

CRACOVIA: HOLOCHER -Ziętara, Leśnowolski, Duda, Kubik — Węgiel (84. Gruszka), Owca. Wrześniak, Depa (90. Hajduk) — Czarnik. Rząsa. Trener Janusz SPUTO.

Gospodarze grali nerwowo i zbyt asekuracyjnie. Goście poza ambicją niczym specjalnie się nie wyróżniali. Słabo spisywał się Podgórski, który w 22 minucie niezbyt groźny strzał Owcy z wolnego omal nie przepuścił, a w 56 minucie centrę Węgla sparował wprost pod nogi Czernika, który dopełnił tylko formalności. Na pochwałę zasłużył natomiast Holocher. który obronił soczyste uderzenia Szewczyka, Bielatowicza i Mysiaka. W końcówce gospodarze uzyskali przewagę, nieźle spisywali się obrońcy gości i wspomniany już Holocher.

"„Pasiaki" lepsze" -
b.d.

„Pasiaki" lepsze

Wisłoka. — Cracovia 9:1 (0:0)

WISŁOKA: Podgórski — Szewczyk, Gierałka, Gosek, Pieniążek — Bielatowicz, Galas, Czernicki, Pieniążek — Zawora (72, Mysiak), Liedtke (61, Podlasek).

CRACOVIA: Holocher — Ziętara, Leśnowolski, Duda, Kubik — Węgiel (84, Gruszka), Owca, Wrześniak, Depa (88, Hajduk) — Rząsa, Czarnik.

Bramkę strzelił Czarnik (56).

Sędziował T. Kasprzak (Bielsko-Biała). Żółte kartki: Owca, Wrześniak, Ziętara. Widzów 4 tys.

Gospodarze rozpoczęli nerwową, co dziwi, gdyż dysponują bardziej rutynowaną drużyną. Grali nieskładnie i nie potrafili zagrozić bramce krakowian. Przyjezdni kontrolowali grę, groźnie atakując bramkę Podgórskiego. Bronił on w tym czasie bardzo dobrze i kilkakrotnie uchronił Wisłokę od u-traty gola.

Również początek drugiej połowy należał do Cracovii. W 56 min. Podgórski wypuścił piłkę z rąk i Czarnik z bliska dobił ją do bramki. Ten jedyny błąd bramkarza gospodarzy kosztował ich utratę punktów. Na nic nie zdały się późniejsze ataki, wyprowadzane zwłaszcza przez Mysiaka. Miał on dogodne sytuacje (82 i 84 min), ale tym razem górą był Holocher. Również Benedyk mógł zmienić wynik, minimalnie chybiając w 81 min. Zakończyło się więc zwycięstwem młodszej drużyny, ale grającej bardziej dojrzale.

"Zwycięskie „pasy"" -
b.d.

Zwycięskie „pasy"

(„CZAS”) WISŁOKA DĘBICA — CRACOVIA 0:1 (0:0), gol Cs arnik 55 minuta, sędziował Kawczak z Bielska, żółte kartki: Owca, Wrześniak, Ziętara, widzów ok. 5 tys.

WISŁOKA: Podgórski — Szewczyk, Gierałka. Pieniążek, Gosek — Bielatowicz, Galas, Benedyk. Czernicki, Zawora (71 Mysiak), Liedtke (66 Podlasek).

CRACOVIA: Holocher — Ziętara. Leśnowolski, Duda, Kubik, Węgiel (84 Gruszka), Wrześniak, Owca. Depa (89 Hajduk) — Czarnik, Rząsa.

W spotkaniu dwóch beniaminków lepsza była Cracovia. Goście pokazali dobrą technicznie grę, poprawnie grała ich defensywa. Gospodarzom nie można odmówić ambicji, ale gorzej było ze skutecznością.

Gra przez większość meczu toczyła się przeważnie w strefie środkowej. W 21 min groźnie strzelał Liedtke, ale nad poprzeczką. Po przerwie kilka pomysłowych akcji przeprowadzili krakowianie, w 55 min, po zagraniu Węgla, Czarnik pokonał źle ustawionego Podgórskiego. Gospodarze próbowali odrobić straty, bliscy szczęścia byli Szewczyk i My-siak. ale Holocher nie dał się zaskoczyć.

"Wykorzystali W bramkarza" -
b.d.

Wykorzystali W bramkarza

Wisłoka — Cracovia 0:1 (0:0)

Bramka: Czarnik (56). Sędziował S. Kawczak (Bielsko-Biała). Żółte kartki: Owca, Wrześniak, Ziętara. Widzów ok. 3,5 tys.

Wisłoka: Podgórski — Szewczyk, Gierałka, Pieniążek, Gosek — W. Bielatowicz, Galas, Czernicki, Benedyk — Zawora (72’ Mysiak), Liedtke (65’ Podlasek).

Cracovia: Holocher — Ziętara, Leśnowolski, Duda, Kubik — Węgiel, (84’ Gruszka), Owca, Wrześniak, Depa (90’ Hajduk) — Czarnik, Rząsa.

Pierwsza połową meczu nie była zbyt ciekawa. Dębiczanie wyraźnie się obawiali rywalu Tylko Liedtke i Czarnik byli bliscy zdobycia gola (ten drugi oczywiście dla gości), ale główkowali niecelnie.

W 56 min. Węgiel przeprowadził efektowny rajd i zacentrował na pole karne. Interwencja Podgórskiego była tak niefortunna, że odbitą przez niego piłkę przejął Czarnik i z bliska tylko dopełnił formalności. Od tego momentu gospodarze uzyskali przewagę. W 70 min. Szewczyk, a chwilę później W. Bielatowicz nie pokonali z bliskiej odległości dobrze spisującego się Holochera. Bramkarz gości sparował też dwa strzały Mysiaka z dystansu. W końcówce spotkania przewaga gospodarzy była bardzo duża. W ataku brał u-dział nawet obrońca Gierałka.

W Cracovii obok golkipera wyróżnili się przebojowy Wegiel i mądrze rozdzielający piłki Owca.

Mecze sezonu 1991/92

Start Nowy Sącz 1991-07-24 Start Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisłoka Dębica 1991-07-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:1  Stomil Olsztyn 1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2  Unia Tarnów 1991-08-07 Unia Tarnów - Cracovia 3:1  GKS Bełchatów 1991-08-11 GKS Bełchatów - Cracovia 3:1  Gwardia Warszawa 1991-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:1  Olimpia Elbląg 1991-08-28 Olimpia Elbląg - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3  Stal Rzeszów 1991-09-07 Stal Rzeszów - Cracovia 5:0  Korona Kielce 1991-09-11 Cracovia - Korona Kielce 0:1  Avia Świdnik 1991-09-14 Cracovia - Avia Świdnik 1:1  Wisła Płock 1991-09-21 Petrochemia Płock - Cracovia 1:1  Wieczysta Kraków 1991-09-25 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:3  Chemik Bydgoszcz 1991-09-29 Cracovia - Chemik Bydgoszcz 1:2  Błękitni Kielce 1991-10-05 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1991-10-13 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Bocheński Bochnia 1991-10-16 KS Bocheński - Cracovia 2:2  Boruta Zgierz 1991-10-19 Boruta Zgierz - Cracovia 4:0  Siarka Tarnobrzeg 1991-10-26 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:1  Resovia Rzeszów 1991-11-02 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 1991-11-10 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0  Bukowina Czerniowce 1991-11-24 Cracovia - Bukowina Czerniowce 3:1  Cracovia_herb 1992 Trening Noworoczny  Górnik Konin 1992-01-22 Cracovia - Górnik Konin 1:1  Górnik Konin 1992-01-25 Cracovia - Górnik Konin 3:2  Jadowiczanka Jadowniki 1992-01-30 Cracovia - Jadowiczanka 5:0  Wawel Kraków 1992-02-01 Cracovia - Wawel Kraków 4:1  Tesla Stropkov 1992-02-05 Cracovia - Tesla Stropkov 2:2  Tarnovia Tarnów 1992-02-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0  Świt Krzeszowice 1992-02-12 Cracovia - Świt Krzeszowice 2:0  Tarnovia Tarnów 1992-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 0:1  Górnik Konin 1992-02-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1  Hutnik Kraków 1992-02-23 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0  Bolesław Bukowno 1992-02-27 Cracovia - Bolesław Bukowno 5:0  Jagiellonia Białystok 1992-03-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:3  Górnik Siersza 1992-03-04 Cracovia - Górnik Siersza 1:2  Wisłoka Dębica 1992-03-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:2  Stomil Olsztyn 1992-03-14 Stomil Olsztyn - Cracovia 1:1  Wanda Kraków 1992-03-18 Wanda Kraków - Cracovia 0:5  GKS Bełchatów 1992-03-22 Cracovia - GKS Bełchatów 0:1  Korona Kielce 1992-03-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Gwardia Warszawa 1992-04-05 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Olimpia Elbląg 1992-04-12 Cracovia - Olimpia Elbląg 0:1  Jagiellonia Białystok 1992-04-18 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1  Stal Rzeszów 1992-04-26 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Avia Świdnik 1992-04-29 Avia Świdnik - Cracovia 2:0  Wisła Płock 1992-05-03 Cracovia - Petrochemia Płock 2:1  Kabel Kraków 1992-05-06 Kabel Kraków - Cracovia 4:2  Chemik Bydgoszcz 1992-05-09 Chemik Bydgoszcz - Cracovia 4:1  Błękitni Kielce 1992-05-17 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Polonia Warszawa 1992-05-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:2  Boruta Zgierz 1992-05-31 Cracovia - Boruta Zgierz 0:1  Siarka Tarnobrzeg 1992-06-06 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 3:0  Resovia Rzeszów 1992-06-13 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3  Widzew Łódź 1992-06-16 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1992-06-20 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 5:2