4-4-2

.

przed meczem...

Tempo

Szczęście opuściło Cracovię. W meczu, który spokojnie powinna wygrać, wystarczył kwadrans dekoncentracji, by Stomil wywiózł z Krakowa oba punkty. Sygnałem zlekceważonym przez "Pasy", że prowadzenie jedną bramką to za mało, by czuć się spokojnie, była 54 min. Romanowski znalazł się sam na sam z Holocherem, który w znakomitym stylu obronił. Nic nie był jednak w stanie zrobić, gdy 10 minut później Baca z najbliższej odległości wyrównał. Minutę potem Prucheński "zakręcił" obrońcami Cracovii i trafił obok wybiegającego bramkarza. W 68 min mecz został przerwany - ulewa trwała od 30 minuty, W końcówce desperackie ataki gospodarzy przyniosły dwa rzuty wolne. W 81 min po strzale Kubika trafiła w słupek, po minucie to samo stało się po uderzeniu Owcy.
Źródło: Tempo 5 sierpnia 1991

"Ulewa sprzymierzeńcem gości" -

Ulewa sprzymierzeńcem gości

Cracovia — Stomil Olsztyn 1:2 (1:0)

Bramki: Owca (11) — Baca (65), Prucheński (66). Żółte kartki: Owca i Gruszka — Ząbecki. Sędziował H. Pawiłowski (Rzeszów). Widzów ok. 5 tys.

Cracovia: Holocher — Węgiel, Duda, Leśniowolski, Kubik — Września, Owca, Hajduk, Depa (56’ Gruszka) — Czarnik (67’ Hermaniuk), Rząsa.

Przez 4 kwadranse mecz był nadzwyczaj szybki i zacięty a akcje zmieniały się jak w kalejdoskopie. Raz w ataku byli gospodarze, to znów szturmowali goście. Już w 5 i 6 minucie Czarnik oraz Rząsa mieli okazję zdobyć gola dla gospodarzy. Natomiast w 7 min. po akcji najlepszego gracza w zespole Stomilu, szybkiego prawoskrzydłowego Romanowskiego piłkę dopadł Żukowski i posłał tuż, tuż obok słupka bramki Holochera. Prowadzenie uzyskał Owca z rzutu wolnego w 11 min. Z ogromną siłą uderzona piłka wypadła z rąk bramkarza Bohdanowicza i przekroczyła linię bramkową, co podniesieniem żółtej chorągiewki wskazał sędzia liniowy. W chwilę później Prucheński był bliski wyrównania, a w 20 i 28 min. bliscy podwyższenia wyniku byli Czarnik i Hajduk, Mecz mógł się podobać, raz atakował Szulżycki, to znów po strzale Rząsy piłka ugrzęzła w „bocznej" siatce. W 45 min. Holocher wybił na róg piłkę po atomowym strzale Jankowskiego z ok. 30 m. Niewiele zmieniło się po przerwie. W 55 min. Holoeher wygrał pojedynek sam na sam z Romanowskim, Kiedy po 60 min. gry nad stadionem oberwała się chmura gospodarze stracili impet i już w 65 min., po centrze wspomnianego prawoskrzydłowego nieobstawiony Baca zmienił kierunek lotu piłki lokując ją w siatce. Utrata gola tak „zamurowała" krakowian, że w 100 sekund później nie usiłowali nawet przeszkodzić Prucheńskiemu, kiedy z obrębu póła karnego posłał piłkę w sam róg bramki Holochera, W 70 min. arbiter przerwał na blisko 8 minut mecz, gdyż z nieba lały się strumienie wody. Później gra została wznowiona, ale nie przyniosła zmiany rezultatu, chociaż... Kubik i Owca strzelali w słupek. Cóż deszcz okazał się sprzymierzeńcem gości, choć z przebiegu gry i oddanych strzałów gospodarze na remis zasługiwali. (JAF)

20 milionów złotych dla młodzieży Cracovii.

Przed meczem na stadionie im. J. Kałuży odbyła się uroczystość wręczenia mistrzom Polski juniorów pucharu i czeku na 20 milionów złotych od KOZPN. Wręczenia nagród z listem gratulacyjnym dokonali prezes mgr Jan Nowak i wiceprezes płk dypl. Mieczysław Karus. Dodajmy, że są to pieniądze z przeznaczeniem na szkolenie piłkarskiej młodzieży.
(JAF)
Źródło: Dziennik Polski 5 sierpnia

"Tylko początek był udany" -
b.d.

Tylko początek był udany

CRACOVIA: Holocher — Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik — Hajduk, Owca, Wrześniak. De pa (Gruszka 56) — Czarnik (Hermaniuk 66), Rząsa

Bramki: Owca (11 min.) i Baca (65) oraz Frucheński (66) Sędziował H. Pawłowski (Rzeszów), żółte kartki Owca (C) i Gruszka (Ć), Ząbeski (S). Widzów 6 tys.

Inauguracja II ligowego sezonu na stadionie Cracovii miała bardzo przyjemny początek. Prezes Jan Nowak w imieniu KOZPN wręczył mistrzom Polski juniorów puchar i 20 min zł., szef zespołu „Andrusy” Olek „Makino” Koby

liński kasety z nagraniami kapeli, firma cukiernicza Ricardo ofiarowała 20-kg tort w kształcie boiska piłkarskiego, zaś beniaminkom II ligi znany restaurator Stanisław Kmita ufundował 20 par piłkarskich butów „Puma”. Tylko początek był udany. Beniaminek rzucił się do ataku i Rząsa już w 5 min. posłał piłkę tuż obok dłuższego rogu. W minutę później pod bramką olsztynian zrobił się prawdziwy kocioł, ale bez rezultatu. Goście również próbowali groźnie kontratakować. W 11. min. było 1:0. Owca « 35 m huknął z wolnego 1 bramkarz gości przepuścił piłkę między nogami. W chwilę potem zaczął padać deszcz, który przemienił się w ulewę, i tak. że sędzia przerwał w 2 i połowie na 8 minut spotkanie-j Ale wcześniej silniejsi fizycznie i lepiej radzący sobie na.: śliskim boisku stomilowcy w przeciągu dwóch minut rozstrzygnęli spotkanie na swoją korzyść i trzeba przyznać — po bardzo ładnych akcjach. Inna rzecz, że defensorzy Cracovii za bardzo im w tym nie. przeszkadzali.

Wynik mógł jeszcze ulec zmianie, ale w 78 i 79 min. krakowianie dwukrotnie po rzutach wolnych trafili w słupek.
(WK)
Źródło: b.d. 5 sierpnia

"CRACOVIA Kraków – STOMIL Olsztyn 1:2 (1:0)" -
b.d.

CRACOVIA Kraków – STOMIL Olsztyn 1:2 (1:0)

Bramki: Cracovia — Owea 11 Stomil — Baca 65. Prócheńskl 67. Sędziowali:Pawilowski jako główny oraz Dulski i Bęben (Rzeszów). Widzów 6000

CRACOVIA: Holocher — Węgiel. Leśnowolski. Duda. Kubik — Hajduk. Owca. Wcześniak. Depa (56 Gruszka) — Czarnik (75 Hermaniuk). Rząsa.

STOMIL: Bohdanowicz — Roszkiewicz, Waśkowski. Michalewski. Zabecki — Romanowski. Jankowski. Szulżycki, Żukowski (46 Baca) — Prócheński (86 Opallński). Biedrzycki.

Żółte kartki: Owca. Gruszka. (Cracovia). Ząbecki (Stomil).

KRAKÓW, 4.8 (inf. wt). Ze sporymi perturbacjami przebiegał mecz beniamin-ka drugiej ligi. W siedemdziesiątej minucie z powodu rzęsistej ulewy sędzia był zmuszony przerwać spotkanie. Ściana wody i kałuże na boisku uniemożliwiały normalne prowadzenie meczu. A że było to przy stanie 2:1 dla gości, ci oczywiście nie byli z tego zadowoleni. Po kilkunastu minutach grę wznowiono.

Początek nie wskazywał na sukces gości. Poprawnie grająca technicznie Cracovia uzyskała przewagę i w 11 minucie Stanisław Owca z rzutu wolnego zdobył prowadzenie dla krakowian. Niecodzienna była to bramka, bowiem piłka znajdowała się w odległości co najmniej 35 metrów od bramki Andrzeja Bohdanowicza. Goście nie ustawiali nawet muru, licząc, że nic złego stać się nie może. A jednak siarczyste uderzenie Owcy bramkarz wypuścił z rąk i piłka przekroczyła linię bramkową.

Wraz s upływem minut coraz częściej do głosu dochodzili goście, padający deszcz i śliskie boisko jakby było ich dodatkowym atutem. W efekcie w ciągu 2 minut strzelili po składnych akcjach dwie decydujące bramki. W końcówce po strzałach krakowian piłka dwukrotnie trafiła w słupek, lecz najpierw po uderzeniu Andrzeja Kubika, w kilkadziesiąt sekund później po strzale z rzutu wolnego Owcy.
Władysław Morytko

"„Pasy" rozmyte w deszczu" -
b.d.

„Pasy" rozmyte w deszczu

CRACOVIA — STOMIL 1—2 (1-0)

Bramki: Owca (11 min), Baca (65 min), Prócheński (67 min). Żółte kartki: Gruszka, Ząbecki, Owca. Widzów: ok. 6 tys.

CRACOVIA: Hołocher, Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik, Hajduk, Owca. Wcześniak, Depa (56 min Gruszka), Czarnik (67 min Hermaniuk), Rząsa. Niefortunnie rozpoczęli piłkarze Cracovii przed własną publicznością rozgrywki w II lidze. Zakończyli tym samym zwycięską passę 20 meczy bez porażki. A zaczęło się bardzo sympatycznie: był tort 20-kiło-gratnowy za awans, 20 par butów „Pumy” od Stanisława Kmity dla pierwszego zespołu i była... pogoda. Aura dopisywała obu zespołom tylko do 11 minuty meczu, później padał deszcz przechodzący w ulewę.

Cracovia rozpoczęła spotkanie bardzo bojowo, już w 5 minucie bliski zdobycia gola był Rząsa. W 11 minucie bardzo silnym strzałem z 30 metrów Owca uzyskał prowadzenie po wyraźnym błędzie bramkarza. Później kilkakrotnie jeszcze groźnie atakowali gospodarze, jednak pod koniec I połowy coraz wyraźniej zaczęli dominować goście.

W II połowie kibice licznie przybyli na stadion przecierali oczy ze zdumienia. .Cracovia stanęła w miejscu — mnożyły się groźne wypady Stomilu. Kilkakrotnie znakomicie interweniował Hołocher. W 65 i 67 minucie piłkarze z Olsztyna zdobyli dwa gole i wówczas to rozpętała się burza. Oberwanie chmury zmusiło sędziego do przerwania meczu. Wznowiono grę po 15 minutach — końcówka należała do Cracovii. Najpierw Kubik w 81 a później Owca w 82 trafiali w słupki. Było jednak zbyt późno na wygraną lub choćby remis. Zasłużone zwycięstwo gości — przerwana passa zwycięstw gospodarzy.

b.d.

Cracovia — Stomil Olsztyn 1—2 (1—0)

l—0 — Owca. 11 min. (z wolnego)

1—1 — Baca, 64 min.

1—2 — Prucheński, 66 min.

Sędziował Henryk Pawiłowski (Rzeszów). Widzów 4060.

CRACOVIA: Hołocher — Węgiel, Lesnowolski, Duda, Kubik — Hajduk, Owca, R. Wrześniak, Depa (55. Gruszka) — Czarnik (66. Hermaniuk), Rząsa. Trener Janusz SPUTO.

STOMIL: Bohdanowicz — Roszkiewicz, Waćkowski, Michałowski, Ząbecki — Romanowski, Jankowski, Szulżycki, Żukowski (46. Baca) — Prucheński (88. Opaliński), Biedrzycki. Trener Jerzy BUDZIŁEK.

żółte kartki: Owca, Gruszka, Ząbecki.

O dużym pechu mogą mówić piłkarze Cracovii, którzy przegrali swój inauguracyjny mecz w II lidze przed własną publicznością. Krakowianie bowiem już w 11 min. objęli prowadzenie po rzucie wolnym wykonywanym przez Stanisława Owcę (bramkarz gości złapał piłkę za linią bramkową), ale swojej przewagi nie potrafili udokumentować dalszymi bramkami. W drugiej połowie w strugach ulewnego deszczu goście w odstępie dwóch minut strzelili dwa gole, po czym sędzia przerwał zawody na około 20 minut z powodu fatalnych warunków atmosferycznych. Po wznowieniu „pasiaki” przypuściły szturm na bramkę gości, ale efektem były dwa strzały w słupek po rzutach wolnych oddane przez Kubika i Owce.

"Z deszczem nie wygrasz!" -
b.d.

Z deszczem nie wygrasz!

CRACOVIA — STOMIL Olsztyn 1:2 (1:0). Bramki zdobyli: dla gospodarzy Owca ( 11 min. z wolnego), dl gości Baca (64 min.) i Prucheński (65 min.). Sędziował Henryk Pawiłowski (Rzeszów). Żółte kartki — Owca i Gruszka (C) oraz Ząbecki (S).

CRACOVIA: Holocher — Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik — Wcześniak, Hajduk, Owca, Depa (55 min. Gruszka) — Czarnik (66 min. Hermaniuk), Rząsa.

Dopóki gra toczyła się w znośnych warunkach atmosferycznych, młody zespół Cracovii radził sobie zupełnie dobrze. Dodał mu otuchy gol zdobyty z Wolnego (z 35 m) przez Owcę. Bramkarz Stomilu Bohdanowicz nie zdołał opanować piłki, przepuścił ją między nogami. Sędzia boczny zasygnalizował, że minęła linie.

Gdy zaczął padać gęsty deszcz słabi fizycznie krakowianie błyskawicznie stracili siły co skrzętnie wykorzystali rywale. Olsztynianie opanowali środek boiska, skąd raz po raz inicjowali groźne ataki, głównie prawym skrzydłem. Po jednej z takich akcji wprowadzony po przerwie Baca wykorzystał dośrodkowanie Romanowskiego. W chwilę później, przy biernej postawie defensywy Cracovii, Prucheński strzelił celnie w dolny róg. W obu przypadkach Holocher nie był w stanie zapobiec utracie goli.

Przy stanie 1:2, w 68 min., kiedy nastąpiło oberwanie chmury, sędzia główny na kilkanaście minut przerwał zawody, ku rozpaczy olsztynian, którym wymykało się zwycięstwo. Ostatecznie jednak spotkanie rozegrano do’ końca, a Cracovia miała dwie znakomite okazje do wyrównania. Po wolnych, egzekwowanych sprzed linii pola karnego Kubik i Owca trafili w słupek

"Deszczowa piosenka" -
b.d.

Deszczowa piosenka

Cracovia -—Stomil Olsztyn 1 - 2 (1 - 0)

Zupełnie nieoczekiwanie piłkarze Cracovii po powrocie do II ligi przegrali pierwszy mecz. Podejmowali na swoim boisku innego beniaminka— olsztyński Stomil, który w premierze tylko zremisował na własnym terenie. Zespół z krainy jezior okazał się bardzo wymagającym rywalem i wygrał zasłużenie. Wszystko zapowiadało się dobrze. Już w 11 min., z rzutu wolnego bitego niemal z 30 metrów, gola strzelił Owca (bramkarz nieudolnie interweniował) i Cracovia przez kilkanaście minut miała przewagę. Nie potrafiła jednak tej przewagi zamienić na bramki — padający deszcz utrudniał akcje ofensywne, ostro w krakowian „wchodzili” rośli obrońcy Stomilu. W równie monotonnym rytmie zaczęła Cracovia także II; połowę. Goście umiejętnie się bronili, nie stronili od kontrataków, w których bardzo groźny był Romanowski. To z jego podania, po strzale Bacy Stomil wyrównał w 66 min., to również po jego akcji w 68 min. Prucheński strzelił drugiego gola.

I w 71 sędzia przerwał spotkanie na 10 minut (ulewa ). Gdy wznowiono grę, Cracovia przycisnęła, Kubik i Owca po wolnych trafiali piłką w słupek, ale zabrakło sił i pomysłów na wyrównanie.

CRACOVIA: Holocher—Węgiel, Leśnowolski, Duda, Kubik — Wrześniak, Hąjduk, Owca, Depa (55 min.Gruszka) — Czarnik (68 min. Hermaniuk), Rząsa.

Sędziował H.Pawiłowski z Rzeszowa. Widzów 2 tys. Żółte kartki : Owca,Gruszka i Ząbecki.

Mecze sezonu 1991/92

Start Nowy Sącz 1991-07-24 Start Nowy Sącz - Cracovia 1:2  Wisłoka Dębica 1991-07-28 Wisłoka Dębica - Cracovia 0:1  Stomil Olsztyn 1991-08-04 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:2  Unia Tarnów 1991-08-07 Unia Tarnów - Cracovia 3:1  GKS Bełchatów 1991-08-11 GKS Bełchatów - Cracovia 3:1  Gwardia Warszawa 1991-08-24 Gwardia Warszawa - Cracovia 2:1  Olimpia Elbląg 1991-08-28 Olimpia Elbląg - Cracovia 3:0  Jagiellonia Białystok 1991-09-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:3  Stal Rzeszów 1991-09-07 Stal Rzeszów - Cracovia 5:0  Korona Kielce 1991-09-11 Cracovia - Korona Kielce 0:1  Avia Świdnik 1991-09-14 Cracovia - Avia Świdnik 1:1  Wisła Płock 1991-09-21 Petrochemia Płock - Cracovia 1:1  Wieczysta Kraków 1991-09-25 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:3  Chemik Bydgoszcz 1991-09-29 Cracovia - Chemik Bydgoszcz 1:2  Błękitni Kielce 1991-10-05 Błękitni Kielce - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 1991-10-13 Cracovia - Polonia Warszawa 0:2  Bocheński Bochnia 1991-10-16 KS Bocheński - Cracovia 2:2  Boruta Zgierz 1991-10-19 Boruta Zgierz - Cracovia 4:0  Siarka Tarnobrzeg 1991-10-26 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:1  Resovia Rzeszów 1991-11-02 Resovia Rzeszów - Cracovia 1:0  Sandecja Nowy Sącz 1991-11-10 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:0  Bukowina Czerniowce 1991-11-24 Cracovia - Bukowina Czerniowce 3:1  Cracovia_herb 1992 Trening Noworoczny  Górnik Konin 1992-01-22 Cracovia - Górnik Konin 1:1  Górnik Konin 1992-01-25 Cracovia - Górnik Konin 3:2  Jadowiczanka Jadowniki 1992-01-30 Cracovia - Jadowiczanka 5:0  Wawel Kraków 1992-02-01 Cracovia - Wawel Kraków 4:1  Tesla Stropkov 1992-02-05 Cracovia - Tesla Stropkov 2:2  Tarnovia Tarnów 1992-02-09 Cracovia - Tarnovia Tarnów 2:0  Świt Krzeszowice 1992-02-12 Cracovia - Świt Krzeszowice 2:0  Tarnovia Tarnów 1992-02-16 Cracovia - Kabel Kraków 0:1  Górnik Konin 1992-02-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1  Hutnik Kraków 1992-02-23 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0  Bolesław Bukowno 1992-02-27 Cracovia - Bolesław Bukowno 5:0  Jagiellonia Białystok 1992-03-01 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:3  Górnik Siersza 1992-03-04 Cracovia - Górnik Siersza 1:2  Wisłoka Dębica 1992-03-08 Cracovia - Wisłoka Dębica 1:2  Stomil Olsztyn 1992-03-14 Stomil Olsztyn - Cracovia 1:1  Wanda Kraków 1992-03-18 Wanda Kraków - Cracovia 0:5  GKS Bełchatów 1992-03-22 Cracovia - GKS Bełchatów 0:1  Korona Kielce 1992-03-29 Korona Kielce - Cracovia 1:1  Gwardia Warszawa 1992-04-05 Cracovia - Gwardia Warszawa 1:0  Olimpia Elbląg 1992-04-12 Cracovia - Olimpia Elbląg 0:1  Jagiellonia Białystok 1992-04-18 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:1  Stal Rzeszów 1992-04-26 Cracovia - Stal Rzeszów 0:0  Avia Świdnik 1992-04-29 Avia Świdnik - Cracovia 2:0  Wisła Płock 1992-05-03 Cracovia - Petrochemia Płock 2:1  Kabel Kraków 1992-05-06 Kabel Kraków - Cracovia 4:2  Chemik Bydgoszcz 1992-05-09 Chemik Bydgoszcz - Cracovia 4:1  Błękitni Kielce 1992-05-17 Cracovia - Błękitni Kielce 1:1  Polonia Warszawa 1992-05-23 Polonia Warszawa - Cracovia 3:2  Boruta Zgierz 1992-05-31 Cracovia - Boruta Zgierz 0:1  Siarka Tarnobrzeg 1992-06-06 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 3:0  Resovia Rzeszów 1992-06-13 Cracovia - Resovia Rzeszów 4:3  Widzew Łódź 1992-06-16 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Sandecja Nowy Sącz 1992-06-20 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 5:2