|                  kartki_zolte_gosc = [[Tomasz Bernas|Bernas]]<br> [[Tomasz Siemieniec|Siemieniec]]
|                  trener_gospodarz =
|                        trener_gosc = [[Alojzy Łysko]]
|              ustawienie_gospodarz =
|                    sklad_gospodarz =
|                    sklad_gospodarz = Szanin<BR>  Meyer<BR>  Krzemiński<BR>  Lis<BR>  Calski<BR>  Gruba (52' Rosiński)<BR>  Barchwic<BR>  Paluchowski (52' Sitnicki)<BR>  Jasiński<BR>  Antolak<BR>  Krajewski
|                    ustawienie_gosc =
|                        sklad_gosc = [[Łukasz Paluch|Ł. Paluch]]<BR> [[Mariusz Wielgus|Wielgus]]<BR> [[Jacek Mróz|Mróz]]<BR> [[Marek Szymiński|Szymiński]]<BR> [[Tomasz Siemieniec|Siemieniec]] (84' [[Łukasz Kubik|Ł. Kubik]])<BR> [[Łukasz Sosin|Sosin]]<BR> [[Robert Ziółkowski|Ziółkowski]]<BR> [[Tomasz Bernas|Bernas]]<BR> [[Paweł Depa|Depa]]<BR> [[Artur Martyniuk|Martyniuk]]<BR> [[Paweł Zegarek|Zegarek]]

|                Link =
|                Skan = [[Grafika: Sport 1996-10-07.jpg|thumb|Relacja z meczu w katowickim dzienniku ''Sport'']]
|                Skan = [[Grafika:Sport 1996-10-07.jpg|thumb|Relacja z meczu w katowickim dzienniku ''Sport'']]

Linia 71: Linia 73:

Już w 6. min obrońcy Dolcana nie upilnowali Martyniuka, który pewnie wykorzystał sytuację sam na sam. Antolak uzyskał wyrównanie z rzutu karnego jednak wynikiem remisowym kibice nie cieszyli się zbyt długo. Niespełna trzy minuty później defensorzy Dolcana popełnili kolejny błąd i [[Paweł Zegarek|Zegarek]] nie miał żadnych problemów z opanowaniem piłki i ładnym strzałem głową strzelił drugiego gola. Do końca I połowy piłkarze Dolcana starali się doprowadzić do wyrównania, jednak albo ich strzały były niecelne (Jasiński, Lis) bądź też udanie interweniował Paluch. Druga połowa zaczęła się podobnie jak pierwsza, szybką kontrę Cracovii i dośrodkowanie Siemieńca zamienił na trzecią bramkę [[Tomasz Bernas|Bernas]]. Po tym golu z gospodarzy, zupełnie uszło powietrze - goście zaś w pełni kontrolowali grę. Uwieńczeniem ich dobrej postawy była czwarta bramka, którą strzałem z bliska uzyskał [[Paweł Zegarek|Zegarek]], a winę za nią ponosi Szanin, który wypuścił piłkę z rąk. W ostatnich minutach z bardzo dobrej strony pokazał się Martyniuk, któremu niewiele zabrakło, aby swoją indywidualną akcję zakończyć strzeleniem jeszcze jednego gola. Cracovia odniosła wysokie i pewne zwycięstwo natomiast piłkarze Dolcana rozczarowali.
|              Tresc =
W obronie graliśmy dzisiaj gorzej niż tragicznie - mówił po meczu z Cracovią trener Dolcanu Jerzy Szczęsny - daliśmy sobie strzelić frajerskie bramki. Krakowianie wygrali w Ząbkach 4:1.
Przed niedzielnym spotkaniem obie drużyny sąsiadowały ze sobą w II-ligowej tabeli. Od strefy spadkowej dzielił je tylko jeden punkt. Zarówno Dolcan, jak i Cracovia przystąpiły do meczu osłabione. Gospodarze wystąpili bez pauzujących za czerwone kartki Daniela Wysockiego i Waldemara Koca, a goście bez pierwszego bramkarza Tomasza Kwedyczenki. Ząbkowskiej publiczności pierwszy raz zaprezentował się wypożyczony z warszawskiej Polonii Krzysztof Jasiński. Młody napastnik zagrał dobrze i był wyróżniającym się piłkarzem w drużynie gospodarzy.
Od początku meczu bardzo słabo spisywała się obrona Dolcanu. Pierwszy błąd defensorzy Ząbek popełnili w 6. minucie. Nie upilnowali Artura Martyniuka i ten strzałem z siedmiu metrów strzelił pierwszego gola.
W 10. minucie piłkę ręką w obrębie pola karnego dotknął Łukasz Sosin i sędzia podyktował rzut karny. Pewnym wykonawcą jedenastki był Zbigniew Antolak.
Podczas gdy kibice Dolcanu cieszyli się jeszcze z wyrównania, drugiego gola zdobyli goście. Celną główką popisał się nie atakowany przez obrońców Paweł Zegarek.
Do końca pierwszej połowy przeważał Dolcan. Bardzo dobrze grającego bramkarza gości próbował pokonać dwukrotnie Piotr Barchwic. Jednak za każdym razem Łukasz Paluch wybijał piłkę na rzut rożny.
Po przerwie atakowali gospodarze, czynili to jednak bardzo chaotycznie. Cracovia cofnięta do obrony kilka razy wyprowadziła groźne kontry. W 50. minucie po szybkiej akcji Martyniuk dośrodkował na pole karne i Tomasz Bernas po uderzeniu z pierwszej piłki pokonał rosyjskiego bramarza Dolcanu.
Dwie minuty później bramkarz Cracovii wyszedł na 14. metr i wypiąstkował piłkę pod nogi Tomasza Siemieńca. Piłkarz Dolcanu z około 30 metrów próbował przelobować Palucha, ale minimalnie spudłował.
W 66. minucie czwartego gola zdobyli goście. Z rzutu rożnego na pole karne dośrodkował Martyniuk, bramkarz Dolcanu odbił piłkę przed siebie, doszedł do niej Zegarek, podbił sobie piłkę dwukrotnie i z najbliższej odległości pokonał Aleksandra Szanina.
Do końca meczu niemrawo atakował Dolcan. Gospodarzom nie udało się jednak zmniejszyć już rozmiarów porażki. W 89. minucie piątą bramkę dla "pasów" mógł zdobyć Martyniuk, minął dwóch rywali, ale przegrał pojedynek "sam na sam" z Szaninem.
- W drugiej połowie musieliśmy atakować kosztem obrony - tłumaczył trener Szczęsny - i zostaliśmy skarceni jak uczeń przez profesora. - Myślałem, że wyrównanie Dolcanu podłamie moich piłkarzy - mówił trener Cracovii Alojzy Łysko - na szczęście strzeliliśmy drugiego gola i później kontrolowaliśmy już grę.

Relacja z meczu w katowickim dzienniku Sport
W kontekście ostatnich wyników sąsiadów z dolnej połówki tabeli to rozstrzygnięcie jest bez wątpienia dużą niespodzianką. A zwłaszcza jego rozmiary. Gospodarze liczyli na kolejne punkty tymczasem zeszli z boiska sromotnie pokonani. Tak to jednak zwykle bywa gdy jedna drużyna atakuje (Dolcan) zapominając zupełnie o obronie a druga pamiętając o wzmocnionej defensywie.

(Cracovia) zakłada szybkie kontrataki. I piłkarzy beniaminka niczym nie usprawiedliwia fakt, że nie mogli przystąpić Koc i Markowski na ogół filary poczynań obronnych zespołów.

O ile jeszcze premierową połowę można uznać za wyrównaną o tyle trudniej zwiększa dojrzałość i mądrość taktyczna Cracovii były aż nadto widoczne. A kontrwypady okazały się wręcz "zabójcze" dające oczywiście w pełni zasłużony sukces gości.
(GS)
Źródło: Sport nr 195 z 7 października 1996

Tempo

Już w 6. min obrońcy Dolcana nie upilnowali Martyniuka, który pewnie wykorzystał sytuację sam na sam. Antolak uzyskał wyrównanie z rzutu karnego jednak wynikiem remisowym kibice nie cieszyli się zbyt długo. Niespełna trzy minuty później defensorzy Dolcana popełnili kolejny błąd i Zegarek nie miał żadnych problemów z opanowaniem piłki i ładnym strzałem głową strzelił drugiego gola. Do końca I połowy piłkarze Dolcana starali się doprowadzić do wyrównania, jednak albo ich strzały były niecelne (Jasiński, Lis) bądź też udanie interweniował Paluch. Druga połowa zaczęła się podobnie jak pierwsza, szybką kontrę Cracovii i dośrodkowanie Siemieńca zamienił na trzecią bramkę Bernas. Po tym golu z gospodarzy, zupełnie uszło powietrze - goście zaś w pełni kontrolowali grę. Uwieńczeniem ich dobrej postawy była czwarta bramka, którą strzałem z bliska uzyskał Zegarek, a winę za nią ponosi Szanin, który wypuścił piłkę z rąk. W ostatnich minutach z bardzo dobrej strony pokazał się Martyniuk, któremu niewiele zabrakło, aby swoją indywidualną akcję zakończyć strzeleniem jeszcze jednego gola. Cracovia odniosła wysokie i pewne zwycięstwo natomiast piłkarze Dolcana rozczarowali.
Źródło: Tempo

Gazeta Wyborcza

Źródło: Gazeta Wyborcza nr 234 wydanie stołeczne z 7 października 1996

Mecze sezonu 1996/97

Siarka Tarnobrzeg 1996-07-27 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 5:1  Hapoel Tel Aviv 1996-07-30 Cracovia - Hapoel Tel Aviv 0:1  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1996-08-04 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:0  Tłoki Gorzyce 1996-08-07 Stal Tłoki Gorzyce - Cracovia 0:2  RKS Radomsko 1996-08-10 RKS Radomsko - Cracovia 3:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1996-08-18 KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 1996-08-21 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:1  Stal Stalowa Wola 1996-08-25 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Jeziorak Iława 1996-08-28 Jeziorak Iława - Cracovia 0:2  Pomezania Malbork 1996-09-01 Cracovia - Pomezania Malbork 2:0  Avia Świdnik 1996-09-08 Avia Świdnik - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 1996-09-15 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:1  Hetman Zamość 1996-09-22 Hetman Zamość - Cracovia 1:1  Ceramika Opoczno 1996-10-02 Cracovia - Ceramika Opoczno 1:2  Dolcan Ząbki 1996-10-06 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:4  Górnik Łęczna 1996-10-13 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Wawel Kraków 1996-10-20 Wawel Kraków - Cracovia 1:1  Wisła Płock 1996-10-26 Cracovia - Petrochemia Płock 0:4  Stal Mielec 1996-11-02 Stal Mielec - Cracovia 0:3  Unia Tarnów 1996-11-17 Cracovia - Unia Tarnów 3:2  Cracovia_herb 1997 Trening Noworoczny  Siarka Tarnobrzeg 1997-03-16 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-03-22 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 3:2  RKS Radomsko 1997-03-29 Cracovia - RKS Radomsko 1:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 1997-04-06 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 0:2  Stal Stalowa Wola 1997-04-12 Stal Stalowa Wola - Cracovia 3:1  Jeziorak Iława 1997-04-19 Cracovia - Jeziorak Iława 0:0  Pomezania Malbork 1997-04-26 Pomezania Malbork - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-05-04 Cracovia - Avia Świdnik 0:0  Okocimski Brzesko 1997-05-11 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Górnik Łęczna 1997-05-14 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Hetman Zamość 1997-05-18 Cracovia - Hetman Zamość 0:0  Ceramika Opoczno 1997-05-24 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  Dolcan Ząbki 1997-05-28 Cracovia - Dolcan Ząbki 2:0  Wawel Kraków 1997-06-15 Cracovia - Wawel Kraków 0:1  Wisła Płock 1997-06-18 Petrochemia Płock - Cracovia 3:1  Stal Mielec 1997-06-22 Cracovia - Stal Mielec 3:0  Unia Tarnów 1997-06-25 Unia Tarnów - Cracovia 1:0