Błachewicz
Dróbkowski (46' Janas )
Król (81' Nitecki).

Tempo

W 52 min. Walankiewicz znalazł się niemal w samym rogu boiska, w sąsiedztwie chorągiewki, uderzył mocno, a piłka - wydawało się iż dośrodkowywana - nabrała w powietrzu rotacji i nieoczekiwanie wpadła w górny róg bramki. Za moment stoper "Pasów" znalazł się w objęciach partnerów, a gratulowano mu tym serdeczniej, iż do tej pory krakowianie nie mogli pokonać włocławskiej defensywy. Cracovia, owszem, od samego początku zepchnęła gości do obrony, momentami zamykała ich niczym hokejowym zamku, ale gola zdobyć nie potrafiła. Brakowało opanowania, strzeleckich umiejętności, a trochę też i fartu, gdyż pozycji było sporo. Najlepsze? W 14 minucie po centrze Siemieńca piłka odbiła się od spojenia słupka z poprzeczką, przed bramką Wisły kotłowało się przez dłuższą chwilę, a bodaj najbliższy szczęścia był wówczas Gościniak. Dwie minuty później trafił on piłką w słupek (główka), w 34 ponad poprzeczkę strzelił Powroźnik, a w 43 Dembek obronił strzał Mroza, oddany z bliskiej odległości, ale zbyt słaby.

Również druga połowa rozpoczęła się od ataków piłkarzy w biało - czerwonych kostiumach, ale krakowianie odnaleźli się dopiero po opisywanym golu Walankiewicza. Odtąd ich akcje nabrały tempa, stały się urozmaicone, a pod bramką Wisły raz po raz dochodziło ostrych spięć. Bramkarz gości kilka razy interweniował z refleksem, ale pokpił sprawę po uderzeniu Kowalika, który raczej centrował niż strzelał. Nie popisał się także jego vis-a vis, Felsch - goście oddali na bramę Cracovii ledwie jeden (sic!) celny strzał, ten właśnie w 86 minucie, po którym jednak piłka powinna znaleźć się w rękach bądź co bądź drugoligowego bramkarza.

Słowem, najniższy wymiar kary dla najsłabszej drużyny, jaką tej jesieni oglądano na stadionie przy ul. Kałuży. Cracovia po zdobyciu prowadzenia prezentowała się w polu całkiem dobrze, jednak przez cały czas mecz grzeszyła - i to ciężko - brakiem skuteczności..
M. Grzegorz Nowak
Źródło: Tempo 27 października 1997

"Ważne, że wpadło" -

Ważne, że wpadło

Cracovia - Wisła Włocławek 2-1 (0-0)

CRACOVIA: Felsch - Szary, Mróz, Walankiewicz - Powroź-nik, Kraczkiewicz, Kowalik (83 Góra), Hrapkowicz, Siemieniec - Zegarek, Gościniak (58 Depa). WISŁA: Dembek - Kowalski, Kiniec, Grzesiak, Kuciński - Teodorowicz, Dylewski (66 Zapiec), Kasiński, Błachewicz - Dróbkowski (46 Janas), Król (81 Nitecki).

Nie bardzo wiadomo, z kim piłkarze Cracovii wygrali. - Ja też nie wiem. Siedziba klubu jest u Pana Boga - odparł trener gości Mirosław Waligóra zapytany, pod jaką nazwą występuje zespół, który rozpoczął rozgrywki jako „Jagiellonka", a teraz używa terminu „Wisła”. Po czym dodał: - Wstydzę się jeździć z tą drużyną, bo powinna grać w III lidze.

Gościom udało się strzelić bramkę, po raz pierwszy od kilku spotkań. Wprowadzony 5 minut wcześniej 19-letni Nitecki biegł z piłką nie atakowany przez żadnego z trzech obrońców Cracovii i strzelił niezbyt mocno zza linii pola karnego. Piłka wpadła do bramki pomiędzy słupkiem a spóźnionym Felschem. Na szczęście dla gospodarzy (którzy grali w nowych strojach ufundowanych przez Wojciecha Bełtowskiego, dealera Volkswagena i Skody), mieli już wtedy na koncie dwa gole. Oba zdobyte przez piłkarzy mających zadania destrukcyjne. - Gdy nie idzie napastnikom, staramy się im pomagać. Ważne, że wpadło -skwitował kapitan zespołu Edward Kowalik. W 51 min Walankiewicz, będąc 25 m od bramki, przelobował Dembka z ostrego kąta. - To miało być silne dośrodkowanie. Na szczęście wyszło inaczej. Zdobyłem już podobnego gola dawno temu - przyznał później. Druga bramka to zasługa tyle strzelającego z tej samej strony boiska Kowalika, co obrońcy gości Kowalskiego. Nie trafił nogą w uderzoną piłkę, czym zmylił Dembka.

Dwa przypadkowe gole były wynagrodzeniem dla gospodarzy za znakomite sytuacje wypracowane i zmarnowane przez napastników. W 13 min po podaniu Kraczkiewicza Siemieniec, do-środkowując na pole karne, trafił w słupek. Piłka zatrzymała się metr przed linią bramkową, ale ani Gościniak, ani idący mu w sukurs Zegarek nie byli w stanie przepchnąć jej obok interweniującego obrońcy i bramkarza. Minutę później po podaniu Siemień-ca Gościniak główkował efektownie, ale trafił w słupek. W 34 min Zegarek wycofał piłkę po rajdzie prawą stroną, a nadbiegający Powroźnik uderzył za wysoko. WII połowie sytuacji było równie dużo. Wymieńmy tę z 60 min, gdy po dośrodkowaniu Kraczkiewicza główkował Szary oraz z 68, gdy Depa strzelił prosto w bramkarza. - To był ciężki mecz nie dlatego, że rywal był mocny, ale z tego względu, że. jesteśmy w dołku, jeśli chodzi o skuteczność -wyjaśniał Walankiewicz.
(KAW)
Źródło: Dziennik Polski

Mecze sezonu 1997/98

Hetman Zamość 1997-08-03 Cracovia - Hetman Zamość 4:0  Hutnik Kraków 1997-08-10 Hutnik Kraków - Cracovia 2:0  Siarka Tarnobrzeg 1997-08-13 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 1:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1997-08-16 Cracovia - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 7:1  Stal Stalowa Wola 1997-08-23 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:0  Avia Świdnik 1997-08-30 Cracovia - Avia Świdnik 0:2  Górnik Łęczna 1997-09-06 Górnik Łęczna - Cracovia 3:1  Unia Tarnów 1997-09-13 Cracovia - Unia Tarnów 0:0  Okocimski Brzesko 1997-09-19 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:0  Wawel Kraków 1997-09-27 Wawel Kraków - Cracovia 2:0  Czuwaj Przemyśl 1997-10-04 Czuwaj Przemyśl - Cracovia 0:0  Korona Kielce 1997-10-11 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Warmia Olsztyn 1997-10-18 Warmia Olsztyn - Cracovia 0:0  Wisła Włocławek 1997-10-26 Cracovia - WKP Włocławek 2:1  Jeziorak Iława 1997-11-02 Jeziorak Iława - Cracovia 1:0  Ceramika Opoczno 1997-11-09 Cracovia - Ceramika Opoczno 2:1  RKS Radomsko 1997-11-15 RKS Radomsko - Cracovia 1:0  GKS Bełchatów 1997-11-22 Cracovia - GKS Bełchatów 2:1  Cracovia_herb 1998 Trening Noworoczny  Hetman Zamość 1998-03-08 Hetman Zamość - Cracovia 3:1  Hutnik Kraków 1998-03-15 Cracovia - Hutnik Kraków 0:0  Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1998-03-21 Świt Nowy Dwór Mazowiecki - Cracovia 1:1  Stal Stalowa Wola 1998-03-29 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:0  Avia Świdnik 1998-04-04 Avia Świdnik - Cracovia 0:0  Górnik Łęczna 1998-04-07 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Unia Tarnów 1998-04-11 Unia Tarnów - Cracovia 3:1  Okocimski Brzesko 1998-04-19 Cracovia - Okocimski Brzesko 0:0  Wawel Kraków 1998-04-25 Cracovia - Wawel Kraków 0:0  Czuwaj Przemyśl 1998-05-03 Cracovia - Czuwaj Przemyśl 4:2  Korona Kielce 1998-05-09 Korona Kielce - Cracovia 0:0  Warmia Olsztyn 1998-05-17 Cracovia - Warmia Olsztyn 9:1  Wisła Włocławek 1998-05-20 WKP Włocławek - Cracovia 0:1  Jeziorak Iława 1998-05-31 Cracovia - Jeziorak Iława 2:0  Ceramika Opoczno 1998-06-03 Ceramika Opoczno - Cracovia 1:0  RKS Radomsko 1998-06-06 Cracovia - RKS Radomsko 2:0  GKS Bełchatów 1998-06-09 GKS Bełchatów - Cracovia 2:0