Musiał
Filipczak (67' Szczepański)
Gruszka
Kąpski (76' Kolański)

Kibice "Pasów" szli na ten mecz pełni niepokoju. Zawirowania wokół klubu, fatalny występ w pierwszym meczu przeciwko Wisłoce, na 3 dni przed meczem zmiana trenera. Faworytem wydawał się Górnik mający stabilny skład, za sobą zwycięstwo w 1. kolejce ligowej.
Nowy trener Cracovii Grzegorz Kmita zmienił całkowicie ustawienie drużyny, wrócił do systemu 3-5-2, desygnował do gry, na obronie, mających ostatnio dłuższą przerwę Dudę (grał po raz ostatni jesienią ub. roku) i Kowalika, przesunął Ziółkowskiego po II linii, a w ataku partnerem Zegarka był Baster. - Zagrałem va banque - mówił po meczu szkoleniowiec Cracovii. W Górniku, w ataku, pojawił się do niedawna piłkarz Cracovii - Gruszka.
Pierwsze minuty potwierdzały przedmeczowe prognozy. Inicjatywa należała do Górnika, w 6 min, po rzucie rożnym, Gruszka, z kąta, z 7 m, strzelił 2 metry obok słupka.
Po 15 minutach gra wyrównała się, piłkarze Cracovii zaczęli grać bardziej agresywnie, zdecydowanie w strefie środkowej. I coraz częściej atakować. Górnicy jakby byli zaskoczeni postawą gospodarzy i już do końca I połowy ani razu nie zagrozili bramce Palucha. Cracovia też nie miała "setek", ale dwukrotnie groźnie strzelali z dystansu, w 37 min Hrapkowicz i 45 min Zegarek (tuż nad poprzeczką).
Po przerwie trener Kmita znowu przemeblował skład, do ataku przeszedł Bania, rolę skrajnych pomocników przejęli Morawski i Baster, Kopyść zmienił Barana. Trener Policht postawił na tę samą jedenastkę co w 1. połowie.
W 2. połowie trwała wciąż zacięta, twarda walka o każdy metr boiska, ale sytuacji podbramkowych nadal było niewiele. W 57 min źle złożył się do strzału Filipczak i z kilku metrów (z kąta) strzelił daleko obok słupka. Po przeciwnej stronie gorąco było w 64 min. Po rzucie rożnym główkował wzdłuż linii bramkowej Duda, a obrońcy Górnika w ostatniej chwili zablokowali składającego się do strzału Ziółkowskiego. Akcje Górnika były przejrzyste, czytelne dla obrońców Cracovii. Tylko raz w 68 min nieco swobody miał Dąbrowski, ale jego mocne uderzenie z 20 m poszybowało pół metra nad poprzeczką.
W 76 min ponad 20 m od bramki Górnika faulowany był Hrapkowicz. Piłkę ustawił Robert Ziółkowski. Przymierzył i mimo "muru" złożonego z kilku graczy, uderzył mocno i precyzyjnie w sam róg bramki. Interwencja Felscha była spóźniona. Ziółkowski ma sposób na Felscha, tak samo strzelił mu gola w poprzedniej rundzie.
Ostatnie minuty byłe nerwowe, częściej atakował Górnik, ale bez żadnych efektów. W 85 min strzałem z 30 m usiłował zaskoczyć Palucha obrońca Włodarz, ale bramkarz wyłapał piłkę. Pod sam koniec 2- krotnie groźnie zaatakowali gospodarze, w 90 min świetną okazję miał Bagnicki, ale z 11 m strzelił wprost w Felscha. Za moment zamykający akcję prawą stroną Wacek "huknął" z kilku metrów obok słupka.
Koniec meczu, wielka, spontaniczna radość piłkarzy Cracovii. Wygrali bardzo trudny mecz. Wygrali zasłużenie, co przyznał trener gości Tadeusz Policht. Dobrze grała w nowym ustawieniu obrona "Pasów", obawy o formę i kondycję Kowalika i Dudy okazały się płonne, obaj grali chwilami jak piłkarscy profesorowie. Dobrym pociągnięciem było wystawienie Ziółkowskiego do pomocy, aktywny był Hrapkowicz. Od 70 min na boisku pojawił się debiutant, 19-letni Łukasz Stachurski, ściągnięty ze szkolnego klubu Olimpic.
Górnik sprawił zawód. Zawodnicy wyszli chyba na boisko zbyt pewni siebie, a kiedy okazało się, że rywal gra twardo, bezkompromisowo, nie znaleźli recepty na taki styl gry. Zawiodła druga linia, zupełnie niewidoczni byli napastnicy Kępski i Gruszka.
Strzelec zwycięskiego gola Robert Ziółkowski mówił po meczu: - Na treningach ćwiczę bardzo często strzały z wolnego. Tym razem uderzenie było precyzyjne i myślę, że Felsch nie miał prawa tej piłki obronić. Mam szczęście do tego bramkarza, przed rokiem strzeliłem mu także gola z wolnego. Każdy z nas grał w tym meczu na maksa, chcieliśmy odzyskać zaufanie kibiców. I choć jeszcze nie wszystko w grze się idealnie układało, pokazaliśmy, że jesteśmy drużyną z charakterem. Chcieliśmy też udowodnić poprzedniemu trenerowi, że nie miał racji, kiedy mówił: Z Cracovii pozostała tylko nazwa, bo drużyny nie ma...
Grzegorz Kmita, trener Cracovii: - Poziom spotkania był przeciętny, ale dla nas najważniejsze były punkty. Graliśmy pod olbrzymią presją. Zagrałem w tym meczu va banque. Zresztą cóż mi innego pozostawało? Objąłem zespół na 3 dni przed meczem. Stąd takie zestawianie obrony, która w pełni zdała egzamin. Dlatego zdecydowałem się w 70 min na wprowadzenie żółtodzioba Łukasza Stachurskiego, który w sparingu z drugim zespołem Hutnika strzelił 2 gole. Kowalik opuścił boisko w 79 min, bo zaczęła mu dokuczać kontuzjowana noga. Dziękuję całemu zespołowi za ambicję, waleczność. Te punkty są dla nas bardzo ważne, to są punkty nadziei.
Tadeusz Policht, trener Górnika: - Na pewno nie było to dla kibiców zbyt ciekawe widowisko, sytuacji podbramkowych jak na lekarstwo. Moja drużyna przyjechała na mecz zbytnio rozluźniona psychicznie, tyle mówiło się i pisało, że Cracovia grała źle z Wisłoką, że ma kłopoty ze składem, problemy finansowe. Przestrzegałem przed lekceważeniem rywala. Jak widać to nie pomogło. Drużyna w trakcie meczu nie potrafiła się już odblokować psychicznie. Zagraliśmy słabo, Cracovia wygrała zasłużenie. Gospodarze byli od nas bardziej agresywni, zadziorni, zwłaszcza w strefie środkowej. U nas zawiodła druga linia, która w przedmeczowych prognozach miała być zdecydowanie lepsza. Ale te papierowe kalkulacje zweryfikowało boisko.

Źródło: Dziennik Polski

Mecze sezonu 2001/02

Wisłoka Dębica 2001-08-05 Cracovia - Wisłoka Dębica 0:0  Górnik Wieliczka 2001-08-11 Cracovia - Górnik Wieliczka 1:0  Korona Kielce 2001-08-18 Korona Kielce - Cracovia 2:2  Lewart Lubartów 2001-08-24 Cracovia - Lewart Lubartów 2:3  Łada Biłgoraj 2001-08-29 Łada Biłgoraj - Cracovia 1:1  LKS Niedźwiedź 2001-09-01 LKS Niedźwiedź - Cracovia 1:1  Pogoń Leżajsk 2001-09-08 Pogoń Leżajsk - Cracovia 0:0  Pogoń Staszów 2001-09-12 Cracovia - Pogoń Staszów 2:1  Polonia Przemyśl 2001-09-15 Polonia Przemyśl - Cracovia 0:2  Lech Poznań 2001-09-19 Cracovia - Lech Poznań 2:2 k.1-4  Proszowianka Proszowice 2001-09-23 Cracovia - Proszowianka Proszowice 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2001-09-29 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 2:1  Siarka Tarnobrzeg 2001-10-06 Cracovia - Siarka Tarnobrzeg 0:2  Stal Kraśnik 2001-10-13 Stal Kraśnik - Cracovia 1:0  Stal Stalowa Wola 2001-10-21 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:1  Borek Kraków 2001-10-23 Borek Kraków - Cracovia 0:4  Star Starachowice 2001-10-28 Star Starachowice - Cracovia 1:4  Świt Krzeszowice 2001-11-03 Świt Krzeszowice - Cracovia 0:1  Unia Tarnów 2001-11-10 Unia Tarnów - Cracovia 0:3  Wieczysta Kraków 2001-11-17 Wieczysta Kraków - Cracovia 0:1  Cracovia_herb 2002 Trening Noworoczny  Okocimski Brzesko 2002-02-26 Cracovia - Okocimski Brzesko 4:0  LKS Niedźwiedź 2002-03-03 Cracovia - LKS Niedźwiedź 2:1  Wisłoka Dębica 2002-03-09 Wisłoka Dębica - Cracovia 2:2  Górnik Wieliczka 2002-03-16 Górnik Wieliczka - Cracovia 1:1  Skawinka Skawina 2002-03-19 Skawinka Skawina - Cracovia 1:1 k.4:2  Korona Kielce 2002-03-23 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Lewart Lubartów 2002-03-30 Lewart Lubartów - Cracovia 1:0  Łada Biłgoraj 2002-04-06 Cracovia - Łada Biłgoraj 2:0  LKS Niedźwiedź 2002-04-09 Cracovia - LKS Niedźwiedź 0:0  Pogoń Leżajsk 2002-04-13 Cracovia - Pogoń Leżajsk 0:2  Pogoń Staszów 2002-04-20 Pogoń Staszów - Cracovia 1:2  Polonia Przemyśl 2002-04-27 Cracovia - Polonia Przemyśl 0:0  Proszowianka Proszowice 2002-05-01 Proszowianka Proszowice - Cracovia 2:1  Sandecja Nowy Sącz 2002-05-04 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 0:1  Siarka Tarnobrzeg 2002-05-11 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:1  Stal Kraśnik 2002-05-18 Cracovia - Stal Kraśnik 1:1  Stal Stalowa Wola 2002-05-25 Stal Stalowa Wola - Cracovia 2:2  Star Starachowice 2002-06-01 Cracovia - Star Starachowice 4:0  Świt Krzeszowice 2002-06-08 Cracovia - Świt Krzeszowice 1:0  Unia Tarnów 2002-06-15 Cracovia - Unia Tarnów 2:1