2004-06-26 Górnik Polkowice - Cracovia 0:4

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Najwyższe w historii zwycięstwo Cracovii na wyjeździe w barażach o ekstraklasę.
Ostatni w historii mecz Cracovii w barażach o ekstraklasę.


Herb_Górnik Polkowice


pilka_ico
baraż o I ligę, mecz rewanżowy
Polkowice, sobota, 26 czerwca 2004

Górnik Polkowice - Cracovia

0
:
4

(0:1)



Herb_Cracovia

Trener:
Wojciech Stawowy
Skład:
Banaszyński
Majewski (46' Żelasko)
Jeziorny
Adamski
Narwojsz (59. Wojtarowicz)
Krzyżanowski
Bosanac
Dubicki (51. Malawski)
Moskal
Pilch

Sędzia: M. Ryszka z Warszawy
Widzów: 2 000

bramki Bramki
0:1
0:2
0:3
0:4
Bojarski (32')
Przytuła (51')
Szczoczarz (69')
Przytuła (89')
Skład:
Olszewski (74' Cabaj)
Radwański
Węgrzyn
Skrzyński
Baster
Bojarski
Baran
Przytuła
Drumlak
Nowak (57' Szczoczarz)
Bania



Opis meczu

Widowiskowa gra nadająca się na film promujący dyscyplinę, cztery piękne bramki, choć mogło być ich nawet osiem - tak w sobotę w Polkowicach "Pasy" przypieczętowały powrót do ekstraklasy po 20 latach przerwy. Już 31 lipca zmierzą się na wyjeździe z Wisłą Płock w walce o pierwszoligowe punkty.
Odarci ze strojów (bo to najlepsza pamiątka) piłkarze powędrowali na ręce kibiców. Łukasz Skrzyński w roli wodzireja dopingu. Kazimierz Węgrzyn nie wiedział nawet co ma robić: śpiewać, czy przybijać piątki z fanami, a może rozdawać autografy. - No to mamy awans! - potężnie zbudowany ogolony młodzieniec klepnął w ramię kolegę, aż ten się zachwiał ("GKS Tychy chuligani" - głosił napis na koszulce).
Nikt tak nie grał
Pokonanie Górnika Polkowice w dwumeczu o wszystko 8:0 przekroczyło sferę nawet najśmielszych marzeń sympatyków biało - czerwonych.

Radość w szatni piłkarzy Cracovii tuż po spotkaniu

- Widziałem u nas wszystkie zespoły z ekstraklasy i żaden jeszcze nie grał tak widowiskowo jak Cracovia - przyznał klasę zwycięzcom jeden z pracowników Górnika, który z podziwem patrzył na udzielającego wywiady Kazimierza Węgrzyna. - To wszystko jest zasługą naszego trenera. On będzie zaliczany do czołówki szkoleniowców I ligi - wyrokował doświadczony stoper beniaminka ekstraklasy.
- Mamy przynajmniej satysfakcję, że tym dwumeczem z pierwszoligowcem udowodniliśmy, że zasłużyliśmy nas na awans - cieszył się Paweł Drumlak, który po burzliwym okresie w karierze wychodzi na prostą razem z Cracovią.
Do Polkowic przyjechało tysiąc kibiców głodnych sukcesu i piłki nożnej w wykonaniu chłopaków Stawowego. Jeszcze trzy lata temu na przyciągnięcie tak licznej grupy fanów trzeba było dwóch meczów przy ul. Kałuży.
Zgodnie z początkowymi założeniami piłkarze z ul. Kałuży mieli odpoczywać po wydłużonym o baraże sezonie tylko tydzień. - Po takim dwumeczu przedłużę im urlopy o tyle dni ile strzelili bramek - informował trener Wojciech Stawowy. - Na więcej nie możemy sobie pozwolić, gdyż przygotowania do sezonu muszą trwać minimum cztery tygodnie.
Wyrok "Bojara"
Polkowiczanie szamotali się niczym ryba w sieci. Już na samym początku mógł im wybić z głowy honorowe rozstanie z ekstraklasą Marcin Bojarski, lecz po klepce z Piotrem Banią posłał piłkę obok słupka. "Bojar" wydał wyrok na Górnika pół godziny później, gdy po kolejnym prostopadłym podaniu z pierwszej piłki Bani przelobował próbującego ratować sytuację wybiegiem Jacka Banaszyńskiego.
Wtedy właściwie skończył się mecz, a zaczął pasiasty piknik. Sympatyk biało - czerwonych Wojciech Marchewczyk pospieszył do samochodu po gigantycznych rozmiarów butelkę szampana, loża honorowa zdominowana przez krakowian na czele z prof. Januszem Filipiakiem, radnymi Janem Okońskim, Ireneuszem Rasiem i wiceprezesem KS Cracovia Józefem Lassotą nadawała ton dopingowi. "Wszyscy wstawać!" - nawoływał Raś i rozpoczynał klaskanie w dłonie w tempie jednostajnie przyspieszonym, po którym następowało skandowanie "Cracovia!"

"Lokomotywa" piłkarzy podczas kolacji pomeczowej

Atmosferze pikniku nie ulegli piłkarze gości. Zespół Stawowego nie oszczędzał się, zabiegał o kolejne gole. Owszem, zdarzały się pod bramką kiksy Krzysztofowi Przytule (w 48. min z trzech metrów posyła piłkę obok słupka), Bani (w 63. min w słupek), Pawłowi Drumlakowi (w 54. min przegrał pojedynek z bramkarzem), ale w końcu "Pasy" strzeliły trzy kolejne bramki, by powtórzyć wynik z pierwszego meczu.
Asysta kapitana
Bania zachował się jak na kapitana przystało i wyłożył piłce Przytule, a ten tylko dopełnił formalności uderzeniem do "pustaka". Pozyskany ze Szczakowianki pomocnik wypracował z kolei bramkę Łukasza Szczoczarza (strzał z woleja w krótki róg po precyzyjnym przerzucie z lewej strony pola karnego). Na koniec Bania potwierdził, że prostopadłe podania z klepki stają się jego wizytówką. Po takim zagraniu Bojarski mógł strzelać, lecz oddał do lepiej ustawionego Przytuły i ten mógł się cieszyć z drugiego gola.
Różnica między - jakby nie było - pierwszoligowcem a krakowianami była tak duża, że starsi fani "Pasów" domagali się już po pierwszym golu: - Polkowice, grajcie coś. Nie po to jechałem 400 km, żeby oglądać piknik!
Na ostatnie minuty boisko okoliły żywe bandy. To kibice Cracovii przy biernej postawie ochrony opuścili sektory i wyczekiwali tuż za linią na końcowy gwizdek sędziego. Prezes Cracovii SSA Paweł Misior ze współwłaścicielem klubu prof. Filipiakiem własnoręcznie spychali tłum chociaż metr za linię. Tymczasem loża honorowała zarażała pasomanią nawet siedmiolatków krzyczących: "Górnik!". Maluchy z chęcią założyły na szyję biało - czerwone szaliki, lecz nadal wiernie dopingowały polkowiczan.
Na ostatni gwizdek Mirosława Ryszki kibice wystartowali jak do biegu o mistrzostwo świata na 100 m. Szybko ogołocili ze strojów piłkarzy. Zostały im tylko majtki, rzadziej spodenki.
Profesor przeprasza
Gdy piłkarze wykrzykiwali w szatni piłkarze "Pasy gol" i opróżnili już prawie wszystkie szampany, Węgrzyn wszedł dopiero po rozmowach z dziennikarzami. Kazek od razu przepchał się do środka, uciszył wszystkich, szeroko rozłożonymi rękoma rozpoczął rytmiczne klaskanie, po którym aż szatnia się zatrzęsła od głośnego "Cra-co-via!" z gardeł piłkarzy.
Z gratulacjom drużynie pospieszył Janusz Filipiak. Szybko powędrował na ręce i fruwał tak wysoko, że do sufitu w szatni niewiele mu brakowało. Lały się na niego strugi szampana. Później każdy wywiad przed kamerami rozpoczynał od słów: "Przepraszam państwa za swój wygląd, ale właśnie zostałem oblany szampanem".
- Ten awans to zasługa was wszystkich - przemawiał do piłkarzy współwłaściciel Cracovii. - Najważniejsze, że mieliście w zespole dobrego ducha. Nigdy nie pozwolę go zniszczyć, osobiście tego dopilnuje. W tym klubie nie będzie wariatkowa.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Wypowiedzi po meczu

Prof. Janusz Filipiak

Powiem krótko - ogromnie cieszę się z awansu i z tego, że jako pierwsza zadzwoniła do mnie z gratulacjami moja żona Elżbieta, która w Krakowie oglądała mecz w Canal+ i trzymała za nas kciuki. To najpiękniejszy dzień w moim życiu, a sukcesów już trochę miałem. Będę dalej budował silną Cracovię, która stał się wizytówką mojej firmy. Nie ukrywam, że mam ambicje, aby Cracovia zagrała w europejskich pucharach. Kiedy? Zobaczymy, jak wypadnie dla nas I runda, jeśli dobrze, wzmocnimy zespół.

Janusz Filipiak i Paweł Misior podczas meczu

Wojciech Stawowy

Gratuluję wszystkim piłkarzom. Większość z nich grała jeszcze niedawno w III lidze, wykonali w ciągu dwóch lat olbrzymi skok, o dwa szczeble rozgrywek. Ta drużyna z powodzeniem może grać o środkowe miejsce w ekstraklasie. Musimy teraz zebrać doświadczenie pierwszoligowe, dalej mądrze i konsekwentnie przebudowywać zespół. Rewolucji personalnej na pewno nie będzie, choć wzmocnienia mogą być. Planowałem po barażach tygodniową przerwę w zajęciach, ale po dzisiejszym bardzo udanym występie piłkarze dostaną 10-dniowe urlopy. Potem ostro bierzemy się do pracy, musimy zacząć przygotowania do nowego sezonu, według przymiarek w PZPN pierwsze mecze zagramy na wyjazdach w Płocku i Lubinie, potem u siebie z Lechem.

Piotr Bania

Dwa wyniki z Polkowicami po 4-0 świadczą, że o przypadku nie było mowy. Nasz zespół pod wodzą trenera Wojciecha Stawowego dokonał rzeczy wielkiej. Jestem dumny z kolegów. Jeszcze parę lat temu nie przypuszczałem, że zagram w ekstraklasie z najlepszymi polskimi piłkarzami. Jak będziemy świętować awans? Hucznie! Na pewno trener pozwoli nam wypić po piwie. Mamy w zespole kilku Piotrów i Pawłów, a oni 29 czerwca obchodzą urodziny.


Mecze sezonu 2003/04

Cracovia_herb 2003-07-09 Cracovia - Cracovia II 2:2  Widzew Łódź 2003-07-12 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Turbacz Mszana Dolna 2003-07-13 Turbacz Mszana Dolna - Cracovia 0:5  Pogoń Szczecin 2003-07-17 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1  Górnik Łęczna 2003-07-22 Górnik Łęczna - Cracovia 1:1  Polonia Przemyśl 2003-07-22 Polonia Przemyśl - Cracovia 3:2  Stal Mielec 2003-07-23 Stal Mielec - Cracovia 1:3  Polonia Warszawa 2003-07-26 Cracovia - Polonia Warszawa 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2003-08-02 Cracovia - Podbeskidzie 1:1  Polar Wrocław 2003-08-09 Cracovia - Polar Wrocław 2:0  Ceramika Opoczno 2003-08-13 Stasiak Opoczno - Cracovia 2:0  Ruch Chorzów 2003-08-17 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  RKS Radomsko 2003-08-23 RKS Radomsko - Cracovia 1:1  Arka Gdynia 2003-08-30 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Jagiellonia Białystok 2003-09-03 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:1  Błękitni Stargard Szczeciński 2003-09-07 Cracovia - Błękitni Stargard Szczeciński 3:2  Piast Gliwice 2003-09-13 Piast Gliwice - Cracovia 0:2  Zagłębie Lubin 2003-09-20 Cracovia - Zagłębie Lubin 3:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2003-09-27 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 5:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2003-10-04 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:3  GKS Bełchatów 2003-10-12 Cracovia - GKS Bełchatów 0:0  Pogoń Szczecin 2003-10-17 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:0  Górnik Konin 2003-10-25 Cracovia - Aluminium Konin 6:1  Jutrzenka Zakopane 2003-10-29 Jutrzenka Zakopane - Cracovia 1:12  ŁKS Łódź 2003-11-08 ŁKS Łódź - Cracovia 0:0  Tłoki Gorzyce 2003-11-15 Cracovia - Tłoki Gorzyce 3:0  Szczakowianka Jaworzno 2003-11-23 Szczakowianka Jaworzno - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2004 Trening Noworoczny  Legia Warszawa 2004-01-25 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Arka Gdynia 2004-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 2:1  Szczakowianka Jaworzno 2004-02-11 Garbarnia Szczakowianka - Cracovia 3:3  Górnik Polkowice 2004-02-14 Górnik Polkowice - Cracovia 0:0  Ekranas Poniewież 2004-02-25 Ekranas Poniewież - Cracovia 2:0  Amkar Perm 2004-02-28 Amkar Perm - Cracovia 1:0  Randers FC 2004-03-02 Cracovia - Randers FC 2:0  Polar Wrocław 2004-03-13 Polar Wrocław - Cracovia 0:2  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2004-03-21 Cracovia - Stasiak/KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2:1  Ruch Chorzów 2004-03-27 Ruch Chorzów - Cracovia 0:0  RKS Radomsko 2004-04-03 Cracovia - RKS Radomsko 2:1  Arka Gdynia 2004-04-10 Arka Gdynia - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 2004-04-18 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Piast Gliwice 2004-04-29 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Zagłębie Lubin 2004-05-03 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2004-05-12 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:2  GKS Bełchatów 2004-05-15 GKS Bełchatów - Cracovia 0:2  Pogoń Szczecin 2004-05-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:2  Górnik Konin 2004-05-29 Aluminium Konin - Cracovia 0:3  ŁKS Łódź 2004-06-02 Cracovia - ŁKS Łódź 4:1  Tłoki Gorzyce 2004-06-06 Tłoki Gorzyce - Cracovia 1:0  Szczakowianka Jaworzno 2004-06-11 Cracovia - Szczakowianka Jaworzno 8:1  Górnik Polkowice 2004-06-19 Cracovia - Górnik Polkowice 4:0  Górnik Polkowice 2004-06-26 Górnik Polkowice - Cracovia 0:4