Makuch (46' Nowak)
Bania (46' Szczoczarz)

4-5-1

Tempo

Jeśli piłkarze Cracovii będą grali w ekstraklasie tak jak w pierwszej połowie spotkania sparingowego z VSC Debreczyn, to nie tylko mogą być spokojni o utrzymanie w ekstraklasie. Będą także poważnym zagrożeniem dla najlepszych. Dużo ruchu, gry kombinacyjnej, często na jeden kontakt z piłką - to cechowało piłkarzy Cracovii w pierwszej części pojedynku z trzecią drużyną Węgier.

Nic dziwnego, że krakowianie szybko objęli dwubramkowe prowadzenie. Najpierw przeprowadzili kapitalną akcję, do której włączył się także skrajny obrońca, Krzysztof Radwański. Dośrodkował on piłkę dokładnie w pole karne, a rozgrywający świetne spotkanie Marcin Bojarski głową zdobył pierwszą bramkę. Na 2:0 podwyższył w swoim stylu Łukasz Skrzyński. Perfekcyjnie, lewą nogą, wykonał rzut wolny.

Prowadzenie mogłoby być wyższe, bo nie brakowało kolejnych okazji. Na dodatek obroną krakowian wyśmienicie dyrygował przed przerwą Kazimierz Węgrzyn. Węgrzy często "łapali się" na misternie zastawione przez Cracovię spalone.

Beniaminek polskiej ekstraklasy z pewnością utrzymałby prowadzenie, gdyby nie bardzo niepewna gra na przedpolu bramkarza Marcina Cabaja. W 25. min głową zagrał do niego Węgrzyn. Cabaj nie zdecydował się na natychmiastowe wybicie. Próbował przyjmować piłkę i to go zgubiło. Musiał faulować, a przy karnym nie miał już szans. Jeszcze w tej samej części gry złapał piłkę ręką poza polem karnym i dostał żółtą kartkę. W drugiej połowie zrobił dokładnie to samo i musiał opuścić boisko.

Sędzia był jednak na tyle wyrozumiały, że pozwolił, aby krakowianie grali do końca w jedenastu. W tym momencie na boisku nie było już kilku podstawowych zawodników i Węgrzy bezlitośnie to wykorzystali. Najpierw Szatmari strzelił przepięknie z woleja, a później Brazylijczyk Leonardo Coehlo z bliska ustalił wynik na 3:2 dla Madziarów.

Z dobrej strony pokazał się Marek Citko (grał po przerwie). Widać było, że nic nie stracił ze swojej błyskotliwej techniki. Trzy razy jego niekonwencjonalne podania otwierały kolegom drogę do bramki.

Źródło: Tempo [1]

Gazeta Wyborcza

Przebywający na zgrupowaniu w Austrii beniaminek ekstraklasy przegrał z trzecim zespołem ligi węgierskiej DVSC Debrecen 2:3. W 75. min meczu bramkarz Cracovii Marcin Cabaj dostał czerwoną kartkę

Spotkanie rozegrano w węgierskiej miejscowości Buek, tuż przy granicy z Austrią. "Pasy" prowadziły 2:0 po 35 minutach gry. Pierwszego gola strzelił Marcin Bojarski (na zdjęciu) głową po dokładnej centrze Krzysztofa Radwańskiego. Podwyższył z 20 m z rzutu wolnego Łukasz Skrzyński, który w swoim stylu mocno uderzył ponad murem obrońców.

- Mogliśmy prowadzić nawet 4:0, bo graliśmy z dużym polotem. Węgrzy nie istnieli na boisku - podkreśla trener Cracovii Wojciech Stawowy.

Pewnie Cracovia wygrałaby mecz, gdyby nie zmiany w drugiej połowie (w pomocy zagrali Karol Piątek, Paweł Nowak, Marcin Dudziński i Marek Baster) i błąd Cabaja jeszcze w pierwszej połowie. Krakowski bramkarz niepotrzebnie kiwał się w polu karnym, w efekcie stracił piłkę i musiał faulować węgierskiego napastnika. Za moment padł kontaktowy gol z rzutu karnego.

To nie był szczęśliwy dzień dla Cabaja. W drugiej połowie interweniował rękami poza polem karnym, za co został słusznie wyrzucony z boiska. - To był faul taktyczny. Marcin uratował zespół, bo po tej akcji nie padła bramka - bronił bramkarza Stawowy.

Mimo to Cracovia grała dalej w pełnym składzie, bo przed spotkaniem trenerzy ustalili, że czerwona kartka nie osłabi zespołu.

Dwa kolejne gole dla Węgrów padły w niemal identyczny sposób. Po dwóch centrach dwukrotnie zawodnicy z Debreczyna celnie główkowali.

- Po to zabrałem 24 zawodników na obóz, żeby toczyła się walka o miejsce w pierwszym składzie. Nikt mi potem nie zarzuci, że nie dostał szansy - tłumaczył jedną z przyczyn porażki krakowski trener.

A nietypowe zestawienie linii pomocy w drugiej odsłonie? - To już eksperyment Stawowego - wyjaśnił szkoleniowiec.

Z powodu zatrucia pokarmowego nie zagrał Paweł Drumlak.

W środę Cracovia gra ostatni sparing - z tureckim zespołem Genclerbirligi, a potem drużyna wraca do Polski.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Mecze sezonu 2004/05

Ruch Chorzów 2004-07-10 Ruch Chorzów - Cracovia 1:3  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2004-07-13 Groclin Grodzisk Wielkopolski - Cracovia 3:0  Matáv Sopron 2004-07-15 Matáv Sopron - Cracovia 2:2  Energie Cottbus 2004-07-17 Cracovia - Energie Cottbus 1:0  FK Zemun 2004-07-17 Cracovia - FK Zemun 2:0  Debreceni VSC 2004-07-19 Debreceni VSC - Cracovia 3:2  Zagłębie Lubin 2004-07-30 Zagłębie Lubin - Cracovia 2:5  Skalnik Gracze 2004-08-03 Skalnik Gracze - Cracovia 2:1  Górnik Łęczna 2004-08-07 Górnik Łęczna - Cracovia 3:1  Odra Wodzisław Śląski 2004-08-21 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 2:3  Legia Warszawa 2004-08-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  GKS Katowice 2004-09-04 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Górnik Zabrze 2004-09-10 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Lech Poznań 2004-09-17 Lech Poznań - Cracovia 0:2  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2004-09-26 Cracovia - Groclin Grodzisk Wielkopolski 2:0  Wisła Kraków 2004-10-03 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Energie Cottbus 2004-10-10 Energie Cottbus - Cracovia 2:2  Polonia Warszawa 2004-10-15 Cracovia - Polonia Warszawa 2:1  GKS Katowice 2004-10-30 GKS Katowice - Cracovia 1:0  Wisła Płock 2004-11-06 Cracovia - Wisła Płock 4:0  Pogoń Szczecin 2004-11-13 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  Amica Wronki 2004-11-20 Cracovia - Amica Wronki 0:1  New Jersey Falcons 2004-11-28 New Jersey Falcons - Cracovia 1:0  Cracovia_herb 2005 Trening Noworoczny  Admira Wacker Mödling 2005-01-30 Admira Wacker Mödling - Cracovia 1:2  Zimbru Kiszyniów 2005-02-26 Cracovia - Zimbru Kiszyniów 0:0  Terek Grozny 2005-02-26 Terek Grozny - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2005-03-18 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Radomiak Radom 2005-03-23 Cracovia - Radomiak Radom 1:4  GKS Katowice 2005-03-29 Cracovia - GKS Katowice 3:2  Legia Warszawa 2005-04-10 Cracovia - Legia Warszawa 1:0  Odra Wodzisław Śląski 2005-04-13 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2005-04-16 Górnik Zabrze - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2005-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Lech Poznań 2005-04-23 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2005-05-02 Groclin Grodzisk Wielkopolski - Cracovia 3:1  Wisła Kraków 2005-05-06 Cracovia - Wisła Kraków 0:1  Polonia Warszawa 2005-05-13 Polonia Warszawa - Cracovia 2:3  GKS Katowice 2005-05-21 Cracovia - GKS Katowice 2:0  Wisła Płock 2005-05-25 Wisła Płock - Cracovia 3:0  Łada Biłgoraj 2005-05-29 Łada Biłgoraj - Cracovia 0:3  New Jersey Falcons 2005-06-03 Cracovia - New Jersey Falcons 5:0  Pogoń Szczecin 2005-06-09 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:2  Amica Wronki 2005-06-12 Amica Wronki - Cracovia 3:2