2007-04-04 Cracovia II - Garbarnia Kraków 0:1

Kibice Radomiaka stawili się w licznej grupie

"Jutro Cracovia gra z Radomiakiem w PP" -

Jutro Cracovia gra z Radomiakiem w PP

Kto na stoperze? Już jutro piłkarze Cracovii rozegrają rewanżowy, ćwierćfinałowy mecz w Pucharze Polski, ich rywalem w Krakowie (godz. 19) będzie Radomiak, z którym krakowianie wygrali pierwszy mecz w Radomiu 3-1.

Krakowianie będą mieli tylko 3 dni na regenerację sił po meczu ligowym z Lechem. W sobotę „Pasy” miały rozruch i trening regeneracyjny na obiekcie ComArchu. Z kolegami ćwiczył Paweł Nowak, choć ma lekki uraz barku, trener Majewski liczy jednak, że będzie gotowy na wtorkowy mecz.

Trener ma największy problem z obsadzeniem pozycji stopera. Nie mogą grać Łukasz Skrzyński zawieszony za czerwona kartkę w PP (z Zagłębiem Lubin) i kontuzjowany Michał Karwan. Czy trener zdecyduje się na Pawła Wojciechowskiego? A może przesunie na stopera Jacka Wiśniewskiego lub Dariusza Kłusa?

A wracając do sobotniego meczu, pokazał, że nie ma graczy niezastąpionych. Wiadomo jak ważną postacią w Cracovii jest Arkadiusz Baran pod warunkiem, że jest zdrowy i w pełni sił. Ale od dłuższego czasu Baran zmagał się z kontuzją. Diagnozy lekarskie były nietrafne. Baran trenował z bólem. Chciał pomóc kolegom, a powinien się leczyć! W piątek po badaniach lekarskich zapadła decyzja - Baran grać nie będzie. Dysk przesunięty jest o jeden centymetr. Jak defensywni pomocnicy zagrali Kłus z Wiśniewskim i radzili sobie bardzo dobrze. Wiśniewski asystował przy drugim golu.

W ataku, wobec kontuzji Tomasza Moskały (naciągnięcie wiązadeł w kolanie) po raz pierwszy od 5 miesięcy trener Stefan Majewski postawił na Piotra Banię. Odstawiany na boczny tor napastnik Cracovii w niczym nie ustępował swoim kolegom. Kapitalnie wypracował trzecią bramkę, wykładając piłkę, jak na tacy, Bojarskiemu. Tym meczem udowodnił, że należy go brać pod uwagę przy ustalaniu składu na najbliższe mecze ligowe i pucharowe. Młodzi napastnicy Cracovii muszą się od niego jeszcze dużo uczyć.
Źródło: Dziennik Polski 2 kwietnia 2007

"Pokora Majewskiego" -

Pokora Majewskiego

Wielką szansę znalezienia się w półfinale Pucharu Polski ma Cracovia, która podejmuje dziś (początek o godz. 19) III-ligowego Radomiaka, z którym wygrała w Radomiu 3-1.

- To jest bardzo dobra zaliczka, ale absolutnie nie wolno lekceważyć rywala - mówi trener „Pasów” Stefan Majewski. - Futbol nauczył mnie pokory, grając w Zawiszy i Legii mieliśmy potknięcia z zespołami niższych klas. Oczekuję, że zawodnicy będą chcieli potwierdzić dobrą formę z meczu z Lechem i pokażą, że można na nich liczyć w obliczu sobotniego meczu o ligowe punkty w Grodzisku Wielkopolskim z Groclinem.

W jakim składzie zagrają „Pasy”? Trener Majewski nie miał jeszcze wczoraj gotowej „18” na ten pojedynek: - Spotkamy się w klubie w południe. Wtedy zapadnie decyzja, kto znajdzie się w kadrze na ten mecz.

Nie wystąpią kontuzjowani: Michał Karwan (uraz ścięgna Achillesa, leczenie potrwa jeszcze około dwa miesiące) i Arkadiusz Baran. Za czerwoną kartkę w meczu pucharowym z Zagłębiem Lubin nie może grać Łukasz Skrzyński. Tomasz Moskała ćwiczył już wczoraj po kilkudniowej przerwie spowodowanej urazem wiązadeł w kolanie, ale na pewno nie zagra, podobnie jak Bartłomiej Dudzic, który jest przeziębiony.

Wobec absencji Skrzyńskiego i Karwana, największym problemem dla Majewskiego jest pozycja stopera. Czy trener zdecyduje się na Pawła .Wojciechowskiego czy ewentualnie przesunie na tę pozycję Dariusza Kłusa lub Jacka Wiśniewskiego? - To są trzy realne możliwości, we wtorek podejmę decyzję - mówi Majewski. Trener zapowiada, że Cracovia zagra w składzie zbliżonym do tego, jaki wystąpił przeciwko Lechowi, ale mogą być 2-3 zmiany. - Musimy cały czas pamiętać, że gramy już w sobotę z Groclinem. Nie wykluczam zmiany na pozycji bramkarza - dodaje Majewski.

Radomiak wyeliminował w PP ŁKS Łódź (1-0) i Odrę Wodzisław (też 1-0). Bramki zdobywał wtedy najbardziej znany piłkarz Radomiaka, 30-letni Maciej Terlecki. Obok niego w Radomiaku grają m.in. 36-letni Jacek Kacprzak, Krzysztof Nykiel, Zbigniew Wachowicz, a trenerem jest Józef Antoniak. Radomiak w swojej grupie III ligi zajmuje 5. miejsce. W ostatniej kolejce otrzymał walkower za mecz z Kozienicami. Drużyna ta gra lepiej na wyjazdach niż u siebie; na 8 meczów na boiskach rywali, wygrała 5, a 3 razy był remis.

Program meczów ćwierćfinałowych, wtorek: Lech - Kolporter Korona Kielce (17.30, pierwszy mecz 0-1), środa: Groclin Dyskobolia - Ruch Chorzów (17.30, 1-0). Mecz Arka - Wisła Płock (1-1) jest odwołany z uwagi na zawieszenie zespołu z Gdyni.
ANDRZEJ STANOWSKI
Źródło: Dziennik Polski 3 kwietnia 2007

Dwubramkowe zwycięstwo (3:1) Cracovii w pierwszym meczu sprawiło, że przed tym spotkaniem podopieczni trenera Stefana Majewskiego byli murowanym faworytem do awansu do półfinału Pucharu Polski.

Spora zaliczka z pierwszego spotkania sprawiła, że trener Majewski w wyjściowym składzie wystawił tylko czterech piłkarzy (Wacek, Kłus, Giza, Bania) z podstawowej jedenastki z ostatniego meczu ligowego z Lechem Poznań.

Piłkarzom Cracovii brakowało szczęścia

Od pierwszych minut gra toczyła się na połowie Radomiaka, jednak bardzo długo piłkarzom Cracovii nie udało się stworzyć sytuacji do zdobycia bramki. Pierwszą okazję bramkową wypracował w 18 minucie Piotr Bania, który minął obrońców, odegrał na 14 metr jednak Sebastian Kurowski nie przyjął idealnego podania stojąc sam przed bramkarzem gości.

W 31 minucie goście stworzyli pierwszą groźną sytuację w tym spotkaniu. Prostopadłą piłkę otrzymał Daniel Barzyński, minął obrońców jednak w polu karnym udanie interweniował Sławomir Olszewski wyciągając piłkę spod nóg Barzyńskiego.

Udana akcja ośmieliła gości, którzy w ostatnim kwadransie słabej i nudnej pierwszej połowy kilkakrotnie odważnie zaatakowali jednak nie udało im się poważnie zagrozić bramce Olszewskiego.

W przerwie meczu trener Stefan Majewski dokonał jednej zmiany - w miejsce Sebastiana Kurowskiego wszedł Marcin Bojarski.

Pierwsze minuty po przerwie zrodziły nadzieję, że w drugiej połowie mecz będzie choć trochę ciekawszy niż w pierwszej części. Oba zespoły stworzyły po kilka składnych akcji jednak po kilku minutach gra znów toczyła się głównie w środku boiska.

W 57 minucie boisko musiał opuścić Maciej Terlecki, którego sędzia po raz drugi upomniał żółtą kartką.

Piłkarze Radomiaka wykazali pełne zaangażowanie

W 64 minucie goście zaatakowali lewą stroną, dośrodkował Barzyński, a Kowalczyk z kilku metrów uderzył obok słupka.

Cracovia odpowiedziała szybką akcją lewą stroną. Marcin Bojarski wrzucił piłkę na czwarty metr, a Piotr Bania w trudnej sytuacji wślizgiem strzelił tuż przy słupku. Po chwili Kłus prostopadłym podaniem wypuścił w pole karne Bojarskiego jednak bramkarz gości szybkim wybiegiem zażegnał niebezpieczeństwo.

W 73 minucie goście mogli prowadzić 1:0. Wawreńczuk otrzymał prostopadłą piłkę, lecz w doskonałej sytuacji nie zdołał oddać strzału.

Chwilę później Paweł Szwajdych sprytnie zagrał do Marka Bastera, którego w polu karnym faulował Pacan. Rzut karny pewnie na bramkę zamienił Piotr Giza.

Pięć minut przed końcowym gwizdkiem groźnie było pod bramką Olszewskiego. Po rzucie wolnym z prawej strony i zamieszaniu podbramkowym odbita piłka opuściła boisko tuż przy słupku.

Tuż przed końcem meczu po wrzutce Szwajdycha i błędzie obrońców Paweł Nowak strzelał z 10 metrów lecz piłka przeleciała nad poprzeczką.
Źródło: TerazPasy.pl

"1/4 Pucharu Polski: Cracovia - Radomiak 1:0 i awans krakowian do półfinału" -
Gazeta Wyborcza

1/4 Pucharu Polski: Cracovia - Radomiak 1:0 i awans krakowian do półfinału

Po fatalnym i nudnym meczu krakowianie wymęczyli jednobramkowe zwycięstwo, a jedynego gola strzelił Piotr Giza z rzutu karnego (po faulu Macieja Bielskiego na Marku Basterze). O awansie faktycznie zdecydował pierwszy mecz w Radomiu wygrany przez "Pasy" 3:1.

Korzystny wynik z Radomia skłonił trenera Cracovii Stefana Majewskiego do eksperymentów. Tylko czterech zawodników z podstawowego składu z Lechem Poznań wystawił od pierwszej minuty. Tak mizernego efektu szkoleniowiec się chyba jednak nie spodziewał. Rezerwiści okazali się dramatycznie słabi, a ponieważ goście prezentowali zbliżony poziom, spotkanie toczyło się na trzecioligowym poziomie. "Popisy" Sebastiana Kurowskiego, któremu znów nie chciało się grać, na przemian irytowały i wywoływały salwy śmiechu kibiców. Po podaniu Piotra Bani Kurowski w sytuacji sam na sam z bramkarzem Radomiaka nie tylko nie strzelił gola, ale omal nie zabił się na piłce.

Dla odmiany Joao Paulo był niezwykle ambitny, ale cały czas spóźniony i stłamszony fizycznie. Paweł Szwajdych (po kontuzji i grypie) wykazywał braki kondycyjne, Karol Kostrubała wyglądał na ciężko przestraszonego. Niedokładne podania przytrafiły się Pawłowi Wojciechowskiemu i Sławomirowi Olszewskiemu, choć ten ostatni wygarnął w polu karnym piłkę szarżującemu Danielowi Barzyńskiemu. Była to najlepsza okazja do zdobycia gola w pierwszej połowie.

Wydarzeniem drugiej połowy było wyrzucenie z boiska ociężałego Macieja Terleckiego (druga żółta kartka za faul na Szwajdychu). A potem był pokaz humoru obu grup kibiców, dawno nie docinających sobie w tak kulturalny sposób. Zaczęły "Pasy": "Ogórek, ogórek, ogórek zielony ma garniturek, czapeczkę i sandały, zielony, zielony jest cały" (bo Radomiak grał w zielono-białych strojach). W odpowiedzi usłyszały: "Domowe przedszkole, czy słońce czy deszcz, przyjść może do ciebie, jeśli tylko chcesz". - Cracovio, zróbcie mizerię - ripostowali gospodarze.

W roli kucharza mógł wystąpić Bania (po podaniu Bojarskiego), ale trącona piłka przeleciała obok słupka i Paweł Nowak (po jego bombie futbolówka przeleciała nad poprzeczką). "Ogórka" napoczął tylko Giza technicznym strzałem z karnego.

Cracovia była już w półfinale PP 45 lat temu, ale na tym etapie zakończyła wtedy pucharowy bój. Teraz wszyscy przy Kałuży mają nadzieję na pełny sukces. Kto będzie półfinałowym rywalem? Kandydaci to: Korona Kielce, Wisła Płock (może jeszcze Arka Gdynia?) albo Groclin Grodzisk Wlkp. lub Ruch Chorzów. Wszystkie drużyny do pokonania. Ale nie po takiej grze jak wczoraj.
Źródło: Gazeta Wyborcza 4 kwietnia 2007

"W półfinale po 45 latach" -

W półfinale po 45 latach

Po 45 latach piłkarze Cracovii znowu znaleźli się w półfinale piłkarskiego Pucharu Polski. W dwumeczu okazali się lepsi od III-ligowego Radomiaka, z którym wygrali oba spotkania.

Trener Stefan Majewski zdecydował się wczoraj na mocno eksperymentalny skład; z podstawowej jedenastki z meczu ligowego z Lechem od pierwszych minut grali tylko Wacek, Kłus, Giza i Bania, na ławce rezerwowych siedzieli: Wiśniewski, Radwański, Bojarski, Nowak. W składzie nie było Cabaja i Pawlusińskiego, nie mogli grać kontuzjowani Karwan, Baran, Moskala' oraz zawieszony za kartki Skrzyński. Rolę stopera Majewski powierzył Wojciechowskiemu.

O pierwszej połowie można napisać tylko, że się odbyła. Gospodarze mieli przewagę, stale przebywali na połowie Radomiaka, ale efekt z tego był żaden. „Pasy” nie oddały ani jednego celnego strzału na bramkę Stawiarskiego, stworzyły tylko jedną sytuację bramkową: w 19 minucie, po podaniu Bani, Kurowski nie opanował idealnej piłki na 11 metrze. Słabiutcy i wystraszeni goście mieli problemy z przedostaniem się na połowę krakowian. Groźnie pod bramką Olszewskiego było raz, w 32 minucie - Barzyński wystartował do prostopadłego podania Terleckiego, ale Olszewski wybiegł z bramki i zagarnął piłkę spod nóg gracza Radomiaka.

Po przerwie w zespole Cracovii pojawił się na boisku, w miejsce Kurowskiego, Bojarski. Druga połowa zaczęła się pechowo dla Piotra Bani; w 47 minucie był faulowany przez Terleckiego (pomocnik Radomiaka ujrzał żółty kartonik), za moment źle postawił nogę, podkręcił kostkę, ale wrócił do gry. Od 57 minuty goście grali w dziesiątkę po tym, jak Terlecki za brzydki faul z tyłu na nogi Szwajdycha zobaczył drugi żółty, a w konsekwencji czerwony kartonik. I teraz gospodarze osiągnęli przygniatającą przewagę. W 66 minucie, po centrze Bojarskiego, Bani zabrakło centymetrów, by z paru metrów trafić do siatki. W 70 minucie na boisku pojawił się Wiśniewski, nierozgrzany popełnił błąd, źle podał piłkę do Olszewskiego, ale bramkarz Cracovii uratował sytuację. Przewaga „Pasów” została udokumentowana w końcu bramką, w 74 minucie Baster wpadł w pole karne, gdzie nieprawidłowo zaatakował go z tyłu Bielski. Kamy! Giza zwiódł bramkarza i lekkim strzałem w lewy róg posłał piłkę do siatki.

W końcówce na boisku pojawił się jeszcze Nowak (za Gizę). Krakowianie, zadowoleni z prowadzenia, nie podkręcali już tempa. I grający w dziesiątkę goście w 87 minucie mogli wyrównać: z rzutu wolnego podawał w pole karne Czpak, a po „główce” Michalskiego piłka otarła się o słupek. W 90 minucie Wachowicz wyłożył piłkę Nowakowi, który z paru metrów huknął nad poprzeczką. Pozycję miał jeszcze w doliczonym czasie gry Bojarski, ale wynik nie uległ już zmianie.

Zwycięzców się nie sądzi. „Pasy” są w półfinale Pucharu Polski, gdzie jednym z rywali może być Korona Kielce. Widać było, że krakowianie chcieli wygrać ten mecz jak najmniejszym nakładem sił, bo w sobotę czeka ich ligowe spotkanie w Grodzisku Wielkopolskim z Groclinem.
Źródło: Dziennik Polski 4 kwietnia 2007

Trenerzy o meczu

Mecz na wyjeździe ustawił to spotkanie. Najważniejsze, że dziś w obronie zespół zagrał na zero. Spokojnie będę obserwował losowanie par półfinałowych.

Józef Antoniak (Radomiak)

Przyjechaliśmy do Krakowa z jednym celem - zmazać wrażenie po blamażu na swoim boisku. Mimo przegranej pokazaliśmy się z dobrej strony. Ciężko się gra, gdy w końcówce zespół jest w osłabieniu. Głupio zachował się Terlecki. Cracovia zasłużenie awansowała.

Piłkarze o meczu

Piotr Giza

- W spotkaniu z Radomiakiem po raz pierwszy wykonywałem rzut karny w Cracovii, bo Marcin Bojarski chciał sobie odpocząć od egzekwowania jedenastki. Od początku wiedziałem jak będę uderzać, pokonałem bramkarza i wygraliśmy. Nie mam pojęcia, na kogo chciałbym trafić w półfinale. Na tym etapie rozgrywek nawet trzecioligowa drużyna mogłaby być bardzo groźna.

Sławomir Olszewski

- Stanęliśmy dziś na wysokości zadania, strzeliliśmy jedną bramkę i przeszliśmy do następnej rundy. Ciężko jest się zmobilizować na tego typu spotkania, gdy ma się świadomość, że półfinał jest tak blisko. Wygraliśmy skromnie, choć wydaje mi się, że gdybyśmy strzelili bramkę na początku meczu to wynik byłby dużo wyższy. Nie miałem zbyt wiele pracy w tym spotkaniu.

Karol Kostrubała

- Nie jestem do końca zadowolony ze swojego występu, bo na pewno mogło być lepiej. Czułem się troszkę zmęczony po ostatnim zgrupowaniu kadry U-19, ale jednocześnie cieszę się, że trener dał mi szansę. Gdy Terlecki ujrzał czerwoną kartkę zrobiło się więcej miejsca w środku polu i grało się nieco łatwiej. Radomiak nie przyjechał do nas, żeby się położyć, ale chciał wywalczyć dobry wynik na boisku pierwszoligowca. Tym bardziej cieszy nasze zwycięstwo.

Linki zewnętrzne

Mecze sezonu 2006/07

Górnik Zabrze 2006-07-01 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 2006-07-08 Cracovia - KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 3:1  MLKS Żabno 2006-07-09 MLKS Polan Żabno - Cracovia 0:9  KS Paradyż 2006-07-10 Cracovia - KS Paradyż 3:1  Piast Gliwice 2006-07-12 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Stal Rzeszów 2006-07-12 Cracovia - Stal Rzeszów 3:1  Stal Stalowa Wola 2006-07-14 Cracovia - Stal Stalowa Wola 1:0  ŁKS Łódź 2006-07-19 Cracovia - ŁKS Łódź 1:0  GKS Bełchatów 2006-07-21 Cracovia - BOT GKS Bełchatów 1:1  Legia Warszawa 2006-07-29 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Odra Wodzisław Śląski 2006-08-05 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 1:0  Zagłębie Lubin 2006-08-12 Zagłębie Lubin - Cracovia 4:3  Lech Poznań 2006-08-19 Lech Poznań - Cracovia 3:4  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2006-08-25 Cracovia - Groclin Grodzisk Wielkopolski 1:1  Odra Wodzisław Śląski 2006-09-01 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 1:2  GKS Bełchatów 2006-09-09 BOT GKS Bełchatów - Cracovia 2:1  ŁKS Łódź 2006-09-15 Cracovia - ŁKS Łódź 1:1  Widzew Łódź 2006-09-19 Widzew Łódź - Cracovia 0:2  Górnik Zabrze 2006-09-24 Górnik Zabrze - Cracovia 5:1  Arka Gdynia 2006-09-30 Cracovia - Arka Gdynia 1:1  Wisła Płock 2006-10-14 Wisła Płock - Cracovia 0:2  Korona Kielce 2006-10-21 Cracovia - Kolporter Korona Kielce 1:0  Wisła Kraków 2006-10-28 Wisła Kraków - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2006-11-04 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:0  Zagłębie Lubin 2006-11-07 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:1  Górnik Łęczna 2006-11-10 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Widzew Łódź 2006-11-18 Cracovia - Widzew Łódź 2:1  Górnik Łęczna 2006-11-22 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Korona Kielce 2006-11-26 Cracovia - Kolporter Korona Kielce 1:2  Cracovia_herb 2007 Trening Noworoczny  Przebój Wolbrom 2007-01-20 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:2  Kolejarz Stróże 2007-01-27 Cracovia - Kolejarz Stróże 2:3  Piast Gliwice 2007-01-27 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Kmita Zabierzów 2007-02-03 Cracovia - Kmita Zabierzów 2:0  Okocimski Brzesko 2007-02-03 Cracovia - Okocimski Brzesko 2:1  FC Hlučín 2007-02-06 Cracovia - FC Hlučín 4:2  Argeş Piteşti 2007-02-12 Cracovia - Argeş Piteşti 1:1  FK Mladá Boleslav 2007-02-15 Cracovia - FK Mladá Boleslav 0:0  Lokomotiw Sofia 2007-02-20 Cracovia - Lokomotiw Sofia 4:1  Lechia Gdańsk 2007-02-22 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Górnik Łęczna 2007-02-24 Cracovia - Górnik Łęczna 0:2  Korona Kielce 2007-02-27 Kolporter Korona Kielce - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2007-03-02 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Widzew Łódź 2007-03-07 Cracovia - Widzew Łódź 0:4  Odra Wodzisław Śląski 2007-03-10 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 0:1  Radomiak Radom 2007-03-14 Radomiak Radom - Cracovia 1:3  Zagłębie Lubin 2007-03-17 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Widzew Łódź 2007-03-25 Widzew Łódź - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2007-03-30 Cracovia - Lech Poznań 3:0  Radomiak Radom 2007-04-03 Cracovia - Radomiak Radom 1:0  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2007-04-07 Groclin Grodzisk Wielkopolski - Cracovia 0:0  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2007-04-11 Groclin Grodzisk Wielkopolski - Cracovia 1:0  GKS Bełchatów 2007-04-15 Cracovia - BOT GKS Bełchatów 2:1  ŁKS Łódź 2007-04-18 ŁKS Łódź - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 2007-04-21 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski 2007-04-24 Cracovia - Groclin Grodzisk Wielkopolski 0:1  Arka Gdynia 2007-04-28 Arka Gdynia - Cracovia 4:2  Wisła Płock 2007-05-05 Cracovia - Wisła Płock 2:2  Korona Kielce 2007-05-08 Kolporter Korona Kielce - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 2007-05-13 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Pogoń Szczecin 2007-05-19 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:2  Górnik Łęczna 2007-05-22 Cracovia - Górnik Łęczna 5:0  Widzew Łódź 2007-05-26 Widzew Łódź - Cracovia 1:3