Moskała

3-5-2
Mecz następnego dnia:

2007-07-30 Cracovia (ME) - Legia Warszawa (ME) 3:1

Mecz trzeciej z czwartą drużyną poprzedniego sezonu Orange Ekstraklasy był dobrym, szybkim widowiskiem. Legia wygrała z Cracovią 1:0, ale do końcowych sekund wynik był sprawą otwartą. Cracovia po powrocie do ekstraklasy przed trzema laty nigdy nie wygrała na stadionie Legii. Nigdy nawet nie zremisowała. Warszawianie podtrzymali tę dobrą dla siebie statystykę, dzięki skromnej wygranej 1:0.

Jedyną bramkę meczu zdobył w 35. minucie piłkarz rodem z Zimbabwe, pozyskany przed sezonem z Groclinu, Takesure Chinyama. Napastnik Legii wykorzystał wyśmienite podanie Rogera, który wewnętrznym podbiciem zagrał prostopadłą piłkę na 11. metr. Chinyama wyskoczył zza pleców Jacka Wiśniewskiego, końcem buta zdołał dosięgnąć futbolówki i skierował ją do siatki obok bezradnego w tej sytuacji Marcina Cabaja. W pierwszej połowie Legia miała zdecydowaną przewagę. Prowadziła jednak tylko 1:0, a to dlatego, że znakomicie spisywał się Cabaj. Najwięcej zamieszania pod jego bramką siał Chinyama, który oddał cztery strzały, ale bramkarza Cracovii zdołał pokonać zaledwie raz. W kolejnych minutach groźne strzały na bramkę Cracovii oddali Edson, Piotr Bronowicki, Aleksandar Vukovic.

Po zmianie stron nastąpiło całkowite odwrócenie sytuacji. Gospodarze opadli z sił, a goście przejęli inicjatywę. Zza pola karnego strzelał Marcin Bojarski, z rzutu wolnego groźnie uderzał Dariusz Pawlusiński, ale znakomicie spisywał się Jan Mucha. Legia mecz kończyła osłabiona i cofnięta do defensywy. Gospodarze w 87. minucie stracili Miroslava Radovica, który w głupi i nieodpowiedzialny sposób dwa razy przeszkadzał w wykonaniu rzutu wolnego rywalom. Ujrzał za to najpierw jedną, a później drugą żółtą kartkę. W konsekwencji osłabił swój zespół.

Po dobrym i emocjonującym spotkaniu, który miał dwa oblicza, Legia pokonała Cracovię 1:0. Mecz obserwował selekcjoner reprezentacji Polski Leo Beenhakker, któremu towarzyszył nowy asystent Adam Nawałka, a także Bogusław Kaczmarek i Jan de Zeeuw.
Źródło: Onet.pl

Prasa

Cracovia - remis był w zasięgu ręki - Gazeta Wyborcza 30.07.2007

Cracovia nie zmieniła niekorzystnej statystyki i po raz czwarty od czasu powrotu do ekstraklasy przegrała z Legią w Warszawie

Gospodarze zaczęli z prawdziwą furią i szybko zdominowali cofniętą Cracovię. I tak było przez prawie całą pierwszą połowę. Warszawianie zagrażali po stałych fragmentach gry i akcjach prowadzonych prawą stroną boiska.

- Nie istnieliśmy, Legia nas zdominowała - wyznał po pierwszej połowie Arkadiusz Baran, kapitan Cracovii. On i jego koledzy mieli olbrzymie kłopoty z wyjściem z własnego pola karnego i nieprzypadkowo w ciągu 45 min nie oddali ani jednego celnego strzału. W tej sytuacji bramka dla Legii była tylko kwestią czasu. W 35. min wypożyczony z Groclinu Takesure Chinyama lekko podbił piłkę wstrzeloną w pole karne przez Rogera, Marcin Cabaj nie zdążył nawet zareagować i tylko odprowadził wzrokiem piłkę.

Za chwilę szczęśliwy napastnik z Zimbabwe odtańczył taniec łabędzia. Chinyama powinien strzelić jeszcze co najmniej jedną bramkę z trzech idealnych okazji, ale dobrze bronił Cabaj. Czarnoskóry napastnik bez pardonu wykorzystywał siłę fizyczną, co najboleśniej odczuł Krzysztof Radwański.

Po zmianie stron role się odwróciły, zaatakowali nie mający nic do stracenia krakowianie. Najpierw nieco bojaźliwie, a po chwili - ośmieleni niemocą Legii - zepchnęli ją do głębokiej defensywy.

Z największą pasją czynił to Paweł Szwajdych, który nieoczekiwanie pojawił się w pierwszym składzie w miejsce Marcina Bojarskiego. Mnóstwo twardej i nieustępliwej gry przełożyło się w końcu na okazję dla Cracovii. Po rzucie wolnym Dariusz Pawlusiński huknął po ziemi, a to, że nie padła bramka, to zasługa tyleż Jana Muchy co Inakiego Astizy. Debiut kapitana rezerw Osasuny Pampeluna i zarazem pierwszego w Polsce Hiszpana wypadł co najmniej przyzwoicie. Równie dobrze zadebiutował w Orange Ekstraklasie Kamil Witkowski. Były piłkarz Górnika Polkowice błysnął kilka razy szybkością i odwagą. Mógł po centrze Szwajdycha zostać bohaterem Cracovii, ale jego techniczne uderzenie wybronił słowacki bramkarz Legii.

Baran mógł się podobać pod względem twardej gry i solidnego strzału, ale w roli rozgrywającego wypadł średnio. Kwadrans przed końcem jego strzał (jak rzadko rykoszet od obrońców pomógł Musze) czy uderzenie Bojarskiego powinny znaleźć drogę do siatki.

Tym bardziej że Miroslav Radović w głupi sposób osłabił swój zespół. Legionista dostał dwie żółte kartki w odstępie zaledwie 30 sekund. Najpierw zbyt szybko wyskoczył z muru obrońców, a potem bezmyślnie odkopnął piłkę. Dramatycznie broniąca się Legia wywalczyła jednak trzy punkty.

- Baliśmy się kontrataków Cracovii i straty gola. Nie wiem, czy zdobylibyśmy drugą bramkę, za dużo daliśmy z siebie w pierwszej połowie - tłumaczył Wojciech Szala, obrońca Legii.

- Nie mieliśmy nic do stracenia, trochę zabrakło skuteczności, trochę szczęścia, ale z optymizmem możemy patrzeć w przyszłość - tłumaczył lepszą grę po przerwie Łukasz Skrzyński, stoper Cracovii.

Trenerzy o meczu

Stefan Majewski (trener Cracovii)

- Inauguracja wypadła nienajlepiej. Pierwszą połowę przespaliśmy i Legia strzeliła gola. Do końca meczu nie potrafiliśmy doprowadzić do wyrównania. Druga odsłona w naszym wykonaniu była dobra - mieliśmy przewagę i stworzyliśmy kilka okazji strzeleckich.

Jan Urban (trener Legii)

- Tylko pierwsza połowa była w naszym wykonaniu dobra - nie pozwoliliśmy Cracovii na zbyt wiele. Zagraliśmy bardzo agresywnie i goście nie mogli rozwinąć skrzydeł. Mieliśmy też dużo sytuacji strzeleckich, ale brakowało skuteczności. W drugiej połowie opadliśmy z sił. Nie chcieliśmy też za wszelką cenę dążyć do zdobycia drugiej bramki i przez to daliśmy się zepchnąć do obrony. Liczy się jednak zwycięstwo.