Rios (41' Nikiforienko)
Ziulew (61' Martinowicz)

Konferencja prasowa trenerów po meczu

Opinie o meczu

Trener Juri Vergheichik: Zaczęliśmy mecz kiepsko, straciliśmy bramkę później, gdy mieliśmy przewagę jednego zawodnika poszło nam lepiej. Trzeba powiedzieć, że nasi zawodnicy byli lepsi kondycyjnie, gdyż jesteśmy w trakcie sezonu.

Stefan Majewski: Wiedzieliśmy, że drużyna Shakhtyora jest w trakcie sezonu, więc nie chcieliśmy stracić bramki, niestety nie udało nam się to. Na pewno duży wpływ na to miała czerwona kartka dla Witkowskiego, która odwróciła losy tego spotkania. Od tego momentu było widać, że Szachtior ma przewagę. Mieliśmy sytuację, gdzie mogliśmy zdobyć bramkę, ale w drugiej połowie przewagę uzyskał rywal. Cóż, w rozgrywkach międzynarodowych takich błędów nie należy robić.

- Co sądzi pan o opinii jednego z kibiców, że zamiast napastnika ma pan siatkarza?

Stefan Majewski: Nie zgadzam się z tą opinią. Uważam, że Marcin [przyp. Krzywicki] sprowokował kilka groźnych sytuacji, musiał grac dzisiaj z konieczności, gdyż nie mieliśmy innego napastnika. Tomasz Moskała miał gorączkę, a także Dudzic nie mogli grać. Nie mam żadnych zastrzeżeń i on jeszcze pokaże, że potrafi grac w piłkę.

- Jak pan ocenia zachowanie Witkowskiego, który dostał czerwona kartkę?
Stefan Majewski: Brak słów, aby skomentować to.

- Czy uważa pan, że Krzywicki może być odkryciem w tym sezonie, gdyż w pierwszej połowie pokazał parę dobrych zagrań?
Stefan Majewski: Jest to młody perspektywiczny zawodnik i naprawdę myślę, że jeszcze dużo dobrego zrobi dla Cracovii.

- Jak pan ocenia Piotra Polczaka, który dzisiaj zagrał słabo, a przyzwyczaił nas do czegoś innego?

Stefan Majewski: Nasza cała obrona zrobiła dużo błędów, które nie powinny się zdarzyć. Nie został stworzony monolit i moim zdaniem, żaden z zawodników tej formacji nie zagrał dobrze.

- Jak panowie by ocenili szanse na awans do następnej rundy?

Trener Juri Vergheichik: Oceniam szanse na 60 %. Teraz mamy trudny mecz z Dynamo, ale spodziewamy się, że awansujemy dalej.

Stefan Majewski: Piłka nożna jest nieprzewidywalna i oceniać w tej chwili nie sposób. Przed meczem nikt nie mógł przewidzieć, że będziemy grali od 30 minut w 10, dlatego nic jeszcze nie wiadomo.

- Czy zejście Barana było spowodowane kontuzją, bo gra pod jego nieobecność pogorszyła się?
Stefan Majewski: Wydaje się oczywiste. Miał zagrać tylko pięć minut w drugiej połowie, a przeciągnęło się to do 12 minut.

- Jak ocenia pan poziom gry swojego zespołu i Cracovii?

Trener Juri Vergheichik: Nie mogę ocenić zespołu, który nie jest jeszcze przygotowany do gry. Moi piłkarze byli zmęczeni, bo trzy doby temu grali mecz i to była jedyna gra, jaką mogliśmy pokazać.

- Jak różni się gra w lidze polskiej od spotkań w pucharze Intertoto.

Stefan Majewski: Gra w pucharze Intertoto jest innym rodzajem rozgrywek i zaczyna się w trakcie, gdy mamy jeszcze miesiąc do pierwszych meczów w lidze. Musieliśmy nasz okres przygotowawczy zmienić i dlatego gra z zespołem, który jest w środku sezonu jest dla nas niewygodne. Gdybyśmy grali mecz z zespołem tak samo przygotowującym się dopiero do sezonu, to być może mecz wyglądałby inaczej.

- Czy zauważył pan zmęczenie u swoich zawodników już w 60 minucie spotkania?

Stefan Majewski: Nie u wszystkich, to było zauważalne. Niektórzy zgłaszali taki problem, ale tez byli tacy co wytrzymali. Spodziewaliśmy się tego, że z czasem może brakować kondycji zawodnikom.

- Czy któryś z trenerów zobaczył w drużynie przeciwnej jakiegoś zawodnika, którego by chciał u siebie?

Trener Juri Vergheichik: Siatkarz. Dokładniej chodzi o wysokiego zawodnika, który 10 dni temu grał w młodzieżowej reprezentacji Polski przeciwko Białoruskiej.

Stefan Majewski: Trudno kogokolwiek wyróżnić.

- Czy może pan porównać zespół Shakhtyora z jakąś polską drużyna ligową?

Stefan Majewski: Trudno wywnioskować, gdyż trzeba by było porównać do nas, a my nie byliśmy jeszcze dobrze przygotowani do sezonu, jednak pewnie mieściłby się w środku tabeli.

Źródło: własne

Stefan Majewski (trener Cracovii): - Duży wpływ na wynik meczu miała czerwona kartka Kamila Witkowskiego. Nie mam słów na określenie tego, co zrobił mój zawodnik. Nasza defensywa zagrała słabo, nie stanowiła dziś monolitu.

Jurij Werhejczyk (trener Szachtiora): - Źle zaczęliśmy to spotkanie, ale potem mieliśmy sporą przewagę. Jesteśmy w trakcie rozgrywek ligowych - w przeciwieństwie do naszych przeciwników -co było widać na boisku. Nasze szanse na awans określam na 60 procent, w środę bowiem czeka nas ciężki mecz ligowy.

Opisy meczu

Sportowefakty.pl

Cracovia Kraków przegrała mecz Pucharu Intertoto z białoruskim Szachtiorem Soligorsk. Piłkarze Pasów spotkanie rozpoczęli dobrze i w 26. minucie objęli prowadzenie po bramce Nowaka. Jednak w 30. minucie czerwoną kartkę ujrzał Witkowski. Od tego momentu Cracovia została zepchnięta na własną połowę i rzadko zagrażała bramce rywali. Porażka byłaby znacznie wyższa gdyby nie kapitalna postawa w całym meczu bramkarza gospodarzy, Cabaja.

Sport.pl

Piłkarze z Białorusi zasłużenie wygrali w Krakowie, a ich zwycięstwo byłoby na pewno okazalsze, gdyby nie dobra postawa Marcina Cabaja.

Jednak to piłkarze "Pasów" objęli prowadzenie. Po pierwszej groźnej akcji gospodarzy, która miała miejsce dosyć późno, padł gol dla Carcovii. W 25. minucie, po strzale Marcina Krzywickiego, bramkarz Szachtiora z wielkim trudem wybił piłkę na róg. Po rozegraniu kornera, na polu karnym gości powstało olbrzymie zamieszanie, w końcu do piłki dopadł Paweł Nowak i z ok. 10 metrów uderzył pod poprzeczkę.

Już w 27. minucie był mogło być 1:1, ale w sytuacji sam na sam z Aleksiejem Riosem górą był Marcin Cabaj.

Od 30. minuty krakowianie musieli grać w dziesiątkę. Kamil Witkowski wepchnął piłkę do bramki gości ręką za co sędzia pokazał mu żółtą kartkę. Polak miał już jedną na swoim koncie (dostał ją w 15. minucie za uderzenie łokciem Siarheja Kowalczuka), więc zobaczył też zaraz czerwony kartonik i musiał opuścić plac gry.

W 38. minucie, po strzale Dariusza Pawlusińskiego z ok. 25 m i w 43. minucie, po uderzeniu Siarheja Nikifarenki, piłka odbijała się od poprzeczki.

W drugiej połowie goście raz po raz mieli okazje do zdobycia wyrównującego gola, ale ten padł dopiero w 69. minucie. Wtedy to Andrei Liawonczyk ograł trzech obrońców "Pasów" i z bliska pokonał miejscowego bramkarza. Trzy minuty później, po rogu dla zespołu z Białorusi, zamieszanie i błędy krakowskiej defensywy wykorzystał Aliaksandr Byczanok.

W zespole Cracovii zadebiutowali w oficjalnym meczu Marcin Krzywicki, który przybył o "Pasów" z Victorii Koronowo i i Marek Wasiluk (ostatnio Jagiellonia Białystok).