Pawlusiński
Dudzic (46' Krzywicki)
Witkowski (46' Kaszuba)

4-4-2

Od pierwszych minut optyczną przewagę na boisku osiągnęli gospodarze. Gra toczyła się głównie na przedpolu bramki Sławomira Olszewskiego, a Cracovia tylko sporadycznie przedostawała się na połowę rywala.

W 5 minucie trybuny stadionu przy ul. Reymonta zawyły z zachwytu, gdy piłka po rzucie rożnym wpadła do bramki Cracovii, ale sędzia uznał, że chwilę wcześniej faulowany był bramkarz Pasów. Trzy minuty później znakomicie interweniował Sławomir Olszewski, który zwycięsko wyszedł z pojedynku sam na sam z Radosławem Sobolewskim.

W 17 minucie drugi raz kolejny po prostopadłym podaniu, zawodnik gospodarzy znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Cracovii. Olszewski jednak szybkim wybiegiem skrócił kąt i strzał Andre Barreto o centymetry minął słupek bramki Cracovii.

W 26 minucie Cracovia przeprowadziła pierwszą w tym meczu, bardziej zdecydowaną akcję ofensywną zakończoną strzałem. Po szybkim wyprowadzeniu piłki z własnej połowy przez Dariusza Pawlusińskiego i efektownym zagraniu Mateusza Klicha (ośmieszył Piotra Brożka i Clebera) piłka trafiła przed linię pola karnego do Dariusza Kłusa, który uderzył nieznacznie obok słupka bramki Juszczyka.

W ostatnich minutach pierwszej połowy gospodarze uzyskali sporą przewagę i kilka razy poważnie zagrozili bramce Cracovii.

W 40 minucie po dośrodkowaniu z lewej strony w doskonałej sytuacji znalazł się Patryk Małecki, ale z kilku metrów spudłował. Po chwili z pięciu metrów głową uderzył Andre Barreto, ale piłka poszybowała tuż nad poprzeczką. W kolejnej akcji z dystansu strzelał Cantoro, ale Sławomir Olszewski udanie interweniował. Już w doliczonym czasie gry niewiele brakowało, a piłka wpadłaby do bramki po samobójczym strzale Semiona Milosevica, który interweniował w polu bramkowym po dośrodkowaniu z lewej strony boiska.

W przerwie meczu trener Stefan Majewski dokonał trzech zmian w miejsce Kamila Witkowskiego, Bartłomieja Dudzica i Mateusza Klicha weszli Marcin Krzywicki, Jakub Kaszuba i Dawid Dynarek.

Już w pierwszej akcji drugiej połowy gospodarze mogli objąć prowadzenie, ale znakomicie interweniował Sławomir Olszewski broniąc strzał z kilku metrów Andrzeja Niedzielana, który przedarł się prawą stroną.

Obraz gry nie zmienił się po przerwie. Gospodarze zdecydowanie przeważali, a Cracovia ograniczała się tylko do obrony własnej bramki. W 58 minucie z linii pola karnego strzelał Kmiecik, ale i tym razem bramkarz Cracovii pewnie interweniował.

W 60 minucie trener Majewski zrobił czwartą zmianę w tym spotkaniu: za Dariusza Kłusa na boisko wszedł Michał Karwan.

W 67 minucie w zamieszaniu podbramkowym na bramkę Cracovii strzelał Radosław Sobolewski, ale Olszewski instynktownie odbił piłkę. Cracovia wyprowadziła szybką kontrę po której piłka wpadła do siatki rywali, ale sędzia dopatrzył się spalonego i gola nie uznał.

W 75 minucie z rzutu wolnego z ponad 30 metrów celnie uderzył Dariusz Pawlusiński, ale Juszczyk z kłopotami złapał piłkę. Po chwili groźnie było pod bramką Cracovii, gdy z kilku metrów głową strzelał Marek Zieńczuk, ale intencje strzelca wyczuł bramkarz Cracovii. Cracovia odpowiedziała szybką akcją po której z linii bocznej pola karnego nad poprzeczką strzelał Dariusz Pawlusiński. W kolejnej akcji znakomitą sytuację miał Niedzielan, ale spudłował z 6 metrów, a po chwili Cantoro strzelił minimalnie niecelnie z rzutu wolnego z 20 metrów.

Gospodarze zdobyli bramkę w 83 minucie. Po wrzutce z rzutu wolnego Marka Zieńczuka piłkę kilka metrów przed bramką głową uderzył Arkadiusz Głowacki, a ta wpadła do siatki.

Tuż przed końcem meczu Sławomira Szeligę zastąpił Tomasz Baliga. Już w doliczonym czasie gry, po wrzutce Patryka Małeckiego piłkę tuż przed bramką przejął Grzegorz Kmiecik i ustalił wynik meczu.

Źródło: TerazPasy.pl [1]

Zamiast pięciu, tylko dwa gole

Puchar Ekstraklasy: Wisła atakowała, Cracovia jedynie się broniła. W 177. wielkich derbach Krakowa górą "Biała Gwiazda".

Trzy tysiące uczniów małopolskich szkół na trybunach miało spowodować kulturalną atmosferę wielkich derbów Krakowa, których stawką były tym razem punkty w Pucharze Ekstraklasy. Oba zespoły, z konieczności, musiały wystąpić w osłabionych składach. Wiślacy bez kadrowiczów Pawła Brożka, Rafała Boguskiego, Wojciecha Łobodzińskiego, Juniora Diaza oraz leczących urazy Tomasa Jirsaka i Mariusza Pawełka, a "Pasy" bez kontuzjowanych Arkadiusza Barana, Piotra Polczaka, Pawła Nowaka, Krzysztofa Radwańskiego, Tomasza Moskały.

W tej sytuacji trenerzy zdecydowali się na pewne eksperymenty personalne. Maciej Skorża zaskoczył ustawieniem z trzema obrońcami oraz Marcinem Baszczyńskim na prawym skrzydle, Stefan Majewski dał szansę 18-letniemu pomocnikowi Mateuszowi Klichowi, który zadebiutował w pierwszej drużynie Cracovii.

Już w 9 min Radosław Sobolewski skopiował sytuację z rewanżu z Tottenhamem, ale znalazłszy się znów w polu karnym - będąc sam na sam z Olszewskim - strzelił w bramkarza. Pięć minut później akcję dośrodkowującego z lewej strony Clebera i zgrywającego głową Andrzeja Niedzielana zmarnował Patryk Małecki. Jeszcze lepszej okazji w 17 min nie wykorzystał Andre Barreto po prostopadłym podaniu Mauro Cantoro, posyłając piłkę obok słupka, gdy miał przed sobą tylko Olszewskiego.

W tym okresie Cracovia nie odpowiedziała na ataki Wisły żadnym kontrnatarciem. Dopiero w 27 min pierwszą strzelecką próbę - niecelną - podjął zza pola karnego Dariusz Kłus.

Do przerwy, niestety, częściej oglądaliśmy coś, co bardziej przypominało grę w "dziada" niż zawodowy futbol. Gospodarze przykleili się do piłki, natomiast goście, zagęszczając maksymalnie środek pola, ograniczali się do destrukcji. Nieciekawy mecz mogli ożywić w 40 min Małecki, lecz zaprzepaścił z bliska świetne podanie Piotra Brożka, oraz w 43 min Barreto, gdyby głową posłał piłkę do siatki po centrze Małeckiego. Jeszcze w ostatnich sekundach tej części spotkania mocnym uderzeniem z dystansu popisał się Cantoro.

Na początku drugiej połowy, w 47 min, kolejną szansę na uzyskanie prowadzenia miał Małecki; doświadczony Olszewski nie dał się jednak pokonać. Podobnie jak w 54 min Niedzielanowi, bo napastnik "Białej Gwiazdy", obawiając się chyba ostrego wejścia bramkarza "Pasów", cofnął nogę, znakomicie wypuszczony na wolne pole przez Grzegorza Kmiecika. Kropki nad "i" nie zdołał też postawić w 69 min Sobolewski.

Zdecydowana przewaga wiślaków z powodu nieskuteczności długo nie przynosiła pożądanych efektów. Na dodatek, w ostatnim kwadransie boisko zostało spowite gęstniejącą mgłą, mocno ograniczającą widoczność. W tych warunkach uaktywnił się Dariusz Pawlusiński, groźnie strzelając w 75 (z wolnego) i w 77 min. Odpowiadając na te zaczepki, fatalnie spudłował w 78 min Niedzielan, a w 80 min po wolnym Cantoro piłka znów minęła bramkę.

Kolegów z przednich formacji wyręczył w końcu w 82 min środkowy obrońca Arkadiusz Głowacki. Z prawej strony wolnego wykonał Marek Zieńczuk, a kapitan Wisły popisał się efektowną, celną "główką". A wynik ustalił w doliczonym czasie gry Kmiecik, finalizując akcję Zieńczuka i Małeckiego.

Tym sposobem wiślacy zdobyli pierwsze punkty w tej edycji Pucharu Ekstraklasy.

Źródło: Dziennik Polski [2]

Górą Wisła po festiwalu nieskuteczności

Derby w Pucharze Ekstraklasy choć stawki wielkiej nie miały, to cieszyły się wczoraj sporym zainteresowaniem.

Atmosfera była zatem jak na meczu ligowym, choć niestety, nie pozbawiona również stałych elementów krakowskich derbów, czyli gremialnych wyzwisk z obu stron.

Trener Wisły Maciej Skorża zaskoczył ustawieniem. Wisła zagrała bowiem trójką nominalnych obrońców, piątką w pomocy i dwójką napastników. Takim ustawieniem "Biała Gwiazda" jeszcze nie grała odkąd Skorża pracuje pod Wawelem.

W obu zespołach zabrakło kilku graczy na co dzień podstawowych. W Wiśle nie grali kadrowicze: Paweł Brożek, Rafał Boguski, Wojciech Łobodziński i Junior Diaz. Nie mógł wystąpić również kontuzjowany Tomas Jirsak.

W ekipie „Pasów" nie zobaczyliśmy kontuzjowanych: Arkadiusza Barana, Piotra Polczaka, Krzysztofa Radwańskiego, Pawła Nowaka i Tomasza Moskały.

Od pierwszych minut Wisła całkowicie opanowała sytuację na boisku. Gospodarze długo utrzymywali się przy piłce, stwarzali sobie raz za razem sytuacje podbramkowe. Problemem była jednak skuteczność.

Wystarczy wymienić: 9 min Sobolewski sam na sam - strzał w bramkarza, 17 min Barreto sam na sam - strzał obok słupka, 40 min Małecki sam na sam - strzał obok słupka, 43 - Barreto głową z 5 m - strzał nad bramką.

Cracovia w pierwszej części myślała prawie wyłącznie o obronie swojej bramki. „Pasy" kontrowały bardzo nieśmiało, a większość ich ataków była „kasowana" przez obronę Wisły. Jedyny strzał, jaki goście oddali w pierwszej części, był autorstwa Kłusa w 27 min, ale piłka minęła cel.

Druga połowa wyglądała podobnie. Wisła nadal miała przewagę, nadal stwarzała sobie wiele sytuacji podbramkowych i... nadal marnowała jedną za drugą. Już w 47 min znów sytuacji sam na sam nie wykorzystał Małecki, a siedem minut później jego wyczyn skopiował Niedzielan. W 69 min w ogromnym zamieszaniu podbramkowym piłki do siatki nie zdołał skierować Sobolewski, a w chwilę później gola strzeliła Cracovia. Tyle, że sędzia jej nie uznał, odgwizdując spalonego.

„Pasy" w końcówce meczu poczynały sobie jednak śmielej, kontrując już większą liczbą graczy i co najważniejsze kończąc swoje akcje strzałami.

Groźniejsze sytuacje ciągle miała jednak Wisła. Tak jak w 78 min, gdy tajemnicą Andrzeja Niedzielana pozostanie jak nie trafił z pięciu metrów w bramkę. Chwilę później z rzutu wolnego nie trafił w światło bramki Cantoro.

W końcu „Biała Gwiazda" dopięła jednak swego. W 82 min do dośrodkowanej z rzutu wolnego przez Zieńczuka piłki najwyżej wyskoczył Głowacki i wpakował ją do siatki głową. To przesądziło sprawę. Wisła wygrała derby w pełni zasłużenie, a dobił „Pasy" w doliczonym czasie Kmiecik.

Źródło: Gazeta Krakowska' [3]

Gazeta Wyborcza

Derby dla Wisły

Wisła pokonała Cracovię 2:0. Gospodarze przez większość meczu nie schodzili z połowy rywali, ale bramki zdobyli dopiero w końcówce.

Wisła marnowała sytuacje, a jej kibice po raz kolejny przekonali się, co dla ich drużyny oznacza brak Pawła Brożka (przebywa na zgrupowaniu reprezentacji). Za to fani Cracovii przez większą część meczu mogli być usatysfakcjonowani, bo ich piłkarze grali ambitnie i z determinacją. Gdy jednak szczęście przestało im sprzyjać, to rywale przechylili szalę na swoją korzyść.

Remisem z Tottenhamem Wisła skończyła swój udział w europejskich pucharach i mogła skupić się na ligowych pojedynkach oraz próbie podjęcia walki w Pucharze Ekstraklasy.

Cracovia również zmieniła priorytety i zamiast gry o pierwszą ósemkę rozpaczliwie odgania widmo spadku. Zwycięstwo w derbach na pewno nie byłoby pełną rehabilitacją, ale takie rozwiązanie dałoby chwilę wytchnienia Stefanowi Majewskiemu. Trener "Pasów" najmniejszego sukcesu potrzebuje jak ryba wody, bo kibice Cracovii najchętniej widzieliby go odjeżdżającego w siną dal. Na Kałuży Majewski nie słyszy już nawet własnych myśli, bo od dobrych kilku meczów większość kibiców w przyśpiewkach pakuje mu laptop i wysyła do buszu. Po środowym treningu do szatni zespołu wybrał się nawet prezes Janusz Filipiak i odbył z zawodnikami męską rozmowę.

- To fajnie, że mamy w grupie Cracovię, ale dopóki gramy w europejskich pucharach, PE to dla mnie sprawa drugorzędna - mówił Maciej Skorża, trener Wisły, zaraz po losowaniu. Nie kłamał, bo po dwóch kolejkach krakowianie zamykali tabelę grupy A. W meczach ze Śląskiem Wrocław i Piastem Gliwice zdobyli zero punktów, ale mimo to szkoleniowiec zdecydował się wczoraj na eksperymentalny skład. Trzema obrońcami jego zespół nie grał nigdy wcześniej, za to przez długi czas był to konik... trenera Majewskiego.

W tym ustawieniu skrzydłowi Marcin Baszczyński i Piotr Brożek harowali na całej długości boiska, a Cleber po półgodzinie gry poczuł się tak pewnie, że coraz częściej gościł pod bramką Sławomira Olszewskiego. Jakimś cudem pod własnym polem karnym był zawsze na czas.

Zupełnie inaczej do derbów podszedł Majewski, który przeciwko Wiśle wystawił teoretycznie najmocniejszy skład. Teoretycznie, bo w ekstraklasie tasuje swoim zespołem co kolejkę i daje możliwość debiutu kolejnym juniorom. Tym razem padło na Mateusza Klicha, który oprócz tzw. siatki założonej Mauro Cantoro nie wyróżnił się niczym szczególnym.

Gospodarze już do przerwy powinni spokojnie prowadzić kilkoma bramkami. Sam Andre Barreto dwukrotnie mógł pokonać Olszewskiego, ale najpierw po doskonałym podaniu od Radosława Sobolewskiego uderzył minimalnie obok słupka, a później fatalnie przestrzelił z pięciu metrów. Brazylijczyk doskonale odnalazł się za dwójką napastników, nie dawał sobie odebrać piłki i umiejętnie rozgrywał. Gdyby po jego podaniu Radosław Sobolewski lepiej uderzył, to gospodarze prowadziliby 1:0. Jednak i tym razem Olszewski, rezerwowy bramkarz Cracovii, pokazał, że mimo długich miesięcy grzania ławki nie zapomniał, jak się broni. Zaraz na początku drugiej połowy fantastyczną robinsonadą wybił piłkę po strzale Patryka Małeckiego, a później miał mnóstwo szczęścia, bo gospodarze nawet z kilku metrów pudłowali na potęgę.

W końcu zaatakowała Cracovia, a Jakub Kaszuba trafił w słupek. Ta sytuacja tylko rozzłościła gospodarzy. W ofensywie Wisła na dobre wzięła się do pracy, a obrońcy Cracovii ani myśleli utrudniać im zadania. Tyle że gospodarze byli strasznie nieskuteczni: obok słupka uderzał Patryk Małecki, a piłki do pustej bramki nie potrafili skierować ani Sobolewski, ani Andrzej Niedzielan.

Skórę napastnikom uratował Arkadiusz Głowacki. Kapitan Wisły na 10 minut przed końcem trafił do siatki po dośrodkowaniu Marka Zieńczuka. Gości dobił Grzegorz Kmiecik, który wykorzystał dokładnie podanie Patryka Małeckiego.

Niestety, spotkanie PE było kolejną okazją do wspólnych wyzwisk. Spiker co kilka minut próbował uciszać festiwale bluzgów i przypominał, że na ten mecz Wisła zaprosiła 3 tys. dzieci. Jak grochem o ścianę. Młodzi fani Wisły i Cracovii nie nauczyli się niczego dobrego.

Źródło: Gazeta Wyborcza [4]

Mecze sezonu 2008/09

Okocimski Brzesko 2008-06-17 Okocimski Brzesko - Cracovia 3:2  Szachtior Soligorsk 2008-06-21 Cracovia - Szachtior Soligorsk 1:2  Kmita Zabierzów 2008-06-25 Kmita Zabierzów - Cracovia 0:1  Szachtior Soligorsk 2008-06-29 Szachtior Soligorsk - Cracovia 3:0  Hajduk Split 2008-07-02 Hajduk Split - Cracovia 2:0  NK Zadar 2008-07-06 NK Zadar - Cracovia 2:0  Varteks Varaždin 2008-07-08 Varteks Varaždin - Cracovia 3:1  MFK Ružomberok 2008-07-09 MFK Ružomberok - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2008-07-12 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:2  Arka Gdynia 2008-07-15 Arka Gdynia - Cracovia 1:0  Wisła Płock 2008-07-17 Cracovia - Wisła Płock 2:2  Polonia Bytom 2008-07-26 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Śląsk Wrocław 2008-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Cracovia_herb 2008-08-06 Cracovia - Cracovia (ME) 4:1  Piast Gliwice 2008-08-09 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-12 Cracovia - Cracovia (ME) 0:3  ŁKS Łódź 2008-08-15 Cracovia - ŁKS Łódź 2:0  Lechia Gdańsk 2008-08-24 Lechia Gdańsk - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-28 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Wisła Kraków 2008-08-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Piast Gliwice 2008-09-03 Piast Gliwice - Cracovia 1:2  Śląsk Wrocław 2008-09-07 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Ruch Chorzów 2008-09-12 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2008-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 0:3  Górnik Łęczna 2008-09-23 Górnik Łęczna - Cracovia 2:3  Śląsk Wrocław 2008-09-28 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2008-10-03 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Wisła Kraków 2008-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2008-10-12 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Polonia Warszawa 2008-10-17 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 2008-10-25 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:0  ŁKS Łódź 2008-10-28 Cracovia - ŁKS Łódź 3:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-02 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:0  GKS Bełchatów 2008-11-07 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0  Arka Gdynia 2008-11-11 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Górnik Zabrze 2008-11-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Śląsk Wrocław 2008-11-19 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2008-11-22 Cracovia - Lech Poznań 0:1  Wisła Kraków 2008-11-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-29 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Arka Gdynia 2008-12-07 Arka Gdynia - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2009 Trening Noworoczny  Górnik Wieliczka 2009-01-24 Cracovia - Górnik Wieliczka 4:1  Przebój Wolbrom 2009-01-28 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0  Stal Stalowa Wola 2009-01-31 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:2  Start Otwock 2009-01-31 Cracovia - Start Otwock 2:0  FC Timişoara 2009-02-04 FC Timişoara - Cracovia 2:1  Sparta Praga 2009-02-06 Sparta Praga - Cracovia 3:1  Górnik Łęczna 2009-02-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:5  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-14 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:0  GKS Katowice 2009-02-18 Cracovia - GKS Katowice 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Piast Gliwice 2009-02-28 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  ŁKS Łódź 2009-03-06 ŁKS Łódź - Cracovia 4:3  Lechia Gdańsk 2009-03-14 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:1  Polonia Warszawa 2009-03-18 Polonia Warszawa - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2009-03-22 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  MŠK Žilina 2009-03-28 MŠK Žilina - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 2009-04-04 Cracovia - Ruch Chorzów 0:0  Polonia Warszawa 2009-04-07 Cracovia - Polonia Warszawa 2:2  Legia Warszawa 2009-04-11 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Śląsk Wrocław 2009-04-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Polonia Bytom 2009-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2009-05-03 Cracovia - Polonia Warszawa 1:0  Odra Wodzisław Śląski 2009-05-09 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 2:1  GKS Bełchatów 2009-05-16 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 1:0  Górnik Zabrze 2009-05-23 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Lech Poznań 2009-05-30 Lech Poznań - Cracovia 2:2  Widzew Łódź 2009-06-05 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  JKS Jarosław 2009-06-06 JKS Jarosław - Cracovia 1:0