2009-06-05 Widzew Łódź - Cracovia 1:2

Wersja z dnia 13:58, 19 cze 2013 autorstwa COCO (Dyskusja | edycje) (→‎Opis meczu)

Sędzia: Włodzimierz Bartos z Łodzi
Widzów: ok. 9 000 „ok.” nie może być przypisane do zadeklarowanego typu liczbowego o wartości 9000.

"Sparing: Widzew Łódź - Cracovia 1:2 (0:0)" -

Sparing: Widzew Łódź - Cracovia 1:2 (0:0)

W rozegranym w piątek w Łodzi meczu sparingowym piłkarze Cracovii przygotowujący się do meczów barażowych o prawo gry w Ekstraklasie wygrali 2:1 z najlepszym zespołem I ligi Widzewem Łódź.

Przed wyjazdem do Łodzi zespół trenera Artura Płatka spotkał się na obiedzie z Prezesem Cracovii Profesorem Januszem Filipiakiem, który podziękował piłkarzom za ambitną walkę o utrzymanie się w Ekstraklasie i życzył zawodnikom podobnej determinacji w zbliżających się meczach barażowych.

Dla Widzewa mecz z Cracovią był głównym elementem fety z okazji powrotu do Ekstraklasy, a dla podopiecznych trenera Artura Płatka był to bardzo ważny element przygotowań do meczów barażowych z Koroną Kielce. Łodzianie, którzy już wcześniej zapewnili sobie awans w ostatniej kolejce pierwszej ligi mieli grać z Odrą Opole, ale ze względu na problemy licencyjne rywali ten mecz się nie odbył.

Mecz i towarzyszące mu uroczystości zgromadziły na trybunach blisko 10 tysięcy widzów, którzy zobaczyli wyrównane, stojące momentami na niezłym poziomie spotkanie.

Trener Artur Płatek zabrał do Łodzi 22 piłkarzy i wszyscy pojawili się na boisku. Nikt nie doznał kontuzji. Trener Widzewa, Paweł Janas wykorzystał to spotkanie do przetestowania dwóch zawodników zagranicznych Kameruńczyka i Tunezyjczyka oraz dwóch piłkarzy z niższych lig.

W pierwszej połowie oba zespoły nie stworzyły wielu sytuacji bramkowych. Najlepszą okazję do zdobycia gola miał Widzew w 10 minucie, ale Łukasz Masłowski nie wykorzystał znakomitego podania Tomasza Lisowskiego i z kilku metrów nie zdołał pokonać Marcina Cabaja posyłając piłkę obok bramki.

Kolejną sytuację bramkową piłkarze Widzewa mieli tuż przed przerwą, gdy Dejan Miloseski uderzył z rzutu wolnego z około 30 metrów tuż obok górnego rogu bramki Marcina Cabaja.

W przerwie meczu trener Cracovii Artur Płatek zmienił aż sześciu zawodników. Zmieniło się także ustawienie zespołu; m.in. na środku obrony, w parze z Michałem Karwanem wystąpił Marek Wasiluk.

Po dziesięciu minutach gry w drugiej połowie Cracovia oddała pierwszy celny strzał na bramkę rywala, ale bramkarz gospodarzy Bartosz Kaniecki zdołał złapać piłkę po silnym uderzeniu Pawła Nowaka.

Po kolejnych dziesięciu minutach popularny "Pawka" po raz kolejny - tym razem z rzutu wolnego uderzył na bramkę rywali, a bramkarz gospodarzy interweniował tak niefortunnie, że wypiąstkowana przez niego piłka trafiła w plecy Ukaha i wpadła do siatki. Po godzinie gry Cracovia prowadziła 1:0.

Cztery minuty po objęciu prowadzenia zakotłowało się pod bramką Cracovii. Po rzucie wolnym wykonywanym przez Miloseskiego Sławomir Olszewski, który po przerwie zastąpił w bramce Marcina Cabaja, zdołał wybić piłkę, ale ta trafiła na piąty metr pod nogi Robaka. Zawodnik Widzewa strzelił natychmiast, ale "Olsza" w ostatniej chwili zdążył sparować piłkę. Kilkadziesiąt sekund później po główce Lisowskiego Cracovię od utraty bramki uratował Michał Karwan wybijając piłkę z linii bramkowej.

Gospodarze zachęcani przez blisko 10 tysięczną widownię nie rezygnowali z prób zdobycia wyrównującej bramki. Na kwadrans przed zakończeniem meczu fantastycznym strzałem z blisko 30 metrów popisał się Tomasz Lisowski. Silnie uderzona piłka wylądowała w samym okienku bramki Sławomira Olszewskiego, który nie miał najmniejszych szans na obronę. Przepiękna bramka i 1:1.

Gdy wydawało się, że spotkanie nie wyłoni zwycięzcy, młody napastnik Cracovii Jakub Snadny wykorzystał błąd obrony Widzewa, przejął piłkę i strzałem z 12 metrów ustalił wynik meczu na 2:1 dla Cracovii.
Crac
Źródło: TerazPasy.pl 5 czerwca 2009 [1]

"W barażu z Koroną Kielce, a w sparingu przeciętnie" -
Gazeta Wyborcza

W barażu z Koroną Kielce, a w sparingu przeciętnie

[...]

Łodzianie, którzy awansowali do ekstraklasy, od początku sprawiali lepsze wrażenie, a prowadzenie mógł im dać Łukasz Masłowski, ale minimalnie przestrzelił.

Trener Artur Płatek nieoczekiwanie na ławce rezerwowych posadził Pawła Nowaka, Arkadiusza Barana i Pawła Sasina. Znów zagrał tylko jednym napastnikiem.

Do przerwy krakowianie ani razu poważnie nie zagrozili bramce rywali, głównie się bronili. Jeśli Korona gra na podobnym poziomie, co Widzew, to czeka ich bardzo trudny baraż.

Po zmianach w przerwie Cracovia zaczęła grać trochę lepiej, ale gola zdobyła przypadkowo po samobójczym trafieniu. Później Widzew marnował okazję za okazją. W końcu pięknym strzałem wyrównał Tomasz Lisowski. W doliczonym czasie zwycięstwo Cracovii zapewnił Jakub Snadny.
ak
Źródło: Gazeta Wyborcza 6 czerwca 2009 [2]

""Pasy" sparowały w Łodzi i czekają na baraże z Koroną" -
Polska - Gazeta Krakowska

"Pasy" sparowały w Łodzi i czekają na baraże z Koroną

Piłkarze Cracovii rozegrali sparingowy mecz ze świeżo upieczonym I-ligowcem, który w dobrym stylu awansował do ekstraklasy.

Trener Artur Płatek wraz ze szkoleniowcem łodzian Pawłem Janasem "zaklepali" ten sparing na początku minionego tygodnia, kiedy jeszcze nie było wiadomo, czy krakowianie w ogóle zagrają baraże. Okazało się, że szkoleniowiec "Pasów" wykazał się dalekowzrocznością i spotkanie to było kapitalnym przetarciem przed meczami o stawkę, które czekają jego zespół za tydzień i w następną środę.

Rozpoczynając to spotkanie, "Pasy" nie znały jeszcze barażowego rywala. Po kilkunastu minutach poznały go - to kielecka Korona, która udanie finiszowała w I lidze, wyprzedzając Podbeskidzie Bielsko-Biała. Trener Płatek dał pograć 22 zawodnikom - zagrali wszyscy, których ma do dyspozycji, oprócz przebywającego na zgrupowaniu kadry Polczaka oraz kontuzjowanych Kilcha i Sachy. Wyjściowy skład był bliźniaczo podobny do tego, który tak udanie walczył z Lechem w Poznaniu (2:2), a więc bez Nowaka i Barana.

Na trybunach trwała feta z okazji awansu Widzewa do ekstraklasy, a na boisku miejscowi nie zamierzali się bawić. Stąd też pierwsze minuty stały pod ich dyktando. Mogli objąć prowadzenie w 9 min, ale Masłowski zmarnował kapitalną szansę, będąc w sytuacji sam na sam z Cabajem. Strzelał z 6 metrów minimalnie niecelnie. Widzew nadal atakował i zagroził krakowskiej bramce po uderzeniu Miloseskiego z rzutu wolnego - piłka skozłowała przed Cabajem, ten wybił ją przed siebie, a Tupalski wyjaśnił sytuację. Niebawem bramkarz gości znów musiał bronić uderzenie tego samego rywala, też z rzutu wolnego. On niepokoił bramkarza gości jeszcze kilka razy - ostatni raz przed przerwą, znowu z wolnego. Krakowianie nie zrobili niczego, co zyskiwałoby na opis...

Drugą połowę zaczęli z sześcioma zmianami, a po zejściu z boiska Tupalskiego parę stoperów tworzyli Karwan i Wasiluk. Wreszcie kibice doczekali się na pierwszy strzał gości - uderzał Nowak, a mimo że piłka skozłowała, Kaniecki nie miał kłopotów z obroną. Paweł Nowak był też współautorem gola. Strzelił bowiem z rzutu wolnego, bramkarz Widzewa wypiąstkował piłkę tak, że trafiła w plecy Ukaha, odbiła się od niego i wpadła do siatki! Po chwili swój zespół uratował Karwan, broniąc dobitkę po strzale Miloseskiego.

Na kwadrans przed końcem gospodarze doprowadzili do remisu - Lisowski huknął z 30 metrów w "okienko" i pokonał Olszewskiego. Odpowiedź "Pasów" przyszła po 4 min - Kaszuba po dośrodkowaniu Nowaka świetnie główkował, lecz udaną interwencją popisał się Kaniecki. W doliczonym zaś czasie gry Snadny uderzył z 12 metrów po ziemi i strzelił gola, zaraz po tym sędzia zakończył spotkanie.

"Pasy" w bardzo dobrych nastrojach opuszczały więc Łódź. W poniedziałek zacznie się "akcja Korona", którą trenuje krakowski trener Marek Motyka. Pierwszy mecz odbędzie się w Kielcach 13 czerwca, rewanż zaś 17 w Krakowie o godz. 20.
Źródło: Polska - Gazeta Krakowska 6 czerwca 2009 [3]

"Snadny przesądził" -

Snadny przesądził

Piłkarze Cracovii szykujący się do barażów (13 i 17 bm z Koroną Kielce) zaproszeni zostali do Łodzi na towarzyski mecz z Widzewem. Mecz z "Pasami" uświetnił powrót widzewiaków do ekstraklasy.

Oba zespoły zaczęły mecz w najsilniejszych składach. W pierwszych 45 min groźniejsze sytuacje stworzyli gospodarze, w 9 min Masłowski z paru metrów nie trafił do bramki. Potem trzy razy sprawdzał Cabaja Miloseski, ale ten nie dał się zaskoczyć. W tej części gry "Pasy" nie stworzyły ani jednej bramkowej sytuacji, nie oddały ani jednego celnego strzału.

W przerwie trener Płatek dokonał aż 6 zmian; po zejściu Tupalskiego parę stoperów tworzyli Karwan i Wasiluk. Nowowprowadzeni gracze wprowadzili ożywienie do gra "Pasów", w 51 min Kaniecki uprzedził w ostatniej chwili Kaszubę. W 59 min Dudzic nie wykorzystał błędu bramkarza gospodarzy.

Od 60 min "Pasy" prowadziły 1-0 po kuriozalnej bramce, z wolnego uderzył Nowak, a Kaniecki piąstkował piłkę tak nieszczęśliwie, że ta trafiła w plecy Utaha i wpadła do bramki. W 64 min po wolnym Miloseskiego Olszewski wybił piłkę przed siebie, potem obronił dobitkę Robaka z 5 m, a w końcu z linii bramkowej piłkę wybił Karwan. W 76 min było jednak 1-1, po strzale z 30 m Lisowskiego piłka wylądowała w samym "okienku" bramki Cracovii. Już w doliczonym czasie gry Snadny doszedł do piłki na 12 m strzałem po ziemi pokonał Kanieckiego.

- To był dla nas bardzo pożyteczny sprawdzian w kontekście meczów barażowych. Mecz miał równe fragmenty, ale liczy się wygrana, bo podbudowuje morale zespołu. Wiemy już, że w barażach spotkamy się z Koroną Kielce. Powiem szczerze, że było mi obojętne, z kim nam przyjdzie grać. Musimy w tych meczach pokazać, że zasługujemy na miejsce w ekstraklasie. Najlepiej byłoby sprawę rozstrzygnąć już w Kielcach. Nie udało mi się jeszcze porozmawiać z trenerem Leo Beenhakkerem o możliwości wcześniejszego powrotu z RPA Piotra Polczak. Liczę, że do rozmowy dojdzie w sobotę - powiedział trener Cracovii Artu Płatek.
AS
Źródło: Dziennik Polski 6 czerwca 2009 [4]

"Gotowi do baraży" -

Gotowi do baraży

W piątkowym sparingu pokonali Widzew 2:1.

O miejsce w ekstraklasie Cracovia będzie walczyć z kielecką Koroną. - Było mi obojętne z kim przyjdzie nam grać w barażach. Najważniejsze, abyśmy pokazali, że zasługujemy na miejsce w ekstraklasie - powiedział trener Pasów Artur Płatek. - Korona to najbardziej doświadczona drużyna, z którą mogliśmy się spotkać. Ma w swoich szeregach kilku dobrych piłkarzy, którzy z powodzeniem występowali w ekstraklasie. Szanujemy tego rywala, ale chcemy udowodnić, że nasze miejsce w tabeli to był przypadek - stwierdził szkoleniowiec.

Doceniają Koronę

- Z trzech drużyn, z którymi mogliśmy grać - Znicz, Podbeskidzie, Korona - ta ostatnia ma największy potencjał - powiedział bramkarz Marcin Cabaj. - Przeglądałem ostatnio skład Korony i nie ma tam anonimowych piłkarzy - dodał najlepszy strzelec Pasów Dariusz Pawlusiński i jednym tchem wymienił trzy nazwiska: - W obronie Hernani, w pomocy Dariusz Łatka, a w ataku Edi Andradina. I natychmiast dodaje - Szczególną uwagę trzeba zwrócić na tego ostatniego, który znakomicie wykonuje stałe fragmenty gry.

Pożyteczny sparing

Trener Artur Płatek po ostatnim meczu ligowym z Lechem - gdy jeszcze nie było wiadomo czy ŁKS ostatecznie spadnie z ligi - twierdził, że przygotowuje drużynę na mecze barażowe. Dlatego zaaranżował sparing z Widzewem, który Cracovia wygrała 2:1. - To był dla nas bardzo pożyteczny sprawdzian przed bardzo ważnymi dla nas meczami z kielecką Koroną. Zagraliśmy nierówno, ale liczy się wygrana. Ona podbudowała zespół -ocenił łódzki występ Płatek.

Po spotkaniu z Widzewem piłkarze mieli wolny weekend. Do treningów wrócą dziś rano. Jak twierdzi trener przed barażami żadnego z piłkarzy motywować nie trzeba. - Korona to marka, więc nie ma obawy, że zawodnicy podejdą do tego meczu na luzie - powiedział Płatek.

Większość piłkarzy Cracovii nie śledziła na bieżąco pierwszoligowych rozgrywek. - Ciężko mi teraz mówić o grze napastników Korony. Skupiamy się głównie na sobie - stwierdził Cabaj. Wkrótce, podczas analizy spotkań kielczan, na pewno zobaczymy jak strzelali gole - dodał bramkarz Pasów.

Trener Płatek przed barażami nie ma do dyspozycji tylko Piotra Polczaka, który przebywa na zgrupowaniu reprezentacji w RPA. W weekend Płatek miał rozmawiać z Leo Beenhakkerem o ewentualnym wcześniejszym powrocie obrońcy do Krakowa. - Na razie nie kontaktowałem się z Holendrem. Ale spróbuję wkrótce zadzwonić do niego - powiedział szkoleniowiec.

W Cracovii wszyscy Uczą na to, że utrzymanie w lidze zespół zapewni sobie już po pierwszym meczu w Kielcach. - Wystarczy nam stresu w tym sezonie. Sprawę musimy załatwić jak najszybciej - przekonywał Pawlusiński.
Łukasz Mordarski
Źródło: Przegląd Sportowy 6 czerwca 2009 [5]

Mecze sezonu 2008/09

Okocimski Brzesko 2008-06-17 Okocimski Brzesko - Cracovia 3:2  Szachtior Soligorsk 2008-06-21 Cracovia - Szachtior Soligorsk 1:2  Kmita Zabierzów 2008-06-25 Kmita Zabierzów - Cracovia 0:1  Szachtior Soligorsk 2008-06-29 Szachtior Soligorsk - Cracovia 3:0  Hajduk Split 2008-07-02 Hajduk Split - Cracovia 2:0  NK Zadar 2008-07-06 NK Zadar - Cracovia 2:0  Varteks Varaždin 2008-07-08 Varteks Varaždin - Cracovia 3:1  MFK Ružomberok 2008-07-09 MFK Ružomberok - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2008-07-12 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:2  Arka Gdynia 2008-07-15 Arka Gdynia - Cracovia 1:0  Wisła Płock 2008-07-17 Cracovia - Wisła Płock 2:2  Polonia Bytom 2008-07-26 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Śląsk Wrocław 2008-08-01 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Cracovia_herb 2008-08-06 Cracovia - Cracovia (ME) 4:1  Piast Gliwice 2008-08-09 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-12 Cracovia - Cracovia (ME) 0:3  ŁKS Łódź 2008-08-15 Cracovia - ŁKS Łódź 2:0  Lechia Gdańsk 2008-08-24 Lechia Gdańsk - Cracovia 2:0  Cracovia_herb 2008-08-28 Cracovia - Cracovia (ME) 3:1  Wisła Kraków 2008-08-31 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Piast Gliwice 2008-09-03 Piast Gliwice - Cracovia 1:2  Śląsk Wrocław 2008-09-07 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Ruch Chorzów 2008-09-12 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2008-09-19 Cracovia - Legia Warszawa 0:3  Górnik Łęczna 2008-09-23 Górnik Łęczna - Cracovia 2:3  Śląsk Wrocław 2008-09-28 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:1  Polonia Bytom 2008-10-03 Cracovia - Polonia Bytom 0:1  Wisła Kraków 2008-10-09 Wisła Kraków - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2008-10-12 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Polonia Warszawa 2008-10-17 Polonia Warszawa - Cracovia 1:1  Odra Wodzisław Śląski 2008-10-25 Cracovia - Odra Wodzisław Śląski 0:0  ŁKS Łódź 2008-10-28 Cracovia - ŁKS Łódź 3:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-02 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:0  GKS Bełchatów 2008-11-07 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 3:0  Arka Gdynia 2008-11-11 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Górnik Zabrze 2008-11-16 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Śląsk Wrocław 2008-11-19 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2008-11-22 Cracovia - Lech Poznań 0:1  Wisła Kraków 2008-11-26 Cracovia - Wisła Kraków 0:0  Jagiellonia Białystok 2008-11-29 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:0  Arka Gdynia 2008-12-07 Arka Gdynia - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2009 Trening Noworoczny  Górnik Wieliczka 2009-01-24 Cracovia - Górnik Wieliczka 4:1  Przebój Wolbrom 2009-01-28 Cracovia - Przebój Wolbrom 2:0  Stal Stalowa Wola 2009-01-31 Cracovia - Stal Stalowa Wola 2:2  Start Otwock 2009-01-31 Cracovia - Start Otwock 2:0  FC Timişoara 2009-02-04 FC Timişoara - Cracovia 2:1  Sparta Praga 2009-02-06 Sparta Praga - Cracovia 3:1  Górnik Łęczna 2009-02-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:5  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-14 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:0  GKS Katowice 2009-02-18 Cracovia - GKS Katowice 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2009-02-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Piast Gliwice 2009-02-28 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  ŁKS Łódź 2009-03-06 ŁKS Łódź - Cracovia 4:3  Lechia Gdańsk 2009-03-14 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:1  Polonia Warszawa 2009-03-18 Polonia Warszawa - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2009-03-22 Wisła Kraków - Cracovia 4:1  MŠK Žilina 2009-03-28 MŠK Žilina - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 2009-04-04 Cracovia - Ruch Chorzów 0:0  Polonia Warszawa 2009-04-07 Cracovia - Polonia Warszawa 2:2  Legia Warszawa 2009-04-11 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Śląsk Wrocław 2009-04-17 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Polonia Bytom 2009-04-24 Polonia Bytom - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2009-05-03 Cracovia - Polonia Warszawa 1:0  Odra Wodzisław Śląski 2009-05-09 Odra Wodzisław Śląski - Cracovia 2:1  GKS Bełchatów 2009-05-16 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 1:0  Górnik Zabrze 2009-05-23 Cracovia - Górnik Zabrze 0:0  Lech Poznań 2009-05-30 Lech Poznań - Cracovia 2:2  Widzew Łódź 2009-06-05 Widzew Łódź - Cracovia 1:2  JKS Jarosław 2009-06-06 JKS Jarosław - Cracovia 1:0