Mecz następnego dnia:

2011-09-25 Cracovia (ME) - Górnik Zabrze (ME) 3:5

"Pasieka ma zwolnić hamulec" -

Pasieka ma zwolnić hamulec

Dariusz Pasieka poprowadził wczoraj pierwszy trening Cracovii, a już dziś zasiądzie na ławce Pasów w meczu z Górnikiem. Były szkoleniowiec Arki Gdynia zastąpił na stanowisku Jurija Szatałowa, który w czwartek rozstał się z klubem.

Na razie bez rewolucji

Negocjacje z Pasieką działacze Cracovii rozpoczęli w środowy wieczór. Dzień później 46-letni szkoleniowiec był już pod Wawelem, gdzie podpisał umowę do końca sezonu z opcją przedłużenia o kolejny rok.

- Jestem dumny, że przyszedłem do Cracovii i myślę, że jestem w stanie wykrzesać z tego zespołu więcej, niż do tej pory - powiedział nowy szkoleniowiec na piątkowej konferencji prasowej. - Obserwując tę drużynę, nie można zarzucić, że piłkarze nie chcieli wygrywać. Wręcz przeciwnie, chyba chcieli za bardzo i przez to się zablokowali. Moim zadaniem będzie zwolnić ten hamulec - mówił szkoleniowiec.

Pasieka obejmuje zespół w trudnej sytuacji, bo po siedmiu kolejkach zdobył zaledwie dwa punkty. Mimo to na razie nie zrobił rewolucji w składzie ani w sztabie szkoleniowym. Na mecz z Górnikiem zabrał dotychczasowych współpracowników Szatałowa i to z ich pomocy będzie korzystał przy ustalaniu wyjściowej jedenastki. Tę ogłosić ma dopiero pół godziny przed meczem. Natomiast w przyszłym tygodniu chce zabrać drużynę na kilkudniowe zgrupowanie.

- Nie znam nowego szkoleniowca, nie wiem, czego możemy się po nim spodziewać. Mam tylko nadzieję, że jego osoba pozytywnie wpłynie na naszą grę - mówił kapitan Pasów Arkadiusz Radomski. Do tej pory jeszcze żaden piłkarz Cracovii nie miał okazji pracować z Pasieką. - Ta zmiana to dla nas spore zaskoczenie, bo trener Szatałow powiedział nam, że odejdzie po ewentualnej porażce z Górnikiem. Ale odszedł wcześniej, takie jest życie. Musimy iść do przodu. Mam nadzieję, że zadziała efekt nowej miotły. Jedziemy do Zabrza po zwycięstwo - dodał Radomski.

Polecony przez Majewskiego Pasiekę polecił Januszowi Filipiakowi były trener Pasów Stefan Majewski. Jednak już na starcie kibice mają ograniczone zaufanie do nowego szkoleniowca. Po pierwsze dlatego, że przy Kałuży nie sprawdziła się szkoła niemiecka, a po drugie wypominają, że to za Pasieki Arka spadła z ekstraklasy.
ŁUKASZ MORDARSKI
Źródło: Przegląd Sportowy 24 września 2011

"Liga: Górnik Zabrze - Cracovia 0:1 (0:0)" -

Liga: Górnik Zabrze - Cracovia 0:1 (0:0)

W porównaniu z poprzednim meczem ligowym ze Śląskiem Wrocław w wyjściowym składzie Cracovii nastąpiło aż pięć zmian. W miejsce Kaczmarka, Nawotczyńskiego, Nykiela, Boljevića i Niedzielana trener Dariusz Pasieka wystawił od pierwszej minuty Gąsińskiego, Żytkę, Kosanovića, Puzigaćę i Bartczaka. Zmiany Nawotczyńskiego i Nykiela były wymuszone chorobami. Dla Szymona Gąsińskiego w bramce jest to debiut w ligowym meczu Cracovii. Nowością w ustawieniu Cracovii było ustawienie Cahalona na lewym skrzydle, a Ntibazonkizy w środku pola.

Piłkarze Cracovii bardzo dobrze rozpoczęli to spotkanie. Już w 4 minucie meczu po akcji Ntibazonkizy i Visniakovsa, ten ostatni znalazł się w dogodnej sytuacji od dogrania piłki partnerom, ale jego podanie zablokował obrońca. Po chwili, po rzucie rożnym główkował Bartczak, ale piłka przeszła tuż nad poprzeczką. Po kolejnej minucie z rzutu wolnego tuż nad bramką strzelał Kosanović.

Cracovia kontrolowała przebieg wydarzeń na boisku, a w 12. minucie powinna objąć prowadzenie. Na linii pola karnego Visniakovs wywalczył piłkę, która trafiła pod nogi van der Biezena. Holendar miał przed sobą tylko bramkarza, strzelił natychmiast, ale fatalnie przestrzelił.

Niewykorzystana sytuacja mogła się natychmiast zemścić. Najpierw Gąsiński z trudem obronił strzał Kwieka, a za moment po rzucie rożnym Pazdan strzelił mocno, ale minimalnie niecelnie... Po dwóch minutach ponownie Pazdan groźnie uderzył obok bramki ? tym razem głową...

Po kilku minutach naporu gospodarzy Cracovia ponownie przejęła inicjatywę na boisku. Kilka dobrze zapowiadających się akcji zostało powstrzymanych na linii pola karnego. W 22 minucie Struna uderzył zza bocznej linii pola karnego i piłka nieznacznie minęła bramkę. W 26 minucie z 14 metrów celnie uderzył Ntibazonkiza, ale Skorupski nie dał się zaskoczyć.

W 36. minucie bardzo groźną akcję przeprowadziła Cracovia. Przy linii bocznej Visniakovs wymienił piłkę z Ntibazonkizą i z narożnika pola karnego uderzył płasko po ziemi, ale Łukasz Skorupski zdołał odbić piłkę zmierzającą w długi róg bramki Górnika. Kolejną okazję Cracovia stworzyła tuż przed przerwą, gdy Cahalon po krótkim rajdzie w polu karnym strzelił metr nad poprzeczką. Dobry mecz Cracovii.

W przerwie meczu trener Dariusz Pasieka nie dokonał żadnych zmian w składzie.

Pierwszą groźną akcję w drugiej połowie przeprowadziła Cracovia. Visniakovs przeprowadził efektowny rajd środkiem boiska, oddał piłkę na prawą stronę do van der Biezena, a ten wrzucił piłkę w pole bramkowe do Cahalona i Ntibazonkizy, ale żaden z nich nie zdołał wepchnąć piłki do bramki... Goście odpowiedzieli w 53 minucie, gdy z 20 metrów potężnie, ale obok słupka, uderzył Thomik.

W 56 minucie Cracovia przeprowadziła bardzo składną akcję. Znakomitym, prostopadłym podaniem popisał się Arkadiusz Radomski, piłka trafiła do Visniakovsa, ale ten uderzył z ostrego kąta bardzo niecelnie... Po chwili z dystansu uderzał Ntibazonkiza, ale Skorupski obronił.

W 59 minucie boisko opuścił Tamir Cahalon, którego zastąpił Bartłomiej Dudzic.

W 69 minucie kolejna dobra okazja Cracovii do zdobycia bramki. Dudzic dograł sprzed linii pola karnego do Visniakovsa, a ten górą wrócił mu piłkę. Dudzic sięgnął piłkę głową, ale ta spadł na górną siatkę bramki Skorupskiego.

W 70 minucie Andrzej Niedzielan zastąpił van der Biezena.

W 78 minucie Cracovia zdobyła bramkę! Visniakovs rozegrał piłkę z Ntibazonkizą i po raz kolejny wrzucił piłkę w pole bramkowe. Tym razem piłkę zdołał sięgnąć Andrzej Niedzielan, który z najbliższej odległości wbił piłkę do siatki! 1:0 dla Pasów!

W 88 minucie trener Pasieka wprowadził na boisko Sławomira Szeligę, który zastąpił Aleksejsa Visniakovsa.

Sędzia doliczył 3 minuty... Zabrzanie oblegają bramkę Cracovii... Dwukrotnie strzelają tuż obok słupka...

Koniec meczu! Cracovia wygrywa pierwszy mecz w tym sezonie!
Crac
Źródło: TerazPasy.pl 24 września 2011 [1]

"Pasieka zwycięsko zadebiutował w Cracovii, Niedzielan wszedł z ławki i strzelił" -

Pasieka zwycięsko zadebiutował w Cracovii, Niedzielan wszedł z ławki i strzelił

0-1 Niedzielan 78

Sędziuje Paweł Raczkowski. Żółte kartki: Bemben - Bartczak, Dudzic. CRACOVIA: Gąsiński – Struna, Żytko, Kosanović, Puzigaća – Radomski, Bartczak – Visnjakovs (89 Szeliga) , Kahlon (58 Dudzic) - Ntibazonkiza – van der Biezen (70 Niedzielan). GÓRNIK: Skorupski - Olkowski, Danch, Pazdan, Marciniak - Thomik (57 Bemben), Przybylski, Mączyński, Nakoulma (81 Wodecki) - Kwiek (77 Gołębiewski) - Zahorski.

- Myślę, że niektórzy za bardzo chcieli i pewnie się zblokowali. Tę blokadę trzeba zwolnić i być może będzie to jakiś sposób, aby Górnika zaskoczyć - mówił przed debiutem Pasieka. W porównaniu do meczu ze Śląskiem wymienił połowę składu. O ile Nawotczyńskiego i Nykiela wyeliminowały urazy, to Kaczmarek, Boljević i Niedzielan zasiedli na ławce tylko z powodu wizji nowego trenera. W bramce po raz pierwszy w ligowym meczu w bramce stanął Szymon Gąsiński, który w meczu Pucharu Polski w środę dobrze się spisał i liczył na miejsce w jedenastce w lidze.

Pierwsze 10 minut należało w Zabrzu do Cracovii. Grała odważnie, utrzymywała się długo przy piłce. W 12 min po raz pierwszy poważnie zagroziła bramce Skorupskiego. Van der Biezen po błędzie obrony Górnika znalazł się w polu karnym w dogodnej sytuacji, ale fatalnie przestrzelił.

Górnik ożywił się po kwadransie. Pierwszy raz sprawdził czujność Gąsinskiego przy rzucie wolnym. Kwiek z 18 m mocno uderzył przy słupku, wybił piłkę na róg Gąsiński, a po rożnym uderzał groźnie Zahorski. Górnik był groźny zwłaszcza po rzutach rożnych, przy kolejnym Pazdan główkował nad bramką.

Po wyrównanych następnych minutach z powrotem inicjatywę zaczęła przejmować Cracovia. W 24 min mogła skorzystać z kiksu Skorupskiego, który "machnął się" przy wybijaniu piłki spod własnej bramki. Za późno zorientował się w sytuacji Visnjakovs i bramkarz zdążył naprawić błąd.

Sennie toczony mecz ożywił się w 33 min, gdy z dystansu uderzył Kahlon, dwie minuty później ładna akcja Ntibazonkizy i Visnjakovsa kończyła się kąśliwym strzałem drugiego, tuż przy słupku wybił ją Skorupski. Górnik odpowiedział w 37 min, ale zagrożenie pod bramką Cracovii skończyło się tylko rzutem rożnym.

Niewiele ciekawego działo się już do przerwy.

Statystyczne podsumowanie pierwszej połowy wskazywało na przewagę Pasów - przy 10 ich strzałach, Górnik uderzał 7 razy, bilans strzałów celnych - 4-2 dla Cracovii.

Żywa od początku była druga połowa. W 53 min groźnie uderzał Thomik, piłka przemknęła tuż obok słupka. Z kolei dwie, trzy akcje ofensywne, zawiązywane przez Cracovię kończyły się nieudanym ostatnim podaniem. Nie sięgali piłki Puzigaca. van der Biezen, Ntibazonkiza.

Cracovia nie ustępowała rywalowi, więc trener Pasieka widząc szansę na zwycięstwo, wzmacniał ofensywę - wpuścił na boisko Dudzica, potem Niedzielana. Wkrótce po wejściu na boisko ten ostatni zdobył gola. Akcję bramkową przed polem karnym zaczął Ntibazoniza, zagrał na prawo do Visnjakovsa, a ten podciągnął dwa metry i dograł futbolówkę idealnie przed bramkę, do biegnącego równolegle Niedzielana. Temu pozostało dobrze przyłożyć lewą nogę i z 4 metrów trafić do celu. Napastnik Pasów nie celebrował zbytnio gola, grał w Zabrzu i to z dużymi sukcesami. Nie wypadało mu świętować. Świętowała za to ławka rezerwowych z trenerem Pasieką na czele.

Cracovia skrzętnie pilnowała wyniku, nie bała się indywidualnych pojedynków. W doliczonym czasie zakotłowało się się w polu karnym Gąsińskiego, ale Pasy przetrwały ten moment, by cieszyć się z pierwszego zwycięstwa w tym sezonie Ekstraklasy.

Krakowski zespół zagrał agresywnie, wysokim pressingiem, stwarzał więcej sytuacji, nie dał Górnikowi grać tak jak on lubi na swoim stadionie.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 24 września 2011 [2]

Adam Nawałka (Górnik Zabrze):

Gratuluję trenerowi Pasiece, przegraliśmy pierwszy mecz u siebie niemal od roku. Biorę to jednak na klatę, taka jest piłka, ale musimy wyciągnąć wnioski. Moja drużyna nie była dziś sobą, a Cracovia zaprezentowała się z dobrej strony i zwycięstwo Pasów stało się faktem. W końcówce mieliśmy kilka okazji, by wyrównać, ale niestety się nie udało. Ten wynik bardzo boli.

Dariusz Pasieka (Cracovia):

Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi, bo zdobyliśmy pierwsze trzy punkty, niesamowicie ważne. Drużynie chcę podziękować za zaangażowanie, chłopcy dali z siebie wszystko, za co im bardzo dziękuję. Nasze ambicje są jednak większe, drużyna zrozumiała w krótkim czasie, co chcę, żeby grała i to mnie cieszy najbardziej. Wierzę, że dalej będzie lepiej. Bat czy marchewka? Nie, porozmawiałem z piłkarzami, trochę pozmieniałem w składzie i jak się okazało, chyba trafiłem. Mateusz Bartczak i Arek Radomski wykonali w środku świetną pracę i to dało rezultat. Teraz musimy sobie wszyscy dać nawzajem więcej wiary i zaufania. Cieszę się z gola Niedzielana, bo przełamał swoją niemoc i radość nasz wszystkich była ogromna, większa niż Andrzeja po bramce. Grał kiedyś w Górniku, więc może nie chciał nikogo prowokować swoją przesadną radością.

Mecze sezonu 2011/12

MŠK Žilina 2011-06-25 MŠK Žilina - Cracovia 0:0  Ruch Radzionków 2011-06-29 Cracovia - Ruch Radzionków 0:2  Piast Gliwice 2011-07-02 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Korona Kielce 2011-07-06 Cracovia - Korona Kielce 1:0  FC Zwolle 2011-07-09 FC Zwolle - Cracovia 0:1  Zulte Waregem 2011-07-12 Zulte Waregem - Cracovia 2:1  CSKA Sofia 2011-07-16 CSKA Sofia - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 2011-07-23 Cracovia - Ruch Chorzów 1:2  Korona Kielce 2011-07-30 Cracovia - Korona Kielce 1:2  Legia Warszawa 2011-08-07 Cracovia - Legia Warszawa 1:3  Lechia Gdańsk 2011-08-14 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2011-08-21 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Zagłębie Lubin 2011-08-26 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  MFK Ružomberok 2011-09-02 Cracovia - MFK Ružomberok 0:0  ŁKS Łódź 2011-09-11 Cracovia - ŁKS Łódź 0:1  Cracovia_herb 2011-09-14 Cracovia - Cracovia (ME) 8:0  Śląsk Wrocław 2011-09-18 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Piast Gliwice 2011-09-21 Piast Gliwice - Cracovia 0:3  Górnik Zabrze 2011-09-24 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2011-10-01 Cracovia - Lech Poznań 0:3  Górnik Zabrze 2011-10-07 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2011-10-14 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:0  Polonia Warszawa 2011-10-24 Cracovia - Polonia Warszawa 0:0  Widzew Łódź 2011-10-29 Widzew Łódź - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2011-11-06 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Ruch Chorzów 2011-11-09 Ruch Chorzów - Cracovia 2:1  Ruch Chorzów 2011-11-19 Ruch Chorzów - Cracovia 2:0  GKS Bełchatów 2011-11-27 Cracovia - PGE GKS Bełchatów 2:1  Korona Kielce 2011-12-03 Korona Kielce - Cracovia 0:0  Legia Warszawa 2011-12-10 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Cracovia_herb 2012 Trening Noworoczny  Warta Poznań 2012-01-18 Cracovia - Warta Poznań 1:1  Dinamo Tbilisi 2012-01-23 Cracovia - Dinamo Tbilisi 3:2  Real Balompédica Linense 2012-01-25 Real Balompédica Linense - Cracovia 1:1  Dynamo Kijów 2012-01-28 Dynamo Kijów - Cracovia 7:2  CSU Voinţa Sibiu 2012-02-03 Cracovia - CSU Voinţa Sibiu 3:0  CS Mioveni 2012-02-05 Cracovia - CS Mioveni 0:0  Diósgyőri VTK 2012-02-08 Cracovia - Diósgyőri VTK 1:1  Lechia Gdańsk 2012-02-18 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:1  Jagiellonia Białystok 2012-02-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:0  Zagłębie Lubin 2012-03-02 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:2  ŁKS Łódź 2012-03-09 ŁKS Łódź - Cracovia 2:2  Śląsk Wrocław 2012-03-18 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:0  Górnik Zabrze 2012-03-23 Cracovia - Górnik Zabrze 1:3  Garbarnia Kraków 2012-03-27 Cracovia - Garbarnia Kraków 2:2  Lech Poznań 2012-03-31 Lech Poznań - Cracovia 3:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2012-04-04 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1  Polonia Warszawa 2012-04-16 Polonia Warszawa - Cracovia 2:1  Widzew Łódź 2012-04-20 Cracovia - Widzew Łódź 0:0  Wisła Kraków 2012-04-30 Wisła Kraków - Cracovia 1:0  Ruch Chorzów 2012-05-03 Cracovia - Ruch Chorzów 0:2  GKS Bełchatów 2012-05-06 PGE GKS Bełchatów - Cracovia 2:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2012-05-16 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:5