2012-08-19 Cracovia II - Borek Kraków 3:0

"Powrót do krainy taczek" -

Powrót do krainy taczek

GKS KATOWICE - CRACOVIA Wojciech Stawowy wraca na Bukową. Obecny trener Cracovii spędził w GKS ponad dziesięć miesięcy. Były to burzliwe dni. Na pożegnanie kibice chcieli wywieźć szkoleniowca na taczkach.

Drużyna z Katowic w sierpniu 2010 roku była rozbita. Zespół przegrał u siebie 1:6 z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Wojciech Stawowy po tym meczu zastąpił Dariusza Fornalaka. Wcześniej rok spędził-na bezrobociu po nieudanej przygodzie w Górniku Łęczna (trzy mecze - trzy porażki). W stolicy Górnego Śląska chciał zbudować polską... Barcelonę. Puszczał często piłkarzom fragmenty akcji hiszpańskiej drużyny i ustawiał zespół z trójką napastników. Jako jedyny w pierwszej lidze preferował system gry 4-3-3. Drużyna zdobywała sporo bramek, ale równie wiele traciła. - Wolę wygrać 5:4 niż 1:0 - mawiał Stawowy. Na samym początku sprowadził do zespołu kilku wypalonych, byłych gwiazdorów ligowych. Z A-klasowego ZET Tychy Bartosza Karwana i Tomasza Sokołowskiego II, który nie potrafił znaleźć klubu. Podpadł również kibicom konfliktem z ulubieńcem fanów Adrianem Napierałą.

Odsunął go na pewien czas od drużyny. W ostatnim ligowym meczu sezonu 2010/11 zespół przegrał po raz czwarty z rzędu (z Pogonią Szczecin 1:2). Kibice zwyzywali Stawowego i machali mu na pożegnanie białymi chusteczkami. Do zwyczaju podpatrzonego u jego ukochanej Barcelony dołączyli swojski element i na konferencji prasowej pojawili się z... taczką. Szkoleniowiec wystraszył się I konfrontacji. Na spotkanie wysłał swojego asystenta Marcina Gabora. To był ostatni mecz Stawowego w roli trenera GKS Katowice.

Teraz wraca na Bukową.

- Według mnie bez obaw może przyjechać do W Katowicach raczej nie może pan liczyć na miłe przyjęcie przez kibiców. Pod koniec pana pracy w GKS fani pana nie oszczędzali.
LESZEK BŁAŻYŃSKI
Źródło: Przegląd Sportowy 18 sierpnia 2012

"Liga: GKS Katowice – Cracovia 1:1 (0:1)" -

Liga: GKS Katowice – Cracovia 1:1 (0:1)

W porównaniu z poprzednim meczem z Zawiszą w podstawowym składzie Cracovii nastąpiła tylko jedna zmian. Pauzującego Marcina Budzińskiego zastąpił Rok Straus.

W pierwszych minutach meczu gospodarze starali się pokazać, że w tym spotkaniu nie będą się ograniczać tylko do obrony własnej bramki. Kilkakrotnie przedarli się na przedpole bramki Pilarza, ale nie zdołali zakończyć akcji strzałem. Cracovia, choć nie posiadała w tym okresie gry dużej przewagi trzykrotnie za sprawą Marciniak, Dudzica i Boljevića strzelała celnie na bramkę GKS-u.

Cracovia systematycznie zwiększała przewagę, coraz dłużej przebywała na połowie rywala. W 24 minucie Vladimir Boljević nieoczekiwanie przerwał koronkową akcję Cracovii i uderzył potężnie z 30 metrów, a piłka wpadła w samo okienko bramki GKS-u! Przepiękny gol i 1:0 dla Cracovii!

Po zdobyciu bramki Cracovia całkowicie przejęła inicjatywę na boisku i piłka praktycznie nie opuszczała połowy gospodarzy, którzy ograniczali się do wyprowadzania mało skutecznych kontrataków.

Minutę przed gwizdkiem na przerwę piłkarze GKS-u wyprowadzili szybki kontratak zakończony groźnym, ale minimalnie niecelnym strzałem Pitrego z 16 metrów. Pasy niemal natychmiast odpowiedziały groźną akcją gdy Boljević stoją przy słupku zgrał piłkę głową w pole bramkowe, ale żaden z piłkarzy Pasów nie sięgnął piłi.

Koniec pierwszej połowy. Zasłużone prowadzenie Cracovii, która poza kilkoma początkowymi minutami meczu zdecydowanie przeważa i kontroluje wydarzenia na boisku.

W przerwie meczu w drużynie Cracovii nie nastąpiły żadne zmiany. Obraz gry na początku drugiej połowy nie uległ zmianie. Podopieczni trenera Wojciecha Stawowego nadal przeważali, ale to gospodarze w 50 minucie meczu pierwsi przeprowadzili groźną akcję, gdy Kruczek zza linii pola karnego posłał piłkę tuż nad górnym rogiem bramki Pilarza. Dobry okres gry gospodarzy, którzy na kilka minut przejęli inicjatywę, ale nie zagrozili poważniej bramce Krzysztofa Pilarza.

Przez długie minuty gra toczy się w środkowej strefie boiska. Gospodarze mimo prób nie potrafią wypracować sytuacji do strzelenia wyrównującej bramki. Cracovia grała uważnie w defensywie i czyhała na błąd rywala.

W 82. minucie boisko opuścił Bartłomiej Dudzic, którego zastąpił Bruno Żołądź. Dwie minuty później za Strausa wszedł Suvorov.

Nerwowa końcówka spotkania. Gospodarze nie rezygnują z prób zdobycia wyrównującej bramki i... trzy minuty przed końcowym gwizdkiem piłka wpada do bramki Cracovii... Wolkowicz strzela z 6 metrów. 1:1...

Koniec meczu. Katowice w końcówce ratują remis i tylko jeden punkt Pasów na inaugurację ligi...
Crac
Źródło: TerazPasy.pl 18 sierpnia 2012 [1]

"Cracovia już wie jaka jest I liga, tylko remisuje w Katowicach (zobacz bramki)" -

Cracovia już wie jaka jest I liga, tylko remisuje w Katowicach (zobacz bramki)

GKS Katowice - Cracovia 1-1 (0-1)

0-1 Bojlević 24 1-1 Wołkowicz 90 Sędziował Łukasz szczech (Białystok). Żółte kartki: Napierała - Szeliga, Kosanović. GKS KATOWICE: Sabela – Farkas, Napierała, Beliancin (75 Kamiński), Sobotka, Pietroń (77 Kowalczyk), Kruczek (58 Chwalibogowski), Cholerzyński, Pitry, Wołkowicz, Rakels. CRACOVIA: Pilarz – Struna, Żytko, Kosanović, Marciniak – Danielewicz, Szeliga, Straus (84 Suworow) – Dudzic (83 Żołądź), Boljević, Steblecki.

Po dobrym meczu w Pucharze Polski ciekawe było jak Cracovia zaprezentuje się w typowo I-ligowej rzeczywistości, której charakterystycznym przedstawicielem jest GKS Katowice. Co się okazało? Okazało się, że nie o techniczną wyższość w tej lidze chodzi, nie o długość utrzymywania się przy piłce, a o determinację i skuteczność, które nawet w ostatniej minucie mogą dać zysk. To na pewno stanie się nauczką dla podopiecznych Wojciecha Stawowego na resztę sezonu. Zwycięstwo stracili w ostatniej minucie.- Ten remis to dla nas strata dwóch punktów - przyznawał Adam Marciniak.

Wyższość niedawnego ekstraklasowca była widoczna od początku I połowy, chociaż w pierwszym minutach gospodarze starali się jeszcze dotrzymywać kroku rywalom. Cracovia próbowała strzelać (Marciniak, Dudzic i Boljević), ale głównie wymieniała podania, by tą metodą dotrzeć pod bramkę Sabeli. W 24 min też wymieniała piłkę przed polem karnym GKS-u, wydawało się, że dalej będzie ją rozgrywać. Tymczasem na strzał z 30 metrów zdecydował się Bojlević. Atomowo uderzona piłka po palcach Sabeli wpadła w okienko bramki.

Odtąd GKS probował grać z kontry, Cracovia stale była na jego połowie, ale nie rodziły się z tego sytuacje bramkowe. Z kolei gospodarzom kontra, na którą czekali zdarzyła się w w 43 min. Pietroń bez większego kłopot przebiegł piłkę przez środka boiska i strzelał z dystansu, groźnie, tuż obok lewego słupka. Za chwilę Cracovia mogła prowadzić 2-0. Głęboko bitą z lewej strony piłkę, Straus przy lewym słupku zdołał jednak tylko zgrać głową przed bramkę, wybił ja katowicki obrońca.

GKS mógł dobrze zacząć II połowę. Po dograniu Kruczka z prawej strony, Pietroń minimalnie przestrzelił, a celował w górny róg bramki. Lepiej prezentowali się gospodarze w tej części gry, Cracovia trzymała się swojej kombinacyjnej gry, ale wciąż nie prowadziło jej to do klarownych sytuacji odbramkowych. Gdzieś, najpóźniej przed polem karnym rozbijali te próby katowiczanie. Niedopracowane mają na razie krakowianie stałe fragmenty gry, więc także z rzutów rożnych nie robili pożytku.

Tymczasem katowiczanie liczyli na wypad "na aferę". Jeden z nielicznych takich wywołał w 70 min tylko zamieszanie w polu karnym, obrońcy Cracovii zablokowali strzały rywali. Ale w 90 min dali się zaskoczyć. Piłka krążyła w szesnastce Pasów, wreszcie za uwolnienie została zagrana na prawą stronę, a stamtąd z powrotem dośrodkowana przed bramkę, gdzie świetnie do przewrotki złożył się Kowalczyk. Pilarz wybił piłkę do boku, ale tam czekał Wołkowicz i z 4 metrów wepchnął ją do siatki. Niespodziewanie GKS uratował remis, urywając faworytowi punkty.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 18 sierpnia 2012 [2]

Wojciech Stawowy (Cracovia)

Przyjechaliśmy na ciężki teren i byliśmy blisko zdobycia kompletu punktów, ale zabrakło nam konsekwencji w grze do ostatniej minuty i skończyło się remisem. Kontrolowaliśmy mecz, ale muszę przyznać, że w drugiej połowie podobała mi się postawa piłkarzy GKS-u, którzy swoją determinacją i wolą walki dopięli swego, wyrównując w samej końcówce. Straciliśmy w Katowicach dwa punkty.

Rafał Górak (GKS)

Cechowała nas ogromna determinacja i serce do gry. Cracovia to dobrze dobrany personalnie zespół i będzie grał najpiękniejszą grę w tej lidze, ale my mieliśmy tę przewagę, że graliśmy z przewagą jednego zawodnika, o którym czasem źle słyszałem.

Źródło: Sportowe Fakty [3]

Bramki z meczu

Mecze sezonu 2012/13

Polonia Bytom 2012-06-30 Cracovia - Polonia Bytom 3:0  Karpaty Lwów 2012-07-03 Cracovia - Karpaty Lwów 0:1  Sandecja Nowy Sącz 2012-07-07 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:2  Amkar Perm 2012-07-10 Cracovia - Amkar Perm 2:3  Pogoń Szczecin 2012-07-14 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:0  Piast Gliwice 2012-07-18 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Bytovia Bytów 2012-07-19 Cracovia - Drutex-Bytovia Bytów 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2012-07-27 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Cracovia_herb 2012-07-29 Piłkarze - Hokeiści 3:1  Dalin Myślenice 2012-08-04 Cracovia - Dalin Myślenice 2:1  Przebój Wolbrom 2012-08-04 Cracovia - Przebój Wolbrom 3:1  Zawisza Bydgoszcz 2012-08-11 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2012-08-18 GKS Katowice - Cracovia 1:1  Okocimski Brzesko 2012-08-22 Okocimski Brzesko - Cracovia 0:2  Stomil Olsztyn 2012-08-25 Cracovia - Stomil Olsztyn 1:0  Arka Gdynia 2012-08-29 Cracovia - Arka Gdynia 1:0  Dolcan Ząbki 2012-09-02 Dolcan Ząbki - Cracovia 3:1  ŁKS Łódź 2012-09-08 Cracovia - ŁKS Łódź 4:2  Warta Poznań 2012-09-14 Warta Poznań - Cracovia 2:2  Olimpia Grudziądz 2012-09-19 Olimpia Grudziądz - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2012-09-23 Cracovia - Bogdanka Łęczna 2:0  Kolejarz Stróże 2012-09-30 Kolejarz Stróże - Cracovia 0:1  Flota Świnoujście 2012-10-03 Flota Świnoujście - Cracovia 2:2 k.8-7  Zawisza Bydgoszcz 2012-10-06 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1  Flota Świnoujście 2012-10-21 Flota Świnoujście - Cracovia 1:2  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2012-10-24 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 2:0  Polonia Bytom 2012-10-28 Polonia Bytom - Cracovia 1:3  Sandecja Nowy Sącz 2012-11-03 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:0  GKS Tychy 2012-11-10 GKS Tychy - Cracovia 2:0  Miedź Legnica 2012-11-17 Cracovia - Miedź Legnica 1:1  Cracovia_herb 2013 Trening Noworoczny  FK Ufa 2013-01-30 FK Ufa - Cracovia 1:0  Torpedo Moskwa 2013-02-04 Cracovia - Torpedo Moskwa 2:1  Widzew Łódź 2013-02-09 Widzew Łódź - Cracovia 2:1  Garbarnia Kraków 2013-02-11 Cracovia - Garbarnia Kraków 4:3  Czichura Saczchere 2013-02-16 Cracovia - Czichura Saczchere 3:2  MFK Košice 2013-02-19 Cracovia - MFK Košice 1:1  Kaspij Aktau 2013-02-22 Cracovia - Kaspij Aktau 1:1  Sandecja Nowy Sącz 2013-03-03 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 1:1  Okocimski Brzesko 2013-03-09 Cracovia - Okocimski Brzesko 1:0  Arka Gdynia 2013-03-16 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  GKS Katowice 2013-03-23 Cracovia - GKS Katowice 1:0  Stomil Olsztyn 2013-03-30 Stomil Olsztyn - Cracovia 3:0  Dolcan Ząbki 2013-04-06 Cracovia - Dolcan Ząbki 0:2  Rozwój Katowice 2013-04-13 Cracovia - Rozwój Katowice 1:0  ŁKS Łódź 2013-04-13 ŁKS Łódź - Cracovia 0:3  Warta Poznań 2013-04-20 Cracovia - Warta Poznań 2:1  Olimpia Grudziądz 2013-04-24 Cracovia - Olimpia Grudziądz 0:0  Górnik Łęczna 2013-04-27 Bogdanka Łęczna - Cracovia 0:2  Kolejarz Stróże 2013-05-04 Cracovia - Kolejarz Stróże 2:2  Zawisza Bydgoszcz 2013-05-08 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2013-05-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:1  Flota Świnoujście 2013-05-19 Cracovia - Flota Świnoujście 1:1  Polonia Bytom 2013-05-25 Cracovia - Polonia Bytom 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2013-05-29 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:2  GKS Tychy 2013-06-01 Cracovia - GKS Tychy 0:1  Miedź Legnica 2013-06-08 Miedź Legnica - Cracovia 1:3