Bernhardt (46' Ntibazonkiza)

2013-07-28 Cracovia II - Przebój Wolbrom 0:3

"Stawowy pod presją" -

Stawowy pod presją

LECH - CRACOVIA Jeśli Pasy przegrają przy Bułgarskiej, losy trenera Wojciecha Stawowego mogą zawisnąć na włosku.

Trzy ostatnie sezony Cracovii w ekstraklasie miały podobny scenariusz - słaby start, zmiana trenera i desperackie ratowanie się przed spadkiem. Czy Wojciech Stawowy podąży drogą Stefana Majewskiego, Rafała Ulatowskiego i Jurija Szatałowa? Na razie jeszcze za wcześnie, aby snuć podobne analogie, ale środowa porażka w Pucharze Polski z drugoligową Stalą Stalowa Wola jest poważnym sygnałem ostrzegawczym. Dostrzega to trener Stawowy, który wiosną po każdym niepowodzeniu bronił piłkarzy i apelował, aby krytykę kierować pod jego adresem.

Bez litości dla piłkarzy

Po niedzielnej przegranej z Piastem zmienił ton wypowiedzi. Ganił zespół za „niedopuszczalne błędy w kryciu przy rzutach rożnych. Po klęsce w Stalowej Woli nie miał litości dla swoich piłkarzy. - Cracovia nić grała tak, jak może i powinna grać - grzmiał Stawowy. - Nie chcę używać ostrych słów, choć one same cisną się na usta. Przyznam szczerze, że nie przypuszczałem, że tak to się ułoży i że zimny prysznic będzie miała nie tylko drużyna, ale również ja. Muszę się nad tym wszystkim bardzo poważnie zastanowić, bo nie mogę sobie pozwolić na takie wpadki. Trzeba trzymać pewien poziom i pewną klasę. Jesteśmy profesjonalistami - dodał trener.

Cracovię czeka teraz mecz w Poznaniu z Lechem. Przywiezienie z Bułgarskiej choćby jednego punktu będzie dużym wyczynem,

zwłaszcza że gra krakowian w obronie woła o pomstę do nieba. W spotkaniu z Piastem Pasy straciły trzy gole (a mogły więcej) po prostych, niewymuszonych błędach. Co gorsza Stawowy nie ma praktycznie żadnego pola manewru przy wyborze obrońców, ponieważ w kadrze zespołu jest ich sześciu, a w zasadzie pięciu, gdyż skonfliktowany z klubem Andraź Struna dostał wolną rękę w poszukiwaniu nowego pracodawcy. Latem pozyskano Marcina Kusia i Tomasza Wełnę, ale ten pierwszy za-stąpił poważnie kontuzjowanego Krzysztofa Nykiela, a drugi ma bardzo niewielkie doświadczenie (3 mecze) w ekstraklasie. Potrzebny jest przede wszystkim rutynowany, środkowy obrońca, który potrafiłby pokierować defensywą. Mateusz Żytko i Milos Kosanović popełniają zbyt wiele błędów.

Na razie nie zanosi się na szybkie rozwiązanie problemu. Przymierzany do Pasów portugalski stoper Yago Fernanuez, miał ogromne zaległości w przygotowaniu fizycznym i gdy wyszły one na jaw, uciekł z Krakowa bez pożegnania. Teraz na tę pozycję przymierzany jest 21-letni Holender Maikel Verkoelen z FC Eindhoven, ale trudno przypuszczać, aby zbawił beniaminka.

Ostrożnie z otwartą grą

Być może wstrząs, jaki przeżył zespół w Stalowej Woli, podziała ożywczo na drużynę. Cracovia pokazała przecież, że posiada spory potencjał w ofensywie, że jest w stanie zaskoczyć niemal obronę każdego zespołu w ekstraklasie. Opiekun Pasów musi jednak równomiernie rozłożyć akcenty. Nie można myśleć tylko o strzelaniu bramek. Prowadzenie otwartej gry nie zawsze się Ą opłaca. Punktów, za dobre wrażenie nikt daje. Trener Stawowy jeszcze większą pucharową traumę przeżył z Cracovią w swoim pierwszym sezonie w ekstraklasie, gdy drużyna przegrała 1:2 jesienią 2004 roku z IV-ligowym Skalnikiem Gracze. Wówczas zespół szybko otrząsnął się po tamtej kompromitacji i zakończył sezon na 5. miejscu. Powtórka jest wskazana.

Szkoleniowiec kilka razy z pewną goryczą podkreślał, że w Cracovii zawsze broniły go tylko wyniki. Z kolei prezes Janusz Filipiak zapowiadał w wywiadzie dla z „Przeglądu Sportowego”, że nie będzie już nigdy zmieniał trenerów podczas sezonu. Jednak jeśli Cracovia szybko nie wskoczy na zwycięską ścieżkę, to spekulacje o czyhającym na posadę Tomaszu Hajcie i innych kandydatach będą powracać.
Grzegorz Wojtowicz
Źródło: Przegląd Sportowy 66 lipca 2013

"T-ME: Lech - Cracovia 1:1 (0:0)" -

T-ME: Lech - Cracovia 1:1 (0:0)

W porównaniu z poprzednim meczem ligowym z Piastem Gliwica w wyjściowym składzie Cracovii nastąpiła tylko jedna zmiana – miejsce Damiana Dąbrowskiego zajął Sławomir Szeliga.

W pierwszych minutach meczu gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. W tej fazie gry znacznie dłużej przy piłce utrzymywali się piłkarze Cracovii, którzy bardzo swobodnie operowali piłką. Gospodarze próbowali strzałów z dystansu, ale mijały one bramkę Krzysztofa Pilarza.

Mecz mimo późnej pory rozgrywany jest w wysokiej temperaturze. Po 22 minutach gry sędzia zrobił przerwę na uzupełnienie płynów przez zawodników.

W 25 minucie pierwszy strzał na bramkę Lecha. Po szybkiej akcji i podaniu Bernhardta z 20 metrów strzelał Danielewicz, ale piłka o dwa metry minęła bramkę Kotorowskiego. Trzy minuty później z rzutu wolnego z 25 metrów strzelał Kosanović, ale piłka trafiła w mur zawodników Lecha.

W 37 minucie po stracie piłki w środkowej strefie boiska groźnie zaatakował Lecha, ale nie zdołał zakończyć akcji strzałem. W 43 minucie po składnej akcji Cracovii z 20 metrów niecelnie strzelał Marciniak.

W pierwszej połowie meczu żadna z drużyn nie stworzyła większego zagrożenia pod bramką rywala. Nieco częściej atakowali piłkarze Lecha, ale nie potrafili znaleźć sposobu na bardzo uważnie i skutecznie grającą w defensywie drużynę Cracovii.

W przerwie meczu trener Wojciech Stawowy dokonał jednej zmiany wprowadzając Saidiego Ntibazonkizę w miejsce Edgara Bernhardta.

W 47 minucie żółtą kartką ukarany został Marcin Kuś, pięć minut później Sławomir Szeliga. W 57 minucie trzecia żółta kartka dla Cracovii. Tym razem zobaczył ją Saidi Ntibazonkiza.

W 59 minucie efektownie z powietrza w polu karnym uderzył Pawłowski, ale piłka przeleciała nad bramką Pilarza.

W 64 minucie druga zmiana w Cracovii. Roka Strausa zastąpił Marcin Budziński. Tuż po wejściu na boisko Budziński strzelił z narożnika pola karnego, ale piłka o trzy metry minęła słupek bramki Lecha. W 68 minucie trzecia zmiana w Cracovii – Sebastiana Stebleckiego zastąpił Dawid Nowak.

Dobry okres gry Cracovii, która na coraz dłuższe okresy przenosi ciężar gry na połowę rywala.

75 minuta. Druga żółta i w konsekwencji czerwona kartka dla Marcina Kusia podyktowana za starcie z Kotorowskim, który wyprowadzał piłkę z własnego pola karnego...

Po zejściu Kusia miejsce na prawej obronie zajął Sławomir Szeliga.

Bardzo mocny i celny strzał z rzutu wolnego Kosanovića broni Kotorowski. Po chwili w bardzo trudnej sytuacji piłkę nogą po strzale Lavrencsisa w sytuacji sam na sam wybija Krzysztof Pilarz. To była najlepsza okazja Lecha do zdobycia bramki w tym spotkaniu. Po chwili jednak gospodarze trafiają do bramki Pasów po strzale Ubiparipa zza linii pola karnego. 1:0 dla Lecha.

Cracovia nie poddała się i minutę przed końcem regulaminowego czasu gry piłkę do bramki Lecha posłał zza linii bocznej pola karnego Saidi Ntibazonkiza! 1:1!

Koniec meczu! Cracovia grając w dziesiątkę remisuje na stadionie wicemistrzów Polski! BRAWO!
Crac
Źródło: TerazPasy.pl 28 lipca 2013 [1]

"Falstart Kolejarza" -

Falstart Kolejarza

LECH - CRACOVIA 1:1 Beniaminek ma pierwszy punkt, a wicemistrz Polski nie wygrał żadnego z dwóch otwierających sezon meczów.

Podobny falstart po¬znański zespół zaliczył w sezonie 2010/11, czyli po wywalczeniu mistrzostwa Polski. Wtedy zremisował w Łodzi z Widzewem 1:1, a potem u siebie z Arką Gdynia bezbramkowo. Teraz wyniki są niemal identyczne, także dwa remisy, choć w drugim przypadku 1:1. Oczywiście po dwóch kolejkach nie można wyciągać wniosków decydujących, zwłaszcza gdy przypomni się wydarzenia sprzed dwóch lat - wówczas zespół prowadzony przez Jose Maria Bakero miał po czterech meczach 10 pkt i bilans goło 12-1, a pół roku później Hiszpana już w Poznaniu nie było.

Przy 0:1 czarne chmury zbierały się nad głową Wojciecha Stawowego, opiekuna Cracovii, która w tydzień mogła przegrać trzy razy, w tym kompromitujące z 2-ligowcem ze Stalowej Woń w Pucharze Polski. Punkt w Poznaniu pozwoli trenerowi odetchnąć.

Reakcja na zmęczenie

- Muszę zobaczyć, jak moi piłkarze reagują na zmęczenie. Dopiero wtedy ustalę skład - mówił w czwartek trener Kolejorza Mariusz Rumak. To spojrzenie w oczy zawodników musiało być naprawdę głębokie, patrząc na jedenastkę jaka wybiegła na mecz z Cracovią.

Trzy mecze rozegrane w ciągu 8 dni musiały odcisnąć piętno na piłkarzach. Niemal wszyscy, którzy rozpoczynali na placu gry wszystkie spotkania w tym sezonie, usiedli na ławce rezerwowych. Marcin Kamiński, Szymon Drewniak, Vojo Ubiparip, Łukasz Teodorczyk i przede wszystkim znajdujący się w słabej formie Kasper Hamalainen. Ale nie wszyscy, bo grali przecież Hubert Wołąkiewicz i Łukasz Trałka. Ten drugi grał najlepiej, był pewny w odbiorze piłki, agresywny, próbował rozgrywać. Do niego nie umieli się jednak dostosować partnerzy i w efekcie kibice byk świadkami naj-słabszych od kilku miesięcy 45 minut na stadionie przy Bułgarskiej. W pierwszej połowie groźnych akcji z obu stron było jak na lekarstwo - zabrakło zwłaszcza celnych strzałów. W Lechu brakowało Ubiparipa - gdyby użyć takiego stwierdzenia jeszcze w poprzednim sezonie, to odpowiedzią byłoby popukanie się w głowę. Tym-czasem Serb w ostatnich meczach grał na tyle dobrze, że ci skrzydłowi, którzy dostali szansę wczoraj, nie potrafili dostosować się do jego poziomu. Tym razem Ubiparip wszedł na boisko na swoją nominalną pozycję - wysuniętego napastnika. I to on wcielił się w rolę gracza, który widząc nieporadność kolegów, był w stanie ich pociągnąć. Miał sporo szczęścia przy strzale z dystansu, ale bilans otwarcia sezonu ma i tak imponujący: 4 mecze, 3 gole. Podobnie jak przed tygodniem w Chorzowie koledzy postarali się jednak o to, żeby nie został bohaterem.

Krakowska tiki-taka

Lech miał problemy także dlatego, że umiejętnie z rytmu wybijała go Cracovia. Jeśli posada Stawowego była zagrożona po tygodniu nowych rozgrywek, to byłoby szkoda, gdyby tego szkoleniowca zabrakło w ekstraklasie. Bo Pasy grają futbol przyjemny dla oka, kto wie czy pod tym względem ktoś w ekstraklasie im dorównuje - widać, że wzorują się na Barcelonie. Oczywiście do katalońskiej wersji tiki-taki brakują lata świetlne, ale wzorce niezłe.

Sęk w tym, że efektowność często nie idzie w parze z efektywnością - tak jest właśnie w przypadku beniaminka. Wczoraj niby potrafili kontrolować grę, byli skoncentrowani, starający się nie popełniać prostych błędów. Wyjątkowo niepewnie czującym się lechitom krzywdy jednak nie umieli zrobić, nawet wyrównać dosyć przypadkowo.
Maciej Henszel
Źródło: Przegląd Sportowy 29 lipca 2013

Wojciech Stawowy (Cracovia)

Wynik 1:1 odzwierciedla to, co działo się w Poznaniu. Z pewnością nie byliśmy faworytem tego spotkania, Lech to przecież aktualny wicemistrz Polski, który w tym sezonie walczy o mistrzostwo. Dzielnie się spisywaliśmy, mieliśmy lepsze i gorsze momenty w tym spotkaniu. Najgorszym była czerwona kartka, a także stracona bramka. W tamtym momencie chyba mało kto wierzył w to, że Cracovia będzie w stanie doprowadzić do remisu. Po to się jednak jest na boisku, aby do końca szukać swojej szansy, nawet gdy gra się o jednego zawodnika mniej. Uważam, że remis 1:1 jest wynikiem sprawiedliwym. Czy Marcina Kusia czeka rozmowa wychowawcza? Zawsze po meczu jest analiza spotkania, obejrzę powtórki i wtedy zastanowię się, czy taka rozmowa się należy. Nie chcę tego oceniać na gorąco.

Mariusz Rumak (Lech)

Pierwsza połowa była bardzo słaba w naszym wykonaniu, graliśmy w niej wolno, bez przyspieszenia, a co więcej nie stwarzaliśmy sytuacji. Po przerwie było już trochę lepiej. Z pewnością spadnie na nas wiele słów krytyki, które trzeba będzie przyjąć po męsku. Musimy poprawić jakość naszej gry.

Źródło: Cracovia.pl [2]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2013/14

Okocimski Brzesko 2013-06-29 Okocimski Brzesko - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2013-06-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:3  Garbarnia Kraków 2013-07-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  FC Icon New Jersey 2013-07-06 FC Icon New Jersey - Cracovia 0:0  Puszcza Niepołomice 2013-07-09 Cracovia - Puszcza Niepołomice 2:1  Korona Kielce 2013-07-12 Korona Kielce - Cracovia 2:0  Stal Mielec 2013-07-15 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Piast Gliwice 2013-07-21 Cracovia - Piast Gliwice 2:3  Stal Stalowa Wola 2013-07-24 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2013-07-28 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 2013-08-02 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2013-08-10 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:1  Puszcza Niepołomice 2013-08-14 Puszcza Niepołomice - Cracovia 2:1  Korona Kielce 2013-08-16 Korona Kielce - Cracovia 0:1  Zagłębie Lubin 2013-08-23 Zagłębie Lubin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2013-08-31 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Zawisza Bydgoszcz 2013-09-14 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Wisła Kraków 2013-09-21 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Śląsk Wrocław 2013-09-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:3  Pogoń Szczecin 2013-09-28 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:1  Jagiellonia Białystok 2013-10-05 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2013-10-20 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:2  Widzew Łódź 2013-10-25 Widzew Łódź - Cracovia 1:3  Górnik Zabrze 2013-10-28 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Korona Kielce 2013-11-02 Cracovia - Korona Kielce 1:2  Piast Gliwice 2013-11-09 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  MFK Ružomberok 2013-11-15 Cracovia - MFK Ružomberok 3:0  Lech Poznań 2013-11-25 Cracovia - Lech Poznań 1:6  Ruch Chorzów 2013-12-01 Ruch Chorzów - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2013-12-04 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Zagłębie Lubin 2013-12-09 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  Legia Warszawa 2013-12-15 Legia Warszawa - Cracovia 4:1  Cracovia_herb 2014 Trening Noworoczny  Widzew Łódź 2014-01-15 Widzew Łódź - Cracovia 2:2  Calisia Kalisz 2014-01-18 Calisia Kalisz - Cracovia 0:3  Energie Cottbus 2014-01-25 Cracovia - Energie Cottbus 0:5  Erzgebirge Aue 2014-01-28 Cracovia - Erzgebirge Aue 1:3  Pohang Steelers 2014-01-31 Cracovia - Pohang Steelers 0:1  AS Trenčín 2014-02-05 AS Trenčín - Cracovia 1:2  Spartak Trnava 2014-02-07 Spartak Trnava - Cracovia 1:1  Zawisza Bydgoszcz 2014-02-15 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 0:2  Wisła Kraków 2014-02-23 Wisła Kraków - Cracovia 3:1  Śląsk Wrocław 2014-03-02 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Pogoń Szczecin 2014-03-09 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:0  Jagiellonia Białystok 2014-03-17 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-03-23 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:1  Widzew Łódź 2014-03-29 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Górnik Zabrze 2014-04-04 Cracovia - Górnik Zabrze 2:0  Korona Kielce 2014-04-12 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-04-25 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1  Cracovia_herb 2014-04-29 Cracovia - Cracovia 2005 3:1  Widzew Łódź 2014-05-04 Widzew Łódź - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2014-05-10 Cracovia - Piast Gliwice 1:5  Zagłębie Lubin 2014-05-18 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Korona Kielce 2014-05-23 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Śląsk Wrocław 2014-05-27 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 2014-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:2