Bernhardt (55' Boljević)
Papadopoulos (62' Rakels)

"Mecz o wszystko, czyli komu bije dzwon" -

Mecz o wszystko, czyli komu bije dzwon

ZAGŁĘBIE - CRACOVIA Lubinianie nie strzelili gola od 493 minut. Cracovii już muszą, bo pożegnają się z ligą. Cala nadzieja w Piotrze Stokowcu.

Piotr Stokowiec od razu w debiucie prowadzi nową drużynę w jednym z naj- ważniej szych meczów w historii klubu. Remis lub porażka gospodarzy to właściwie koniec ich marzeń o utrzymaniu się w ekstraklasie. Nikt do końca nie wie, co postanowiłby w razie spadku KGHM. O finansowej ruinie Zagłębia nie ma mowy, ale na pewno byłby to koniec drużyny w obecnym kształcie.

Śladem Jagiellonii

- Możecie na mnie patrzeć jak na „człowieka z korpo”, ale dla mnie ten spadek też byłby osobistym dramatem. Wierzę, że do niego nie dojdzie - mówił nie-. dawno w rozmowie z „PS” prezes Tomasz Dębicki. Trudno mu się dziwić: cały sezon grał va banque. Właśnie zatrudnił czwartego trenera.

Jeśli ktokolwiek może zapewnić przełamanie strzeleckiej niemocy, to najprędzej właśnie Stokowiec. Jego Jagiellonia grała raz lepiej, raz gorzej, ale trzeba przyznać: zdobywała bramki, i to wiele. W momencie, kiedy Stokowca stamtąd wyrzucali, była pod względem dorobku strzeleckiego czwartą drużyną w lidze. Ostatnio lubinianie już z nowym trenerem zaszyli się na krótkim, dwudniowym zgrupowaniu w Wałbrzychu, gdzie „piłują” między innymi stałe fragmenty gry.

- Wszędzie, gdzie do tej pory pracowałem, preferowałem grę ofensywną. To się nie zmieni. Jagiellonia ma dziś strzelonych ponad 50 goli. To ścisła czołówka. Futbol to radość i to chcę zaszczepić piłkarzom. Jestem przekonany, że Zagłębie można jeszcze uratować - deklaruje Stokowiec.

Czasu ma jednak bardzo mało. Roboty - mnóstwo. Zagłębie ma problem w każdym aspekcie ofensywnym, ze stałymi fragmentami gry włącznie. W nich poprawę miał przynieść przeprowadzony w zimie transfer Manuela Curto. Orest Lenczyk opowiadał, jaki był zachwycony obserwując, gdy Portugalczyk je wykonuje. Problem w tym, że Curto, odkąd przyszedł do Zagłębia, próbkę swoich możliwości mógł dać tylko dwa razy - raz strzelił gola bezpośrednio z wolnego z Wisłą, raz po jego centrze z wolnego padła bramka w starciu z Zawiszą.

Dodajmy jeszcze do tego Aleksandra Kwieka, który raz z rzutu rożnego wypracował gola w meczu Pucharu Polski ze słabą pierwszoligową Sandecją i to by było tyle.

Jednak z Piechem

Pomyślną wiadomością jest to, że wbrew początkowym obawom, do gry z Cracovią powinni być zdolni obaj napastnicy - Arkadiusz Piech i Michał Papadopulos, którzy ostatnio mień problemy zdrowotne.
MICHAŁ GUZ
Źródło: Przegląd Sportowy 16 maja 2014

"Liga: Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2 (0:1)" -

Liga: Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2 (0:1)

W porównaniu z poprzednim meczem ligowym z Piastem Gliwice w wyjściowym składzie nastąpiło pięć zmian. Miejsce Perdijića, Żytki (kartki), Danielewicza, Strausa i Stebleckiego zajęli Pilarz, Mikulić, Budziński, Bernhardt i Jaroszyński.

Przed rozpoczęciem meczu uczczono minutą ciszy pamięć zmarłego w środę Pana Macieja Madei.

Pierwszą akcję w tym meczu stworzyła Cracovia w 6 minucie spotkania, ale strzał Papadopoulosa minął bramkę Zagłębia. Gospodarze odpowiedzieli kilkadziesiąt sekund później strzałem Błąda po którym pewnie interweniował Krzysztof Pilarz.

W 16 minucie Papadopoulos wrzucił piłkę w pole karne, gdzie największym refleksem wykazał się Dawid Nowak, który z 7 metrów zdobył swoją ósmą bramkę w tym sezonie. 1:0 dla Cracovii!

W 24 minucie Przybecki przedarł się prawą stroną i celnie strzelił, ale Pilarz ponownie pewnie interweniował. W 34 minucie Cracovia może mówić o dużym szczęściu. Błąd uderzył z 12 metrów, a piłka po rykoszecie od nogi obrońcy przeleciała tuż nad poprzeczką.

W 40 minucie żółtą kartką ukarany został Damian Dąbrowski.

Przerwa. W pierwszej połowie to piłkarze Zagłębia prowadzili grę, częściej utrzymywali się przy piłce i znacznie częściej strzelali. Cracovia zaimponowała skutecznością. Przeprowadziła jedną groźną akcję, oddała jeden celny strzał i prowadzi 1:0.

Drugą połowę meczu obydwa zespoły rozpoczęły w niezmienionych składach.

W 53 minucie na strzał zza linii pola karnego zdecydował się Budziński, ale piłka minęła bramkę gospodarzy. W 55 minucie pierwsza zmiana w Cracovii. Bernhardta zastąpił Boljević. W 58 minucie Przybecki uderzył groźnie z 16 metrów, ale piłka minęła bramkę.

W 60 minucie było już 1:1. Po naporze Zagłębia piłka trafiła do Kwieka, który strzałem po ziemi z 18 metrów pokonał Pilarza.

Dwie minuty później gospodarze mogli objąć prowadzenie, ale Krzyszof Pilarz znakomicie interweniował po strzale M. Papadopulosa z kilku metrów.

W 65 minucie Cracovia zdobyła drugą bramkę po strzale Krzysztofa Nykiela z linii pola karnego. 2:1 dla Pasów!

Odpowiedź gospodarzy mogła być natychmiastowa, ale Adam Marciniak w ostatniej chwili wybił piłkę zmierzającą do pustej bramki po strzale Piecha...

W 68 minucie druga zmiana w Cracovii. Kuś zastąpił Jaroszyńskiego. W 73 minucie po rzucie rożnym głową tuż nad poprzeczką strzelał Przybecki. Dwie minuty później podobna sytuacja pod bramką gości. Głową obok słupka strzelał Nykiel. Po chwili Piech strzelał z 5 metrów, ale ofiarna interwencja Pilarza uchroniła Pasy od straty gola.

W 78 minucie po szybkiej kontrze strzelał Budziński, ale bramkarz gości zdołał odbić piłkę. Po chwili piłka przeleciała wzdłuż linii bramkowej, ale żaden z piłkarzy Cracovii nie zdołał jej wepchnąć do bramki. Minutę później groźnie było pod bramką Pasów, gdy Piech uderzył z okolic narożnika pola karnego, ale piłka nieznacznie minęła górny róg bramki.

W 80 minucie ponownie celnie uderzył Budziński, ale bramkarz gospodarzy udanie interweniował. W końcówce meczu na bramkę strzelali Boljević i Ntibazonkiza.

W 90 minucie po strzale głową Guldana interweniował Pilarz. Po chwili Pilarz ponownie wybija piłkę. W doliczonym czasie gry drugą żółtą i czerwoną kartkę zobaczył Rymaniak

Koniec meczu. Cracovia w ekstraklasowym debiucie trenera Hajdo trzeci raz w tym sezonie wygrywa z Zagłębiem i trzeci raz w tym sezonie wygrywa z zespołem trenera Stokowca. Brawo!
Crac
Źródło: TerazPasy.pl 18 maja 2014 [1]

"Zagłębie Lubin - Cracovia 1-2 w Ekstraklasie" -
Interia.pl

Zagłębie Lubin - Cracovia 1-2 w Ekstraklasie

Cracovia wygrała w Lubinie z Zagłębiem 2-1 i zrobiła poważny krok w stronę pozostania w Ekstraklasie. "Miedziowi" i Widzew Łódź tracą już siedem punktów do ostatniego miejsca gwarantującego pozostanie w rozgrywkach. Do rozegrania zostały zaledwie trzy kolejki.

Mirosław Hajdo, nowy trener Cracovii, po raz pierwszy poprowadził zespół na poziomie Ekstraklasy. Przed meczem zapowiadał, że "Pasy" zagrają ofensywnie, bo remis w Lubinie nic im nie da. Krakowianie rzeczywiście rozpoczęli ze sporym animuszem i szybko objęli prowadzenie. W 17. minucie w zamieszaniu pod bramką Silvio Rodicia do piłki dopadł Dawid Nowak i mocnym uderzeniem posłał ją do siatki. Gospodarze wyrównali po niespełna godzinie gry. Przed polem karnym piłkę przejął wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Aleksander Kwiek i przymierzył tuż przy słupku. Krzysztof Pilarz nie zdążył z interwencją. Radość "Miedziowych" nie trwała długo. W 65. minucie Krzysztof Nykiel wykorzystał fatalne wybicie piłki Rodicia i technicznym uderzeniem wyprowadził Cracovię na prowadzenie. Akcja błyskawicznie przeniosła się w pole karne "Pasów". Strzelał Arkadiusz Piech, piłka minęła Pilarza, ale gości przed stratą gola uratował Adam Marciniak. Zagłębie rzuciło się do ataku (bliski wyrównania był Piech), a Cracovia groźnie kontrowała. Trzeciego gola mogli zdobyć Nowak, Deniss Rakels i Marcin Budziński, ale zabrakło im zimnej krwi lub dobrze interweniował Rodić.

W doliczonym czasie gry drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką ukarany został Bartosz Rymaniak z Zagłębia.
Źródło: Interia.pl 18 maja 2014 [2]

"Cracovia ratuje ekstraklasę, kosztem Zagłębia" -

Cracovia ratuje ekstraklasę, kosztem Zagłębia

0-1 Dawid Nowak 17

1-1 Aleksander Kwiek 59

1-2 Krzysztof Nykiel 65

Sędziował Paweł Gil (Lublin). Żółte kartki: Papadopulos, Rymaniak (2), Piech - Dąbrowski. Czerwona kartka: Rymaniak (90+1, dwie żółte). Widzów 5072.

ZAGŁĘBIE: Rodic - Rymaniak, Bilek (56 Kwiek), Dzinic, Cotra - Guldan, Ł. Piątek - Błąd (56 Abwo), Piech, Przybecki - Papadopulos (78 K. Piątek).

CRACOVIA: Pilarz - Nykiel, Mikulic, Marciniak, Jaroszyński (68 Kuś) - Ntibazonkiza, Budziński, Dąbrowski, Bernhardt (55 Boljevic) - Nowak, Papadopoulos (62 Rakels).

Pasy grały i wygrały dla zmarłego w tym tygodniu Macieja Madei, wieloletniego działacza Cracovii, człowieka o biało-czerwonym sercu, którego pamięć uczczono przed meczem minutą ciszy.

Oba zespoły przystąpiły do spotkania pod kierunkiem nowych trenerów - Piotra Stokowca (Zagłębie) i Mirosława Hajdy (Cracovia).

Początek należał do Cracovii, która udokumentowała przewagę w 17. minucie. Z kornera wrzucał Papadopoulos, Rymaniak dwa razy głową wybijał piłkę, w końcu trafiła ona na środek pola karnego, skąd Nowak przytomnie skierował ją do siatki.

Od tego momentu goście oddali inicjatywę lubinianom. Ci jednak wprawdzie sporo strzelali, częściej byli w posiadaniu piłki, ale okazji bramkowych nie stwarzali. Najlepszą miał Błąd w 34. minucie, lecz po drodze futbolówkę nad poprzeczkę wyekspediował jeden ze stoperów. Krakowianie w tym okresie właściwie ograniczali się do wybijania piłki.

Po przerwie pierwszą szansę miały Pasy, Budziński z dalsza uderzył obok słupka. Niebawem zaczęło się istne oblężenie bramki krakowskiej. W 59. minucie goście bronili się rozpaczliwie, ale to nie pomogło. Kwiek z ponad 20 metrów puścił "szczura" w prawy dolny róg i było 1-1. Zagłębie zaatakowało ze zdwojoną energią. Za chwilę, po centrze z rzutu rożnego, główkował Guldan, lecz Pilarz popisał się znakomitą interwencją.

W 65. minucie nastąpił kluczowy moment spotkania. Bramkarz gospodarzy Rodic tak się spieszył, by jak najszybciej posłać piłkę do ataku, że z tego pośpiechu popełnił fatalny błąd. Futbolówkę przejęli krakowianie, chaos w defensywie wykorzystał prawy obrońca Cracovii Nykiel, który znalazł się w sytuacji "sam na sam". Strzelił bez namysłu z 16 metrów, a muśnięta przez Chorwata piłka wpadła do bramki. 2-1 dla Pasów!

Riposta Zagłębia była natychmiastowa, tyle że kropki nad i - po strzale Piecha do pustej bramki - nie pozwolił postawić Marciniak, który znalazł się we właściwym czasie we właściwym miejscu, czyli tam, dokąd zmierzała futbolówka.

Gospodarze nadal atakowali, w 76. minucie po akcji z rogu Piech miał przed sobą tylko Pilarza, ale przegrał pojedynek. To była ostatnia tak dobra szansa piłkarzy z Lubina. W końcówce jakby zaczęło im brakować sił, co wykorzystywali krakowianie przeprowadzając bardzo groźne kontry. Między 77. a 83. minutą mieli aż cztery doskonałe okazje. Najpierw po kąśliwym strzale Budzińskiego piłkę dobijali bez powodzenia Nowak i Rakels. Za moment z prawego skrzydła wzdłuż bramki podał Nowak, a Rakels - stojąc metr przed pustą bramką - nie zdążył wysunąć nogi. Po chwili, po ładnej akcji Dąbrowskiego, Budziński uderzył z 14 m, lecz Rodic zdołał sparować na korner. Kolejnej zespołowej kombinacji nie potrafił wykończyć Rakels.

W ostatnich minutach Cracovia kontrolowała skutecznie ambitne ataki gospodarzy, wygrywając mecz, który - gdyby brać pod uwagę statystykę (dane wg Canal+) - powinna zdecydowanie przegrać. Zagłębie miało przewagę w strzałach (28-15), strzałach celnych (9-7), kornerach (15-7), a nawet w posiadaniu piłki (58-42%). W piłce liczą się jednak zdobyte bramki, a tych Pasy zdobyły o jedną więcej...

ST
Źródło: Sportowe Tempo 18 maja 2014 [3]

"Lekcja hiszpańskiego" -

Lekcja hiszpańskiego

CRAC0VIA - PIAST 1:5 Tak wysoko w ekstraklasie gliwiczanie jeszcze nie wygrali.

Liczyłem na wygraną, ale nie przypuszczałem, że będzie taka wysoka - mówił po meczu trener Piasta Angel Perez Garcia, który miał tylko trzy dni, aby przygotować zespół do spotkania z Cracovią. Z zadania wywiązał się perfekcyjnie, jego zespół udzielił Pasom lekcji skutecznego futbolu.

- Zmieniliśmy system na taki, który bardziej mi odpowiada. Dużo pracowaliśmy nad taktyką. Zawodnicy zrobili pod tym względem ogromny postęp - chwalił się Hiszpan, który rzeczywiście podjął kilka trafnych decyzji. Bardziej z przodu ustawiony został Kamil Wilczek. Pełniący rolę drugiego napastnika gliwiczanin rozegrał najlepszy mecz w sezonie i zdobył dwie bramki. Przy pierwszym trafieniu ośmieszył najpierw Damiana Dąbrowskiego, a potem kadrowicza Adama Marciniaka.

Garcia postawił też na swoich rodaków. Po raz pierwszy w podstawowym składzie zagrali: Ruben Jurado, Carles Martinez i Gerard Badia. Efekt współpracy hiszpańskiego tercetu to dwie bramki i dwie asysty. - Strzelenie Cracovii pięciu goli to naprawdę duża rzecz - ocenił Jurado. Hasło „gra się tak, jak przeciwnik pozwala" powinno jednak podziałać chłodząco na rozgrzane gliwickie głowy, bo z tak słabo dysponowanym rywalem szybko nie przyjdzie im się zmierzyć. W sobotę z Cracovią rozprawiłyby się bez wysiłku wszystkie drużyny z ekstraklasy. Goście robili na boisku, co chcieli, mogli sobie pozwolić nawet na luksus strzelenia samobójczego gola, dzięki czemu Cracovia zapisała na swoim koncie trafienie po 390 minutach gry. Zresztą gliwiczanie zdają sobie sprawę, że to nie koniec walki , o pozostanie w ekstraklasie. - Zdobyliśmy trzy punkty, ale za to nikt nam utrzymania i nie da. Różnice są niewielkie, nie możemy stracić koncentracji. Na razie jednak bliżej spadku jest Cracovia - zauważył Tomasz Podgórski.

Do tej pory Piast najwyższe zwycięstwo w ekstraklasie odniósł w sierpniu 2009 roku, pokonując 4:1 Zagłębie Lubin. Dwa gole w tamtym meczu także strzelił Wilczek.
GRZEGORZ WOJTOWICZ
Źródło: Przegląd Sportowy 12 maja 2014

Mirosław Hajdo (trener Cracovii)

Zdawaliśmy sobie sprawę, jaka jest waga tego spotkania. Przyjechaliśmy tutaj nie oddać pola i wynik świadczy, że nie oddaliśmy. Mecz nieźle się nam ułożył, bo szybko zdobyliśmy gola. Później przewagę miało Zagłębie, ale udało się nam dowieść prowadzenie do przerwy. W drugiej połowie wydawało się, że tylko kwestią czasu jest, kiedy gospodarze zdobędą gola i tak się stało. Później jeszcze nas uratował Adam Marciniak. Wcześniej jednak udało nam się zdobyć gola. Zagłębie miało częściej piłkę, ale my mieliśmy już więcej sytuacji bramkowych. Wynik bardzo cieszy. Co prawda jeszcze się w lidze nie utrzymaliśmy, ale nasze szanse wzrosły.

Piotr Stokowiec (trener Zagłębia)

Nie potoczył się ten mecz, jak chcieliśmy. W pierwszej połowie zagraliśmy za bardzo bojaźliwie i nerwowo. Psychologicznie nie podźwignęliśmy ciężaru tego meczu. W drugiej połowie dążyliśmy w każdej chwili do wyrównania i do zwycięstwa. Wydawało się, że ta zdobyta bramka doda nam skrzydeł i tak się stało. Można było odnieść wrażenie, że zaraz dobędziemy kolejne gole, ale wtedy przydarzył się nam prosty błąd. To był kluczowy moment. Pokazaliśmy w drugiej połowie, że potrafimy grać do przodu.

Źródło: Interia.pl [4]

Mecze sezonu 2013/14

Okocimski Brzesko 2013-06-29 Okocimski Brzesko - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2013-06-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:3  Garbarnia Kraków 2013-07-03 Garbarnia Kraków - Cracovia 0:3  FC Icon New Jersey 2013-07-06 FC Icon New Jersey - Cracovia 0:0  Puszcza Niepołomice 2013-07-09 Cracovia - Puszcza Niepołomice 2:1  Korona Kielce 2013-07-12 Korona Kielce - Cracovia 2:0  Stal Mielec 2013-07-15 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Piast Gliwice 2013-07-21 Cracovia - Piast Gliwice 2:3  Stal Stalowa Wola 2013-07-24 Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:0  Lech Poznań 2013-07-28 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Ruch Chorzów 2013-08-02 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2013-08-10 Lechia Gdańsk - Cracovia 3:1  Puszcza Niepołomice 2013-08-14 Puszcza Niepołomice - Cracovia 2:1  Korona Kielce 2013-08-16 Korona Kielce - Cracovia 0:1  Zagłębie Lubin 2013-08-23 Zagłębie Lubin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2013-08-31 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Zawisza Bydgoszcz 2013-09-14 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 2:0  Wisła Kraków 2013-09-21 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Śląsk Wrocław 2013-09-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:3  Pogoń Szczecin 2013-09-28 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:1  Jagiellonia Białystok 2013-10-05 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2013-10-20 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:2  Widzew Łódź 2013-10-25 Widzew Łódź - Cracovia 1:3  Górnik Zabrze 2013-10-28 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Korona Kielce 2013-11-02 Cracovia - Korona Kielce 1:2  Piast Gliwice 2013-11-09 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  MFK Ružomberok 2013-11-15 Cracovia - MFK Ružomberok 3:0  Lech Poznań 2013-11-25 Cracovia - Lech Poznań 1:6  Ruch Chorzów 2013-12-01 Ruch Chorzów - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2013-12-04 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Zagłębie Lubin 2013-12-09 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  Legia Warszawa 2013-12-15 Legia Warszawa - Cracovia 4:1  Cracovia_herb 2014 Trening Noworoczny  Widzew Łódź 2014-01-15 Widzew Łódź - Cracovia 2:2  Calisia Kalisz 2014-01-18 Calisia Kalisz - Cracovia 0:3  Energie Cottbus 2014-01-25 Cracovia - Energie Cottbus 0:5  Erzgebirge Aue 2014-01-28 Cracovia - Erzgebirge Aue 1:3  Pohang Steelers 2014-01-31 Cracovia - Pohang Steelers 0:1  AS Trenčín 2014-02-05 AS Trenčín - Cracovia 1:2  Spartak Trnava 2014-02-07 Spartak Trnava - Cracovia 1:1  Zawisza Bydgoszcz 2014-02-15 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 0:2  Wisła Kraków 2014-02-23 Wisła Kraków - Cracovia 3:1  Śląsk Wrocław 2014-03-02 Cracovia - Śląsk Wrocław 0:1  Pogoń Szczecin 2014-03-09 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:0  Jagiellonia Białystok 2014-03-17 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-03-23 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:1  Widzew Łódź 2014-03-29 Cracovia - Widzew Łódź 1:1  Górnik Zabrze 2014-04-04 Cracovia - Górnik Zabrze 2:0  Korona Kielce 2014-04-12 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-04-25 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1  Cracovia_herb 2014-04-29 Cracovia - Cracovia 2005 3:1  Widzew Łódź 2014-05-04 Widzew Łódź - Cracovia 2:0  Piast Gliwice 2014-05-10 Cracovia - Piast Gliwice 1:5  Zagłębie Lubin 2014-05-18 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Korona Kielce 2014-05-23 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Śląsk Wrocław 2014-05-27 Śląsk Wrocław - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 2014-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:2