"Z Dialibą na Ruch" -
dziennikpolski24.pl

Z Dialibą na Ruch

Cracovia żegna się we wtorek z własnymi kibicami jeśli chodzi o występy w tym sezonie. Podejmuje Ruch Chorzów o godz. 20.30.

Po wygranej w Bielsku-Białej z Podbeskidziem (3:0) w miniony piątek, „Pasy” mogą się już cieszyć z utrzymania.

Zależy im jednak na tym, by uplasować się na najwyższym z możliwych miejsc w grupie spadkowej, a więc na 9. Niżej niż 12. miejsce na pewno nie spadną.

Krakowianie zagrają dzisiaj bez Miroslava Covilo. Serb będzie pauzował z powodu ósmej żółtej kartki. Chodź krakowianom zostanie jeszcze jeden mecz do rozegrania - w piątek z Piastem w Gliwicach, to Covilo też w nim nie zagra, bo szkoleniowiec Cracovii Jacek Zieliński chce go ustrzec przed ewentualnym urazem.

Serb grał bowiem ostatnio z drobną kontuzją, ale był potrzebny, więc występował. Kto może go zastąpić?

- Nie chcemy zmieniać tego, co jest – mówi szkoleniowiec Cracovii. - Jest kilka wariantów zastąpienia Mira. Może zagramy z Mateuszem Cetnarskim i Marcinem Budzińskim z tyłu? Szkoleniowiec ma zamiar wystawić w pierwszym składzie Boubacara Dialibę, bohatera z Bielska-Białej, autora hat-tricka.

- Byłbym bez serca, gdybym nie pozwolił mu zagrać w pierwszym składzie – mówi Zieliński. - Grał na skrzydle, ale widzę go też na pozycji klasycznej „dziewiątki”. Grał dobrze po moim przyjściu do Cracovii. Potem były inne pomysły, jeśli chodzi o ofensywę, chodziło o zabezpieczenie boków. Wierzę w jego potencjał ofensywny, na pewno świetnym ostatnim występem dał zagwozdkę mnie, jako trenerowi. Wywalczył sobie miejsce w jedenastce. Z Podbeskidziem zdobywał gole, grając jako skrzydłowy, ale strzelał gole z pozycji klasycznej dziewiątki.

Szkoleniowiec zapowiada, że szansę pokazania się dostaną też ci, którzy ostatnio mniej grali, ale...

- Żadnego castingu teraz nie będzie – twierdzi. - Nie będzie przeglądu kadr, gramy o jak najwyższe miejsce w tabeli, chcemy zająć 9. lokatę. Wszyscy mają być pod bronią.

Cracovia nie przegrała od siedmiu spotkań, mało tego, pięć z nich wygrała. Czy ciśnienie nadal będzie na wysokim poziomie, skoro zapewniła sobie już byt?

- Na pewno inaczej się gra, mając spokojną głowę – mówi Zieliński. - Już nic złego nie może się nam stać. Mam nadzieję, że grając na większym luzie drużyna będzie mogła pokazać pełnię swoich umiejętności, choć wiem, że niektórzy piłkarze wolą grać pod większą presją. Niektórym luz przeszkadza.
Źródło: dziennikpolski24.pl 1 czerwca 2015 [1]

"Kolejna wygrana Cracovii" -

Kolejna wygrana Cracovii

Cracovia pokonała Ruch Chorzów 1:0 w ramach 36. kolejki ekstraklasy.

Cracovia - Ruch Chorzów 1:0 (1:0) Bramki: 1:0 Polczak 20.

Sędziowali: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa) oraz Marcin Boniek i Jakub Wójcik (obaj Bydgoszcz). Żółte kartki: Rakels (23, faul), Sretenović (67, faul), Dąbrowski (79 niesportowe zachowanie), Budziński (90+2, niesportowe zachowanie) - Gigołajew (16, faul), Kuświk (79, faul). Widzów: 7541.

Cracovia: Pilarz - Deleu, Sretenović, Polczak, Marciniak - Rakels (90+2 Wdowiak), Cetnarski (71 Zjawiński), Budziński, Dąbrowski, Jendrisek - Dialiba (90+4 Kapustka).

Ruch: Putnocky - Konczkowski, Grodzicki, Helik, Oleksy - Kowalski (58 Efir), Babiarz, Surma, Gigołajew, Zieńczuk - Kuświk (83 Visnakovs).

Cracovia nie musiała już stresować się o wynik, utrzymała się w ekstraklasie dzięki zwycięstwu w Bielsku-Białej z Podbeskidziem w poprzedniej kolejce. “Pasy” mogły więc zagrać na luzie.

Trener Jacek Zieliński zgodnie z obietnicą od pierwszej minuty wpuścił na boisko bohatera poprzedniego spotkania Senegalczyka Boubacara Dialibę, autora hat-tricka. Ustawił go jako wysuniętego napastnika, bo taki pomysł chodził mu po głowie już wcześniej. Poza tym wystąpiła “żelazna” ostatnio jedenastka. Bez Miroslava Covilo, który pauzował za kartki, poza tym zmaga się z drobnym urazem i w tym sezonie już nie zagra.

Marcin Budziński i Mateusz Cetnarski zagrali koło siebie jako rozgrywający. Trener dostał jeszcze przed meczem owację, kibice chcieli mu bowiem podziękować za ostatnią wspaniałą serię meczów, dzięki której Cracovia utrzymała się pewnie w ekstraklasie. Cracovia zaczęła z wysokiego “c” Już w 1 min strzelał Damian Dąbrowski - piłka odbiła się od jednego słupka, przeleciała przez linię bramkową, by odbić się od drugiego słupka i wylądować w rękach Matusa Putnocky’ego. W rewanżu Bartłomiej Babiarz strzelał nad poprzeczką. W 6 min ładną kombinację przeprowadzili Budziński i Deniss Rakels - Łotysz strzelał z powietrza wprost w ręce bramkarza. Oba zespoły postawiły na ofensywę, stąd też kibice oglądali bardzo otwarty mecz. W 19 min na samotny przebój zdecydował się Roland Gigołajew. Przebiegł kilkadziesiąt metrów, ale akcję zakończył fatalnym strzałem, po którym piłka przeleciała daleko obok słupka. W 20 min było 1:0. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Budzińskiego Piotr Polczak znalazł się w polu karnym i głową skierował piłkę do siatki. Goście protestowali, że Polczak faulował Rafała Grodzickiego. Nie wytrzymał też trener Ruchu Waldemar Fornalik, który podbiegł do sędziego Tomasza Kwiatkowskiego, ale nic nie wskórał. Tuż przed przerwą “Pasy” przeprowadziły popisową akcję - Rakels zakręcił obrońcami, a nadbiegający Deleu huknął obok słupka.

W przerwie drużyna rezerw i sztab szkoleniowy Cracovii zostali uhonorowani przez prezesa Janusza Filipiaka za awans do III ligi. Piłkarze trenera Piotra Góreckiego otrzymali pamiątkowe medale. II połowa rozpoczęła się od ataków Cracovii. W 51 min z daleka strzelił Erik Jendrisek - tuż koło słupka.

Chorzowianie nie dochodzili do klarownych sytuacji strzeleckich, ale w 65 min postraszył ich najlepszy strzelec Grzegorz Kuświk. Strzelał przewrotką, minimalnie niecelnie. Goście starali się doprowadzić do remisu, który uspokoiłby ich sytuację w tabeli, bo pewni utrzymania nie mogli się jeszcze czuć.

W 73 min min mogło być 2:0, Deleu przymierzył bowiem w kierunku dalszego słupka bramki Ruchu, ale piłka minimalnie minęła cel. Po chwili strzał Erika Jendriska został zablokowany. Ze strzałem Budzińskiego też poradził sobie bramkarz. Ofensywa krakowian trwała nadal.. Rakels był bliski celnego strzału głową po dograniu Dariusza Zjawińskiego, ale w ostatniej chwili piłkę zdjął mu z głowy Michał Helik. W 88 min Rakels strzelił w bramkarza. W doliczonym czasie gry Zjawiński był sam na sam z bramkarzem strzelił, piłka odbiła się od nogi golkipera i trafiła w poprzeczkę. Goście też trafili w poprzeczkę!

Ostatni mecz w sezonie krakowianie zagrają już w piątek w Gliwicach
Źródło: dziennikpolski24.pl 2 czerwca 2015 [2]

"1-0 z Ruchem, Cracovia dziewiąta" -

1-0 z Ruchem, Cracovia dziewiąta

1-0 Piotr Polczak 20 (głową)

Sędziował Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Rakels, Sretenovic, Dąbrowski, Budziński - Gigołajew, Kuświk. Widzów 7541.

CRACOVIA: Pilarz - Deleu, Sretenovic, Polczak, Marciniak - Cetnarski (71 Zjawiński), Dąbrowski - Rakels (90+2 Wdowiak), Budziński, Jendrisek - Diabang (90+5 Kapustka).

RUCH: Putnocky - Konczkowski, Grodzicki, Helik, Oleksy - Surma, Babiarz - Kowalski (58 Efir), Gigołajew, Zieńczuk - Kuświk (83 Visnakovs).

Trwa znakomita passa Pasów. To szóste zwycięstwo pod kierunkiem trenera Jacka Zielińskiego, bilans uzupełniają dwa remisy.

Oba zespoły przystąpiły do gry bez czołowych zawodników - Covilo i Starzyńskiego, pauzujących za kartki. Tego pierwszego, znanego ze świetnej gry głową, zastąpił Polczak, który w 20. minucie zdobył zwycięskiego gola. Po wrzutce Budzińskiego z kornera wygrał walkę o piłkę z Grodzickim i z 6 metrów skierował ją głową do siatki.

Krakowianie mogli objąć prowadzenie już w 1. minucie, gdy po strzale Dąbrowskiego z niespełna 25 metrów futbolówka odbiła się od prawego słupka, następnie od lewego, po czym na linii bramkowej zdążył ją złapać Putnocky. Pięć minut później bardzo dobrą okazję miał Rakels, lecz z 7 m trafił w bramkarza.

Brak Starzyńskiego w ekipie Ruchu był widoczny. Niebiescy z rzadka zagrażali bramce Pilarza. W I połowie bliski powodzenia był jedynie Babiarz w 3. minucie, który jednak uderzył z linii szesnastki odrobinę za wysoko. Po przerwie goście mieli najlepszą szansę w... 90+6. minucie, gdy po strzale Oleksego z boku Pilarz sparował piłkę na poprzeczkę.

Cracovia w II połowie kontrolowała grę i wynik, a sytuacje bramkowe zaczęła stwarzać pod koniec meczu. W 73. minucie Deleu huknął z 20 m tuż obok prawego słupka. Pięć minut później Zjawiński posłał mocną wrzutkę z prawego skrzydła, ale Rakelsa w ostatniej chwili zdołał ubiec Oleksy. W 89. minucie gospodarze wyszli z kontrą, Rakels zamiast podać partnerom akcji pospieszył się ze strzałem i trafił w golkipera. W 90+1. minucie Zjawiński miał przed sobą tylko Putnocky'ego, ale ten odbił piłkę na poprzeczkę. W 90+4. minucie szansy pozbawił gospodarzy sędzia odgwizdując spalonego w sytuacji gdy Budziński wybiegł na samotne spotkanie z bramkarzem z własnej połowy boiska...

st
Źródło: Sportowe Tempo 3 czerwca 2015 [3]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2014/15

Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-06-21 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1  Ruch Chorzów 2014-06-28 Cracovia - Ruch Chorzów 3:0  BKS Stal Bielsko-Biała 2014-07-02 BKS Stal Bielsko-Biała - Cracovia 1:2  Rozwój Katowice 2014-07-02 Rozwój Katowice - Cracovia 1:2  Karpaty Lwów 2014-07-05 Cracovia - Karpaty Lwów 0:1  ROW Rybnik 2014-07-05 Energetyk ROW Rybnik - Cracovia 1:3  GKS Bełchatów 2014-07-08 GKS Bełchatów - Cracovia 2:1  Polonia Warszawa 2014-07-12 Cracovia - Polonia Warszawa 3:0  Górnik Zabrze 2014-07-21 Górnik Zabrze - Cracovia 2:0  Legia Warszawa 2014-07-26 Cracovia - Legia Warszawa 1:3  Jagiellonia Białystok 2014-08-01 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Korona Kielce 2014-08-08 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Śląsk Wrocław 2014-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2014-08-23 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:3  Lech Poznań 2014-08-31 Lech Poznań - Cracovia 1:1  MKS Radymno 2014-09-07 MKS Radymno - Cracovia 1:7  Górnik Łęczna 2014-09-13 Cracovia - Górnik Łęczna 2:1  Piast Gliwice 2014-09-20 Piast Gliwice - Cracovia 4:2  Okocimski Brzesko 2014-09-24 Okocimski KS Brzesko - Cracovia 1:2  Wisła Kraków 2014-09-28 Cracovia - Wisła Kraków 1:0  Lechia Gdańsk 2014-10-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Beskid Andrychów 2014-10-11 Beskid Andrychów - Cracovia 1:4  Ruch Chorzów 2014-10-17 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Pogoń Szczecin 2014-10-25 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Ostrovia Ostrów Wielkopolski 2014-10-29 Ostrovia Ostrów Wielkopolski - Cracovia 1:2  Zawisza Bydgoszcz 2014-11-02 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 1:0  GKS Bełchatów 2014-11-08 GKS Bełchatów - Cracovia 1:1  Cracovia_herb 2014-11-13 Cracovia - Cracovia II 10:0  Górnik Zabrze 2014-11-24 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Legia Warszawa 2014-12-01 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Jagiellonia Białystok 2014-12-06 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Korona Kielce 2014-12-12 Korona Kielce - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2015 Trening Noworoczny  Dolcan Ząbki 2015-01-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2015-01-14 Cracovia - Jagiellonia Białystok 2:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 3:1  ASA Târgu Mureș 2015-01-26 Cracovia - ASA Târgu Mureș 0:1  SV Ried 2015-01-30 Cracovia - SV Ried 0:1  Slavia Praga 2015-02-02 Cracovia - Slavia Praga 0:1  GKS Tychy 2015-02-07 GKS Tychy - Cracovia 3:1  Śląsk Wrocław 2015-02-15 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-02-20 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 1:1  Lech Poznań 2015-02-27 Cracovia - Lech Poznań 0:0  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-04 Błękitni Stargard Szczeciński - Cracovia 2:0  Górnik Łęczna 2015-03-09 Górnik Łęczna - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2015-03-13 Cracovia - Piast Gliwice 3:1  Błękitni Stargard Szczeciński 2015-03-17 Cracovia - Błękitni Stargard Szczeciński 0:2  Wisła Kraków 2015-03-21 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Cracovia_herb 2015-03-26 Cracovia - Cracovia II 6:0  Lechia Gdańsk 2015-04-04 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2  Ruch Chorzów 2015-04-10 Ruch Chorzów - Cracovia 3:0  Pogoń Szczecin 2015-04-18 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:1  Zawisza Bydgoszcz 2015-04-24 Zawisza Bydgoszcz - Cracovia 0:3  GKS Bełchatów 2015-04-29 Cracovia - GKS Bełchatów 3:1  GKS Bełchatów 2015-05-10 Cracovia - GKS Bełchatów 1:1  Górnik Łęczna 2015-05-16 Górnik Łęczna - Cracovia 0:3  Zawisza Bydgoszcz 2015-05-19 Cracovia - Zawisza Bydgoszcz 3:1  Korona Kielce 2015-05-22 Cracovia - Korona Kielce 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-05-29 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:3  Ruch Chorzów 2015-06-02 Cracovia - Ruch Chorzów 1:0  Piast Gliwice 2015-06-05 Piast Gliwice - Cracovia 0:3