"Ostatnio lubią swój dom" -
dziennikpolski24.pl

Ostatnio lubią swój dom

Ekstraklasa piłkarska. Dzisiaj o godzinie 20.30 Cracovia podejmie Śląsk Wrocław.

Krakowianie wygrali poprzednie trzy mecze na własnym stadionie i chcą dzisiaj kontynuować tę serię. Gorzej idzie im na wyjazdach - w roli gości doznali trzech kolejnych porażek w ekstraklasie (w Lubinie, Warszawie i Łęcznej; w międzyczasie było pucharowe zwycięstwo z Zagłębiem Sosnowiec).

- Kiedy na początku sezonu wygrywaliśmy na wyjazdach, a nie szło nam u siebie, to cały czas były pytania o to, co się dzieje, że nie idzie nam w meczach na __własnym boisku - komentuje szkoleniowiec Cracovii Jacek Zieliński. - Teraz zaczęliśmy wygrywać w Krakowie, to mówi się, że nie zwyciężamy na wyjazdach, że jest taka tendencja. To nie tendencja, tylko tak to w tej chwili wygląda. Jeśli będziemy punktować u siebie i przywozić jeszcze dodatkowo coś z wyjazdów, to nie będzie źle. Nie ma się co doszukiwać jakichś przyczyn tego stanu rzeczy.

Zieliński nie ma dużych kłopotów kadrowych. Kilku zawodników było poobijanych po meczu z Górnikiem Łęczna, ale są zdolni do gry przeciwko Śląskowi. Nie może dziś wystąpić tylko Jakub Wójcicki, który uległ kontuzji w spotkaniu pucharowym w Sosnowcu. Po meczu w Łęcznej szkoleniowiec może zdecydować się na zmiany w składzie.

- Czy będą? To się okaże w piątek. Zawsze po takich meczach, w których jest porażka, szuka się innych rozwiązań - mówi trener Zieliński

- My też tego szukamy. Rano mamy rozruch. Skład w dziewięćdziesięciu procentach jest gotowy, ale będziemy się zastanawiać nad finalnymi rozwiązaniami.

W Łęcznej zespół zaprezentował się bardzo słabo, najgorzej za kadencji Zielińskiego w Krakowie. Po raz pierwszy Cracovia nie zdobyła bramki, ba, nie stworzyła sobie okazji strzeleckich.

- Nie można powiedzieć, że się nie przejmuję, bo przegraliśmy mecz w Łęcznej - mówi trener „Pasów”. - Przeanalizowaliśmy sobie to spotkanie, co zrobiliśmy źle, a czego w ogóle nie zrobiliśmy. Mam nadzieję, że będzie to widać podczas konfrontacji ze Śląskiem. Śląsk, to obok Lecha Poznań, największe rozczarowanie tego sezonu. Zajmuje dopiero 14. miejsce w tabeli, ma tyleż punktów. Czwarta drużyna ubiegłego sezonu mocno obniżyła loty. Wygrała zaledwie trzy z 14 spotkań, doznała sześciu porażek.

- Na pewno nie ma za wiele punktów, ale pięć miesięcy temu Śląsk zajął miejsce gwarantujące grę w europejskich pucharach - mówi trener Cracovii. - Opuścili go czołowi zawodnicy - Marco Paixao, później Robert Pich - i to się odbija na wynikach. W dalszym ciągu jest to zespół, który potrafi grać w piłkę. Musimy być czujni i gotowi. U nas jest duża mobilizacja, tym bardziej że nie poszedł nam ostatni mecz z Górnikiem. Musimy zrobić wszystko, by zaprezentować się z jak najlepszej strony przed własną publicznością.

Następny mecz ligowy „Pasy” rozegrają dopiero 23 listopada, z Lechią. Wcześniej, 19.11, rewanż z Zagłębiem w ćwierćfinale Pucharu Polski.
Źródło: dziennikpolski24.pl 6 listopada 2015 [1]

"Cracovia rozbiła Śląsk Wrocław" -

Cracovia rozbiła Śląsk Wrocław

W meczu 15. kolejki Ekstraklasy Cracovia pokonała Śląsk Wrocław 4:1.

Pierwsze minuty obie strony poświęciły na badanie sił. W 9 min krakowianie stworzyli sobie pierwszą groźną sytuację do zdobycia bramki. Strzelał Deniss Rakels, piłka odbiła się od obrońców, z dobitką pospieszył Mateusz Cetnarski, ale futbolówka wyszła na róg. „Cetnar” świetnie wykonał rzut rożny, do podania nie doszedł Piotr Polczak, ale zamykający akcję na „długim” słupku Erik Jendrisek posłał piłkę głową do siatki.

Plan trenera Jacka Zielińskiego, by zrehabilitować się za nieudany występ w Łęcznej, zaczął się realizować. W 14 min goście mogli odpowiedzieć – z pozoru niegroźny płaski strzał Marcela Gecova o mało nie przyniósł wrocławianom powodzenia. Na szczęście dla „Pasów” piłka uderzana w kierunku dalszego słupka odbiła się od niego. Kibice nie mogli narzekać na nudę, bo po chwili krakowianie podwyższyli prowadzenie.

Damian Dąbrowski popisał się świetnym prostopadłym podaniem do Bartosza Kapustki, ten na wślizgiem podał Denissowi Rakelsowi, a najlepszy strzelec Cracovii zdobył siódmego gola w sezonie strzałem z kilkunastu metrów. Piłka zanim wpadła do siatki, jeszcze obiła się od słupka. Krakowianie nie spoczęli na laurach, tylko dążyli do zdobycia kolejnej bramki. Starał się Budziński, strzelał efektownie z woleja, ale wprost w ręce bramkarza.

Dąbrowski błysnął po raz kolejny w 37 min. Popisał się kapitalnym podaniem do Cetnarskiego, który w sytuacji sam na sam z Mariuszem Pawełkiem mógł zapytać tylko, w który róg golkiper chce gola? Wybrał optymalnie i było 3:0. Koncert „Pasów” trwał nadal. Po chwili pięknym plasowanym uderzeniem popisał się Jendrisek i wzbudził szał radości na trybunach. Gdy prowadzi się tak wysoko, jakie można mieć plany na drugą połowę? Trudno utrzymać koncentrację. Krakowianie byli zadowoleni z wyniku, ale szybko mogli go podwyższyć. Cetnarski jednak „napalił się” zamiast podawać do Kapustki i strzelił niecelnie. W rewanżu goście przeprowadzili składną akcję którą strzałem sprzed pola karnego zakończył Michał Bartkowiak. Gospodarze byli rozkojarzeni i Śląsk zaczynał dochodzić do sytuacji. Bardzo groźnie główkował strzelec bramki, ale obok słupka. „Pasy” uspokoiły grę, ale nie było już takich „fajerwerków” jak przed przerwą.

Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1 (4:0)

'10 - Erik Jendrišek (1:0) '15 - Deniss Rakels (2:0) '37 - Mateusz Cetnarski (3:0) '40 - Erik Jendrišek (4:0) '52 - Michał Bartkowiak (4:1)

Skład Cracovii: Sandomierski, Deleu, Rymaniak, Polczak, Jaroszyński, Dąbrowski-żk, Budziński('63 Čovilo), Kapustka('68 Zjawiński), Cetnarski, Rakels, Jendrišek('84 Wdowiak)

Skład Śląska: Pawełek, Tome, Celeban, Pawelec, Zieliński, Hołota, Kokoszka('46 Biliński), Gecov, Grajcar('46 Bartkowiak), Paixao, Dankowski('73 Ostrowski)

4-1 Michał Bartkowiak 52

Sędziował Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Dąbrowski, Jaroszyński - Dankowski. Widzów 6438.

CRACOVIA: Sandomierski - Deleu, Polczak, Rymaniak, Jaroszyński - Dąbrowski, Budziński (62 Covilo) - Rakels, Cetnarski, Kapustka (68 Zjawiński) - Jendrisek (84 Wdowiak).

ŚLĄSK: Pawełek - Zieliński, Celeban, Pawelec, Dudu - Paixao, Kokoszka (46 Biliński), Hołota, Dankowski (73 Ostrowski) - Grajciar (46 Bartkowiak), Gecov.

Tak dobrze jak w I połowie Cracovia nie zagrała chyba jeszcze w tym sezonie! To była wspaniała, zespołowa, iście koncertowa gra! Gospodarzom nie przeszkadzała ani mgła, ani smog.

Przez krótki czas Pasy miały kłopoty z organizacją gry, ale już w 9. minucie wypracowały pierwszą okazję. Po strzale Rakelsa, dobijał z okolicy punktu karnego Cetnarski, lecz piłka otarła się o obrońcę i wyszła na róg. Za moment było 1-0. Cetnarski zacentrował z kornera, Polczak podbił futbolówkę głową, a akcję zakończył na dalszym słupku, również głową, Jendrisek trafiając z 2 m do siatki.

W 14. minucie Śląsk mógł wyrównać. Po rajdzie Dudu lewym skrzydłem nastąpiło podanie do środka na bliższy słupek, a Gecov z pierwszej piłki trafił w dalszy słupek.

Riposta krakowian była natychmiastowa. Zaczęło się od Dąbrowskiego, który kapitalnym, technicznym, prostopadłym podaniem uruchomił wychodzącego za obrońców Kapustkę, ten dograł z prawej strony do środka do Rakelsa, który przymierzył od prawego słupka do siatki na 2-0.

W końcówce I połowy podopieczni trenera Zielińskiego uwieńczyli swoją świetną postawę jeszcze dwoma golami. Najpierw Dąbrowski popisał się doskonałym podaniem, po którym Cetnarski znalazł się sam na sam z Pawełkiem, pokonując go precyzyjnym uderzeniem przy lewym słupku.

Kilka minut później Kapustka tak przyblokował na własnej połowie podanie rywala, że piłka od razu dotarła do Jendriska, który zakręcił Celebanem, po czym z 18 m strzelił do bramki przy lewym słupku.

Po przerwie gospodarze tylko na samym początku starali się utrzymać tempo i styl gry z pierwszych 45 minut. Z lewej strony pola karnego próbowali zaskoczyć Pawełka Kapustka i Cetnarski.

Wkrótce jednak, dzięki wejściu Bartkowiaka i Bilińskiego, to goście przejęli inicjatywę, zdobywając w 52. minucie bramkę. Była to indywidualna zasługa Bartkowiaka, z którym nie poradzili sobie obrońcy, umożliwiając mu oddanie celnego strzału z 17 m.

Wrocławianie usiłowali pójść za ciosem. W 56. minucie, po uderzeniu Bilińskiego byłoby 4-2, gdyby nie świetna interwencja Sandomierskiego. Dwie minuty później idealną szansę miał Bartkowiak, który stojąc sam przed bramkę główkował tuż obok słupka.

Wkrótce piłkarze Cracovii wzięli się w garść i już nie dopuszczali rywali do takich sytuacji, ale sami też ich nie stwarzali pod bramką wrocławską. Przy pewnym prowadzeniu 4-1, jak to się mówi, spadł poziom koncentracji...

ST
Źródło: Sportowe Tempo 7 listopada 2015 [3]

Mecze sezonu 2015/16

Baník Ostrawa 2015-06-27 Cracovia - Baník Ostrawa 3:1  MFK Košice 2015-07-01 FC VSS Košice - Cracovia 3:2  Zemplín Michalovce 2015-07-04 Zemplín Michalovce - Cracovia 1:2  MFK Ružomberok 2015-07-07 Cracovia - MFK Ružomberok 3:1  Ruch Chorzów 2015-07-10 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2015-07-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2015-07-24 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-08-01 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 2015-08-07 Cracovia - Piast Gliwice 1:2  Dolcan Ząbki 2015-08-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3  Korona Kielce 2015-08-14 Korona Kielce - Cracovia 0:3  Jagiellonia Białystok 2015-08-22 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Górnik Zabrze 2015-08-30 Górnik Zabrze - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2015-09-04 Cracovia - Korona Kielce 4:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2015-09-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3  Zagłębie Lubin 2015-09-18 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 4:2  GKS Katowice 2015-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 2015-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lech Poznań 2015-10-04 Cracovia - Lech Poznań 5:2  Legia Warszawa 2015-10-18 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Pogoń Szczecin 2015-10-24 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-10-27 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:2  Górnik Łęczna 2015-10-30 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2015-11-06 Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-11-19 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:2  Lechia Gdańsk 2015-11-23 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Wisła Kraków 2015-11-29 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1  Piast Gliwice 2015-12-05 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2015-12-14 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Jagiellonia Białystok 2015-12-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:2  Cracovia_herb 2016 Trening Noworoczny  Górnik Wałbrzych 2016-01-16 Górnik Wałbrzych - Cracovia 3:2  1. FC Kaiserslautern 2016-01-24 Cracovia - 1. FC Kaiserslautern 0:1  La Hoya Lorca 2016-01-28 La Hoya Lorca - Cracovia 0:1  Olímpic de Xàtiva 2016-02-02 Olímpic de Xàtiva - Cracovia 0:0  Zemplín Michalovce 2016-02-06 Cracovia - Zemplín Michalovce 2:0  Górnik Zabrze 2016-02-13 Cracovia - Górnik Zabrze 3:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-02-20 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-02-27 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:2  Ruch Chorzów 2016-03-02 Ruch Chorzów - Cracovia 2:3  Lech Poznań 2016-03-06 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2016-03-12 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Pogoń Szczecin 2016-03-20 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:2  Górnik Łęczna 2016-04-02 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Śląsk Wrocław 2016-04-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2016-04-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Legia Warszawa 2016-04-22 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 2016-04-29 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2016-05-08 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Pogoń Szczecin 2016-05-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2016-05-15 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0