Dialiba (69' Vestenický)

"Cracovii ciężko się gra w Chorzowie" -

Cracovii ciężko się gra w Chorzowie

Na zwycięstwo w Chozrowie Cracovia czeka 65 lat!

Krakowianom nigdy nie grało się dobrze na ul. Cichej. Na zwycięstwo z Ruchem na jego terenie czekają już 51 lat. Sytuacja zdrowotna w krakowskim zespole nie poprawiła się w stosunku do ostatniego spotkania. Nadal wyłączeni z gry są Miroslav Covilo i Paweł Jaroszyński.

- Miro powinien być gotowy na Legię, co do „Jarosza” to trwają dywagacje, czy z Legią będzie nam w stanie pomóc – mówi Jacek Zieliński, trener Cracovii - Mają pracę z fizjoterapeutą, mam nadzieję, że obaj będą na ten mecz gotowi. Zawsze są problemy, kontuzje, urazy ubytki zawodników. Trzeba sobie z tym radzić. Nie mamy aż tak szerokiej kadry, by to zostało niezauważone. A przypomnę, że nie mamy Rakelsa, a w jego miejsce nie udało się zakontraktować zawodnika odpowiadającego poziomowi Denissa. Widać było w starciu z lubinianami brak Mira, przegrywaliśmy wszystko w górze. Łukasz Zjdleer zagrał na tyle poprawnie, że trudno mówić, żeby była na lewej obronie luka. Nie ma takich atutów ofensywnych, jak Jaroszyński, ale sobie poradzi.

„Pasy” jadą do Chorzowa po przegranej z Zagłębiem Lubin (1:2), ale pocieszające dla ich fanów jest to, że w tym sezonie krakowianie zwykle po porażkach wygrywają. Wyjątkiem były tylko mecz z Termaliką jesienią (2:3) po którym uległy Zagłębiu (2:4).

- Po ostatnim meczu powiedzieliśmy sobie w szatni, że stało się, jak się stało, a życie toczy się dalej – mówi Zieliński. - Jedziemy na mecz do Chorzowa po to, by odrobić stracone punkty. Trzeba zagrać mądrze, inaczej niż ostatnio. Gdy tak się zaprezentujemy, to jesteśmy w stanie powalczyć o pełną pulę. Nie ma w zespole zniechęcenia, rozczarowania. Po meczu były nerwy, złość, ale to już poza nami.

2-3 Damian Dąbrowski 61

Sędziował Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Zejdler, Polczak, Vestenicky (Cracovia). Widzów 6701.

RUCH: Putnocky - Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy - Surma (82 Efir), Lipski - Mazek, Iwański (89 Hanzel), Zieńczuk (73 Moneta) - Stępiński.

CRACOVIA: Sandomierski - Deleu, Wołąkiewicz, Polczak, Zejdler (34 Budziński) - Cetnarski (86 Wdowiak), Dąbrowski - Wójcicki, Kapustka, Diabang (69 Vestenicky) - Jendrisek.

Zaczęło się dla krakowian znakomicie. Po rzucie rożnym lekko piłkę w stronę bramki odbił głową Diabang, Putnocky niepewnie interweniował, umożliwiając dobitkę Jendriskowi.

Ciąg dalszy I połowy do absolutna dominacja Ruchu. Ataki gospodarzy sunęły jeden za drugim. Już w 8. minucie powinien był wyrównać Stępiński, który jednak z czystej pozycji huknął wysoko nad bramką. W 21. minucie miał kolejną okazję, tym razem, po wrzutce z kornera, główkował w poprzeczkę. Za moment Lipski uderzył z 18 m, ale Sandomierski zdążył zareagować. Wkrótce było 1-1, tyle że z podwójnego spalonego, czego nie dostrzegli sędziowie. Najpierw na ofsajdzie był Iwański, a za chwilę adresat jego podania Mazek. Wbiegł w pole karne i celnie strzelił w "krótki" róg. Pięć minut później Zieńczuk przymierzył z wolnego z ok. 30 m w słupek. Starania chorzowian zakończyły się w końcu powodzeniem. Lipski rozprowadził kontrę, podał do wychodzącego na wolne pole Surmy, który wprawdzie przegrał pojedynek z golkiperem gości, ale odbitą futbolówkę Stępiński skierował do pustej bramki.

Zaraz po przerwie szybki Mazek po solowej akcji mógł podwyższyć na 3-1, lecz Sandomierski obronił strzał nogą. Gdy wydawało się, że Ruch kontroluje mecz, Cracovia zdobyła w odstępie dwóch minut dwa gole! Najpierw Cetnarski fantastycznym uderzeniem z prawej strony pola karnego w dalszy róg zaskoczył bramkarza, a następnie Dąbrowski dopadł do piłki zagranej głową przez Polczaka i z 12 m strzelił mocno i precyzyjnie do siatki.

Po tych dwóch ciosach gospodarze pozbierali się dopiero na ostatni kwadrans. Mieli nawet trzy okazje, ale ich nie wykorzystali. W 76. minucie Oleksy główkował obok słupka, za chwilę - po prostopadłym podaniu Iwańskiego - Moneta już mijał Sandomierskkiego, lecz ten wygarnął mu piłkę spod nóg. Wreszcie w ostatniej minucie do główki wyskoczył Stępiński, ale uderzył zbyt lekko, by sprawić kłopot bramkarzowi.

Cracovia obroniła zwycięstwo.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 2 marca 2016 [2]

"Historyczne zwycięstwo Cracovii w Chorzowie" -

Historyczne zwycięstwo Cracovii w Chorzowie

Po 65 latach "Pasy" triumfowały w Chorzowie, pokonując Ruch 3:2.

Ruch Chorzów – Cracovia 2:3 (2:1)

Bramki: 0:1 Jendrisek 5, 1:1 Mazek 24, 2:1 Stępiński 38, 2:2 Cetnarski, 2:3 Dąbrowski 61.

Sędziowali: Tomasz Kwiatkowski oraz Tomasz Niemirowski, Jakub Wójcik (wszyscy Warszawa). Żółte kartki: Zejdler (23, faul), Polczak (75, faul), Vestenicky (90, niesportowe zachowanie)

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Grodzicki, Koj, Oleksy – Mazek, Surma (82 Efir), Iwański (89 Hanzel), Lipski, Zieńczuk (73 Moneta) – Stępiński.

Cracovia: Sandomierski – Deleu, Polczak, Wołąkiewicz, Zejdler (34 Budziński) - Wójcicki, Dąbrowski, Cetnarski (86 Wdowiak), Kapustka, Jendrisek – Dialiba (69 Vestenicky).

Trener Cracovii Jacek Zieliński dokonał jednej zmiany w jedenastce Cracovii w porównaniu do ostatniego meczu z Zagłębiem Lubin. Miejsce Marcina Budzińskiego zajął Boubacar Dialiba.

Już w 1 min próbował zaskoczyć Grzegorza Sandomierskiego Marek Zieńczuk, strzelając z powietrza nad bramką. „Pasy” jednak szybko odpowiedziały. Po rzucie rożnym główkował Boubacar Dialiba, piłki nie utrzymał w rękach Matus Putnocky, a szansę wykorzystał Erik Jendrisek, który z 2 metrów wcisnął piłkę do siatki. To 11. trafienie Słowaka w tym sezonie.

Ruch mógł się szybko zrewanżować, ale Mariusz Stępiński będąc sam przed Sandomierskim strzelił Panu Bogu w okno. Ruch powoli przejmował inicjatywę. Gospodarze wrzucali bowiem piłkę w pole karne i Sandomierski nie mógł ani na moment się zdekoncentrować.

W 21 min po rzucie rożnym chorzowianie byli bliscy doprowadzenia do wyrównania. Główkował Michał Koj i piłka odbiła się od poprzeczki. Po chwili golkiper Cracovii odbił piłkę po strzale Patryka Lipskiego z dystansu. Gol dla gospodarzy był kwestią czasu.

W końcu dopięli swego. Po prostopadłym podaniu Macieja Iwańskiego w sytuacji sam na sam z bramkarzem znalazł się Kamil Mazek i strzelił pewnie do siatki. Sędzia nie zauważył, że w tej akcji chorzowianie dwa razy byli na spalonym. Ta bramka ewidentnie dodała wigoru gospodarzom. W 30 min słupek uratował krakowian od straty gola. Pięknie uderzył Marek Zieńczuk z rzutu wolnego i trafił właśnie w tę część bramki.

Nie za długo pograł Łukasz Zejdler. Zieliński musiał go zdjąć, bo dostrzegł, że lewy obrońca nie radzi sobie z zawodnikami gospodarzy i zastąpił go Jakubem Wójcickim. Z kolei na jego miejsce przeszedł Bartosz Kapustka. Ruch drugi raz zaskoczył „Pasy” w 38 min. Lipski popędził lewym skrzydłem, ściągnął na siebie kilku piłkarzy i świetnym podaniem uruchomił Łukasza Surmę. Z jego strzałem po ziemi poradził sobie Sandomierski, ale wobec dobitki Mariusza Stępińskiego był bezradny.

Mazek miał swój dzień, zaraz po przerwie wszedł jak w masło w defensywę Cracovii. Ofiarna interwencja Sandomierskiego uchroniła Cracovię od straty bramki.

„Pasy” były od początku II połowy w głębokiej defensywie. Nastąpiły jednak dwie minuty, które wstrząsnęły Ruchem. Najpierw udało im się jednak przeprowadzić skuteczną akcję. Mateusz Cetnarski po akcji Deleyu prawym skrzydłem ładnie obrócił się w polu karnym i strzelił w samo „okienko” bramki. Niebawem po rzucie rożnym piłkę przejął na 10 m Damian Dąbrowski i mocnym strzałem pokonał Putnocky'ego. Po chwili Dąbrowski strzelał po rzucie wolnym, ale górą był bramkarz.

W 69 min szansę debiutu otrzymał sprowadzony zimą Czech Tomas Vestenicky. W 78 min tylko ofiarnej interwencji bramkarza krakowianie zawdzięczają to, że nie stracili bramki – wygarnął piłkę spod nóg Łukasza Monety. W rewanżu niecelnie strzelał Marcin Budziński. Gospodarze desperacko atakowali do samego końca.
Źródło: gazetakrakowska.pl 2 marca 2016 [3]

Mecze sezonu 2015/16

Baník Ostrawa 2015-06-27 Cracovia - Baník Ostrawa 3:1  MFK Košice 2015-07-01 FC VSS Košice - Cracovia 3:2  Zemplín Michalovce 2015-07-04 Zemplín Michalovce - Cracovia 1:2  MFK Ružomberok 2015-07-07 Cracovia - MFK Ružomberok 3:1  Ruch Chorzów 2015-07-10 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2015-07-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2015-07-24 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-08-01 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 2015-08-07 Cracovia - Piast Gliwice 1:2  Dolcan Ząbki 2015-08-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3  Korona Kielce 2015-08-14 Korona Kielce - Cracovia 0:3  Jagiellonia Białystok 2015-08-22 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Górnik Zabrze 2015-08-30 Górnik Zabrze - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2015-09-04 Cracovia - Korona Kielce 4:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2015-09-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3  Zagłębie Lubin 2015-09-18 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 4:2  GKS Katowice 2015-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 2015-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lech Poznań 2015-10-04 Cracovia - Lech Poznań 5:2  Legia Warszawa 2015-10-18 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Pogoń Szczecin 2015-10-24 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-10-27 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:2  Górnik Łęczna 2015-10-30 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2015-11-06 Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-11-19 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:2  Lechia Gdańsk 2015-11-23 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Wisła Kraków 2015-11-29 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1  Piast Gliwice 2015-12-05 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2015-12-14 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Jagiellonia Białystok 2015-12-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:2  Cracovia_herb 2016 Trening Noworoczny  Górnik Wałbrzych 2016-01-16 Górnik Wałbrzych - Cracovia 3:2  1. FC Kaiserslautern 2016-01-24 Cracovia - 1. FC Kaiserslautern 0:1  La Hoya Lorca 2016-01-28 La Hoya Lorca - Cracovia 0:1  Olímpic de Xàtiva 2016-02-02 Olímpic de Xàtiva - Cracovia 0:0  Zemplín Michalovce 2016-02-06 Cracovia - Zemplín Michalovce 2:0  Górnik Zabrze 2016-02-13 Cracovia - Górnik Zabrze 3:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-02-20 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-02-27 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:2  Ruch Chorzów 2016-03-02 Ruch Chorzów - Cracovia 2:3  Lech Poznań 2016-03-06 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2016-03-12 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Pogoń Szczecin 2016-03-20 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:2  Górnik Łęczna 2016-04-02 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Śląsk Wrocław 2016-04-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2016-04-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Legia Warszawa 2016-04-22 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 2016-04-29 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2016-05-08 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Pogoń Szczecin 2016-05-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2016-05-15 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0