Cetnarski
Wdowiak (46' Polczak)
Vestenický (85' Pyrdek)

"Cracovia kontra Legia, czyli: Panowie! No weźcie ten mikrofon, dajcie pooglądać spokojnie!" -

Ostatnie zderzenie Cracovii z Legią Warszawa w ekstraklasie nie było łatwe ani dla piłkarzy, ani dla trenerów obu drużyn, a już na pewno nie dla sędziów.

Podczas marcowego starcia "Pasów" z wicemistrzem Polski (1:2) trener krakowian Jacek Zieliński został odesłany przez arbitra Bartosza Frankowskiego na trybuny. By przygotować się na to, co nas czeka w piątkowym meczu tych drużyn w stolicy warto przypomnieć sobie atmosferę emocjonującego spotkania w Krakowie przy Kałuży. Najlepiej oglądając poniższy film z cyklu „Liga od kuchni” stacji Canal+.

Nagrywany przez reporterów szkoleniowiec Cracovii w pewnym momencie nie wytrzymał i krzyknął: „Panowie! No weźcie ten mikrofon, dajcie pooglądać spokojnie!”. A to była dopiero przygrywka do tego, co działo się potem...

4-0 Kasper Hamalainen 77

Sędziował Jarosław Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Jodłowiec - Kapustka, Deleu. Widzów 24 061.

LEGIA: Malarz - Jędrzejczyk, Rzeźniczak, Lewczuk, Hlousek (87 Brzyski) - Borysiuk, Duda - Guilherme, Prijovic (80 Jodłowiec), Kucharczyk - Nikolic (72 Hamalainen).

CRACOVIA: Sandomierski - Deleu (46 Zejdler), Bejan, Wołąkiewicz, Wójcicki - Kapustka, Covilo - Jendrisek, Cetnarski, Wdowiak (46 Polczak) - Vestenicky (85 Pyrdek).

Tylko pierwszy kwadrans był wyrównany. Legia w 6. minucie objęła prowadzenie. Prijovic przepchnął prawą stroną Bejana i z ostrego kąta mocnym uderzeniem pokonał Sandomierskiego. Trzy minuty później Nikolic mógł podwyższyć, lecz trafił z linii szesnastki w poprzeczkę. W 12. minucie świetną kontrę przeprowadziła Cracovia. Lewym skrzydłem popędził Wdowiak, dograł do środka, a Cetnarski - naciskany przez obrońcę - strzelił z 10 m w prawy dolny róg, ale zbyt lekko Malarz obronił. Jak się okazało, był to jedyny celny strzał Pasów w całym meczu...

W 25. minucie gospodarze prowadzili 2-0. Kucharczyk uderzył z ok. 25 m, Sandomierski zapewne złapałby piłkę, gdyby po drodze nie odbiła się od Covilo i po rykoszecie wpadła do siatki. Utrata tej bramki niewątpliwie podcięła skrzydła krakowianom. Legioniści nadal atakowali. W 31. minucie Duda dograł na 5. metr do Nikolica, ale ten nie był dobrze ustawiony do tego podania. Za moment było już 3-0. Guilherme posłał piłkę z kornera w pole bramkowe, a Nikolic musnął ją głową kierując do siatki. To jego 26. trafienie w tym sezonie! W 44. minucie Legia przeprowadziła piękną akcję. Hlousek zagrał "klepkę" z Dudą, po czym wyłożył futbolówkę na 3. metr, lecz nadbiegający Nikolic kopnął ją nad poprzeczkę.

Po przerwie zespół lidera kontrolował całkowicie wydarzenia na boisku. W 52. minucie Guilherme chytrze uderzył wolnego, Sandomierski odbił piłkę przed siebie, dobijał ją głową Hlousek, ale na ratunek golkiperowi pospieszył Polczak. W 66. minucie miejscowi mieli kolejną szansę. Po akcji Hlouska strzelał Nikolic, trafił w Polczaka, a z dobitki Duda w słupek. Cracovia zrewanżowała się jedynie niecelną "główką" Covilo w 76. minucie. Po chwili było 4-0. Długie podanie Jędrzejczyka uruchomiło akcję dwójkową akcję duetu Hamalainen - Prijovic, zakończoną przez Fina celnym strzałem z kilkunastu metrów.

O dominacji Legii świadczy statystyka strzałów: 17:3, a 7:1 w celnych. Cracovia rozegrała zły mecz i nie miała, niestety, nic do powiedzenie na Łazienkowskiej. To było trzecie spotkanie tych drużyn w tym sezonie i trzecia porażka krakowian.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 23 kwietnia 2016 [2]

"Cracovia znokautowana przez Legię" -

Cracovia znokautowana przez Legię

W meczu lidera z trzecim zespołem w tabeli wyrównanej walki nie było. Gospodarze wyraźnie pokonali "Pasy" 4:0.

Krakowianie byli bezradni, a Legia zagrała tak, jak nie prezentowała się od dawna.

Dość szybko marzenia Cracovii o dobrym wyniku legły w gruzach. Po podaniu Nemanji Nikolicia w dobrej sytuacji znalazł się Aleksandar Prijović, bo nie powstrzymał go Florin Bejan. Mimo bardzo ostrego kąta zawodnik Legii zdecydował się na strzał i uderzył piłkę w kierunku dalszego słupka bramki Grzegorza Sandomierskiego. Bramkarz „Pasów” nie zdążył zareagować i gospodarze prowadzili 1:0. Krakowianie jeszcze nie otrząsnęli się po tym ciosie, a o mało co nie stracili drugiego gola. Na strzał z dystansu zdecydował się Nikolić i trafił w poprzeczkę.

W 12 min Cracovia wyprowadziła kapitalny kontratak. Mateusz Wdowiak przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów i zagrał dokładnie do Mateusza Cetnarskiego na środek pola karego. Ze strzałem pomocnika „Pasów” poradził sobie jednak Arkadiusz Malarz. Gdy wydawało się, że mecz może się wyrównać, „Pasy” straciły drugiego gola. Po jego strzale z 25 m piłka odbiła się rykoszetem od Miroslava Covilo i przelobowała Sandomierskiego. Niebawem spadł trzeci cios na krakowian. Po dograniu Guilherme z rzutu rożnego piłkę głową musnął Nikolić i było 3:0.

W przerwie trener Jacek Zieliński dokonał zmian. Na prawą stronę przeszedł Hubert Wołąkiewicz, jego miejsce w środku obrony zajął Piotr Polczak, a Łukasz Zejdler usadowił się na lewej pomocy.

Ledwo co zaczęła się II połowa, a Guilherme był bliski strzelenia czwartego gola. Po jego strzale z wolnego piłkę odbił Sandomierski, a dobijający Adam Hlousek pomylił się. Dominacja warszawian była bardzo wyraźna, mogli zdobyć jeszcze kilka bramek. Sam Nikolić miał kilka szans, a raz Cracovię uratował słupek po strzale Ondreja Dudy.

Wprowadzony do gry Kaspar Hamalainen po wymianie podań z Prijoviciem dobił „Pasy”. Sandomierski nawet nie interweniował. To najwyższa porażka Cracovii za kadencji trenera Zielińskiego, czyli od roku.

Legia Warszawa – Cracovia 4:0 (3:0)

Bramki: 1:0 Prijović 6, 2:0 Kucharczyk 25, 3:0 Nikolić 33, 4:0 Hamalainen 77.

Legia: Malarz – Jędrzejczyk, Lewczuk, Rzeźniczak, Hlousek (87 Brzyski) - Duda, Guilherme, Borysiuk, Kucharczyk – Prijović (81 Jodłowiec), Nikolić (72 Hamalainen).

Cracovia: Sandomierski – Deleu (46 Zejdler), Wołąkiewicz, Bejan, Wójcicki – Jendrisek, Covilo, Cetnarski, Kapustka, Wdowiak (46 Polczak) – Vestenicky (85 Pyrdek).

Sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Jodłowiec - Kapustka, Deleu. Widzów: 24 061.
Źródło: gazetakrakowska.pl 22 kwietnia 2016 [3]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2015/16

Baník Ostrawa 2015-06-27 Cracovia - Baník Ostrawa 3:1  MFK Košice 2015-07-01 FC VSS Košice - Cracovia 3:2  Zemplín Michalovce 2015-07-04 Zemplín Michalovce - Cracovia 1:2  MFK Ružomberok 2015-07-07 Cracovia - MFK Ružomberok 3:1  Ruch Chorzów 2015-07-10 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2015-07-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2015-07-24 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-08-01 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 2015-08-07 Cracovia - Piast Gliwice 1:2  Dolcan Ząbki 2015-08-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3  Korona Kielce 2015-08-14 Korona Kielce - Cracovia 0:3  Jagiellonia Białystok 2015-08-22 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Górnik Zabrze 2015-08-30 Górnik Zabrze - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2015-09-04 Cracovia - Korona Kielce 4:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2015-09-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3  Zagłębie Lubin 2015-09-18 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 4:2  GKS Katowice 2015-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 2015-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lech Poznań 2015-10-04 Cracovia - Lech Poznań 5:2  Legia Warszawa 2015-10-18 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Pogoń Szczecin 2015-10-24 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-10-27 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:2  Górnik Łęczna 2015-10-30 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2015-11-06 Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-11-19 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:2  Lechia Gdańsk 2015-11-23 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Wisła Kraków 2015-11-29 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1  Piast Gliwice 2015-12-05 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2015-12-14 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Jagiellonia Białystok 2015-12-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:2  Cracovia_herb 2016 Trening Noworoczny  Górnik Wałbrzych 2016-01-16 Górnik Wałbrzych - Cracovia 3:2  1. FC Kaiserslautern 2016-01-24 Cracovia - 1. FC Kaiserslautern 0:1  La Hoya Lorca 2016-01-28 La Hoya Lorca - Cracovia 0:1  Olímpic de Xàtiva 2016-02-02 Olímpic de Xàtiva - Cracovia 0:0  Zemplín Michalovce 2016-02-06 Cracovia - Zemplín Michalovce 2:0  Górnik Zabrze 2016-02-13 Cracovia - Górnik Zabrze 3:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-02-20 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-02-27 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:2  Ruch Chorzów 2016-03-02 Ruch Chorzów - Cracovia 2:3  Lech Poznań 2016-03-06 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2016-03-12 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Pogoń Szczecin 2016-03-20 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:2  Górnik Łęczna 2016-04-02 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Śląsk Wrocław 2016-04-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2016-04-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Legia Warszawa 2016-04-22 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 2016-04-29 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2016-05-08 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Pogoń Szczecin 2016-05-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2016-05-15 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0