2016-04-30 Unia Tarnów - Cracovia II 0:2

"Cracovia zwycięska w Chorzowie" -

Cracovia zwycięska w Chorzowie

0-1 Miroslav Covilo 4 (głową)

Sędziował Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Cichocki - Covilo, Wołąkiewicz, Wójcicki, Polczak. Widzów 6971.

RUCH: Putnocky - Konczkowski, Cichocki, Koj, Oleksy (8 Szyndrowski) - Surma, Hanzel - Podgórski (79 Bargiel), Lipski, Moneta (81 Zieńczuk) - Stępiński.

CRACOVIA: Sandomierski - Deleu, Bejan, Wołąkiewicz (56 Polczak), Jaroszyński (53 Vestenicky) - Budziński, Covilo - Wójcicki, Cetnarski (85 Zjawiński), Kapustka - Jendrisek.

Mecz dobrze ułożył się dla Cracovii. W 3. minucie Kapustka zagrał na 10. metr do Wójcickiego, ale ten został w ostatniej chwili zablokowany i wywalczył jedynie rzut rożny. Za chwilę z kornera zacentrował Cetnarski prosto na głowę do Covilo, który z 7 m przymierzył do siatki przy lewym słupku.

W dalszej fazie I połowy Ruch zagrażał po dośrodkowaniach z rzutów wolnych, lecz nie zdołał wypracować konkretnej sytuacji bramkowej. Defensywa Pasów grała czujnie.

Po przerwie chorzowianie przycisnęli, ale w dalszym ciągu nic z tego nie wynikało. W 67. minucie gospodarze oddali pierwszy i jedyny w tym meczu celny strzał. Główkował Konczkowski, a efektowną paradą popisał się Sandomierski.

Niebiescy dążyli do remisu, ale to Cracovia stwarzała sytuacje. W 71. minucie z kontrą wyszedł Kapustka, dograł na wolne pole do Jendriska, ten jednak z 15 m uderzył w boczną siatkę. Siedem minut później Jendrisek strzelił z wolnego z 27 m, ale Putnocky wybił piłkę nad poprzeczkę. W 90+3. minucie Pasy miały jeszcze jedną okazję. Kończący zespołową akcję Kapustka uderzył z 8 m tuż nad bramką.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 29 kwietnia 2016 [1]

"Cracovia naprawdę walczy o puchary! Wygrała w Chorzowie!" -

Cracovia naprawdę walczy o puchary! Wygrała w Chorzowie!

Cracovia pokonała 1:0 Ruch w Chorzowie i awansowała po tym meczu na 3. miejsce w grupie mistrzowskiej ekstraklasy. To pierwsze wyjazdowe zwycięstwo podopiecznych Jacka Zielińskiego od 2 marca, kiedy wygrali... dokładnie na tym samym terenie, tyle że było to jeszcze w sezonie zasadniczym.

"Pasy" zaczęły spotkanie z werwą i błyskawicznie przyniosło to efekt. Lont podpalił Bartosz Kapustka, który po odbiorze piłki opędził się od rywali, zagrał prostopadle do Jakuba Wójcickiego. Ten w roli środkowego napastnika poczuł się nieswojo i został zablokowany, ale goście wciąż byli przy głosie. Do narożnika boiska udał się Mateusz Cetnarski, dośrodkował z kornera na wysokość pierwszego piętra - i z tego podania kapitalny użytek zrobił Miroslav Covilo. "Głowką" w dolny róg bramki dał gościom prowadzenie. "Cetnarowi" dopisaliśmy już 11. asystę w sezonie.

Chorzowianie na takie otwarcie ewidentnie przygotowani nie byli, zwłaszcza że po chwili Waldemar Fornalik musiał zamieszać w składzie, bo kontuzji nabawił się Paweł Oleksy. Z oszołomionym Ruchem krakowianie postępowali dość delikatnie - w 9 min Erik Jendrisek grubo pomylił się z 20 m, poza tym Matus Putnocky był już raczej bezpieczny, mimo że jego partnerzy przez dobry kwadrans nie umieli ułożyć sobie gry, wiele razy tracąc piłkę w środku pola.

"Niebiescy" pierwszy raz zagrozili krakowianom, gdy po centrze Tomasza Podgórskiego w polu karnym do strzału głową doszedł Michał Koj. Potężnie spudłował.

W kolejnych minutach goście coraz bardziej ustępowali jednak pola rywalom, coraz więcej czasu spędzali na własnej połowie. Chorzowscy skrzydłowi nie potrafili jednak odszukać piłką Mariusza Stępińskiego, który wpadł w oko kamer na dłużej dopiero wtedy, gdy sfaulował Florina Bejana.

W drugą stronę faule też były, po jednym z nich żółtą kartkę zarobił Covilo, a przewinienia "Pasów" były wodą na młyn gospodarzy, którzy z przeprowadzeniem sensownego ataku pozycyjnego wciąż mieli problem. Po jednym ze stałych fragmentów krakowianie pozostawili na 16. metrze Stępińskiego. Najlepszy w tym sezonie snajper na boisku (15 goli) strzelił, ale piłkę od razu zablokował Marcin Budziński.

- Jeśli w takim tempie będą rozgrywane mecze w ekstraklasie, Łukasz Surma doczeka osiemsetnego, albo i tysięcznego występu - żartował po trzech kwadransach komentujący spotkanie w Canal+ Kamil Kosowski.

Druga połowa zaczęła się od przemeblowania defensywy "Pasów". Z powodu kontuzji plac opuścił Paweł Jaroszyński, po chwili na środku obrony - zamiast Huberta Wołąkiewicza - pojawił się Piotr Polczak. Ruch atakował, ale tak nieporadnie, że Grzegorz Sandomierski niewiele miał pracy. W 65 min stoperzy poradzili sobie ze Stępińskim i Patrykiem Lipskim, po chwili główkował Martin Konczkowski, ale krzywdy bramkarzowi nie zrobił.

Wyglądało na to, że "Pasy" naprawdę są w stanie skończyć mecz bez straty gola, co ostatni raz w potyczce wyjazdowej zdarzyło się... 14 sierpnia ubiegłego roku. W kolejnych 16 spotkaniach krakowianie zawsze musieli sięgnąć po piłkę do własnej siatki.

W ofensywie Cracovia wyglądała słabo, ale otwierający się szeroko Ruch umożliwił jej przeprowadzenie kontry, która powinna się skończyć drugim golem. Po podaniu Kapustki strzelał Jendrisek, jednak nie trafił w cel (71 min). Chwilę potem Słowak fajnie uderzył z wolnego z górny róg - jego rodak w bramce Ruchu pokazał, że zna swój fach.

Łukasz Surma zagrał dziś w lidze po raz 521., natomiast w 79 min nastąpił debiut. Godny odnotowania, bo na boisku w niebieskim stroju pojawił się chłopak urodzony 26 marca 2000 roku. Przemysław Bargiel - lat 16, dni 34 - stał się tym samym najmłodszym w XXI wieku człowiekiem w ekstraklasie.

W doliczonym czasie gry Sandomierski złapał piłkę adresowaną do Stępińskiego, Kapustka zawiązaną przez siebie akcję skończył strzałem nad bramką. To była dobra okazja, ale liczy się efekt końcowy. Trzy punkty, trzecie miejsce.

Ruch Chorzów - Cracovia 0:1 (0:1)

Bramka: 0:1 Covilo 4.

Ruch: Putnocky – Konczkowski, Cichocki, Koj, Oleksy (8 Szyndrowski) – Surma, Hanzel – Podgórski (79 Bargiel), Lipski, Moneta (81 Zieńczuk) – Stępiński.

Cracovia: Sandomierski – Deleu, Wołąkiewicz (56 Polczak), Bejan, Jaroszyński (54 Vestenicky) – Covilo, Budziński – Wójcicki, Cetnarski (85 Zjawiński), Kapustka – Jendrisek.

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Cichocki - Covilo, Wołąkiewicz, Wójcicki, Polczak. Widzów: 6971.
Tomasz Bochenek
Źródło: gazetakrakowska.pl 29 kwietnia 2016 [2]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2015/16

Baník Ostrawa 2015-06-27 Cracovia - Baník Ostrawa 3:1  MFK Košice 2015-07-01 FC VSS Košice - Cracovia 3:2  Zemplín Michalovce 2015-07-04 Zemplín Michalovce - Cracovia 1:2  MFK Ružomberok 2015-07-07 Cracovia - MFK Ružomberok 3:1  Ruch Chorzów 2015-07-10 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2015-07-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2015-07-24 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-08-01 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 2015-08-07 Cracovia - Piast Gliwice 1:2  Dolcan Ząbki 2015-08-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3  Korona Kielce 2015-08-14 Korona Kielce - Cracovia 0:3  Jagiellonia Białystok 2015-08-22 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Górnik Zabrze 2015-08-30 Górnik Zabrze - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2015-09-04 Cracovia - Korona Kielce 4:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2015-09-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3  Zagłębie Lubin 2015-09-18 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 4:2  GKS Katowice 2015-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 2015-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lech Poznań 2015-10-04 Cracovia - Lech Poznań 5:2  Legia Warszawa 2015-10-18 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Pogoń Szczecin 2015-10-24 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-10-27 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:2  Górnik Łęczna 2015-10-30 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2015-11-06 Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-11-19 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:2  Lechia Gdańsk 2015-11-23 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Wisła Kraków 2015-11-29 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1  Piast Gliwice 2015-12-05 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2015-12-14 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Jagiellonia Białystok 2015-12-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:2  Cracovia_herb 2016 Trening Noworoczny  Górnik Wałbrzych 2016-01-16 Górnik Wałbrzych - Cracovia 3:2  1. FC Kaiserslautern 2016-01-24 Cracovia - 1. FC Kaiserslautern 0:1  La Hoya Lorca 2016-01-28 La Hoya Lorca - Cracovia 0:1  Olímpic de Xàtiva 2016-02-02 Olímpic de Xàtiva - Cracovia 0:0  Zemplín Michalovce 2016-02-06 Cracovia - Zemplín Michalovce 2:0  Górnik Zabrze 2016-02-13 Cracovia - Górnik Zabrze 3:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-02-20 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-02-27 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:2  Ruch Chorzów 2016-03-02 Ruch Chorzów - Cracovia 2:3  Lech Poznań 2016-03-06 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2016-03-12 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Pogoń Szczecin 2016-03-20 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:2  Górnik Łęczna 2016-04-02 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Śląsk Wrocław 2016-04-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2016-04-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Legia Warszawa 2016-04-22 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 2016-04-29 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2016-05-08 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Pogoń Szczecin 2016-05-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2016-05-15 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0