2016-05-08 Cracovia II - Korona II Kielce 1:0

"Cracovia przed niedzielnym meczem z Lechem Poznań bez kłopotów w obronie" -
gazetakrakowska.pl

Cracovia przed niedzielnym meczem z Lechem Poznań bez kłopotów w obronie

Dobre wieści dla fanów piłkarzy Cracovii. Kontuzja, jakiej nabawił się Paweł Jaroszyński w meczu z Ruchem Chorzów nie okazała się groźna.

Przypomnijmy, że zawodnik musiał przedwcześnie opuścić boisko w związku z urazem pleców. Jak się okazało, było to tylko lekkie stłuczenie i lewy obrońca „Pasów” trenuje bez żadnej taryfy ulgowej.

Podobnie Hubert Wołąkiewicz, który miał problem z kolanem i też musiał zejść z boiska niedługo po rozpoczęciu pierwszej połowy. Trener Jacek Zieliński na mecz z Lechem Poznań (niedziela, godz. 15.30) nie będzie więc musiał przestawiać linii defensywnej, bo ma do dyspozycji wszystkich obrońców.
Źródło: gazetakrakowska.pl 5 maja 2016 [1]

"Liga: Cracovia - Lech 2:0 (2:0) - Europa tuż, tuż!" -

Liga: Cracovia - Lech 2:0 (2:0) - Europa tuż, tuż!

W porównaniu z poprzednim meczem ligowym z Ruchem Chorzów w wyjściowym składzie Cracovii nie nastąpiła żadna zmiana.

Obydwa zespoły spokojnie rozpoczęły to spotkanie. Pierwszą groźniejszą akcję w tym meczu stworzyła Cracovia w 8 minucie, gdy po rzucie wolnym Miroslav Covilo strzelał głową, a piłka przeleciała tuż nad poprzeczką.

W 14 minucie po akcji prawą stroną boiska Mateusz Cetnarski posłał prostopadłą piłkę do Erika Jendriska, a ten mając przed sobą tylko bramkarza posłał piłkę do bramki. 1:0 dla Pasów !

Lech szybko, bo już po dwóch minutach mógł doprowadzić do wyrównania, ale Grzegorz Sandomierski ofiarną interwencją powstrzymał w polu karnym Lovrencsicsa. Chwilę później bramkarz Cracovii ponownie znakomicie interweniował broniąc strzał z dystansu Linettego. W 33. minucie bliski zdobycia drugiej bramki dla Cracovii był Marcin Budziński, który świetnie uderzył zza linii pola karnego jednak piłka nieznacznie minęła słupek bramki Buricia.

W 42. minucie kapitalny strzał z 30 metrów oddał Marcin Budziński po którym piłka wpadła w górny róg bramki Lecha! 2:0 dla Cracovii !

Przerwa: W pierwszej połowie żadna z drużyn nie osiągnęła wyraźnej przewagi, ale Cracovia okazała się skuteczniejsza i zasłużenie prowadzi.

Cracovia rozpoczęła drugą połowę w niezmienionym składzie. W 50. minucie goście byli bliscy zdobycia kontaktowej bramki, ale po rzucie wolnym wykonywanym przez Gajosa piłka trafiła w poprzeczkę. Osiem minut później Sandomierski kapitalną interwencją uchronił Cracovię przed utratą bramki po strzale Linettego z 18 metrów. Po chwili Tetteh w doskonałej sytuacji nie trafił w bramkę z kilku metrów. W 66 minucie po rzucie rożnym z kilku metrów głową strzelał Covilo, ale piłka o centymetry minęła słupek bramki Lecha. Dwie minuty później Cracovia miała wiele szczęścia, gdy po dośrodkowaniu z prawej strony Bejan trącił piłkę, a ta uderzyła w wewnętrzną część słupka.

W 80 minucie pierwsza zmiana w Cracovii. Boisko opuścił Bartosz Kapustka a jego miejsce zajął Tomas Vestenicky. Cztery minuty później Mateusza Cetnarskiego zastąpił Dariusz Zjawiński. W 86 minucie żółtą kartką ukarany został Florin Bejan. W 90 minucie Erika Jendriska zastąpił Mateusz Wdowiak.

Koniec meczu! Cracovia po raz drugi w tym sezonie wygrywa na własnym stadionie z mistrzami Polski i jest o krok od awansu do Ligi Europy !
Crac
Źródło: TerazPasy.pl 08 maja 2016 [2]

"2-0 z Lechem, Cracovia bliżej pucharów" -

2-0 z Lechem, Cracovia bliżej pucharów

1-0 Erik Jendrisek 14

2-0 Marcin Budziński 42

Sędziował Krzysztof Jakubik (Siedlce). Żółte kartki: Deleu, Bejan (4 ŻK) - Gajos, Kamiński. Widzów 10 586.

CRACOVIA: Sandomierski - Deleu, Bejan, Wołąkiewicz, Jaroszyński - Budziński, Covilo - Wójcicki, Cetnarski (84 Zjawiński), Kapustka (80 Vestenicky) - Jendrisek (90+1 Wdowiak).

LECH: Buric - Ceesay (87 Gumny), Kadar, Kamiński, Volkov - Lovrencsics, Tetteh, Linetty (69 Jóźwiak), Pawłowski - Jevtic (46 Robak) - Gajos.

Wyrównana pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 2-0 dla Cracovii.

Gospodarze objęli prowadzenie w 14. minucie. Akcję rozpoczął Budziński, podał na prawo do Cetnarskiego, a ten idealnie wrzucił piłkę na piąty metr, gdzie nabiegający Jendrisek uprzedził Kamińskiego i trafił do siatki.

Trzy minuty później mógł być remis. Covilo stracił futbolówkę na rzecz Linetty'ego, ten zagrał do Jevtica, który wypuścił w "uliczkę" Lovrencsicsa. Węgier, na szczęściie dla Pasów, przegrał jednak pojedynek z doskonale interweniującym Sandomierskim.

W 33. minucie ładną akcję krakowian zakończył Budziński nieznacznie niecelnym strzałem z 20 m. W odpowiedzi lechici ostrzeliwali bramkę gospodarzy w 36. minucie. Ich uderzenia były jednak blokowane, a na koniec Lovrencics chybił.

W 39. minucie, po szybkim ataku Cracovii, Kapustka dośrodkował na głowę do Jendriska, ten jednak spudłował. Trzy minuty później padł gol "stadiony świata". Piłkę wyprowadził Covilo, podał do Budzińskiego, który z niespełna 30 m huknął w prawe "okienko"! 2-0!

Po przerwie przewagę osiągnął "Kolejorz", lecz bramka Cracovii była... zaczarowana. Goście mieli aż sześć sytuacji bramkowych, ale ani jednej nie wykorzystali. W 50. minucie Gajos z wolnego z 28 m trafił w poprzeczkę. W 58. minucie najpierw Linetty zmusił Sandomierskiego do efektownej i skutecznej robinsonady, a po chwili Tetteh - po wrzutce z kornera - spudłował z 4 metrów do pustej bramki. W 59. minucie Linetty główkował obok słupka. W 67. minucie po dośrodkowaniu Lovrencsicsa z prawej strony Bejan uprzedził Robaka, lecz omal nie zdobył samobójczego gola. Uderzoną przez niego piłkę musnął bramkarz Pasów, ta odbiła się od słupka i wyszła w pole. Ostatnią szansę mieli lechici w 90+2. minucie, gdy Volkov doszedł do "główki". posyłając jednak futbolówkę obok bramki...

Krakowianie wypracowali tylko jedną okazję. W 66. minucie, po wrzutce z rzutu rożnego, nikt nie upilnował Covilo, ten jednak główkował z 6 m obok lewego słupka...

ST
Źródło: Sportowe Tempo 8 maja 2016 [3]

"Cracovia coraz bliżej pucharów. Piękny gol Budzińskiego!" -

Cracovia coraz bliżej pucharów. Piękny gol Budzińskiego!

W meczu 35. kolejki ekstraklasy Cracovia pokonała Lecha Poznań 2:0.

Oba zespoły zaczęły bardzo ostrożnie, dlatego przez pierwsze minuty wiele ciekawego się nie działo. W 8 min krakowianie stworzyli pierwsze zagrożenie pod bramką Lecha. Po rzucie wolnym główkował Miroslav Covilo, piłka otarła się o głowę Darko Jeviticia i wypadła na róg.

W 14 min z prawego skrzydła po ziemi podawał Mateusz Cetnarski, Erik Jendrisek wpadł w pole karne i pewnym strzałem pokonał Jasmina Buricia. To 13. gol napastnika „Pasów” i 12. asysta najlepszego pod tym względem Cetnarskiego.

W 17 min krakowianie mogli dostać obuchem w głowę. Gergo Lovrencsics znalazł się w sytuacji na sam z Grzegorzem Sandomierskim, który zażegnał niebezpieczeństwo i wybił piłkę na róg. Po kornerze strzelał Karol Linetty zza pola karnego i golkiper Cracovii popisał się ładną paradą. W 33 min groźnie strzelał Marcin Budziński z 20 m tuż obok słupka.

Goście „obudzili się” w 38 min. Szymon Pawłowski uderzył z dystansu i choć piłka nie zmierzała w bramkę, Sandomierski dla pewności interweniował i wybił futbolówkę na róg. Po kontrataku Bartosz Kapustka znalazł Jendriska, który główkował minimalnie niecelnie.

W 43 min stadion w ekstazę wprawił Marcin Budziński. Zdecydował się na uderzenie z 30 merów i piłka ugrzęzła w „okienku”! To wielkie przebudzenie piłkarza, który tę rundę ma słabą. To jego pierwsza bramka wiosną i czwarta w tym sezonie.

Zdesperowany Urban wpuścił na drugą połowę Marcina Robaka. Napastnik Lecha ostatni mecz w ekstraklasie zagrał... z Cracovią w październiku. Potem przez kilka miesięcy leczył kontuzję, nie wystąpił nawet w meczu drużyny rezerw.

Druga połowa zaczęła się od mocnego uderzenia. Dosłownie, bo po uderzeniu Macieja Gajosa z wolnego zadrżała poprzeczka bramki Sandomierskiego. Bramkarz Cracovii spisał się rewelacyjnie w 58 min broniąc potężny strzał Linetty'ego na rzut rożny. Po nim z bliska nie trafił Abdul Tetteh, a do bramki było nie więcej niż 5 m! W odpowiedzi minimalnie pomylił się Covilo, główkując tuż obok słupka.

W 68 min o mało co samobójczej bramki nie zdobył Florin Bejan. Uprzedzając Robaka tak interweniował, że strzelił w słupek, po czym piłkę wyłapał Sandomierski. Lech od tej pory już nie stworzył zagrożenia pod bramką „Pasów”, aż do doliczonego czasu gry, gdy niecelnie główkował Robert Gumny.

Cracovia – Lech Poznań 2:0 (2:0)

Bramki: 1:0 Jendrisek 14, 2:0 Budziński 43.

Cracovia: Sandomierski – Deleu, Bejan, Wołąkiewicz, Jaroszyński – Wójcicki, Covilo, Cetnarski (84 Zjawiński), Budziński, Kapustka (80 Vestenicky) – Jendrisek (90 Wdowiak).

Lech: Burić – Ceesay (87 Gumny), Kamiński, Kadar, Volkov – Lovrencsics, Tetteh, Pawłowski, Linetty (69 Jóźwiak), Jevtić (46 Robak) – Gajos.

Sędziowali: Krzysztof Jakubik (Siedlce) oraz Tomasz Niemirowski (Płochocin), Jakub Winkler (Toruń).

Żółte kartki: Deleu (69, niesportowe zachowanie),Bejan (86, niesportowe zachowanie) - Gajos (54, faul), Kamiński (62, faul).

Widzów: 10586.
Źródło: gazetakrakowska.pl 8 maja 2016 [4]

Jan Urban (trener Lecha)

- Pierwsza połowa przebiegała zdecydowanie pod dyktando Cracovii, która udokumentowała to bramką i zasłużenie schodziła do szatni prowadząc 2:0. Druga połowa była już pod nasze dyktando, można być sfrustrowanym z faktu, że mając tyle sytuacji, nie udaje się nam zdobyć gola. Ta druga połowa pokazała, że mamy problemy ze zdobywaniem bramek i stąd takie a nie inne wyniki w rundzie finałowej. Cieszy nas powrót na boisko Marcina Robaka. Po jego wejściu mieliśmy do kogo wrzucić piłkę na głowę, jest to zawodnik, którego nie łatwo jest przepchnąć, myślę, że będziemy mieć z niego pożytek w przyszłym sezonie. Pamiętałem, że z Cracovią nigdy jeszcze nie przegrałem, w tym sezonie mi się to przydarzyło.

Jacek Zieliński (trener Cracovii)

- Nie ukrywam, że jest to zwycięstwo bardzo ważne i cenne. Już przed rozpoczęciem rundy finałowej mówiłem, że walory estetyczne schodzą na dalszy plan, a liczy się wynik. Mamy trzy punkty, jesteśmy dalej w grze i zobaczymy, co przyniesie następna kolejka. Co do żółtej kartki Florina Bejana liczyliśmy się z tym, że prędzej czy później będzie pauzować. Jednak tylko on, więc wielkich manewrów nie będzie trzeba robić. Marcin Budziński wrócił do dobrej dyspozycji. Już w meczu z Ruchem Chorzów dawał sygnały, że jest to taki Marcin, jakiego chcielibyśmy widzieć. Jego bramka to stadiony świata. Gdy on strzela, to tylko takie. Cieszę się, że akurat dzisiaj mu się udało. Z postawy w defensywie jestem zadowolony, nie straciliśmy bramki, a oczywiście liczyliśmy się z tym, że Lech będzie sobie stwarzał sobie sytuacje.

Źródło: Cracovia.pl [5]

Mecze sezonu 2015/16

Baník Ostrawa 2015-06-27 Cracovia - Baník Ostrawa 3:1  MFK Košice 2015-07-01 FC VSS Košice - Cracovia 3:2  Zemplín Michalovce 2015-07-04 Zemplín Michalovce - Cracovia 1:2  MFK Ružomberok 2015-07-07 Cracovia - MFK Ružomberok 3:1  Ruch Chorzów 2015-07-10 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lechia Gdańsk 2015-07-17 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2015-07-24 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-08-01 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 0:1  Piast Gliwice 2015-08-07 Cracovia - Piast Gliwice 1:2  Dolcan Ząbki 2015-08-11 Dolcan Ząbki - Cracovia 2:3  Korona Kielce 2015-08-14 Korona Kielce - Cracovia 0:3  Jagiellonia Białystok 2015-08-22 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Górnik Zabrze 2015-08-30 Górnik Zabrze - Cracovia 1:1  Korona Kielce 2015-09-04 Cracovia - Korona Kielce 4:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2015-09-12 Cracovia - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:3  Zagłębie Lubin 2015-09-18 KGHM Zagłębie Lubin - Cracovia 4:2  GKS Katowice 2015-09-22 GKS Katowice - Cracovia 1:3  Ruch Chorzów 2015-09-26 Cracovia - Ruch Chorzów 2:1  Lech Poznań 2015-10-04 Cracovia - Lech Poznań 5:2  Legia Warszawa 2015-10-18 Legia Warszawa - Cracovia 3:1  Pogoń Szczecin 2015-10-24 Cracovia - Pogoń Szczecin 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-10-27 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:2  Górnik Łęczna 2015-10-30 Górnik Łęczna - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2015-11-06 Cracovia - Śląsk Wrocław 4:1  Zagłębie Sosnowiec 2015-11-19 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 0:2  Lechia Gdańsk 2015-11-23 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:0  Wisła Kraków 2015-11-29 Wisła Kraków - Cracovia 1:2  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2015-12-02 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1  Piast Gliwice 2015-12-05 Piast Gliwice - Cracovia 2:2  Korona Kielce 2015-12-14 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Jagiellonia Białystok 2015-12-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:2  Cracovia_herb 2016 Trening Noworoczny  Górnik Wałbrzych 2016-01-16 Górnik Wałbrzych - Cracovia 3:2  1. FC Kaiserslautern 2016-01-24 Cracovia - 1. FC Kaiserslautern 0:1  La Hoya Lorca 2016-01-28 La Hoya Lorca - Cracovia 0:1  Olímpic de Xàtiva 2016-02-02 Olímpic de Xàtiva - Cracovia 0:0  Zemplín Michalovce 2016-02-06 Cracovia - Zemplín Michalovce 2:0  Górnik Zabrze 2016-02-13 Cracovia - Górnik Zabrze 3:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2016-02-20 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-02-27 Cracovia - KGHM Zagłębie Lubin 1:2  Ruch Chorzów 2016-03-02 Ruch Chorzów - Cracovia 2:3  Lech Poznań 2016-03-06 Lech Poznań - Cracovia 2:1  Legia Warszawa 2016-03-12 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Pogoń Szczecin 2016-03-20 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:2  Górnik Łęczna 2016-04-02 Cracovia - Górnik Łęczna 0:0  Śląsk Wrocław 2016-04-09 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Piast Gliwice 2016-04-16 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2016-04-19 Cracovia - Zagłębie Lubin 1:0  Legia Warszawa 2016-04-22 Legia Warszawa - Cracovia 4:0  Ruch Chorzów 2016-04-29 Ruch Chorzów - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2016-05-08 Cracovia - Lech Poznań 2:0  Pogoń Szczecin 2016-05-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 3:2  Lechia Gdańsk 2016-05-15 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0