Mecz następnego dnia:

2017-07-16 Cracovia - Stal Mielec 2:0

"Pierwszy test Probierza - Cracovia kontra Piast" -

Pierwszy test Probierza - Cracovia kontra Piast

W sobotę nastąpi chwila prawdy. Czy nowe „Pasy” Michała Probierza podołają zadaniu? Czeka je o godz. 18 mecz z Piastem Gliwice.

Probierz wszedł do nowego klubu z hukiem i dokonał czystki kadrowej. Następnie w ciągu dwóch tygodni krakowianie pozyskali dziesięciu zawodników, pożegnali się natomiast z jedenastoma. Czy to będzie dobra zmiana? W sparingach zespół nie zachwycał, wygrał tylko jeden mecz.

- Forma zespołu jest niewiadomą – nie ukrywam tego, pracuję tu dwa tygodnie – mówi szkoleniowiec. - Nie jestem cudotwórcą i nie ma takiego trenera na świecie, który by coś zrobił w tak krótkim czasie. Sumiennie pracowaliśmy, a mecze będą też dla nas nauką. Sporo krytyki spotkało nas za transfery. Kiedyś braliśmy do Jagiellonii Tomasika i wszyscy pukali się w czoło, po co? Braliśmy Góralskiego, to wszyscy mówili, że się nie nadaje. Ocena transferów będzie możliwa po pół roku. Robimy ruchy kadrowe, które są wzmocnieniem zespołu. Mamy 23-24 piłkarzy, którzy rywalizują, do tego dokooptujemy pięciu młodzieżowców, którzy mają się rozwijać.

W dzisiejszym spotkaniu z powodu kontuzji nie będą mogli zagrać Damian Dąbrowski – czekający na operację więzadeł kolana. Jego pauza to minimum 4 miesiące. Sebastian Steblecki, Jakub Wójcicki i Diego Ferrraresso też są wyłączeni przez kontuzje.

Probierz spotkał się wczoraj z piłkarzami... Jagiellonii Białystok w… korytarzu budynku przy ul. Wielickiej. Na boisku „Pasów” mieli bowiem zaplanowany trening po powrocie z meczu pucharowego eliminacji Ligi Europy w azerskiej Qabali (1:1). Nie wracali już do domu, bowiem w niedzielę zmierzą się w Niecieczy z Bruk-Betem Termalicą.
Źródło: gazetakrakowska.pl 14 lipca 2017 [1]

"Cracovia nie do poznania. Dosłownie. Remis z Piastem" -

Cracovia nie do poznania. Dosłownie. Remis z Piastem

Piłkarska ekstraklasa. "Pasy" zremisowały z Piastem Gliwice 1:1 w pierwszym meczu w sezonie. Wnioski? Jeden (na inne za wcześnie): przy trenerze Michale Probierzu nudno na pewno nie będzie.

Michał Probierz postarał się, żeby jego debiut w roli trenera Cracovii został zapamiętany. A przynajmniej nie przeszedł niezauważony. Szkoleniowiec „Pasów” na mecz z Piastem zaproponował skład, który nie tylko znacznie różnił się od wszystkich prognoz, ale wzbudzał spore zdziwienie. W bramce stanął debiutujący w ekstraklasie wychowanek krakowskiego klubu 19-letni Adam Wilk (Grzegorz Sandomierski usiadł na ławce rezerwowych), znalazło się też miejsce dla 18-letniego Kamila Pestki, który do tej pory na koncie miał jeden krótki występ w najwyższej klasie rozgrywkowej (on z kolei w wyścigu do pierwszego składu wyprzedził nowego zawodnika Lennarda Sowaha). Probierz w ogóle przeprowadził kurację odmładzającą, bo oprócz tej nieopierzonej dwójki byli jeszcze Milan Dimun (20 lat), Mateusz Wdowiak (20), Michał Helik (21), Krzysztof Piątek (22), Jaroslav Mihalik (22). Debiutujący w barwach Cracovii Estończyk Sergei Zenjov (28) mógł czuć się w tym towarzystwie jak oldboj.

Cracovia zmieniła się nie do poznania. Dosłownie. Nawiasem mówiąc, nawet Miroslav Covilo, kapitan drużyny, wyglądał inaczej – jak gracz rugby, z założonym na głowie ochraniaczem. To ślad po paskudnej kontuzji, której nabawił się w lutym. Na zaskoczonych wyglądali nie tylko kibice, ale również gliwiczanie. Bo gospodarze rozpoczęli z faktycznie młodzieńczą werwą, jakby za wszelką cenę chcieli pokazać, że ten twardy reset był drużynie potrzebny. Chcieli grać dynamicznie, szybko wymieniać piłkę, agresywnie bronić. Chęci nie zawsze nadążały za możliwościami, ale już w 13 minucie było 1:0. Wdowiak zagrał z lewej strony piłkę w pole karne, błąd popełnił bramkarz Jakub Szmatuła, a Zenjov wepchnął ją z bliska do siatki.

Radość była wielka, ale krakowianie zbyt długo nie pobujali w obłokach. Na ziemię szybko ściągnęli ich rywale, którzy wykorzystali błąd w ustawieniu obrońców i nieudaną pułapkę ofsjadową. Gerard Badia strzałem z 10 m rozwiał nadzieje Wilka, że uda mu się zakończyć pierwszy mecz w ekstraklasie z czystym kontem.

Z czasem goście zaczęli uzyskiwać przewagę, różnicę zaczęły robić doświadczenie i indywidualności. „Pasy”, grające bez klasycznego rozgrywającego – kontraktu nie przedłużył Marcin Budziński, a z Mateusza Cetnarskiego zrezygnowano – miały dość ograniczony wachlarz ofensywnych rozwiązań. Rośli Covilo i Dimun w środku pola tylko potęgowali wrażenie, że ta drużyna każdy mur będzie próbowała przesunąć, a nie sprytnie ominąć. Rywale byli ciut bardziej kreatywni, mieli więcej okazji, ale wynik do przerwy już się nie zmienił. W drugiej połowie proporcje się wyrównały, w efekcie jeszcze więcej było walki, a mniej atrakcji. Szkoleniowiec „Pasów” szybko zaczął robić zmiany. Już w 56 minucie wpuścił na boisko Szymona Drewniaka (kolejny debiutant) i Mateusza Szczepaniaka. O dziwo, ściągnął Wdowiaka, który w pierwszej połowie był najjaśniejszym punktem krakowian.

Tempo meczu było niezłe, ale żaden zespół nie chciał ryzykować. Gospodarze kilka razy przechwycili piłkę i wyprowadzali kontrataki, ale obrońcy z Gliwic za każdym razem wyjaśniali sprawę. Po drugiej stronie Wilk też nie musiał się uwijać jak w ukropie. Ciśnienie podniosło mu się dopiero w 75, gdy sędzia podyktował rzut karny za zagranie ręką Deleu. Na gorąco trudno było ocenić, czy to była słuszna decyzja, a system VAR jeszcze nie był używany na tym meczu (w tej kolejce wideoweryfikacja będzie stosowana tylko na spotkaniu poniedziałkowym). Do ustawionej na 11. metrze piłki podszedł Konstantin Vassiljev i… strzelił wysoko nad bramką. Prosto w sektor rodzinny. Traf chce, że Estończyk był jednym z filarów Jagiellonii Probierza, gdzie razem poprzednio pracowali. Przed meczem z "Pasami" obiecywał byłemu trenerowi "niespodziankę", ale chyba nie o taką mu chodziło. Gliwiczanie zmarnowali szansę, kolejnych nie mieli. Za to w 87 min blisko szczęścia była Cracovia, ale piłka po strzale Zenjova potoczyła się wzdłuż bramki. Gliwiczanie zmarnowali szansę, kolejnych nie mieli. Za to w 87 min blisko szczęścia była Cracovia, ale piłka po strzale Zenjova potoczyła się wzdłuż bramki.

Cracovia Probierza zdobyła pierwszy punkt. Trudno mówić o rozczarowaniu. Ta budowa dopiero się rozpoczęła. Cracovia – Piast Gliwice 1:1 (1:1) Bramki: 1:0 Zenjov 13, 1:1 Badia 14.

Cracovia: Wilk – Deleu, Helik, Malarczyk, Pestka – Zenjov, Covilo, Mihalik (72 Sowah), Dimun (56 Drewniak), Wdowiak (56 Szczepaniak) – Piątek.

Piast: Szmatuła – Konczkowski, Sedlar, Hebert, Pietrowski – Badia (25 Bukata), Murawski, Vassiljev, Dziczek, Żivec – Jankowski (89 Papadopulos).

Sędziowali: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa) oraz Bartłomiej Lekki (Zabrze) i Michał Gajda (Łódź). Żółte kartki: Deleu, Zenjov - Vassiljev. Murawski, Bukata. Widzów: 8109.
Przemysław Franczak
Źródło: gazetakrakowska.pl 15 lipca 2017 [2]

"Szczęśliwy remis Cracovii" -

Szczęśliwy remis Cracovii

1-0 Sergei Zenjov 13

1-1 Gerard Badia 14

Sędziował Tomasz Kwiatkowski (Warszawa). Żółte kartki: Deleu, Zenjov, Pestka - Vassiljev, Murawski, Bukata. Widzów 8109.

CRACOVIA: Wilk - Deleu, Helik, Malarczyk, Pestka - Covilo, Dimun (56 Drewniak) - Wdowiak (57 Szczepaniak), Zenjov, Mihalik (72 Sowah) - Piątek.

PIAST: Szmatuła - Konczkowski, Sedlar, Hebert, Pietrowski - Murawski, Dziczek - Żivec, Vassiljev, Badia (27 Bukata) - Jankowski (89 Papadopulos).

Piast był lepszym zespołem, oddał dwa razy więcej strzałów (20:11, celne 3:1), miał konkretne sytuacje bramkowe, w tym rzut karny. W tych okolicznościach przyrody remis jest sukcesem Cracovii.

Gospodarze objęli prowadzenie w 13. minucie. Wdowiak zacentrował na piąty metr, a debiutujący Estończyk Zenjov uprzedził Pietrowskiego i Szmatułę, kierując piłkę do siatki. Gliwiczanie błyskawicznie wyrównali. Jankowski dośrodkował z lewego skrzydła, Vassiljev przepuścił futbolówkę, a Badia strzelił z 12 m w lewy dolny róg.

W 16. minucie okazję miał Piast, dzięki niefortunnej "główce" Pestki w poprzeczkę. W odpowiedzi przed szansą mógł stanąć Piątek, lecz jego szarżę powstrzymał Murawski, za co zobaczył żółtą kartkę. Za moment (a była 27. minuta) Covilo posłał piłkę nad bramką.

Po przerwie przez pół godziny niewiele się działo, ale ostatni kwadrans należał do Piasta. W 76. minucie goście nie wykorzystali karnego, Vassiljev uderzył nad poprzeczką! Jedenastka została podyktowana po tym jak po strzale Jankowskiego piłka trafiła Deleu w rękę. Gliwiczanie walczyli o pełną pulę. W 77. minucie Żivec nieznacznie chybił, a 7 minut później Bukata źle opanował futbolówkę i trafił tylko w "krótki" róg. Pasy zrewanżowały się sytuacją Zenjova w 87. minucie, który z kąta uderzył wzdłuż bramki.

st
Źródło: Sportowe Tempo 16 lipca 2017 [3]

Piłkarze po meczu

Kulisy meczu

Mecze sezonu 2017/18

Sandecja Nowy Sącz 2017-06-24 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:0  MFK Karviná 2017-06-28 Cracovia - MFK Karviná 2:2  Pogoń Szczecin 2017-06-30 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Zagłębie Lubin 2017-07-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 2:0  Chrobry Głogów 2017-07-08 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-07-15 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Stal Mielec 2017-07-16 Cracovia - Stal Mielec 2:0  Lechia Gdańsk 2017-07-22 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Gwarek Tarnowskie Góry 2017-07-24 Cracovia - Gwarek Tarnowskie Góry 4:0  Korona Kielce 2017-07-31 Korona Kielce - Cracovia 4:2  Puszcza Niepołomice 2017-08-01 Cracovia - Puszcza Niepołomnice 2:1  Lech Poznań 2017-08-06 Cracovia - Lech Poznań 0:2  GKS Tychy 2017-08-09 GKS Tychy - Cracovia 1:1 k.1:4  Wisła Kraków 2017-08-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 2017-08-18 Cracovia - Górnik Zabrze 3:3  Śląsk Wrocław 2017-08-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  GKS Katowice 2017-09-02 GKS Katowice - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2017-09-09 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Legia Warszawa 2017-09-17 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2017-09-21 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:3  Wisła Płock 2017-09-25 Cracovia - Wisła Płock 1:3  Arka Gdynia 2017-09-29 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  Pogoń Szczecin 2017-10-16 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Sandecja Nowy Sącz 2017-10-21 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2017-10-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:1  Zagłębie Lubin 2017-11-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-11-18 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2017-11-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Korona Kielce 2017-12-04 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Lech Poznań 2017-12-10 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2017-12-13 Cracovia - Wisła Kraków 1:4  Górnik Zabrze 2017-12-18 Górnik Zabrze - Cracovia 0:4  Cracovia_herb 2018 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2018-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 2:0  Zagłębie Sosnowiec 2018-01-17 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 2:2  Siarka Tarnobrzeg 2018-01-20 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:1  Stal Mielec 2018-01-20 Stal Mielec - Cracovia 1:3  Akademija Pandew 2018-01-24 Cracovia - Akademija Pandew 4:1  Krylja Sowietow Samara 2018-01-27 Cracovia - Krylja Sowietow Samara 2:0  Mladost Lučani 2018-01-31 Cracovia - Mladost Lučani 1:1  Spartak Subotica 2018-02-03 Cracovia - Spartak Subotica 3:2  Śląsk Wrocław 2018-02-10 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:1  Jagiellonia Białystok 2018-02-17 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 2018-02-24 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Wisła Płock 2018-02-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Arka Gdynia 2018-03-04 Cracovia - Arka Gdynia 2:1  Pogoń Szczecin 2018-03-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:3  Sandecja Nowy Sącz 2018-03-18 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-03-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Zagłębie Lubin 2018-04-07 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:2  Piast Gliwice 2018-04-14 Cracovia-Piast Gliwice 2:1  Lechia Gdańsk 2018-04-23 Lechia Gdańsk-Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-04-29 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2  Śląsk Wrocław 2018-05-04 Cracovia - Śląsk Wrocław 3:3  Arka Gdynia 2018-05-08 Arka Gdynia - Cracovia 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2018-05-12 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 2018-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:4