"Wisła-Cracovia. Na bok idzie wszystko, liczy się tylko zwycięstwo" -
gazetakrakowska.pl

Wisła-Cracovia. Na bok idzie wszystko, liczy się tylko zwycięstwo

Derby Krakowa 2017. W sobotni wieczór nie będzie miał znaczenia fakt, że Wisła lepiej rozpoczęła sezon od Cracovii. W derbach wszystko może się bowiem zdarzyć.

Przy Reymonta pełna koncentracja. Po meczu z Wisłą Płock w Pucharze Polski sztab szkoleniowy przygotował dla drużyny specjalną odprawę – zawodnikom, którzy nie mieli jeszcze okazji grać przeciwko Cracovii, uświadomiono, jaką wagę mają te spotkania pod Wawelem. Dla trenera Kiko Ramireza najważniejszą informacją jest jednak ta, że ma wszystkich graczy do dyspozycji. – W takiej sytuacji mam poważny problem, ale to jest „błogosławiony” problem… – śmieje się Hiszpan. – Jako trener mam kłopot, żeby ułożyć wyjściową jedenastkę.

Nieco poważniej dodaje:
– Derby to mecz inny niż wszystkie. Zostawiamy na boku ligę, puchar. Wszyscy odczuwamy kumulację wrażeń. Jestem dumny, że będę mógł poprowadzić drużynę w takim meczu. Bardzo ważne jest to, żeby zwyciężyć. Wisła w ostatnich spotkaniach oddawała pole rywalom, nastawiała się na szybki atak. Ramirez, zapytany czy tak samo będzie w meczu z Cracovią, uciekł od odpowiedzi: – Przeanalizowaliśmy dokładnie naszego rywala, wiemy, jakie ma wady i zalety. Chodzi jednak o to, żeby zawodnicy potrafili grać we wszystkich wariantach. Jeśli to będzie gra kombinacyjna, to niech tak będzie. Jeśli trzeba będzie grać szybkim atakiem, też będziemy to robić.

Cracovia przed derbami pozbyła się części kłopotów kadrowych. Chodzi o kontuzje Miroslava Covilo i Mateusza Szczepaniaka. Skład „Pasów” jest jednak wielką niewiadomą, bo szkoleniowiec lubi zaskakiwać. Pewne jest tylko to, że zagra Grzegorz Sandomierski w bramce, w drugiej linii Jaroslav Mihalik oraz w ataku Krzysztof Piątek.

Na dzisiejszym meczu zabraknie kibiców Cracovii. To kara za ich zachowanie na poprzednich derbach, rozgrywanych na stadionie przy ul. Reymonta. Bilety sprzedają się bardzo dobrze. W Wiśle spodziewają się, że mecz zobaczy z wysokości trybun 26–28 tysięcy widzów. Przypuszczalne składy

Wisła: Buchalik – Cywka, Głowacki, Gonzalez, Sadlok – Velez, Llonch – Boguski, Brlek, Małecki – Lopez.

Cracovia: Sandomierski – Wójcicki, Malarczyk, Siplak, Sowah – Covilo, Drewniak – Zenjov, Mihalik, Szczepaniak – Piątek.

Pozostałe mecze 5. kolejki:

Sandecja – Wisła Płock (s. 15.30, w Niecieczy), Lech – Zagłębie
(s. 18), Górnik – Arka (n. 15.30), Korona – Jagiellonia (n. 18), Pogoń – Lechia (pon. 18), Śląsk
– Bruk-Bet Termalica (wt. 15.30). Wczorajsze spotkanie Legia – Piast zakończyło się po zamknięciu wydania.
Bartosz Karcz, Jacek Żukowski
Źródło: gazetakrakowska.pl 12 sierpnia 2017 [1]

"Derby Krakowa 2017. Wisła wyrywa zwycięstwo Cracovii w końcowych minutach!" -

Derby Krakowa 2017. Wisła wyrywa zwycięstwo Cracovii w końcowych minutach!

Ależ emocje na Reymonta! Cracovia długo prowadziła z Wisłą, była lepszym zespołem, ale to „Biała Gwiazda” zgarnęła ostateczenie całą pulę, strzelając dwie bramki w ostatnich dziesięciu minutach i wygrywając 2:1. W ten sposób podopieczni Kiko Ramireza upiekli dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie tylko wygrali derby, ale też wskoczyli na pierwsze miejsce w tabeli ekstraklasy!

Choć wiele było spekulacji kadrowych przed derbami, to ostatecznie Cracovia na Reymonta przyjechała w najsilniejszym na ten moment składzie. W bramce Wisły zabrakło natomiast Juliana Cuesty. Hiszpan nie usiadł nawet na ławce rezerwowych. Niespodzianką było też miejsce w pierwszej jedenastce dla Jakuba Bartosza, który zastąpił Rafała Boguskiego.

Początek meczu należał do gości, który atakowali częściej, choć jedynym efektem ich starań były rzuty rożne. Wisła, tak jak w kilku poprzednich meczach, przyjęła rywala na swojej połowie i szukała okazji do kontr. Tak jak jednak niewiele wynikało z ataków „Pasów”, tak samo z szybkich akcji „Białej Gwiazdy”. Mieliśmy przede wszystkim mnóstwo szarpanej gry, fauli, widać było, że stawka spotkania nieco paraliżuje poczynania obu stron.

W 26 min Cracovia przeprowadziła jednak skuteczny atak, zupełnie rozmontowując obronę Wisły. Akcję rozegrali Szymon Drewniak z Krzysztofem Piątkiem, w efekcie czego tego ostatni znalazł się na czystej pozycji i pewnie kopnął piłkę do siatki. To prowadzenie było w pełni zasłużone, bo w tych pierwszych fragmentach krakowskich derbów „Pasy” wygrały przede wszystkim walkę w drugiej linii, przez co sprawniej organizowały swoje akcje. Gol nic zresztą nie zmienił w obrazie gry. Może tyle, że goście poczuli się jeszcze pewniej, a wiślakom podcięło to skrzydła, których nawet nie zdążyli wcześniej rozwinąć… Owszem, podopieczni Kiko Ramireza próbowali atakować, ale robili to chaotycznie, bez przekonania. Jedynie próby strzałów z dystansu przynosiły choć minimalne zagrożenie pod bramka Grzegorza Sandomierskiego. Najbardziej golkiper Cracovii musiał się natrudzić w 42 min po uderzeniu Petara Brleka. Skończyło się na rzucie rożnym. Zasłużonym prowadzeniem Cracovii skończyła się natomiast pierwsza połowa meczu. Widząc bezradność swoich piłkarzy Kiko Ramirez nie czekał, tylko już w przerwie dokonał zmiany, wpuszczając w miejsce słabo grającego Pola Lloncha, Pawła Brożka. Drugą połowę lepiej znów jednak rozpoczęły „Pasy”. Już na samym początku świetną okazję miał Mateusza Szczepaniak, ale strzelił nad poprzeczką.

W kolejnych minutach Wisła uzyskała optyczną przewagę, z której jednak kompletnie nic nie wynikało. Na ostatnie pół godziny Ramirez posłał do boju, debiutującego w ekipie „Białej Gwiazdy” Ze Manuela. I to nic nie zmieniło w obrazie gry. Wiślacy wrzucali piłkę w pole karne, gdzie obrona Cracovii znakomicie sobie radziła. Było to klasyczne bicie głową w mur. „Pasy” urywały cenne sekundy i spokojnie pilnowały wyniku.

Sytuacja nieco zmieniła się od 74 minuty, gdy czerwoną kartkę otrzymał Kamil Pestka. Tylko trochę jednak, bo Michał Probierz szybko zrobił zmianę, wpuszczając na boisko Deleu, zatykając dziurę w obronie. W takiej sytuacji Wiśle potrzebny był ktoś, kto zdecyduje się na indywidualną akcję. I kimś takim okazał się Carlos Lopez, który w pojedynkę ograł w polu karnym kilku piłkarzy Cracovii, by zakończyć swój taniec z piłką strzałem do siatki. Wisła ruszyła do szturmu, szukając zwycięskiej bramki. W 80 potężnie uderzył Tibor Halilović, ale jeszcze piękniej obronił Grzegorz Sandomierski. W 89 min gospodarzom dopisało jednak szczęście. W pole karne dośrodkował Maciej Sadlok, piłkę trącił jeszcze Carlos Lopez, ta odbiła się od słupka i wpadła do siatki.

W ostatnich minutach Cracovia atakowała rozpaczliwie, ale nie była już w stanie odwrócić losów spotkania. Ze zwycięstwa cieszyła się Wisła i to ona teraz rządzi w Krakowie!

Wisła Kraków – Cracovia 2:1 (0:1) Bramki: 0:1 Piątek 26, 1:1 Lozez 80, 2:1 Lopez 89.

Wisła: Buchalik – Cywka, Głowacki, Gonzalez, Sadlok – Llonch (46 Brożek), Velez (76 Halilović) – Bartosz (61 Ze Manuel), Brlek, Małecki – Lopez.

Cracovia: Sandomierski – Wójcicki, Dytiatjew, Malarczyk, Pestka – Drewniak, Covilo (54 Deja) – Zenjov (72 Wdowiak), Szczepaniak (76 Deleu), Mihalik – Piątek.

Sędziowali: Daniel Stefański (Bydgoszcz) oraz Dawid Golis (Skierniewice) i Bartosz Heinig (Gdańsk). Żółte kartki: Ze Manuel – Covilo, Pestka. Czerwona kartka: Pestka (74, za drugą żółtą). Widzów: 25 523.

2-1 Carlos Lopez 89

Sędziował Daniel Stefański (Bydgoszcz). Żółte kartki: Ze Manuel - Covilo, Pestka (2). Czerwona kartka: Pestka (74, druga żółta). Widzów 25 523.

WISŁA: Buchalik - Cywka, Głowacki, Gonzalez, Sadlok - Llonch (46 Brożek), Velez (77 Halilovic) - Bartosz (61 Ze Manuel), Brlek, Małecki - Lopez.

CRACOVIA: Sandomierski - Wójcicki, Malarczyk, Dytiatiev, Pestka - Covilo (54 Deja), Drewniak - Szczepaniak (76 Deleu), Mihalik, Zenjov (72 Wdowiak) - Piątek.

Pierwsza połowa należała do Cracovii, sporo było dośrodkowań i strzałów, a dzięki ciągłemu pressingowi padła bramka. Goście przejęli piłkę, Drewniak idealnie podał do Piątka, który z 12 m strzelił celnie w prawy, dolny róg.

Wiślacy niby częściej byli przy piłce, ale nie potrafili wypracować bramkowej sytuacji. W 37. minucie bliski powodzenia był Bartosz, został jednak zablokowany przez Wójcickiego. Pięć minut później miejscowi oddali pierwszy celny strzał, Brlek uderzył zza szesnastki. Sandomierski wybił jednak futbolówkę na korner.

Przez kwadrans po przerwie nadal przeważały Pasy. W 47. minucie Szczepaniak nie wykorzystał "setki", z 9 m posłał piłkę nad poprzeczką. Później dwa razy próbował Piątek, raz spudłował, a następnie trafił w bramkarza. Wisła odpowiedziała jedynie niecelną "główką" Gonzaleza w 63. minucie.

Cracovia kontrolowała mecz do 74. minuty, kiedy za drugą żółtą kartkę z boiska wyleciał Pestka. Ostatni kwadrans stał pod znakiem dużej przewagi Białej Gwiazdy. Gospodarze wyrównali w 80. minucie po fantastycznym solowym rajdzie Lopeza. Hiszpan w slalomowym stylu ograł czterech zawodników drużyny rywali i celnie uderzył do siatki przy lewym słupku.

Wiślacy złapali wiatr w żagle. W 86. minucie z ok. 30 m w lewe "okno" przymierzył Halilovic, ale Sandomierski popisał się kapitalną robinsonadą. Dwie minuty później Brożek trafił do siatki, tyle że ze spalonego. Prawidłowo futbolówka wpadła do bramki w kolejnej akcji. Sadlok zacentrował z lewego skrzydła, po drodze piłka odbiła się od ręki Wójcickiego, dotarła do Lopeza, który z 5. metra nieznacznie zmienił jej lot, zdobywając zwycięskiego gola.

ST
Źródło: Sportowe Tempo 13 sierpnia 2017 [3]

Piłkarze po meczu

Mecze sezonu 2017/18

Sandecja Nowy Sącz 2017-06-24 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:0  MFK Karviná 2017-06-28 Cracovia - MFK Karviná 2:2  Pogoń Szczecin 2017-06-30 Pogoń Szczecin - Cracovia 2:1  Zagłębie Lubin 2017-07-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 2:0  Chrobry Głogów 2017-07-08 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-07-15 Cracovia - Piast Gliwice 1:1  Stal Mielec 2017-07-16 Cracovia - Stal Mielec 2:0  Lechia Gdańsk 2017-07-22 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:1  Gwarek Tarnowskie Góry 2017-07-24 Cracovia - Gwarek Tarnowskie Góry 4:0  Korona Kielce 2017-07-31 Korona Kielce - Cracovia 4:2  Puszcza Niepołomice 2017-08-01 Cracovia - Puszcza Niepołomnice 2:1  Lech Poznań 2017-08-06 Cracovia - Lech Poznań 0:2  GKS Tychy 2017-08-09 GKS Tychy - Cracovia 1:1 k.1:4  Wisła Kraków 2017-08-12 Wisła Kraków - Cracovia 2:1  Górnik Zabrze 2017-08-18 Cracovia - Górnik Zabrze 3:3  Śląsk Wrocław 2017-08-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  GKS Katowice 2017-09-02 GKS Katowice - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2017-09-09 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:1  Legia Warszawa 2017-09-17 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Zagłębie Lubin 2017-09-21 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:3  Wisła Płock 2017-09-25 Cracovia - Wisła Płock 1:3  Arka Gdynia 2017-09-29 Arka Gdynia - Cracovia 1:1  Pogoń Szczecin 2017-10-16 Cracovia - Pogoń Szczecin 3:0  Sandecja Nowy Sącz 2017-10-21 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 1:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2017-10-28 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:1  Zagłębie Lubin 2017-11-05 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2017-11-18 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2017-11-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:1  Korona Kielce 2017-12-04 Cracovia - Korona Kielce 2:2  Lech Poznań 2017-12-10 Lech Poznań - Cracovia 1:0  Wisła Kraków 2017-12-13 Cracovia - Wisła Kraków 1:4  Górnik Zabrze 2017-12-18 Górnik Zabrze - Cracovia 0:4  Cracovia_herb 2018 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2018-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 2:0  Zagłębie Sosnowiec 2018-01-17 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 2:2  Siarka Tarnobrzeg 2018-01-20 Siarka Tarnobrzeg - Cracovia 2:1  Stal Mielec 2018-01-20 Stal Mielec - Cracovia 1:3  Akademija Pandew 2018-01-24 Cracovia - Akademija Pandew 4:1  Krylja Sowietow Samara 2018-01-27 Cracovia - Krylja Sowietow Samara 2:0  Mladost Lučani 2018-01-31 Cracovia - Mladost Lučani 1:1  Spartak Subotica 2018-02-03 Cracovia - Spartak Subotica 3:2  Śląsk Wrocław 2018-02-10 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:1  Jagiellonia Białystok 2018-02-17 Jagiellonia Białystok - Cracovia 1:0  Legia Warszawa 2018-02-24 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Wisła Płock 2018-02-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Arka Gdynia 2018-03-04 Cracovia - Arka Gdynia 2:1  Pogoń Szczecin 2018-03-10 Pogoń Szczecin - Cracovia 0:3  Sandecja Nowy Sącz 2018-03-18 Cracovia - Sandecja Nowy Sącz 2:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-03-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Zagłębie Lubin 2018-04-07 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:2  Piast Gliwice 2018-04-14 Cracovia-Piast Gliwice 2:1  Lechia Gdańsk 2018-04-23 Lechia Gdańsk-Cracovia 0:0  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-04-29 Cracovia - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 4:2  Śląsk Wrocław 2018-05-04 Cracovia - Śląsk Wrocław 3:3  Arka Gdynia 2018-05-08 Arka Gdynia - Cracovia 2:0  Sandecja Nowy Sącz 2018-05-12 Sandecja Nowy Sącz - Cracovia 0:1  Pogoń Szczecin 2018-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 1:4