Jóźwiak (83' Tomczyk)
Gytkjaer

"Cracovia - Lech. Gospodarze nie zamierzają ułatwiać zadania Adamowi Nawałce" -

Cracovia - Lech. Gospodarze nie zamierzają ułatwiać zadania Adamowi Nawałce

Pięć lat temu w Zabrzu w meczu z Górnikiem Cracovia żegnała trenera Adama Nawałkę, który obejmował posadę selekcjonera. W niedzielę o 18 „Pasy” przywitają szkoleniowca, który wraca do ekstraklasy. To będzie jego pierwszy mecz w roli trenera Lecha Poznań.

Nawałka odniósł się do żartobliwej wypowiedzi trenera Cracovii Michała Probierza, który stwierdził: - Mam nadzieję, że Adam zmieni Lecha na gorsze.

Nowy trener Lecha stwierdził: - Doskonale rozumiem ten żart, doskonale się znamy, Michał zawsze umiał powiedzieć coś takiego, żeby rozbawiło wszystkich, dookoła, ale także dało do myślenia - mówi. - Postaram się rozczarować trenera Probierza. Wiele zależeć będzie od tego, na co pozwolą krakowianie. Są bardzo słabi pod względem skuteczności. Jest duża szansa na to, że sytuacja się poprawi, bo do gry najprawdopodobniej wróci Airam Cabrera, ostatnio kontuzjowany.

- Wszyscy trenują, włącznie z Caberrą, a Budziński i Pik też są w pełnym treningu – informuje Probierz. - Podzieliliśmy zespół na dwie grupy, w pierwszej jest 23 zawodników, w tym trzech bramkarzy. Skoncentrowaliśmy się na spokojnej pracy, bo było u nas ostatnio sporo problemów. Dąbrowski i Gol nie trenowali przez 10 dni. Dlatego wzmocniliśmy środek pola w meczu ze Śląskiem, by zatuszować to, że Janek, „Dąbek” i Milan Dimun, który był po operacji, nie trenowali wystarczająco. Trzeba się do błędów umieć przyznać i teraz wiem, że trzeba było wystawić napastnika od pierwszej minuty. W przypadku, gdy nie może grać Cabrera, Probierz ma małe pole manewru. Może wystawić albo Sebastiana Strózika, bądź Filipa Piszczka.

- Jedni mówią, że Strózik powinien grać jako napastnik, inni, że jako pomocnik – mówi Probierz. - Sebastian ma problem ze skutecznością, nawet na treningach. Z kolei Piszczka będę wspierał. Chwalono nas za ten transfer, ale zawodnik nie wytrzymał presji. Długo dochodził do siebie po zabiegu, wiedzieliśmy, że będzie musiał się odbudować. Trzeba go było rzucić na głęboką wodę. Biorę za to pełną odpowiedzialność. Powinien być bardziej spokojny, nie powinien się martwić, bo w niego wierzę. To odważna teza. Nie strzelał przypadkowych bramek, ale teraz nie wykorzystuje okazji. Taką sytuację, jaką miał ostatnio, to grając w Sandecji by wykorzystał. Probierz nie chce zdradzać, w jakim składzie zagrają „Pasy”.

- Gdy mamy odprawę o godz. 12, to w dobie internetu pięć minut później wszyscy znają już skład – mówi szkoleniowiec. Wiadomo, że Probierz nie będzie korzystał z Antoniniego Culiny.

- Culina jest po kontuzji, a od pewnego momentu, od czasu odejścia Covilo, jest innym zawodnikiem – mówi szkoleniowiec. - Widać było, że jest dla niego niczym ojciec. Nie liczę w ogóle na niego, ciężko, żeby grał. O grę w podstawowej jedenastce nie musi się martwić Mateusz Wdowiak, który prezentuje się najlepiej ze skrzydłowych. Wciąż nie podpisał nowego kontraktu z „Pasami”, który upływa z końcem roku.

- Rozmowy trwają i są na ostatniej prostej – mówi Probierz. - Zakończy się wszystko odpowiednio, czyli przedłużeniem kontraktu z Mateuszem.

Przypuszczalny skład Cracovii: Pesković – Ferraresso, Dytiatjew, Datković, Siplak – Zenjov, Dąbrowski, Hernandez, Gol, Wdowiak – Cabrera.
Źródło: gazetakrakowska.pl 1 grudnia 2018 [1]

"Cracovia przywitała Adama Nawałkę. Pokonała jego Lecha w debiucie byłego selekcjonera" -

W meczu 17. kolejki ekstraklasy Cracovia wygrała z Lechem Poznań.

Adam Nawałka, były selekcjoner reprezentacji Polski wrócił na ligową ławkę trenerska po 5 latach przerwy. Żegnał się z ekstraklasą porażką 0:1 z… Cracovią. A prowadził wtedy Górnika Zabrze. Teraz zanotował ten sam wynik. Krakowianie przed meczem spadli do strefy spadkowej i musieli koniecznie postarać się przynajmniej o punkt, by z niej wyjść. Łatwo powiedzieć… A jdnak dokonali tego.

Pierwsi groźnie zaatakowali gości – w 3 min Christian Gytkjaer „wypali” mocno, ale nad bramką. W rewanżu Javi Hernandez uderzał z rzutu wolnego, też niecelnie. W 11 min „Pasy” miały kapitalną sytuację bramkową – Ołeksij Dytiatjew znalazł się 5 m przed bramką, ale spudłował.

W 17 min w znakomitej sytuacji znalazł się Mateusz Wdowiak – po prostopadłym podaniu Damiana Dąbrowskiego znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem. Jasmin Burić wyszedł na linię pola karnego, a pomocnik Cracovii nie zdecydował się na drybling, tylko wypuścił sobie piłkę. Nie doszedł do niej, a futbolówka nieznacznie minęła słupek. W 22 min groźnie z wolnego strzelał Darko Jevtić i na szczęście dla Michala Peskovicia piłka minęła słupek.

W 28 min zakotłowało się pod bramką Cracovii po rzucie rożnym, Pesković wyszedł jednak obronną ręką z opresji. W 38 min po akcji Hernandeza skrzydłem próbował skierować piłkę do bramki Cornel Rapa, ale futbolówka minęła cel. Kibice oglądali żywy, ciekawy mecz, w którym akcje przenosiły się spod jednej pod drugą bramkę. W 55 min do świetnego podania Janusza Gola wystartował Mateusz Wdowiak. Młody skrzydłowy opanował piłkę, nie dał się dogonić Marcinowi Wasielewskiemu i strzałem z 16 m pokonał Buricia. Cracovia poszła za ciosem, niebawem strzelał nożycami Airam Vabrera – tuż obok słupka, po chwili to samo uczynił Michal Siplak. Piłka tym razem minęła słupek w większej odległości. W 66 min bramkarz Cracovii odbił groźny strzał Gytkjaera, pokazując, że jest dobrze skoncentrowany. Krakowianie zbyt koronkowo rozgrywali pikę i często psuli przez to okazje. W 80 min po rzucie rożnym głową strzelał Siplak, minimalnie niecelnie. Cracovia bardzo umiejętnie się broniła. W doliczonym czasie gry kapitalnie interweniował Pesković.

Cracovia – Lech Poznań 1:0 (0:0) Bramki: 1:0 Wdowiak 55.

Cracovia: Pesković – Ferraresso, Dytiatjew, Datković, Siplak – Rapa, Dąbrowski (56 Dimun), Hernandez, Gol, Wdowiak (89 Strózik) – Cabrera (90+1 Helik).

Lech: Burić – Wasielewski, Janicki, Vujadinović, Kostewycz – Makuszewski (67 Amaral), Trałka, Jevtić (67 Gajos), Tiba, Jóźwiak (83 Tomczyk) - Gytkjaer.

Sędziował: Szymon Marciniak (Płock). Żółta kartka: Gol (85, faul). Widzów: 4261.
Źródło: gazetakrakowska.pl 2 grudnia 2018 [2]

"Pasy zepsuły debiut Nawałki" -

Pasy zepsuły debiut Nawałki

1-0 Mateusz Wdowiak 55

Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Gol - Tiba. Widzów 4261.

CRACOVIA: Peskovic - Rapa, Dytiatiev, Datkovic, Siplak - Ferraresso, Dąbrowski (56 Dimun), Gol, Wdowiak (89 Strózik) - Cabrera (90+2 Helik), Hernandez.

LECH: Buric - Wasielewski, Janicki, Vujadinovic, Kostevych - Tiba, Trałka - Makuszewski(67 Amaral), Jevtic (67 Gajos), Jóźwiak (83 Tomczyk) - Gytkjaer.

Adam Nawałka nie odmienił Lecha w ciągu tygodnia pracy. Krakowianie byli nieco lepszym zespołem i zasłużenie wygrali.

Goście zaczęli obiecująco, w 3. minucie Joźwiak głową wystawił piłkę Gytkjaerowi, lecz Duńczyk nie zdołał jej opanować i z 4 m uderzył za wysoko.

W dalszej części I połowy Pasy wypracowały trzy sytuacje bramkowe. W 11. minucie w ofensywie pokazali się... defensorzy. Rapa zacentrował po skosie na drugą stronę, Datkovic zgrał do środka, ale Dytiatiev z 5 m chybił. W 17. minucie z własnej połowy Dąbrowski obsłużył prostopadłym podaniem Wdowiaka, temu naprzeciw wybiegł Buric, na tyle skutecznie, że zawodnik Cracovii strzelił obok słupka. Z kolei w 38. minucie Hernandez zagrał z prawej strony do wbiegającego w "piątkę" Rapy, który jednak tylko musnął futbolówkę i ta nie wpadła do siatki.

Decydująca o losach meczu okazała się 55. minuta. Prostopadłe podanie Gola dotarło do szybkiego Wdowiaka, ten odparł ataki próbującego mu przeszkodzić Wasielewskiego, wbiegł w pole karne i z 14 m strzelił celnie i precyzyjnie w prawy, dolny róg.

Kilka minut później mógł podwyższyć w akrobatyczny sposób Cabrera, ale nieznacznie spudłował.

W ostatnich dwóch kwadransach gospodarze starali się kontrolować grę, a rywale dążyli do wyrównania. Lechici mieli w sumie dwie okazje. W 66. minucie Gytkjaer mocno uderzył z 14 m, ale prosto w bramkarza. W ostatniej akcji spotkania, w 90+3. minucie, Tomczyk z bliska trafił w boczną siatkę.

st

Źródło: Sportowe Tempo 3 grudnia 2018 [3]

Mecze sezonu 2018/19

Górnik Wieliczka 2018-06-16 Górnik Wieliczka - Cracovia 0:4  MFK Karviná 2018-06-23 MFK Karviná - Cracovia 2:4  Partizan Belgrad 2018-06-27 Cracovia - Partizan Belgrad 0:1  NK Maribor 2018-06-30 NK Maribor - Cracovia 4:0  Gabala FK 2018-07-04 Cracovia - Gabala FK 1:0  Dinamo Zagrzeb 2018-07-07 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 0:1  Puszcza Niepołomice 2018-07-14 Puszcza Niepołomice - Cracovia 0:3  Śląsk Wrocław 2018-07-21 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Lech Poznań 2018-07-29 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Arka Gdynia 2018-08-06 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Pogoń Szczecin 2018-08-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2018-08-17 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:1  Piast Gliwice 2018-08-24 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2018-09-02 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-09-07 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2018-09-14 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:1  Wisła Płock 2018-09-22 Cracovia - Wisła Płock 3:1  ROW Rybnik 2018-09-26 ROW 1964 Rybnik - Cracovia 1:3  Zagłębie Sosnowiec 2018-09-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 2018-10-07 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Piast Gliwice 2018-10-13 Cracovia - Piast Gliwice 0:0  Górnik Zabrze 2018-10-22 Cracovia - Górnik Zabrze 2:0  Korona Kielce 2018-10-28 Korona Kielce - Cracovia 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-10-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Miedź Legnica 2018-11-03 Cracovia - Miedź Legnica 0:0  Lechia Gdańsk 2018-11-10 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-11-17 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:1  Śląsk Wrocław 2018-11-24 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Lech Poznań 2018-12-02 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Arka Gdynia 2018-12-10 Arka Gdynia - Cracovia 0:3  Pogoń Szczecin 2018-12-15 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Zagłębie Lubin 2018-12-22 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2019 Trening Noworoczny  Stal Mielec 2019-01-18 Stal Mielec - Cracovia 1:1  Vejle BK 2019-01-23 Cracovia - Vejle BK 1:1  Terek Grozny 2019-01-26 Cracovia - Achmat Grozny 3:3  Partizan Belgrad 2019-01-31 Cracovia - Partizan Belgrad 1:0  Proleter Nowy Sad 2019-02-01 Cracovia - Proleter Nowy Sad 0:1  Piast Gliwice 2019-02-09 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Garbarnia Kraków 2019-02-10 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:4  Legia Warszawa 2019-02-17 Legia Warszawa - Cracovia 0:2  Gwarek Tarnowskie Góry 2019-02-18 Gwarek Tarnowskie Góry - Cracovia 3:2  Jagiellonia Białystok 2019-02-24 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Wisła Płock 2019-03-02 Wisła Płock - Cracovia 3:2  Zagłębie Sosnowiec 2019-03-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1  Wisła Kraków 2019-03-17 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Stal Mielec 2019-03-22 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Małopolski ZPN 2019-03-26 Małopolski ZPN - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-03-29 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Korona Kielce 2019-04-02 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Miedź Legnica 2019-04-05 Miedź Legnica - Cracovia 2:1  Lechia Gdańsk 2019-04-13 Cracovia - Lechia Gdańsk 4:2  Legia Warszawa 2019-04-20 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 2019-04-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Piast Gliwice 2019-04-26 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lechia Gdańsk 2019-05-05 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Lech Poznań 2019-05-11 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Zagłębie Lubin 2019-05-15 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2019-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:3