Kowalczyk (46' Benyamina)
Guarrotxena

"W pogoni za ósemką Cracovia musi ograć Pogoń Szczecin" -

W pogoni za ósemką Cracovia musi ograć Pogoń Szczecin

Ostatnie 7 meczów to 14 punktów na koncie, ostatnie dwa – komplet. Pod względem straconych bramek – 3. miejsce w lidze. Tak, tak to statystyki Cracovii, zespołu, który tak fatalnie zaczął ten sezon.

Teraz jest już na zupełnie innym etapie. Ma realne szanse na awans do czołowej ósemki, ale musi wygrywać. W sobotę o godz.15.30 zmierzy się z rewelacyjnie poczynającą sobie Pogonią Szczecin. W ostatnich 10 meczach ten zespół wygrał ośmiokrotnie.

- Był taki moment, w którym byliśmy z Pogonią na samym dnie – wspomina trener Cracovii Michał Probierz. - W drugim roku z rzędu sytuacja się powtórzyła. Pogoń miała duże problemy, masę urazów i nie zdziwiło mnie, że prezes zachowuje spokój. Trzeba pochwalić Pogoń, że drugi raz wyszła z tego. Przed meczem z Cracovią „Portowcy” nie są w komfortowej sytuacji. Nie zagrają Adam Buksa, Lasza Dwali, Ricardo Nunes.

- Problemami Pogoni się nie interesuję, bo naszymi też nikt się nie interesuje – twierdzi Probierz. - Boisko zweryfikuje wszystko. Na pewno goście mają szeroką kadrę, nie jest to klub anonimowy, ma długą ławkę rezerwowych. Pogoń jest poukładana, Tomas Podstawski doszedł do tej drużyny i jest groźny. Pogoń ma indywidualności, niezłą bazę, sześć boisk, poukładane szkolenie. Łatwiej jej ściągnąć zawodników, niż nam, bo 250 km od Szczecina nie ma innego klubu ekstraklasowego, co innego u nas, gdzie tych klubów jest więcej. Trener Probierz nie ma kłopotów kadrowych, zapewne postawi na tych samych zawodników, którzy przyczynili się do wygranej w Gdyni z Arką 3:0.

- Wszyscy są zdrowi, „Dąbek” i Janusz Gol już w 100 procentach i są brani pod uwagę na sobotni mecz – zapewnia szkoleniowiec Cracovii. W ostatnich dwóch spotkaniach z racji słabo spisujących się Sierdiera Sierdierowa, Antoniniego Culiny, Sergeia Zenjova na skrzydle ustawił prawego obrońcę – Cornela Rapę. I Rumun radził sobie bardzo dobrze. Czy został już na stałe przekwalifikowany?

- Cornel jest jednym z jedenastu zawodników – mówi wymijająco szkoleniowiec. - Gra na skrzydle, bo jest w dobrej formie. W Gdyni spisywał się w ofensywie nawet lepiej, poza tym najwięcej biegał. Na zmiany się nie zanosi. Szczególnie w obronie, która funkcjonuje bardzo dobrze. Poszkodowany jest Michał Helik, w ubiegłym sezonie wybrany na najlepszego zawodnika ligi na tej pozycji, a teraz rezerwowy.

- Michał jest wzorem profesjonalisty – mówi szkoleniowiec. - I tak miał duży kredyt zaufania. Zdarzają się takie momenty, w których piłkarz musi przetrwać. Michał jest wzorem jeśli chodzi o zrozumienie sytuacji. Jest wielu zawodników, którzy dobrze trenują i jest mi czasami ciężko nawet ustalić osiemnastkę. Kilku zawodników zaskakuje in plus. Komuś należy się nagroda i może ta sytuacja będzie teraz? To ostatni mecz Cracovii przed własną publicznością w tym roku. Ostatnio frekwencja nie jest najlepsza, oscyluje wokół 4,5 tys. fanów. Niektórzy protestują wobec działań władz klubu. Zespół jednak zaczął wygrywać. Czy to skłoni kibiców do przyjścia na stadion przy ul. Kałuży?

- Oczekujemy, by było wsparcie kibiców mówi trener. - Ale nie dziwię się, że mają mnie dość. Myśleli, że to szybciej pójdzie do przodu. Zrobiliśmy nowy zespół, kibice czegoś więcej oczekują, sam jestem rozczarowany. Gdy byłem w Białymstoku, wielu mnie już wyrzucało i zwalniało. Cieszę się, że zostawiłem stabilny klub. Gdy będę odchodził z Cracovii, też chciałbym, by została taka stabilność.

Przypuszczalny skład Cracovii: Pesković – Ferraresso, Dytiatjew, Datković, Siplak – Rapa, Dimun, Hernandez, Gol, Wdowiak – Cabrera.
Źródło: gazetakrakowska.pl 14 grudnia 2018 [1]

"Cracovia kontynuuje serię i wygrywa z Pogonią Szczecin" -

Cracovia kontynuuje serię i wygrywa z Pogonią Szczecin

W 19. kolejce ekstraklasy Cracovia pokonała Pogoń Szczecin.

Cracovia notowała ostatnio dobre wyniki. Przystępowała do tego meczu po dwóch kolejnych zwycięstwach, z Lechem i Arką. Pogoń też przeżywa dobry okres osiem zwycięstw w ostatnich 10 meczach. I goście nie zamierzali się bronić. W 12 min groźnie skrzydłem zaatakował Iker Guarrotxena, strzelał, ale obok słupka. Niebawem uderzał Kamil Drygas - nad bramką. "Pasy" odpowiedziały strzałem Niko Datkovicia w 21 min, który został zablokowany.

Krakowianie nie mieli pomysłu, jak przedostać się pod bramkę Pogoni. Ani ataki skrzydłami, ani środkiem nie przynosiły rezultatu. Szczecinianie bardzo rozsądnie się bronili i od czasu do czasu zagrażali bramce gospodarzy. W 36 min Sebastian Rudol sfaulował Mateusza Wdowiaka, a ponieważ była to jego druga żółta kartka, po chwili zobaczył czerwoną i musiał opuścić boisko. Niebawem plac gry musiał opuścić Airam Cabrera, bo po zderzeniu z jednym z rywali nie mógł kontynuować gry. Pogoń po chwili przeprowadziła groźną akcję w której, strzelał Radosław Majewski, a Cornel Rapa tak nieszczęśliwie interweniował, że dotknął piłki ręką. Sędzia niebawem przerwał grę, sprawdzał VAR i zadecydował, że goście mają "jedenastkę". Kamil Drygas okazał się pewnym wykonawcą karnego i goście objęli prowadzenie.

Krakowianie mając o jednego zawodnika więcej musieli zdominować przeciwnika po przerwie. Ruszyli na rywali, ale gracze ze Szczecina byli bardzo aktywni. Wreszcie pięknym dośrodkowaniem popisał się Rapa, a Filip Piszczek strzałem głową pod poprzeczkę pokonał Łukasza Załuskę. To pierwszy gol napastnika Cracovii odkąd przyszedł do tego zespołu z Sandecji Nowy Sącz.

Gospodarze nie poszli jednak za ciosem, nie stwarzali zbyt wielkiego zagrożenia pod bramką gości. Choć w 79 min po strzale Mateusza Wdowiaka i rykoszecie piłka trafiła w poprzeczkę bramki Pogoni. "Pasy" jednak zdobyły się na kapitalną akcję w 82 min. Z lewej strony dogrywał piłkę na róg pola bramkowego Michal Siplak, przejął ją Javi Hernandez, który posłał piłkę wzdłuż "piątki" a Sebastian Strózik z 2 m strzelił do pustej bramki. O mało co, a gospodarze zdobyliby trzeciego gola - Hernandez strzelił jednak w poprzeczkę! Potem strzelali jeszcze Wdowiak i Hernandez, obaj obok bramki.

Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Drygas 45 karny, 1:1 Piszczek 54, 2:1 Strózik 82 Cracovia: Pesković - Ferraresso (51 Strózik), Dytiatjew, Datković, Siplak - Rapa, Gol, Hernandez, Dąbrowski (70 Dimun), Wdowiak - Cabrera (40 Piszczek).

Pogoń: Załuska - Rudol, Walukiewicz, Malec, Matynia - Delew (87 Benedyczak), Podstawski, Majewski (77 Nunes), Drygas, Kowalczyk (46 Benyamina) - Guarrotxena

Sędziował: Wojciech Myć (Lublin). Żółte kartki: Wdowiak (8, niesportowe zachowanie), Datković (50, faul), Dytiatjew (7, faul) - Rudol (31, faul), czerwona: Rudol (druga żółta, 36), Drygas (70, faul). Widzów: 3217.
Źródło: gazetakrakowska.pl 15 grudnia 2018 [2]

"Pasy w pogoni za ósemką" -

Pasy w pogoni za ósemką

0-1 Kamil Drygas 45 (karny)

1-1 Filip Piszczek 54 (głową)

2-1 Sebastian Strózik 82

Sędziował Wojciech Myć (Lublin). Żółte kartki: Datkovic (4żk), Dytiatiev (4żk) - Rudol (2), Drygas. Czerwona kartka: Rudol (Pogoń, 36, druga żółta). Widzów 3217.

CRACOVIA: Peskovic - Ferraresso (51 Strózik), Dytiatiev, Datkovic, Siplak - Gol - Rapa, Dąbrowski (71 Dimun), Hernandez, Wdowiak - Cabrera (40 Piszczek).

POGOŃ: Załuska - Rudol, Walukiewicz, Malec, Matynia - Podstawski, Drygas - Delev (87 Benedyczak), Majewski (77 Nunes), Kowalczyk (46 Benyamina) - Guarrotxena.

Pierwsza połowa przebiegała pod dyktando gości, krakowianie nie zdołali oddać ani jednego celnego strzału...

Jedna z pierwszych akcji miejscowych, w 8. minucie, zakończyła się upadkiem Wdowiaka w polu karnym i żółtą kartką za symulowanie. Sędzia uznał, że Podstawski nie faulował.

W 11. minucie pokazali się w kontrze portowcy. Guarrotxena uderzył z 17 m w "długi" róg, ale niecelnie.

Później długo nie działo się nic konkretnego, aż w 36. minucie za faul na Wdowiaku drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył prawy obrońca Pogoni Rudol.

W 38. minucie szansę bramkową miała Cracovia. Po wrzutce Dąbrowskiego z wolnego Cabrera główkował tuż nad poprzeczką.

W 41. minucie szczęście uśmiechnęło się do szczecinian. Po dośrodkowaniu Majewskiego z rzutu wolnego piłka trafiła Rapę w rękę. Wideoweryfikacja VAR trwała aż trzy minuty, w końcu arbiter podyktował jedenastkę, którą pewnie wykorzystał Drygas. Strzelił w lewy, dolny róg, Peskovic rzucił się w przeciwny.

Po przerwie obraz gry był inny. Krakowianie dość szybko wyrównali, ale zwycięskiego gola zdobyli dopiero w ostatnim kwadransie.

Bramka na 1-1 padła po kapitalnej akcji. Gol podał na prawe skrzydło do Rapy, ten ostro dośrodkował na linię "piątki", a nabiegający Piszczek fantastyczną "główką" zmieścił futbolówkę pod poprzeczką.

Pogoń umiejętnie się broniła, miała nawet w 74. minucie niezłą okazję, gdy po centrze z kornera Malec z bliska główkował w zewnętrzną część słupka.

W końcówce jednak gospodarze uzyskali ogromną przewagę. W 79. minucie Wdowiak trafił w poprzeczkę, po chwili po jego kolejnym uderzeniu Załuska wybronił się paradą.

W 82. minucie padł zwycięski gol. Spilak zagrał z lewego skrzydła, piłkę po lewej stronie przejął Hernandez, po czym dośrodkował dołem wzdłuż bramki. Podanie zamknął na dalszym słupku Strózik strzelając z 2 metrów do "pustaka".

Trzy minuty później mógł podwyższyć Hernandez, lecz z 10 m huknął w poprzeczkę. Z kolei w 90+4. minucie zakończył kontrę niecelnym strzałem w "długi" róg, choć na podanie czekał Piszczek...

st
Źródło: Sportowe Tempo 16 grudnia 2018 [3]

Mecze sezonu 2018/19

Górnik Wieliczka 2018-06-16 Górnik Wieliczka - Cracovia 0:4  MFK Karviná 2018-06-23 MFK Karviná - Cracovia 2:4  Partizan Belgrad 2018-06-27 Cracovia - Partizan Belgrad 0:1  NK Maribor 2018-06-30 NK Maribor - Cracovia 4:0  Gabala FK 2018-07-04 Cracovia - Gabala FK 1:0  Dinamo Zagrzeb 2018-07-07 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 0:1  Puszcza Niepołomice 2018-07-14 Puszcza Niepołomice - Cracovia 0:3  Śląsk Wrocław 2018-07-21 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Lech Poznań 2018-07-29 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Arka Gdynia 2018-08-06 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Pogoń Szczecin 2018-08-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2018-08-17 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:1  Piast Gliwice 2018-08-24 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2018-09-02 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-09-07 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2018-09-14 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:1  Wisła Płock 2018-09-22 Cracovia - Wisła Płock 3:1  ROW Rybnik 2018-09-26 ROW 1964 Rybnik - Cracovia 1:3  Zagłębie Sosnowiec 2018-09-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 2018-10-07 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Piast Gliwice 2018-10-13 Cracovia - Piast Gliwice 0:0  Górnik Zabrze 2018-10-22 Cracovia - Górnik Zabrze 2:0  Korona Kielce 2018-10-28 Korona Kielce - Cracovia 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-10-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Miedź Legnica 2018-11-03 Cracovia - Miedź Legnica 0:0  Lechia Gdańsk 2018-11-10 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-11-17 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:1  Śląsk Wrocław 2018-11-24 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Lech Poznań 2018-12-02 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Arka Gdynia 2018-12-10 Arka Gdynia - Cracovia 0:3  Pogoń Szczecin 2018-12-15 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Zagłębie Lubin 2018-12-22 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2019 Trening Noworoczny  Stal Mielec 2019-01-18 Stal Mielec - Cracovia 1:1  Vejle BK 2019-01-23 Cracovia - Vejle BK 1:1  Terek Grozny 2019-01-26 Cracovia - Achmat Grozny 3:3  Partizan Belgrad 2019-01-31 Cracovia - Partizan Belgrad 1:0  Proleter Nowy Sad 2019-02-01 Cracovia - Proleter Nowy Sad 0:1  Piast Gliwice 2019-02-09 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Garbarnia Kraków 2019-02-10 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:4  Legia Warszawa 2019-02-17 Legia Warszawa - Cracovia 0:2  Gwarek Tarnowskie Góry 2019-02-18 Gwarek Tarnowskie Góry - Cracovia 3:2  Jagiellonia Białystok 2019-02-24 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Wisła Płock 2019-03-02 Wisła Płock - Cracovia 3:2  Zagłębie Sosnowiec 2019-03-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1  Wisła Kraków 2019-03-17 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Stal Mielec 2019-03-22 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Małopolski ZPN 2019-03-26 Małopolski ZPN - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-03-29 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Korona Kielce 2019-04-02 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Miedź Legnica 2019-04-05 Miedź Legnica - Cracovia 2:1  Lechia Gdańsk 2019-04-13 Cracovia - Lechia Gdańsk 4:2  Legia Warszawa 2019-04-20 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 2019-04-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Piast Gliwice 2019-04-26 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lechia Gdańsk 2019-05-05 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Lech Poznań 2019-05-11 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Zagłębie Lubin 2019-05-15 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2019-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:3