Wdowiak
Piszczek (60' Dimun)

"Jeśli Cracovia wygra w Lubinie, wiosna może być dla niej bardzo przyjemna" -

Jeśli Cracovia wygra w Lubinie, wiosna może być dla niej bardzo przyjemna

Cracovia kończy rok sobotnim (godz. 18) meczem w Lubinie z Zagłębiem. Jeśli zdobędzie punkt(y) będzie to oznaczało, że rok zakończy w iście szampańskich humorach, gdyż poprzednie trzy mecze wygrała.

Nie będzie jednak prosto wywieźć jakąkolwiek zdobycz z Lubina. Zagłębie ostatnio złapało formę, pokonując Jagiellonię w Białymstoku 4:0. Ponadto Cracovia zagra poważnie osłabiona. Z powodu nadmiaru kartek będą pauzować Ołeksij Dytiatjew i Niko Datković, zaś obite żebra ma Diego Ferraresso i też nie wystąpi. Małe są szanse, by zdolny był do gry Airam Cabrera, poważnie obity w głowę na ostatnim meczu. - Było dużo problemów kadrowych na początku sezonu i wiele jest kłopotów na końcu roku – mówi trener Cracovii Michał Probierz. - Historia zatacza więc koło. Oprócz Dytiatjewa, Datkovicia i Diego jeszcze trzech piłkarzy ma urazy, ale robimy wszystko, by postawić ich na nogi. Czeka nas bardzo trudne spotkanie, które będzie dla niektórych weryfikacją. Czekali na swoją szansę i mam nadzieję, że pokażą się z dobrej strony, by na wiosnę była większa rywalizacja. Probierz nie chciał zdradzać, kogo dotyczą kłopoty zdrowotne. Do Lubina pojedzie 20 zawodników, a szkoleniowiec decyzję o tym, kto zagra, podejmie przed meczem.

Wiadomo, że musi przebudować kompletnie defensywę. W parę stoperów powinni wcielić się Michał Helik i Michal Siplak, przesunięty z lewej strony, a jego miejsce zapewne zajmie Kamil Pestka. Z kolei na prawą obronę powinien wrócić Cornel Rapa. Lubinianie to jeden z głównych rywali Cracovii w walce o górną ósemkę. To zespół, który u siebie nie gra rewelacyjnie, wygrał trzy mecze, wobec czterech porażek i dwóch remisów, traci sporo bramek (w sumie 30, u siebie 13, ale tyle samo strzela). Gdyby nie ostatnia wygrana „miedziowych” w Białymstoku, krakowianie mogliby z większym spokojem przystępować do tego meczu. - Trzeba przyznać, że Zagłębie zagrało dobre spotkanie w Białymstoku – ocenia Probierz. - Szybko objęło prowadzenie, dobrze czuje się Patryk Tuszyński, którego dobrze znam. Są inne indywidualności, czeka nas trudny bój. Musimy poprawić organizację gry i posiadanie piłki od początku meczu, a nie po stracie bramki. W Cracovii już myślą o przerwie zimowej i o ruchach transferowych. Prezes Janusz Filipiak zapowiada dwa trzy transfery do klubu i kilka odejść piłkarzy.

- Mieliśmy burzliwy okres po moim przyjściu, gdy zastaliśmy zespół, w którym były urazy i wiele kończących się kontraktów – mówi Probierz. - Ten zespół jest systematycznie wzmacniany. Nie znam trenera, który robi 100 procent dobrych transferów. Nam się zdarzyło trochę gorszych. Staramy się to poukładać od juniorów, by mogli przechodzić do pierwszego zespołu. W tym okienku transferowym będziemy chcieli tylko napastnika i bocznego pomocnika, a także dokooptujemy kilku młodych, niech rywalizują o miejsce. Wyróżniających się mamy pod ścisłą kontrolą. Odejdą też zawodnicy, ale najpierw zostaną przez nas poinformowani, o kogo chodzi. Może niektórymi, z którymi nie planujemy się rozstać, ktoś się zainteresuje? Tak jak i my rozmawiamy z wieloma piłkarzami. Ale stawka u menedżerów wzrosła o 20 procent. Kadra będzie inna, 21 zawodników będzie rywalizować, będzie też kilku trenujących z nami, którzy mają się rozwijać. Piłkarze Cracovii podczas zimowej przerwy wyjadą na dwutygodniowe zgrupowanie w Turcji. W sumie rozegrają sześć meczów sparingowych w czasie przerwy w rozgrywkach.

Zgodnie z wieloletnią tradycją 1 stycznia spotkają się o godz. 12 na Treningu Noworocznym, w którym pierwsza drużyna zmierzy się z juniorami. 7 stycznia rozpoczną przygotowania do wiosennej części sezonu. Dzień później przejdą badania wydolnościowe, a 11.01 rozegrają pierwszy mecz kontrolny, z III-ligowym Hutnikiem Kraków. 18.01 zmierzą się z I-ligową Stalą Mielec, a dzień później wylecą na zgrupowanie do tureckiego Belek. Tam zagrają m.in. z Partizanem Belgrad, Achmatem Grozny (dawny Terek) z drużyną z duńskiej ekstraklasy oraz być może z zespołem, który występuje jeszcze w Lidze Europy. Zgrupowanie potrwa do 3.02, a 9.02 lutego „Pasy” zagrają już ligowy mecz z Piastem Gliwice u siebie.

Przypuszczalny skład Cracovii: Pesković – Rapa, Helik, Siplak, Pestka – Strózik, Dąbrowski, Hernandez, Gol, Wdowiak – Piszczek.
Źródło: gazetakrakowska.pl 22 grudnia 2018 [1]

"Udana pogoń Cracovii w meczu z Zagłębiem Lubin" -

Udana pogoń Cracovii w meczu z Zagłębiem Lubin

W 20. kolejce ekstraklasy Cracovia wygrała w Lubinie z Zagłębiem 2:1. To czwarte zwycięstwo krakowian z rzędu.

Na ostatni mecz ligowy w tym roku trener Michał Probierz musiał wystawić eksperymentalny skład. Nie było dwóch podstawowych stoperów: Ołeksija Dytiatjewa i Niko Datkovicia ze względu na nadmiar żółtych kartek. Diego Ferraresso był kontuzjowany (stłuczenie pleców). W związku z tym szkoleniowiec przemeblował defensywę. Lewy obrońca Michal Siplak zagrał wraz z Michałem Helikiem w środku, a jego miejsce na lewej flance zajął dawno nie widziany w składzie Kamil Pestka. Z kolei na prawą obronę został cofnięty Cornel Rapa, który ostatnio występował jako skrzydłowy.

"Pasy" wygrały trzy poprzednie mecze i bardzo podbudowały swoją sytuację w tabeli. Mierzyły się jednak z przeciwnikiem, który był uskrzydlony po efektownym zwycięstwie w Białymstoku z Jagiellonią 4:0. Zagłębie zaczęło nadawać ton od początku meczu i już w 11 min po rozegraniu rzutu rożnego i podaniu głową w wykonaniu Patryka Tuszyńskiego, Bartosz Kopacz strzałem z bliska, z rogu pola bramkowego pokonał Michala Peskovicia.

Gospodarze poszli za ciosem i niebawem strzelał Filip Jagiełło, koło słupka krakowskiej bramki. Krakowianie nie mogli się otrząsnąć, ciężko im było przeprowadzić jakiś składny atak. W 31 min goście mieli pierwszą dogodną sytuację do zmiany wyniku. Rzut wolny z 18 m od bramki miejscowych egzekwował Javi Hernandez, ale trafił wprost w mur. Gospodarze zaś próbowali przeprowadzać szybkie ataki, które siały zamęt w szeregach Cracovii. Krakowianie musieli przemodelować szeregi, gdy w 41 min boisko opuścił Sebastian Strózik. Do gry wszedł Airam Cabrera, którego występ stał pod znakiem zapytania z uwagi na stłuczenie głowy. W 42 min stratę w środku pola zaliczył Hernandez, gospodarze wyprowadzili kontrę, Tuszyński popędził na bramkę i strzelił w kierunku bliższego słupka, ale minimalnie chybił.

Po przerwie goście nadal mieli kłopot z przedostaniem się w pobliże bramki lubinian. Mimo, że Cabrera był ustawiony ofensywnie, operując za wysuniętym Filipem Piszczkiem, a Hernandez grał na prawym skrzydle. Goście byli bliscy wyrównania w 61 min gdy uderzał Cabrera, ale za lekko.W 63 mi Hiszpan szarżował na bramkę i efektownie upadł w starciu z Dominikiem Hładunem tuż przed linią pola karnego. Sędzia sprawdzał VAR i zadecydował, że odwołuje kartkę dla Cabrery, natomiast czerwoną kartką ukarany został bramkarz za faul. Do bramki wszedł Piotr Leciejewski, a Cracovia miała rzut wolny. Nieźle strzelał Cabrera, ale pomylił się nieznacznie i piłka minęła słupek. "Pasy" zwietrzyły swoją szansę mając o jednego zawodnika więcej na boisku. Cabrera zajął miejsce na szpicy. Tymczasem gospodarze nie zamierzali się bronić. W 74 min Filip Starzyński mocno postraszył Peskovicia, ale golkiper stanął na wysokości zadania i obronił. W rewanżu krakowianie wyprowadzili kontrę, którą skończył Hernandez, ale trafił w obrońcę. W 77 min strzelał Michał Helik i Leciejewski cudem obronił. Ale co się odwlecze... Po chwili płaskim strzałem popisał się Hernandez i piłka przy słupku wpadła do siatki. "Pasy" więc dopięły swego. Cracovia chciała jednak wygrać. Po chwili główkował Siplak - tuż nad poprzeczką. Krakowianie mogli ucieszyć się z drugiej bramki! Po strzale Janusza Gola piłka odbiła się rykoszetem od Macieja Dąbrowskiego, całkowicie zmieniła kierunek i wpadła przy drugim słupku.

Gospodarze nie załamali się takim obrotem sprawy. W 84 min Bartłomiej Pawłowski uciekł Damianowi Dąbrowskiemu i w ostatniej chwili świetnie interweniował Michał Helik, blokując piłkę. W 89 min gospodarzy całkowicie mógł pogrążyć Cabrera, ale trafił w obrońcę. Sędzia doliczył aż 9 minut ze względu na przerwę związaną z VAR-em. W 6 min doliczonego czasu groźnie z wolego strzelał Starzyński, ale chybił. Po chwili Gol mógł zdobyć bramkę, ale strzelił minimalnie niecelnie.

Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2 (1:0) Bramki: 1:0 Kopacz 11, 1:1 Hernandez 77, 1:2 M. Dąbrowski 82 samob.

Zagłębie: Hładun - Kopacz, M. Dąbrowski, Oko, Balić - Pawłowski, Slisz (89 Mares), Starzyński, Jagiełło, Bohar (69 Leciejewski) - Tuszyński (78 Matuszczyk).

Cracovia: Pesković Rapa, Helik, Siplak, Pestka - Strózik (41 Cabrera), D. Dąbrowski, Hernandez, Gol, Wdowiak - Piszczek (60 Dimun).

Sędziował: Krzysztof Jakubik (Warszawa). Żółte kartki: Pawłowski (43, faul) - Cabrera (90, faul). Czerwona kartka: Hładun (67, faul). Widzów: 3087.
Źródło: gazetakrakowska.pl 22 grudnia 2018 [2]

"Pasy zwycięskie w Lubinie" -

Pasy zwycięskie w Lubinie

1-0 Bartosz Kopacz 11

1-1 Javi Hernandez 77

1-2 Maciej Dąbrowski 82 (samob.)

Sędziował Krzysztof Jakubik (Siedlce). Żółte kartki: Pawłowski, Balic - Cabrera. Czerwona kartka: Hładun (Zagłębie, 67). Widzów 3087.

ZAGŁĘBIE: Hładun - Kopacz, M. Dąbrowski, Oko, Balic - Slisz (88 Mares), Jagiełło - Pawłowski, Starzyński, Bohar (70 Leciejewski) - Tuszyński (78 Matuszczyk).

CRACOVIA: Peskovic - Rapa, Helik, Siplak, Pestka - Gol - Strózik (41 Cabrera), D. Dąbrowski, Hernandez, Wdowiak - Piszczek (60 Dimun).

W I połowie dominowali gospodarze, co podkreślili golem w 11. minucie. Z kornera dośrodkował Starzyński, Tuszyński zgrał głową na 4. metr, a Kopacz wepchnął piłkę do siatki. Bramki by nie było, gdyby znajdujący się w okolicach narożnika boiska Pestka trzymał linię spalonego...

Drugą okazję mieli lubinianie pół godziny później. Fubolówkę stracił Hernandez, poszła kontra, a w jej finale Tuszyński trafił w słupek od zewnętrznej strony.

Pasy w tej części gry nie oddały ani jednego celnego strzału. Ten pierwszy miał miejsce dopiero w 60. minucie. W zamieszaniu po wyrzucie autu przez Pestkę Cabrera uderzył z 10 m, lecz zbyt lekko i bramkarz złapał piłkę.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się 63. minuta. Do podania z własnej połowy wybiegł Cabrera, przed polem karnym przeskoczył nad interweniującym Hładunem, po czym upadł na murawę. Sędzia pokazał napastnikowi żółtą kartkę za symulowanie, ale po kilkuminutowej konsultacji z VAR-em zmienił decyzję i pokazał czerwień golkiperowi Zagłębia. Przerwa w grze trwała prawie 8 minut, między słupkami w drużynie gospodarzy stanął Leciejewski. W 71. minucie wolnego z 19 m wykonywał Cabrera, ale strzelił nad poprzeczką.

"Miedziowi" mogli nieoczekiwanie podwyższyć w 74. minucie, gdy Starzyński z 17 m sprytnie uderzył, na szczęście dla gości Peskovic wybił piłkę na korner.

Cracovia w końcu przypuściła szturm. W 77. minucie Leciejewski wykazał refleks broniąc futbolówkę po rykoszecie od Balica, jednak za moment skapitulował. Z prawej strony do środka zagrał Dimun, a Hernandez splasował z 15 m w lewy, dolny róg. 1-1.

Pięć minut później było 1-2. Gol huknął z ponad 25 m, po drodze piłka odbiła się najpierw od Slisza, a następnie od M. Dąbrowskiego i kompletnie myląc golkipera wpadła do siatki.

Podopieczni trenera Probierza w końcówce trzymali wynik, a grający w dziesiątkę lubinianie wściekle atakowali. Najlepszą okazję miał Pawłowski w 85. minucie. Minął dwóch zawodników gości, powstrzymał go dosłownie w ostatnim momencie Helik.

Krakowianie nie wykorzystali kilku kontr, najbliżej powodzenia był w 90+9. minucie Gol, który trafił w boczną siatkę.

st
Źródło: Sportowe Tempo 22 grudnia 2018 [3]

Mecze sezonu 2018/19

Górnik Wieliczka 2018-06-16 Górnik Wieliczka - Cracovia 0:4  MFK Karviná 2018-06-23 MFK Karviná - Cracovia 2:4  Partizan Belgrad 2018-06-27 Cracovia - Partizan Belgrad 0:1  NK Maribor 2018-06-30 NK Maribor - Cracovia 4:0  Gabala FK 2018-07-04 Cracovia - Gabala FK 1:0  Dinamo Zagrzeb 2018-07-07 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 0:1  Puszcza Niepołomice 2018-07-14 Puszcza Niepołomice - Cracovia 0:3  Śląsk Wrocław 2018-07-21 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Lech Poznań 2018-07-29 Lech Poznań - Cracovia 2:0  Arka Gdynia 2018-08-06 Cracovia - Arka Gdynia 0:0  Pogoń Szczecin 2018-08-11 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:1  Zagłębie Lubin 2018-08-17 Cracovia - Zagłębie Lubin 0:1  Piast Gliwice 2018-08-24 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2018-09-02 Cracovia - Legia Warszawa 0:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-09-07 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Jagiellonia Białystok 2018-09-14 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:1  Wisła Płock 2018-09-22 Cracovia - Wisła Płock 3:1  ROW Rybnik 2018-09-26 ROW 1964 Rybnik - Cracovia 1:3  Zagłębie Sosnowiec 2018-09-30 Zagłębie Sosnowiec - Cracovia 1:1  Wisła Kraków 2018-10-07 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Piast Gliwice 2018-10-13 Cracovia - Piast Gliwice 0:0  Górnik Zabrze 2018-10-22 Cracovia - Górnik Zabrze 2:0  Korona Kielce 2018-10-28 Korona Kielce - Cracovia 0:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2018-10-31 Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Cracovia 2:0  Miedź Legnica 2018-11-03 Cracovia - Miedź Legnica 0:0  Lechia Gdańsk 2018-11-10 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2018-11-17 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:1  Śląsk Wrocław 2018-11-24 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Lech Poznań 2018-12-02 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Arka Gdynia 2018-12-10 Arka Gdynia - Cracovia 0:3  Pogoń Szczecin 2018-12-15 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Zagłębie Lubin 2018-12-22 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Cracovia_herb 2019 Trening Noworoczny  Stal Mielec 2019-01-18 Stal Mielec - Cracovia 1:1  Vejle BK 2019-01-23 Cracovia - Vejle BK 1:1  Terek Grozny 2019-01-26 Cracovia - Achmat Grozny 3:3  Partizan Belgrad 2019-01-31 Cracovia - Partizan Belgrad 1:0  Proleter Nowy Sad 2019-02-01 Cracovia - Proleter Nowy Sad 0:1  Piast Gliwice 2019-02-09 Cracovia - Piast Gliwice 2:1  Garbarnia Kraków 2019-02-10 Garbarnia Kraków - Cracovia 2:4  Legia Warszawa 2019-02-17 Legia Warszawa - Cracovia 0:2  Gwarek Tarnowskie Góry 2019-02-18 Gwarek Tarnowskie Góry - Cracovia 3:2  Jagiellonia Białystok 2019-02-24 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:0  Wisła Płock 2019-03-02 Wisła Płock - Cracovia 3:2  Zagłębie Sosnowiec 2019-03-09 Cracovia - Zagłębie Sosnowiec 2:1  Wisła Kraków 2019-03-17 Wisła Kraków - Cracovia 3:2  Stal Mielec 2019-03-22 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Małopolski ZPN 2019-03-26 Małopolski ZPN - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-03-29 Górnik Zabrze - Cracovia 0:1  Korona Kielce 2019-04-02 Cracovia - Korona Kielce 2:1  Miedź Legnica 2019-04-05 Miedź Legnica - Cracovia 2:1  Lechia Gdańsk 2019-04-13 Cracovia - Lechia Gdańsk 4:2  Legia Warszawa 2019-04-20 Legia Warszawa - Cracovia 1:0  Jagiellonia Białystok 2019-04-23 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Piast Gliwice 2019-04-26 Piast Gliwice - Cracovia 3:1  Lechia Gdańsk 2019-05-05 Cracovia - Lechia Gdańsk 2:0  Lech Poznań 2019-05-11 Cracovia - Lech Poznań 1:0  Zagłębie Lubin 2019-05-15 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2019-05-19 Cracovia - Pogoń Szczecin 0:3