Vestenický (58' Gol)
Piszczek (71' Lopes)

"Cracovia awansowała do kolejnej rundy Pucharu Polski po dreszczowcu!" -

Cracovia awansowała do kolejnej rundy Pucharu Polski po dreszczowcu!

Piłkarze Cracovii narazili swych kibiców na spore nerwy w 1/16 finału Pucharu Polski. Ostatecznie awansowali do kolejnej rundy, ale po meczu, w którym było mnóstwo emocji!

Cracovii ciężko się gra w rozgrywkach Pucharu Polski. Tak było zawsze, z bardzo małymi wyjątkami. W ubiegłym sezonie odpadła w 1/16 finału, przegrywając z Bruk-Betem Termalicą Nieciecza. Teraz wymęczyła awans do kolejnej rundy w 120+2 min! Trener Cracovii Michał Probierz dał odpocząć kilku podstawowym zawodnikom, takim jak: Michal Pesković, Cornel Rapa, Michal Siplak, Sylwester Lusiusz, a trzech innych wpuścił dopiero w drugiej połowie. Ze środkowymi obrońcami nie mógł „kombinować’, bo dwaj są kontuzjowani. Zagrało sześciu nowych piłkarzy w porównaniu z ostatnim meczem ligowym z Pogonią Szczecin. Trener musi umiejętnie rotować składem, bo w sobotę „Pasy” grają bowiem z Lechią Gdańsk w ekstraklasie.

Mecz II-ligowcy zaczęli bez respektu dla faworyzowanego rywala. W 11 min z 11 m uderzał Adrian Liberacki i piłka minęła słupek krakowskiej bramki. Gospodarze śmiało sobie poczynali, próbując oskrzydlających akcji. Nie było wybijania piłki na oślep. Z kolei krakowianom trudno się było przedrzeć przez zasieki obronne Bytovii.

W 25 min po podaniu z rzutu wolnego w wykonaniu Kamila Pestki ze środka pola karnego groźnie strzelał Hanca, ale Paweł Kapsa zdołał odbić piłkę. W 32 min po centrze Diego Ferraresso Filip Piszczek uderzył bez przyjęcia i piłka minimalnie przeleciała obok słupka. W 41 min uderzał z dystansu Vestenicky. Tuż przed przerwą uderzał z dystansu Michał Rutkowski i było to uderzenie niecelne.

W przerwie trener Cracovii nie dokonał zmian. Musiał zmobilizować tych samych zawodników którzy zawodzili w pierwszej połowie. „Pasy” ruszyły do ataków i w 46 min Piszczek został zablokowany. W 53 min Bojan Cecarić ściągnął do parteru Kacpra Kawulę w polu karnym. Sędzia początkowo nie zauważył tej sytuacji, ale sprawdzał ją na VAR-ze, po podpowiedzi z „wozu” i podyktował rzut karny. Pewnym wykonawcą „jedenastki” okazał się Daniel Feruga i miejscowi objęli sensacyjne prowadzenie.

Probierz zareagował momentalnie na zmianę wyniku, wzmacniając ofensywę i wpuszczając Janusza Gola oraz Pelle’go van Amersfoorta. W 63 min bliski wyrównania był Michał Helik – jego strzał odbił Paweł Kapsa. Po chwili było jednak 1:1 – po wrzutce Sergiu Hanki David Jablonsky doprowadził do remisu, strzelając głową z 4 metrów. Gdy wydawało się, że goście wreszcie łapią właściwy rytm gry, w 73 min Piotr Giel znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem (złe przerzucenie piłki przez Jablonsky’ego i strata) i pewnym strzałem pokonał Hrosso. „Pasy” znalazły się w bardzo trudnym położeniu. Goście miotali się, atakując bardzo chaotycznie. Chciał zrehabilitować się za błąd Cecarić, ale uderzał głową zbyt lekko, by zaskoczyć bramkarza. W 87 min golkiper gospodarzy obronił strzał Gola, wybijając piłkę na róg. Po kornerze zrobiło się ogromne zamieszanie na przedpolu bramki gospodarzy. W końcu strzelał Jablonsky i obronił bramkarz. Minutę później po rogu główkował Cecarić i doprowadził do remisu.

W dogrywce Cracovia mocno przycisnęła, przebywając na połowie Bytovii. W 106 min pod bramke Cracovii zapędził się jej były gracz Deleu – ale ze strzałem łatwo poradził sobie Lukas Hrosso. W 108 min główkował Sebastian Strózik, ale nikt nie zamknął akcji. W 115 min błędu Kapsy nie wykorzystał van Amersfoort, nie trafiając do bramki. W 118 min faulowany przez Rutkowskiego był Strózik. Sędzia sprawdzał sytuację na VAR-ze i podyktował rzut wolny, zamiast karnego. Strzał Kamila Pestki odbił Kapsa!

W 120+2 po rogu Jablonsky zdobył zwycięską bramkę! Sędzia już nie wznawiał gry!

2-3 David Jablonsky 120+5

Sędziował Jarosław Przybył (Kluczbork). Żółte kartki: Deleu, Lech, Liberacki, Rutkowski – Cecaric, Dimun, Probierz (trener).

BYTOVIA: Kapsa – Deleu, Bąk, Kawula, Rutkowski – Kwiatkowski (113 Szela), Feruga, Lech, Liberacki (80 Stanchev) – Giel, Czubak (84 Hołtyn).

CRACOVIA: Hrosso – Ferraresso, Helik, Jablonsky, Pestka – Cecaric (99 Strózik), Dimun, Hanca, Rakoczy (57 van Amersfoort), Vestenicky (58 Gol) – Piszczek (71 Lopes).

W I połowie niewiele się działo. W 9. minucie Liberacki uderzył z 8 m obok słupka, a w rewanżu - w 25. minucie - Hanca z 10 m w ręce bramkarza.

Sygnałem rosnących emocji był VAR zaraz po przerwie. Po analizie okazało się, że Cecaric faulował we własnym polu karnym Kawulę i sędzia podyktował jedenastkę dla gospodarzy, którą pewnie wykonał Feruga. Cracovia od razu zaatakowała. W 63. minucie Helik z dobrej pozycji strzelił zbyt, ale za moment głową z 5 m do siatki trafił jego kolega z obrony - Jablonsky.

Gdy goście zaczęli uzyskiwać przewagę, bytowianom wyszła skuteczna kontra. Po złym podaniu Jablonsky'ego miejscowi przejęli piłkę, a końcowej fazie akchi Feruga podał do Giela, który wykorzystał sytuację sam na sam.

Ostatni kwadrans to duża przewaga Pasów dążących do remisu i dogrywki. W 79. minucie Hanca przegrał pojedynek z Kapsą, za chwilę van Amersfoort główkował obok słupka. W 87. minucie po kąśliwym strzale gola bramkarz wybił futbolówkę na korner; za moment obronił strzał Jablonsky'ego w zamieszaniu. W końcu jednak skapitulował. Krakowianie błyskawicznie rozegrali rzut rożny, Gol zacentrował na bliższy słupek, a Cecaric głową umieścił piłkę w dalszym rogu bramki.

W dogrywce nadal przeważali krakowianie, ale długo nie potrafili wypracować sobie sytuacji bramkowej. W 118. minucie prawą stroną wdarł się w szesnastkę Strózik i został sfaulowany przez Rutkowskiego. Sędzia początkowo podyktował rzut karny, ale po długiej analizie VAR uznał, że przewinienie nastąpiło tuż przed linią 16 m. Z wolnego Pestka mierzył pod poprzeczkę, lecz Kapsa nie dał się zaskoczyć. Ostatnią akcją dogrywki był korner, po którym piłka spadła na nogę Jablonsky'ego, a ten huknął z bliska nie do obrony. Była 120+5. minuta meczu. Goście wygrali 3-2, unikając loteryjnych jedenastek.

Statystyka meczu: 11:26 w strzałach (5:12 w celnych), 40:60% w posiadaniu piłki, 2:5 w kornerach.

st
Źródło: Sportowe Tempo 29 października 2009 [2]

Mecze sezonu 2019/20

NK Maribor 2019-06-24 NK Maribor - Cracovia 1:2  Dinamo Zagrzeb 2019-06-27 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 1:0  FK Orenburg 2019-06-29 Cracovia - FK Orenburg 0:1  Partizani Tirana 2019-07-02 Cracovia - Partizani Tirana 0:1  Piunik Erywań 2019-07-02 Cracovia - Piunik Erywań 0:1  Puszcza Niepołomice 2019-07-07 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:2  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-11 DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia 1:1  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-18 Cracovia - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2  Zagłębie Lubin 2019-07-21 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2019-07-27 Cracovia - ŁKS Łódź 1:2  Górnik Zabrze 2019-07-30 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Raków Częstochowa 2019-08-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Korona Kielce 2019-08-11 Cracovia - Korona Kielce 1:0  Śląsk Wrocław 2019-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2019-08-24 Cracovia - Arka Gdynia 3:1  Lech Poznań 2019-09-01 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2019-09-16 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Legia Warszawa 2019-09-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Jagiellonia Białystok 2019-09-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 4:2  Wisła Kraków 2019-09-29 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-10-06 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Jagiellonia Białystok 2019-10-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2019-10-25 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:0  Bytovia Bytów 2019-10-29 Bytovia Bytów - Cracovia 2:3  Lechia Gdańsk 2019-11-02 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0  Wisła Płock 2019-11-09 Wisła Płock - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2019-11-25 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  ŁKS Łódź 2019-12-01 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2019-12-05 Cracovia - Raków Częstochowa 0:0 k.4:1  Raków Częstochowa 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Korona Kielce 2019-12-15 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Cracovia_herb 2020 Trening Noworoczny  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3  Partizan Belgrad 2020-01-22 Cracovia - Partizan Belgrad 1:1  TSV Hartberg 2020-01-25 Cracovia - TSV Hartberg 3:2  PFK Soczi 2020-01-29 Cracovia - PFK Soczi 0:0  MFK Ružomberok 2020-02-01 Cracovia - MFK Ružomberok 1:2  Arka Gdynia 2020-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2020-02-16 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Piast Gliwice 2020-02-22 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2  Legia Warszawa 2020-02-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 2020-03-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Górnik Zabrze 2020-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  GKS Tychy 2020-03-10 GKS Tychy - Cracovia 1:2  Jagiellonia Białystok 2020-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Pogoń Szczecin 2020-06-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3  Wisła Płock 2020-06-14 Cracovia - Wisła Płock 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-06-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:2  Śląsk Wrocław 2020-06-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2020-06-29 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Lechia Gdańsk 2020-07-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Legia Warszawa 2020-07-07 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Legia Warszawa 2020-07-11 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2020-07-15 Cracovia - Lech Poznań 1:2  Piast Gliwice 2020-07-19 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2