2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 39: Linia 39:
|                    inne_informacje =
}}
}}
[[Grafika:Cracovia2-0Śląsk Wrocław.jpg|thumb|right|300px|[[Bilety|Bilet z meczu; inne bilety ››]]]]
[[Grafika:2019-12-20 Cracovia - Śląsk 20.JPG|thumb|300px|[[Galeria:2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0|Cała galeria ››]]]]

===Trenerzy przed meczem===
Linia 88: Linia 91:
Teraz w lidze nastąpi przerwa, kolejny mecz krakowianie zagrają 7 lutego – w Gdyni z Arką.
Krakowianie udają się więc na świąteczne urlopy w dobrych nastrojach. Do zajęć powrócą 8 stycznia, a 1 stycznia o godz. 12 Polacy spotkają się na tradycyjnym Treningu Noworocznym.}}
2-0 Rafael Lopes 73 (głową)
Sędziował Szymon Marciniak (Płock). Żółte kartki: Lusiusz, Siplak (4żk), Pestka, Dytiatiev - Cholewiak, Puerto, Golla, Żivulic. Czerwona kartka: Markovic (Śląsk, 90+2). Widzów 7836.
CRACOVIA: Peskovic - Helik, Dytiatiev, Siplak (70 Wdowiak) - Rapa, Hanca, Gol, Lusiusz (71 Lopes), Pestka - Vestenicky (85 Piszczek), van Amersfoort.
ŚLĄSK: Putnocky - Dankowski, Puerto, Golla, Stiglec - Żivulic (79 Markovic), Mączyński - Płacheta, Chrapek (14 Łabojko), Pich (65 Musonda) - Cholewiak.
W I połowie niewiele się działo. Po stronie gospodarzy dwie okazje miał Słowak Vestenicky. Najpierw, po podaniu Pestki i lekkiej zmianie kierunku przez Lusiusza, uderzył z półobrotu z ok. 10 m, ale jego rodak Putnocky obronił strzał. Z kolei w 37. minucie dostał świetne podanie od van Amersfoorta, lecz z kilkunastu metrów trafił w ręce bramkarza. W międzyczasie szansę mieli goście, Łabojko z ok. 20 m nieznacznie chybił. A w 45. minucie drogę do siatki mógł znaleźć Pich, lecz zablokował go w ostatniej chwili Dytiatiev.
Po przerwie Cracovia miała dwie sytuacje i obie wykorzystała. W 57. minucie Putnocky wypiąstkował piłkę przed siebie, a Vestenicky wreszcie dopiął swego i mocnym "szczurem" z 15 m umieścił ją w bramce. Wynik ustalił w 73. minucie Portugalczyk Lopes, głową z 5 m po wrzutce Hanki z kornera. Wrocławianie zagrali słabo, przez całe spotkanie nie oddali nawet celnego strzału. A 90+2. minucie czerwoną kartkę, za brutalny faul na Dytiatievie, dostał Markovic.
Statystyka meczu: 18:5 w strzałach (7:0 w celnych), 56:44% w posiadaniu piłki, 6:5 w kornerach i 114:111 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.

Michał Probierz, trener Cracovii

Chciałbym złożyć wszystkim najlepsze życzenia świąteczne w imieniu sztabu szkoleniowego i zawodników. Mamy nadzieję, że śnieg spadnie dopiero po ostatniej kolejce, by było nam łatwiej w ten weekend. Oby nadchodzący nowy rok był jeszcze lepszy dla wszystkich Kibiców Cracovii.

Jeśli chodzi o kwestie personalne - dostępni są wszyscy zawodnicy z wyjątkiem tych, którzy mają dłuższe przerwy. Wykluczony jest również David Jablonský, choć bardzo zdziwiła mnie kara dla niego. Nie było to jakiekolwiek brutalne zachowanie i nie było w nim złośliwości. Zawodnik Korony to umiejętnie wykorzystał, ale nie zgadzamy się z tą karą. Na pewno zrobimy wszystko, by się od niej odwołać. Wcześniej tego nie zrobiliśmy, bo spodziewaliśmy się wykluczenia na dwa spotkania - ale zrobimy wszystko, by David zagrał wcześniej.

Problemy z młodzieżowcem mają wszyscy trenerzy. Taki zawodnik musi grać - co by się nie wydarzyło, zawsze jest któryś na boisku. Frustracja Sylwestra Lusiusza po ostatnim meczu jest duża, zwłaszcza że nie tak wyobrażaliśmy sobie całość tego spotkania. Oglądałem jednak ostatnio mecz Borussii Dortmund z RB Lipsk i podobne błędy popełniali też znacznie bardziej doświadczeni zawodnicy.

Śląsk jest również bardzo doświadczonym zespołem, grającym już dłużej w tym zestawieniu osobowym. W ostatnim meczu pokazali się z dobrej strony. Mają bardzo dobrą drugą linię, której atuty musimy zneutralizować. To również zespół o dużych atutach szybkościowych - Cholewiaka, Płachety czy Picha. Już w końcówce poprzedniego sezonu pokazali się z dobrej strony i nie może dziwić to, że teraz punktują.

W minionym roku wiele z naszych ruchów było trafione, ale niektórzy zawodnicy muszą zrobić zdecydowanie większy postęp. Inaczej wyglądaliśmy po przerwie zimowej - to był zespół z charakterem, walczący do końca o kwalifikację do europejskich pucharów. Na szczęście udało się nam tam dostać. Sama gra w pucharach jest jednak dużym niedosytem. Odpadliśmy, mając wiele niewykorzystanych sytuacji. Wiemy, w jakim kierunku musimy pracować, żeby być silniejsi. To pokazał też mecz w Kielcach - na Koronie mieliśmy bardzo młody zespół. Środek pola - Dimun, Lusiusz i Pelle - to gracze, którzy powinni mieć obok siebie kogoś bardziej doświadczonego. Zabrakło nam cwaniactwa. Takie mecze też to pokazują.

Źródło: [1]

"Cracovia wygrywa ze Śląskiem Wrocław i przezimuje jako wicelider" -

Cracovia wygrywa ze Śląskiem Wrocław i przezimuje jako wicelider

W meczu 20. kolejki ekstraklasy Cracovia pokonała Śląsk Wrocław 2:0. Ostatni mecz w tym roku decydował o tym, czy Cracovia znajdzie się na podium, czy nie. Udało się jej to!

Trener Michał Probierz mocno zaskoczył składem. I to nie na tych pozycjach, na których można byłoby się spodziewać zmian. Sylwester Lusiusz nie odpowiedział karnie za fatalny występ z Koroną, za to poza pierwszą jedenastką znaleźli się Mateusz Wdowiak i Rafael Lopes, którzy byli bardzo słabi w Kielcach. Co ciekawe szansy nie dostał Filip Piszczek, a Tomas Vestenicky.

Do „11” wrócił po pauzie za kartki Janusz Gol, a zawieszonego za czerwony kartonik Davida Jablonsky’ego zastąpił Ołeksij Dytiatjew, dla którego był to pierwszy występ od początku meczu po dwóch miesiącach. Szkoleniowiec zmienił pozycję Michalowi Siplakowi, którego ustawił na skrzydle. Gra Cracovii od początku cechowała się dużą kulturą, to efekt podań Gola. Po kwadransie gry krakowianie przeprowadzili składną akcję, którą zakończył Cornel Rapa strzałem nad bramką. Minutę później Siplak zgrał piłkę do Vestenicky’ego, a ten był bliski swojej drugiej bramki w barwach Cracovii w ekstraklasie - Matus Putnocky zdołał jednak odbić piłkę.

W odpowiedzi uderzał Jakub Łabojko i piłka minimalnie minęła słupek. Wyróżniał się Vestenicky, bardzo mobilny, szukał gry z kolegami. Przez pół godziny był to bardzo wyrównany mecz, żadnej z drużyn nie udało się wypracować przewagi. W 36 min po przerzucie piłki z lewej na prawą stronę przez Sergiu Hancę, na przeciwległą stronę zagrał Pelle van Amersfoort wypracowując okazję Vestenicky’emu. Trochę uciekła mu piłka, strzał nie był precyzyjny i Putnocky sobie z nim poradził. Śląsk nie miał tak dogodnych szans na gola.

Po przerwie krakowianie ruszyli do ataku. Po rzucie wolnym Siplaka nikt nie doszedł do dobrego dośrodkowania, z kolei van Amersfoort uderzał wysoko nad poprzeczką. Wreszcie dobrą grę potwierdził golem Vestenicky, uderzając po ziemi w 57 min. Najpierw po rzucie rożnym Putnocky wybił niepewnie piłkę, do której doszedł Słowak.

Cracovii od tej chwili grało się zdecydowanie łatwiej. Na bramkę Śląska sunął atak za atakiem. Probierz jeszcze zwiększył siłę uderzeniową, dokonując zmian. Po rzucie rożnym Hanki najwyżej wyskoczył dopiero co wprowadzony do gry Lopes i strzałem głowa zdobył gola! Gospodarze byli już wtedy w bardzo komfortowej sytuacji, byli na fali, a Śląsk znajdował się wyraźnie w odwrocie. Wrocławianie chcieli zdobyć honorowego gola, ale poza strzałami z daleka nie bardzo potrafili zagrozić bramce gospodarzy. 5 min przed końcem z boiska zszedł Vestenicky, żegnany zasłużonymi brawami. To był najlepszy mecz Słowaka w koszulce w pasy.

Źródło: Gazeta Krakowska 20 grudnia 2019 [2]

"Śląsk pokonany, Cracovia wiceliderem" -

Śląsk pokonany, Cracovia wiceliderem

st
Źródło: Sportowe Tempo 20 grudnia 2019 [3]

Wszystkim kibicom Cracovii chciałbym życzyć Wesołych Świąt i podziękować za dzisiejszy doping. Zrobiliśmy bardzo ważny krok, bo zdobyliśmy przysłowiowe „4 punkty” – mamy lepszy bilans bezpośrednich spotkań ze Śląskiem. Byliśmy agresywni, graliśmy intensywnie, to był dobry mecz w naszym wykonaniu. Musimy jeszcze popracować nad dośrodkowaniami, bo one stwarzają zagrożenie. Mieliśmy ten mecz pod kontrolą. Cieszymy się, że w taki sposób zakończyliśmy rundę, ale naszym celem przed zimową przerwą była pozycja lidera. Teraz czas na chwilę odpoczynku, a w nowym roku wracamy do ciężkiej pracy. Przy okazji chciałbym wszystkich kibiców zaprosić na tradycyjny Trening Noworoczny.

Vítězslav Lavička, trener Śląska

Cracovia dzisiaj wygrała, bo pokazała więcej. Pierwsza połowa była wyrównana, ale gospodarze bardzo mocno weszli w drugą połowę i zasłużenie zdobyli prowadzenie, którego już nie oddali do końca meczu. Nie mieliśmy dzisiaj jakości w ataku. Gratuluję Cracovii, dzisiaj wygrał zespół lepszy. Swoim piłkarzom chcę natomiast powiedzieć, żeby się nie załamywali, bo wykonaliśmy do tej pory dobrą pracę, a przed nami jeszcze sporo meczów po zimowej przerwie.

Źródło: [4]

Mecze sezonu 2019/20

NK Maribor 2019-06-24 NK Maribor - Cracovia 1:2  Dinamo Zagrzeb 2019-06-27 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 1:0  FK Orenburg 2019-06-29 Cracovia - FK Orenburg 0:1  Partizani Tirana 2019-07-02 Cracovia - Partizani Tirana 0:1  Piunik Erywań 2019-07-02 Cracovia - Piunik Erywań 0:1  Puszcza Niepołomice 2019-07-07 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:2  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-11 DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia 1:1  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-18 Cracovia - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2  Zagłębie Lubin 2019-07-21 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2019-07-27 Cracovia - ŁKS Łódź 1:2  Górnik Zabrze 2019-07-30 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Raków Częstochowa 2019-08-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Korona Kielce 2019-08-11 Cracovia - Korona Kielce 1:0  Śląsk Wrocław 2019-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2019-08-24 Cracovia - Arka Gdynia 3:1  Lech Poznań 2019-09-01 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2019-09-16 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Legia Warszawa 2019-09-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Jagiellonia Białystok 2019-09-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 4:2  Wisła Kraków 2019-09-29 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-10-06 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Jagiellonia Białystok 2019-10-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2019-10-25 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:0  Bytovia Bytów 2019-10-29 Bytovia Bytów - Cracovia 2:3  Lechia Gdańsk 2019-11-02 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0  Wisła Płock 2019-11-09 Wisła Płock - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2019-11-25 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  ŁKS Łódź 2019-12-01 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2019-12-05 Cracovia - Raków Częstochowa 0:0 k.4:1  Raków Częstochowa 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Korona Kielce 2019-12-15 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Cracovia_herb 2020 Trening Noworoczny  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3  Partizan Belgrad 2020-01-22 Cracovia - Partizan Belgrad 1:1  TSV Hartberg 2020-01-25 Cracovia - TSV Hartberg 3:2  PFK Soczi 2020-01-29 Cracovia - PFK Soczi 0:0  MFK Ružomberok 2020-02-01 Cracovia - MFK Ružomberok 1:2  Arka Gdynia 2020-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2020-02-16 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Piast Gliwice 2020-02-22 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2  Legia Warszawa 2020-02-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 2020-03-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Górnik Zabrze 2020-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  GKS Tychy 2020-03-10 GKS Tychy - Cracovia 1:2  Jagiellonia Białystok 2020-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Pogoń Szczecin 2020-06-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3  Wisła Płock 2020-06-14 Cracovia - Wisła Płock 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-06-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:2  Śląsk Wrocław 2020-06-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2020-06-29 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Lechia Gdańsk 2020-07-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Legia Warszawa 2020-07-07 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Legia Warszawa 2020-07-11 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2020-07-15 Cracovia - Lech Poznań 1:2  Piast Gliwice 2020-07-19 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2