2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2: Różnice pomiędzy wersjami

(drobne redakcyjne)
Linia 45: Linia 45:
}}
}}

[[Grafika:2020-07-24 Feta 20.JPG|thumb|300px|[[Galeria:2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2|Cała galeria ››]]]]
[[Grafika:Puchar_polski_piłkanożna.jpg|thumb|300px|right|Okładka tygodnika Piłka Nożna po zdobyciu Pucharu Polski przez Cracovię]]

Wersja z 11:12, 15 lip 2021

100. mecz Cracovii w ogólnopolskiej fazie Pucharu Polski.

Spotkanie miało pierwotnie odbyć się 2 maja 2020 na Stadionie Narodowym w Warszawie, jednak zostało przełożone z powodu zagrożenia epidemicznego na 24 lipca i odbyło się w Lublinie. Mecz z ograniczonym udziałem publiczności (25% pojemności stadionu).

Okładka tygodnika Piłka Nożna po zdobyciu Pucharu Polski przez Cracovię

"Cracovia zdobywa Puchar Polski! Co za widowisko w finale! Pięć bramek i czerwona kartka" -
Gazeta Wyborcza

Cracovia, po bramce Wdowiaka w 117. minucie meczu, wygrała (3:2) mecz finałowy Pucharu Polski. Zespół Michała Probierza tym samym po raz pierwszy w swojej historii zdobył krajowy puchar.

W piątek w finałowym meczu Pucharu Polski mierzyły się ze sobą Lechia Gdańsk i Cracovia. Gdański klub bronił tytułu wywalczonego przed rokiem, z kolei krakowski zespół po raz pierwszy stanął przed szansą wywalczenia tego trofeum - nigdy w historii dotąd nie znalazł się w finale Pucharu Polski.

Jeszcze przed rozpoczęciem spotkania doszło jednak do sporego zamieszania. Autokar wiozący żony i partnerki piłkarzy oraz pracowników klubu został zawrócony do Gdańska. Jak się okazało, powodem takiej sytuacji była informacja z sanepidu. Jedna z osób jadących na mecz finałowy 9 dni temu miała kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem. Klub wydał w tej sprawie oświadczenie.

Kibice Cracovii w trakcie spotkania zaprezentowali oprawę, na której pojawił się minister zdrowia, Łukasz Szumowski. "Minister zdrowia: przypominam o obowiązku zasłaniania nosa i ust" - napisali na transparencie wywieszonym podczas finału Pucharu Polski pod wizerunkiem polityka. Po chwili wielu fanów zasłoniło usta i odpaliło race.

Od początku meczu Lechia starała się zaznaczyć swoją przewagę, co przyniosło skutek w 21. minucie spotkania. Helik popełnił fatalny błąd przed własnym polem karnym. Udovicić dośrodkował idealnie na głowę Haydary'ego, który strzałem z pierwszej piłki pokonał Hrosso. Tempo gry spadło i do przerwy wynik pozostał bez zmian.

Cracovia po przerwie chciała natychmiast doprowadzić do wyrównania. W 61. minucie piłka po strzale Loshaja trafiła jedynie w słupek. Pięć minut później był już remis. Piłka trafiła do Van Amersfoorta, który kapitalnie ją opanował i z kilku metrów z łatwością pokonał Alomerovicia. Kwadrans później Cracovia mogła wyjść na prowadzenie. Wdowiak kapitalnie dośrodkował za plecy obrońców Lechii, Rapa wbiegł na piłkę. Bramkarz gdańszczan odbił jego strzał, piłka trafiła w piłkarza Cracovii i wpadła do siatki. Analiza VAR wykazała jednak, że Rapa został trafiony w rękę i gol nie mógł zostać uznany.

Kilka minut później Lechia grała już w "10". Maloca przegrał pojedynek o piłkę, po czym kopnął van Amersfoorta w okolice klatki piersiowej. Sędzia nie czekał na analizę VARu i wyrzucił obrońcę Lechii z boiska. W 85. minucie, minutę po wejściu na boisko, Lipski wykorzystał dośrodkowanie z lewego skrzydła i strzałem głową dał prowadzenie swojej drużynie. Jednak nie na długo. Trzy minuty później piłka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego trafiła na głowę Jablonsky'ego, który nie dał żadnych szans Alomeroviciowi na interwencję. W regulaminowym czasie nie udało się wyłonić zwycięzcy i potrzebna była dogrywka.

Żadna z drużyn nie chciała się przesadnie otworzyć w dogrywce, ale to Cracovia próbowała wykorzystać dodatkowe 30 minut na strzelenie gola. Ataki zawodników zespołu z Krakowa nie przynosiły jednak skutków. Gdańszczanie nastawili się na kontrataki, jednak nie otrzymali żadnej okazji na przeprowadzenie skutecznej kontry.

Wdowiak bohaterem Cracovii

Cracovia nie dawała za wygraną i to przyniosło skutek w 117. minucie meczu. Pestka zagrał płaską piłkę w pole karne Lechii. Ta spadła na nogę Wdowiaka, który huknął pod poprzeczkę, nie dając Alomeroviciowi żadnych szans na skuteczną interwencją. Gdańszczanie nie mieli już czasu na skuteczną odpowiedź i tym samym Cracovia po raz pierwszy w historii sięgnęła po Puchar Polski.

Bohaterem Cracovii po raz kolejny okazał się Mateusz Wdowiak, który w kluczowym momencie spotkania wziął ciężar gry na swoje barki i poprowadził swój zespół do wygranej. Podobnie jak w meczu z Legią Warszawa w półfinale rozgrywek, gdy zdobył gola i pomógł drużynie Michała Probierza awansować do finału.

3-2 Mateusz Wdowiak 117

Sędziował Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Wdowiak, Pestka - Kubicki, Nalepa, Alomerovic, Lipski, Conrado. Czerwona kartka: Maloca (Lechia, 79). Widzów 3700.

CRACOVIA: Hrosso - Rapa, Helik, Jablonsky, Pestka - van Amersfoort, Loshaj (113 Dimun) - Wdowiak, Fiolic (120+1 Dytiatiev), Hanca (119 Siplak) - Lopes (82 Vestenicky).

LECHIA: Alomerovic - Fila, Nalepa, Maloca, Pietrzak (53 Conrado) - Kubicki - Haydary (83 Lipski), Gajos(71 Zwoliński), Makowski, Udovicic - Paixao (107 Kryeziu).

Nagród Pasy mają więcej. Za zwycięstwo klub dostanie z PZPN 3 mln zł, a z Ekstraklasy SA 3.15 mln zł! Cracovia z Lechią wygrywa bez przerwy od 21 miesięcy, to szósty kolejny mecz zapisany na jej konto. Pokonani zarobią tylko 500 tys. zł z PZPN.

Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gdańszczan. W 20. minucie Paixao odebrał piłkę Helikowi, po czym Udovicic zacentrował z lewego skrzydła na 7. metr, prosto na nogę Afgańczyka Haydary'ego.

W 27. minucie mógł być remis. Po przechwycie i kontrze Wdowiak uderzył w boczną siatkę. W dalszej fazie tej części gry groźniej atakowała Lechia. W 30. minucie Pietrzak huknął z wolnego, ale Hrosso wybił futbolówkę spod poprzeczki. W 42. minucie bliski powodzenia w zamieszaniu był Nalepa.

Krakowianie, którzy do przerwy nie oddali ani jednego celnego strzału przeszli w II połowie ogromną metamorfozę. To oni zaczęli dyktować warunki. W 50. minucie szansy z bliska nie wykorzystał Jablonsky. Dziesięć minut później rywale skontrowali i tylko dzięki interwencji Hrosso Conrado nie zdobył drugiej bramki. Po chwili Loshaj główkował w słupek. A w 65. minucie van Amersfoort, z podania Pestki, z zimną krwią trafił z 8 m do siatki.

W 74. minucie piłka znów wpadła do bramki gdańszczan. Po wrzutce Wdowiaka z lewego skrzydła celnie z 3 m strzelił Rapa. Po analizie VAR okazało się jednak, futbolówkę odbitą przez Alomerovica dobił ręką...

Od 79. minuty Lechia grała w dziesiątkę. Czerwoną kartkę za brutalny faul na van Amersfoorcie zobaczył Maloca. Mimo osłabienia lechiści w 85. minucie objęli prowadzenie. Centrę Conrado z lewej strony zamienił głową na gola Lipski. Pasy odpowiedziały "bombą" Pestki sparowaną przez golkipera. A w 88. minucie po dośrodkowaniu Fiolica z kornera wyrównał głową z 3 m Jablonsky! W doliczonym czasie najpierw zadrżały serca kibicom Lechii (gdy Kubicki w polu karnym został trafiony w rękę), a następnie kibicom Cracovii (gdy naciskany przez Pestkę Conrado przewrócił się). Sędzia uznał, że w jednym i drugim przypadku karnego nie było.

W dogrywce Cracovia szukała szansy w ataku pozycyjnymi w strzałach z daleka (Vestenicky i Loshaj). W 111. minucie pod bramkę Hrosso przedarli się rywale, Zwolińskiemu i Lipskiemu niewiele zabrakło do szczęścia.

Losy finału rozstrzygnęły się w 117. minucie. Z lewej strony ostro dośrodkował Pestka (wybrany graczem meczu), a Wdowiak z trudnej pozycji z 7 m uderzył w prawe "okienko". 3-2 dla Cracovii po naprawdę świetnej grze!

Radości po końcowym gwizdku nie było końca. Prezes Filipiak gratulował trenerowi Probierzowi, lał się szampan, a potem drużyna odebrała złote medale i - z rąk prezesa PZPN Zbigniewa Bońka - Puchar Polski! Takiego trofeum w 114-letniej historii Cracovia jeszcze nie miała.

Statystyka meczu: 27:12 w strzałach, 9:4 w celnych, 63:37% w posiadaniu piłki i 9:7 w kornerach.

ST

Najlepsi strzelcy Totolotek Pucharu Polski:

5 goli - Flavio Paixao (Lechia Gdańsk)

4 gole - Gerard Badia (Piast Gliwice), Mateusz Wdowiak (Cracovia)
Źródło: Sportowe Tempo 24 lipca 2020 [1]

Mecze sezonu 2019/20

NK Maribor 2019-06-24 NK Maribor - Cracovia 1:2  Dinamo Zagrzeb 2019-06-27 Cracovia - Dinamo Zagrzeb 1:0  FK Orenburg 2019-06-29 Cracovia - FK Orenburg 0:1  Partizani Tirana 2019-07-02 Cracovia - Partizani Tirana 0:1  Piunik Erywań 2019-07-02 Cracovia - Piunik Erywań 0:1  Puszcza Niepołomice 2019-07-07 Cracovia - Puszcza Niepołomice 1:2  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-11 DAC 1904 Dunajská Streda - Cracovia 1:1  DAC 1904 Dunajská Streda 2019-07-18 Cracovia - DAC 1904 Dunajská Streda 2:2  Zagłębie Lubin 2019-07-21 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  ŁKS Łódź 2019-07-27 Cracovia - ŁKS Łódź 1:2  Górnik Zabrze 2019-07-30 Cracovia - Górnik Zabrze 3:1  Raków Częstochowa 2019-08-03 Raków Częstochowa - Cracovia 1:3  Korona Kielce 2019-08-11 Cracovia - Korona Kielce 1:0  Śląsk Wrocław 2019-08-17 Śląsk Wrocław - Cracovia 2:1  Arka Gdynia 2019-08-24 Cracovia - Arka Gdynia 3:1  Lech Poznań 2019-09-01 Lech Poznań - Cracovia 1:2  Piast Gliwice 2019-09-16 Cracovia - Piast Gliwice 2:0  Legia Warszawa 2019-09-22 Cracovia - Legia Warszawa 1:2  Jagiellonia Białystok 2019-09-25 Cracovia - Jagiellonia Białystok 4:2  Wisła Kraków 2019-09-29 Wisła Kraków - Cracovia 0:1  Górnik Zabrze 2019-10-06 Cracovia - Górnik Zabrze 1:1  Jagiellonia Białystok 2019-10-19 Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2019-10-25 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:0  Bytovia Bytów 2019-10-29 Bytovia Bytów - Cracovia 2:3  Lechia Gdańsk 2019-11-02 Cracovia - Lechia Gdańsk 1:0  Wisła Płock 2019-11-09 Wisła Płock - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2019-11-25 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:0  ŁKS Łódź 2019-12-01 ŁKS Łódź - Cracovia 1:0  Raków Częstochowa 2019-12-05 Cracovia - Raków Częstochowa 0:0 k.4:1  Raków Częstochowa 2019-12-08 Cracovia - Raków Częstochowa 3:0  Korona Kielce 2019-12-15 Korona Kielce - Cracovia 1:0  Śląsk Wrocław 2019-12-20 Cracovia - Śląsk Wrocław 2:0  Cracovia_herb 2020 Trening Noworoczny  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-01-17 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:3  Partizan Belgrad 2020-01-22 Cracovia - Partizan Belgrad 1:1  TSV Hartberg 2020-01-25 Cracovia - TSV Hartberg 3:2  PFK Soczi 2020-01-29 Cracovia - PFK Soczi 0:0  MFK Ružomberok 2020-02-01 Cracovia - MFK Ružomberok 1:2  Arka Gdynia 2020-02-07 Arka Gdynia - Cracovia 0:1  Lech Poznań 2020-02-16 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Piast Gliwice 2020-02-22 Piast Gliwice - Cracovia 1:0  Puszcza Niepołomice 2020-02-23 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:2  Legia Warszawa 2020-02-29 Legia Warszawa - Cracovia 2:1  Wisła Kraków 2020-03-03 Cracovia - Wisła Kraków 0:2  Górnik Zabrze 2020-03-06 Górnik Zabrze - Cracovia 3:2  GKS Tychy 2020-03-10 GKS Tychy - Cracovia 1:2  Jagiellonia Białystok 2020-05-31 Cracovia - Jagiellonia Białystok 0:1  Pogoń Szczecin 2020-06-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Lechia Gdańsk 2020-06-09 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:3  Wisła Płock 2020-06-14 Cracovia - Wisła Płock 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-06-21 Cracovia - Jagiellonia Białystok 1:2  Śląsk Wrocław 2020-06-25 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:2  Pogoń Szczecin 2020-06-29 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Lechia Gdańsk 2020-07-04 Lechia Gdańsk - Cracovia 0:3  Legia Warszawa 2020-07-07 Cracovia - Legia Warszawa 3:0  Legia Warszawa 2020-07-11 Legia Warszawa - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2020-07-15 Cracovia - Lech Poznań 1:2  Piast Gliwice 2020-07-19 Piast Gliwice - Cracovia 1:1  Lechia Gdańsk 2020-07-24 Cracovia - Lechia Gdańsk 3:2