2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2
2020-08-16 Wólczanka Wólka Pełkińska - Cracovia II 1:0

"Męki Cracovii w 1/32 finału Pucharu Polski w Głogowie" -

Męki Cracovii w 1/32 finału Pucharu Polski w Głogowie

W 1/32 finału Fortuna Puchar Polski Cracovia zmierzyła się z I-ligowcem i potrzebowała dogrywki, by się z nim uporać.

W „Pasach” zadebiutował Karol Niemczycki, pozyskany w piątek młody bramkarz Puszczy Niepołomice, Marcos Alvarez z VfL Osnabrueck i Rivaldinho pozyskany z Viitorulu Konstanta. Do zespołu powrócił po wypożyczeniu do Sandecji Radosław Kanach. Wymóg występu dwóch młodzieżowców sprawił, że trener Michał Probierz postawił na Niemczyckiego i Kanacha.

Gospodarze od początku zmusili przyjezdnych do ataku pozycyjnego. Sami podeszli ze sporym respektem do rywala. W 6 min po raz pierwszy strzelał Alvarez – bardzo niecelnie. Niebawem akcję przeprowadził Pelle van Amersfoort, którą zakończył strzałem, ale zbyt lekkim by zaskoczyć Kacpra Bieszczada. Krakowianie często przebywali na połowie przeciwnika, ale nie stwarzali groźnych okazji. Stałe fragmenty gry wykonywali bardzo niedokładnie. W 32 min van Amersfoort zdecydował się na uderzenie z 25 m – niezbyt mocne, ale sprawiło ono sporo kłopotów bramkarzowi. Zdołał jednak wybić piłkę na róg.

„Pasy” musiały zmienić ustawienie od 40 min, gdy z boiska zszedł kontuzjowany Kanach. W 41 min krakowianie byli bliscy objęcia prowadzenia – po rzucie rożnym w wykonaniu Floriana Loshaja główkował Mateusz Wdowiak i trafił w poprzeczkę.

Po przerwie gospodarze trochę śmielej zaatakowali. Poza kilkoma kornerami niczego jednak nie wskórali, Niemczycki nie musiał ani razu interweniować. W 58 min wreszcie z dobrej strony pokazał się Alvarez, do tej pory niewidoczny. Uderzył z 20 m, ale golkiper miejscowych dobrze się spisał. Niebawem bramkarza próbował zaskoczyć Wdowiak, ale golkiper spisał się bez zarzutu.

W 66 min w polu karnym Chrobrego padł van Amersfoort po faulu Kamila Juraszka. Wykonawcą „jedenastki” był Sergiu Hanca – strzelił silnie po ziemi, ale jego intencje wyczuł Bieszczad i wybił piłkę na róg.

W 71 min na boisku pojawił się Rivaldinho. W 78 min „Pasy” powinny objąć prowadzenie ale z bliska nie trafił w piłkę Michał Rakoczy. W 80 min niewykorzystane okazje zemściły się na Cracovii. Po rzucie rożnym Michał Ilków- Gołąb uprzedził Rakoczego i głową skierował piłkę do bramki gości. Krakowianie rzucili się do odrabiania strat. W 90 min o mało co Mateusz Wdowiak nie zaskoczył Bieszczada – piłka odbiła się od pleców obrońcy. Po chwili, już w doliczonym czasie gry po rzucie rożnym główkował Wdowiak – piłka odbiła się od poprzeczki, dopadł do niej Cornel Rapa i strzałem głową doprowadził do remisu. W kolejnej akcji Wdowiak podawał do Rivaldinho zamiast strzelać i szansa przepadła.

A więc do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. W 96 min drugą żółta i w konsekwencji czerwona kartkę zobaczył kapitan gospodarzy Ilków-Gołąb i „Pasy” grały od tej chwili w przewadze. Niewiele jednak z niej wynikało. Poza kolejną okazją Wdowiaka – ze strzałem poradził sobie Bieszczad. Po chwili strzał Rivaldinho został zablokowany.

Wreszcie strzałem z półwoleja z 20 m Bieszczada pokonał Wdowiak, ratując swój zespół.
Źródło: Gazeta Krakowska 16 sierpnia 2020 [1]

"Męczarnie Pasów. Gol Mateusza Wdowiaka utrzymał zdobywców Pucharu Polski w rozgrywkach" -

Cracovia długo się męczyła z Chrobrym Głogów, ale w końcówce dogrywki zapewniła sobie awans.

Goście mieli widoczną przewagę. Niewiele jednak z tego wynikało, bo w zasadzie przez cały mecz szwankowała skuteczność Pasów. Przed przerwą najlepsze okazje miał Pelle Van Amersfoort, ale jego próby albo były niecelne, albo na posterunku był Kacper Bieszczad. 17-letni golkiper wypożyczony z Zagłębia Lubin miał też trochę szczęścia. Po rzucie rożnym i strzale głową Mateusza Wdowiaka Chrobrego uratowała poprzeczka.

Po zmianie stron przebudził się nieco Marcos Alvarez. Niemiecki napastnik sprowadzony przez Cracovię z drugoligowego niemieckiego VfL Osnabrück najpierw sam oddał celny strzał, a po chwili rozpoczął akcję, po której przyjezdni mieli rzut karny (Kamil Juraszek sfaulował Van Amersfoorta). Do „jedenastki” podszedł Sergiu Hanca. Nowy kapitan krakowian strzelił mocno, ale jego intencje przewidział Bieszczad. Świetną sytuację zmarnował jeszcze Michał Rakoczy (nie trafił do pustej bramki). Ten sam zawodnik zdrzemnął się chwilę później, kiedy po kornerze nie wybił piłki lecącej w pole, co wykorzystał strzałem głową Michał Ilków-Gołąb, dając prowadzenie gospodarzom. Taki wynik utrzymywał się do doliczonego czasu gry, kiedy Wdowiak znów obił poprzeczkę, a jego uderzenie skutecznie dobił Cornel Rapa. W dogrywce czerwoną kartkę zobaczył Ilków-Gołąb. W jednej z ostatnich akcji przed karnymi Wdowiak pięknym uderzeniem z dystansu dał awans Pasom.
Maciej Wąsowski
Źródło: Przegląd Sportowy 16 sierpnia 2020 [2]

Michał Probierz, trener Cracovii

Chrobry miał dłuższą przerwę niż my. Widać było, że są od nas bardziej dynamiczni. Drugą połowę zaczęliśmy lepiej, mogliśmy otworzyć mecz rzutem karnym (nie wykorzystał go Sergiu Hanca - przyp. red.), ale zamiast tego straciliśmy bramkę po stałym fragmencie. Po raz kolejny pokazaliśmy jednak charakter.

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1