2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 34: Linia 34:
| trener_gosc = Marek Papszun
| ustawienie_gospodarz =
| sklad_gospodarz = [[Karol Niemczycki|Niemczycki]]<br>[[Cornel Râpă|Râpă]]<br>[[Matej Rodin|Rodin]]<br>[[Dawid Szymonowicz|Szymonowicz]]<br>[[Sergiu Hanca|Hanca (C)]]<br>[[Florian Loshaj|Loshaj]]<br>[[Pelle van Amersfoort|van Amersfoort]]<br>[[Milan Dimun|Dimun]] (63' [[Tomáš Vestenický|Vestenický]])<br>[[Ivan Fiolić|Fiolić]]<br>[[Thiago Rodrigues de Souza|Thiago]] (46' [[Marcos Álvarez|Álvarez]])<br>[[Filip Piszczek|Piszczek]] (46' [[Rivaldinho]])
| sklad_gospodarz = [[Karol Niemczycki|Niemczycki]]<br>[[Cornel Râpă|Râpă]]<br>[[Matej Rodin|Rodin]]<br>[[Dawid Szymonowicz|Szymonowicz]]<br>[[Sergiu Hanca|Hanca]] (C)<br>[[Florian Loshaj|Loshaj]]<br>[[Pelle van Amersfoort|van Amersfoort]]<br>[[Milan Dimun|Dimun]] (63' [[Tomáš Vestenický|Vestenický]])<br>[[Ivan Fiolić|Fiolić]]<br>[[Thiago Rodrigues de Souza|Thiago]] (46' [[Marcos Álvarez|Álvarez]])<br>[[Filip Piszczek|Piszczek]] (46' [[Rivaldinho]])
| ustawienie_gosc =
| sklad_gosc = Szumski<br>Piątkowski<br>Petrasek<br>Wilusz<br>Tudor<br>Tijanić (80' Malinowski)<br>Schwarz (90+3' Papanikolau)<br>Sapała<br>Cebula (60' Lopez)<br>Kun (90+3' Niewulis)<br>Gutkovskis (80' Musiolik)

"Co za dramaturgia, do ostatniej sekundy!" -

Co za dramaturgia, do ostatniej sekundy!

W meczu 5. kolejki ekstraklasy Cracovia zremisowała z Rakowem Częstochowa 2:2 ratując remis w 6 min doliczonego czasu gry. Mecz mógł się podobać. "Pasy" nadal są niepokonane, mają na koncie 2 punkty po wygranej i czterech z rzędu remisach (zaczynały sezon mając minus 5 pkt.).

Mecz to zwykle także wojna psychologiczna, a nie tylko rywalizacja sportowa. Trenerzy chcą się przechytrzyć nawzajem. Mistrzem w pułapkach zastawianych na przeciwników jest Michał Probierz. Chcielibyśmy zobaczyć minę trenera Rakowa Marka Papszuna, gdy zobaczył skład Cracovii bez Marcosa Alvareza i Rivaldinho w wyjściowej jedenastce… Probierz tym razem nie zaufał też na boku obrony Diego Ferraresso, stawiając w tym miejscu Sergiu Hancę.

Raków przystępował do meczu w Krakowie po trzech zwycięstwach, „Pasy” miały na koncie tylko jedna wygraną. Goście bardzo wysoko podeszli pod zawodników Cracovii. W 6 min wykonywali rzut wolny, ale Kamil Piątkowski trafił w mur i piłka wyszła na róg. Odważna gra gości przyniosła efekt w 11 min – po doskonałym podaniu Davida Tijanicia idealnie na głowę do Tomasa Petraska, stoper Rakowa kapitalnie złożył się do strzału – posłał piłkę po koźle do bramki.

To był początek kłopotów Cracovii – po kwadransie przegrywała bowiem 0:2 – pięknym uderzeniem z dystansu, z 25 metrów popisał się Tijanić i piłka ugrzęzła w „okienku”. Karol Niemczycki mógł tylko bezradnie odprowadzić wzrokiem piłkę. W 19 min „Pasy” odpowiedziały niecelną główką Filipa Piszczka.

Ale 2 min później napastnik Cracovii miał już dobrze wyregulowany celownik – po centrze z rogu w wykonaniu Sergiu Hanki idealnie przymierzył i zdobył kontaktowego gola. W 25 min mogło i powinno być 2:2 – Ivan Fiolić znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem i strzelił w sposób sygnalizowany – Jakub Szumski dobrze obronił. W 29 min Piątkowski znów chciał zaskoczyć Niemczyckiego strzałem z wolnego, ale bramkarz Cracovii był dobrze ustawiony. W odpowiedzi znów uderzał Fiolić, ale golkiper Rakowa zdołał wybić piłkę na róg. Po półgodzinie uderzał Marcin Cebula – golkiper „Pasów” znów bezradnie patrzył na piłkę, ta jednak minęła bramkę. Z kolei w 35 min odważne wyjście Szumskiego z bramki w starciu z Piszczkiem zapobiegło utracie bramki. W 44 min znów mieliśmy pojedynek Fiolić – Szumski – Chorwat uderzał z powietrza, a Szumski zdołał odbić piłkę! W doliczonym czasie gry Florian Loshaj znów niepokoił bramkarza Rakowa, a ten znów był górą.

Na drugą połowę trener Probierz posłał do boju Alvareza. W 54 min Pelle van Amersfoort wdarł się w pole karne gości i strzelił, ale jego uderzenie zostało zablokowane. Mecz stał się brzydki, mnożyły się faule, akcje były rwane. Kibice skandowali „Mateusz Wdowiak, Mateusz Wdowiak!”. Piłkarz nie gra, bo nie podpisał nowego kontraktu z „Pasami”. Obserwował ten mecz z trybun. A „Wdówka” bardzo przydałby się Cracovii.

W 79 min tuż obok bramki uderzał van Amersfoort. Gospodarze byli bardzo zdeterminowani w atakach na bramkę Rakowa, ale poza licznymi wrzutkami brakowało im pomysłów. A czas uciekał. W 85 min uderzał z wolnego Loshaj – obok słupka. W 87 min po rzucie rożnym uderzał głową van Amersfoort, ale został zablokowany, „poprawiał” Loshaj, ale dobrze ustawiony Szumski złapał piłkę.

W dramatycznej końcówce Cracovia wykonywała rzut wolny. Przed pole karne zawędrował też Niemczycki. Po wrzutce Hanki i zgraniu piłki przez Mateja Rodina uderzał Fiolić i piłka wpadła do siatki! Sędzia sprawdzał tę sytuację na VAR-ze, w końcu uznał gola i skończył mecz.
Źródło: Gazeta Krakowska 26 września 2020 [1]

"VAR w doliczonym czasie gry zadecydował o remisie w meczu Cracovii z Rakowem" -

VAR w doliczonym czasie gry zadecydował o remisie w meczu Cracovii z Rakowem

Kilkadziesiąt minut szturmów Cracovii dało jej czwarty w tym sezonie remis w PKO Ekstraklasie. Dobra passa Rakowa Częstochowa została przerwana po emocjonującym spotkaniu w Krakowie, w którym o rozstrzygnięciu zadecydowała interwencja VAR w dziewiątej minucie doliczonego czasu gry.

Mimo że piłkarze Michała Probierza już na samym początku meczu zostali niemal znokautowani, to byli w stanie wstać z kolan i doprowadzić do remisu. Bohaterem Ivan Fiolić, który w ostatnich – jakże dramatycznych sekundach spotkania – strzelił na 2:2. Sędzia Piotr Lasyk konsultował jeszcze sytuację w wozem VAR, aż w końcu pokazał na środek boiska. Remis wywalczony w takich okolicznościach dał gospodarzom radość niczym zwycięstwo.

Trener Rakowa Częstochowa Marek Papszun, mimo że sobotniego spotkania nie wygrał, to i tak zaprzecza wielu prawdom w polskiej piłce powtarzanym. Udowadnia, że drugi sezon w ekstraklasie wcale nie musi być dla beniaminka najtrudniejszy, od dłuższego czasu pokazuje, że zespół z naszego kraju może z powodzeniem grać ustawieniem z trzema obrońcami. Jego zespół, mimo straty dwóch punktów, wciąż jest w czołówce, choć Cracovia w drugiej połowie uwydatniła kilka problemów w obronie zespołu z Częstochowy. Raków ma też głównych bohaterów, którzy puentują to bramkami.

Ofensywne wejścia Tomaša Petraška nikogo już nie dziwią, ale wciąż robią wrażenie. To po jego uderzeniu głową na początku spotkania Raków prowadził 1:0, to on jeszcze kilka razy w tym spotkaniu wcielał się w rolę napastnika. Zgrywał piłkę w polu karnym gospodarzy, oddawał strzały, ratował też swój zespół w defensywie. 28-letni Czech co prawda dopiero co przedłużył kontrakt z Rakowem (do końca czerwca 2023), ale jego gra robi tak duże wrażenie, że niewykluczone, że do 5 października na biurku prezesa Rakowa pojawi się jeszcze jakaś ciekawa oferta kupna Petraška. Może Sparta Praga, która zimą oferowała za niego około miliona euro, podwyższy stawkę?

Petrašek zdobył w sobotę bramkę po podaniu Davida Tijanicia, który kilka minut później sam był w roli głównej. Słoweniec przyjął piłkę przed polem karnym i perfekcyjnie uderzył – piłka przeleciała pod spojeniem słupka z poprzeczką. Wówczas mogło się wydawać, że Cracovia została powalona na łopatki. Tlen podał jej jednak Filip Piszczek, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego (zagrywał Sergiu Hanca) strzałem głową pokonał Jakuba Szumskiego. Przed przerwą gra była z obu stron bardzo otwarta, w drugiej połowie zdecydowanie bardziej zamknięta, piłkarze obu drużyn nie mieli już tyle miejsca na rozgrywanie akcji. Z każdą minutą coraz lepiej wyglądał zespół Probierza, na którego drodze przez długi czas stał bardzo dobrze broniący w tym meczu Szumski (raz uratowała go poprzeczka). Goście z Częstochowy ostatecznie nie przetrwali trudnych kilkadziesiąt minut ataków Cracovii, zostali ukarani za słabą grę w drugiej części meczu. I wracają do domów z pierwszym remisem w tym sezonie.

2-2 Ivan Fiolic 90+7

Sędziował Piotr Lasyk (Bytom). Żółte kartki: van Amersfoort, Loshaj, Hanca - Kun. Widzów 5127.

CRACOVIA: Niemczycki - Rapa, Szymonowicz, Rodin, Hanca - Dimun (63 Vestenicky) - Fiolic, Loshaj, van Amersfoort, Thiago (46 Alvarez) - Piszczek (75 Rivaldo Jr).

RAKÓW: Szumski - Piątkowski, Petrasek, Wilusz - Tudor, Sapała, Schwarz (90+4 Papanikolaou), Kun (90+3 Niewulis) - Tijanic (80 Malinowski), Gutkovskis (80 Musiolik), Cebula (60 Lopez).

Cracovia przespała pierwszy kwadrans i później musiała przez pięć kolejnych i czas doliczony walczyć o odrobienie strat.

A w pierwszym kwadransie goście zdobyli dwie bramki dzięki wolności jaką im dali miejscowi obrońcy. W 11. minucie Tijanic wrzucił piłkę w pole karne, a niepilnowany Petrasek wbiegł między rywali i głową z 7 m trafił do siatki. Cztery minuty później nieatakowany przez nikogo Tijanic przymierzył z lewej strony z 25 m w dalsze "okienko". Przepiękne trafienie!

To był dzwonek alarmowy dla Pasów, który w 21. minucie zdobyły kontaktowego gola. Z kornera zacentrował Hanca, a Piszczek głową z 7 m pokonał Szumskiego.

Raków odgryzł się "główką" Petraska obronioną robinsonadą przez Niemczyckiego. W dalszej fazie I połowy mocno atakowali gospodarze. Trzy okazje miał Fiolic - w 25., 29. i 45. minucie. Najpierw uderzył z kilkunastu metrów w ręce bramkarza, następnie z dystansu celował w dolny róg, lecz Szumski zdążył sparować futbolówkę na rzut rożny. Wreszcie tuż przed przerwą wykorzystał dokładne długie podanie Hanki, strzelił z powietrza z 14 m, ale i tym razem golkiper rywali popisał się skuteczną interwencją. Jeszcze w 45+1. minucie próbował go zaskoczyć z 20 m Loshaj, bez skutku.

Po przerwie krakowianie dążyli do remisu, ale Raków zwarł szyki i nie dopuszczał gospodarzy do sytuacji bramkowych. Goście nie ograniczali się wyłącznie do defensywy, też próbowali poprawić dorobek. W 50. minucie Petrasek strzelał z bliska, ale po nodze obrońcy piłka wyszła korner. W 61. minucie na dobrej pozycji znalazł się Tijanic, w ostatniej chwili zablokował go Hanca.

Cracovia mogła wyrównać w 79. minucie po strzale Alvareza z 20 m, futbolówka odbiła się jednak od poprzeczki.

W 88. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Malinowski, lecz podawał do nikogo zamiast strzelać. W doliczonym czasie kontra gości w 90+6. minucie mogła zakończyć się sukcesem, blisko powodzenia byli Lopez i Musiolik.

W 90+7. minucie Pasy przeprowadziły ostatnią akcję meczu. Po rozegraniu wolnego Rodin zgrał piłkę do Fiolica, a ten z kilkunastu metrów wyrównał. Asystent sędziego podniósł chorągiewkę sygnalizując spalonego, ale po analizie VAR arbiter główny gola uznał. Była 90+9. minuta spotkania... Końcowy gwizdek obwieścił czwarty kolejny remis Pasów.

Statystyka meczu: 19:15 w strzałach, 8:4 w celnych, 55:45% w posiadaniu piłki, 7:4 w kornerach i 110.5:113 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.

st
Źródło: Sportowe Tempo 27 września 2020 [3]

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1