Żurawski
Jakóbowski
Kuzimski (88' Jaroch)

Sędzia: Paweł Gil z Lublina
Widzów: 0 Mecz ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbywał się bez kibiców.

Cracovia wznowiła rozgrywki. Zanotowała falstart, bo z Wartą nie było łatwo

W 15. kolejce ekstraklasy Cracovia przegrała z Wartą Poznań w Grodzisku Wielkopolskim 0:1. To czwarta porażka "Pasów" w tych rozgrywkach.

Ostatni raz w ekstraklasie Warta z Cracovią zagrała 70 lat temu

Ostatni raz Warta z Cracovią na poziomie ekstraklasy grała w lidze w 1950 r i tamten mecz skończył się remisem 0:0. Teraz wydawało się, że bliższa wygranej jest Cracovia, ale stało się inaczej.

Trener Michał Probierz nie zaskoczył składem, postawił na tych samych zawodników, którzy wystąpili w próbie generalnej przed wiosenną częścią sezonu, a więc grających z MSK Żylina.

Krakowianie dość ostrożnie podeszli do tego spotkania, nie rzucili się na rywali. A Warta starała się zaatakować. W 11 min „Pasy” po raz pierwszy zagroziły bramce Adriana Lisa. Sergiu Hanca zamiast dośrodkować piłkę z boku pola karnego, zdecydował się na uderzenie z rzutu wolnego i golkiper musiał piąstkować. Cracovia starała się rozgrywać piłkę i z przygotowanych pozycji wrzucać ją w pole karne, ale nikt nie kończył akcji strzałem.

Groźniejsza Cracovia

Miejscowi też nie dochodzili do sytuacji strzeleckich, dlatego też mecz nie mógł zachwycić. Warta stosowała wysoki pressing, starając się przerywać akcje gości już w zarodku. Nie stronili przy tym od fauli. W 27 min wreszcie krakowianie zdecydowali się na strzał – uderzał Pelle van Amersfoort, Lis zdołał ją odbić, a Marcos Alvarez nie nadążył z dobitką. Gospodarze „okopali się” na własnej połowie i czekali na ataki rywala. „Pasy” chciał rozciągnąć grę. W 31 min po koronowej akcji Fiolicia i van Amersfoorta, Michal Siplak mocno strzelił, ale Lis wykazał się refleksem i dobrze obronił. Ataki gości stawały się coraz groźniejsze.

Anulowana czerwona kartka i rzut karny

W 41 min w ogromnym zamieszaniu pod bramką Cracovii Mateusz Kuzimski trafił w poprzeczkę, a strzał Bartosza Kielibyzablokował Michal Siplak. Sędzia zinterpretował to jako zagranie piłki ręką i pokazał mu czerwoną kartkę. Sytuacja była analizowana na VAR-ze. Nie ma karnego i czerwonej kartki, bo na spalonym było dwóch piłkarzy Warty.

- Jestem zadowolony, że mogłem wrócić do gry. Rozmawiałem z sędzią, który mówił, że była 100-procentowa ręka, na szczęście był spalony – mówił w przerwie Michal Siplak. - Wcześniej po moim strzale bramkarz popisał się fajną interwencją. Uderzyłem dobrze, ale zabrakło szczęścia. Wiedzieliśmy, co chcemy grać od początku i zdominowaliśmy Wartę.

Gol Kiełba

Druga połowa zaczęła się od niecelnego strzału Floriana Loshaja. Gra się wyrównała, już nie było widać takiej przewagi Cracovii. Jej akcje znów były rwane i szybko przerywane przez rywali. A gospodarze nie ryzykowali. Jeśli już decydowali się na atak, to kończył się on strzałem z daleka, jak w 60 min uderzeniem Łukasza Trałki – bardzo niecelnym. Niebawem czujność Karola Niemczyckiego sprawdził Michał Jakóbowski. W 70 min Jakub Kiełb po pierwszym celnym strzale na bramkę Cracovii zdobył gola – ładnie odwrócił się w polu karnym i strzałem z woleja pokonał Niemczyckiego. Ta połowa nie była dobra w wykonaniu krakowian, którzy gubili się w ataku. W dodatku kartki dostali Szymonowicz i Hanca i obaj nie zagrają za tydzień z Pogonią w Szczecinie. W końcówce goście rozpaczliwie atakowali, ale brakowało im spokoju i jakości.
Źródło: Gazeta Krakowska 30 stycznia 2021 [1]

"Efektowne trafienie Kiełba pozbawiło Cracovię punktów. Świetny początek roku Warty" -

Warta Poznań pokonała w Grodzisku Wielkopolskim zespół Cracovii w pierwszym sobotnim spotkaniu PKO Ekstraklasy. Rywalizacja zakończyła się wynikiem 1:0, a gola na wagę trzech punktów zdobył Jakub Kiełb.

Mecz lepiej mogli rozpocząć poznaniacy, którzy w siódmej minucie stworzyli sobie okazję na objęcie prowadzenia. Michał Jakóbowski po dośrodkowaniu Jakuba Kiełba uderzał głową, ale nie trafił w światło bramki. Pięć minut później groźnie zrobiło się pod bramką gospodarzy po tym, jak z rzutu wolnego strzelał Sergiu Hanca. Adrian Lis dobrze pilnował jednak prawego słupka i wypiąstkował piłkę. Krótko po tym nad poprzeczką uderzył Florian Loshaj.

W 27. minucie płaski strzał ze skraju szesnastki oddał Pelle Van Amersfoort, ale Lis popisał się znakomitą interwencją. Niespełna cztery minuty później golkiper Warty znów stanął na wysokości zadania. Tym razem zatrzymując potężny strzał z woleja Michala Siplaka, który zmierzał w lewy górny róg jego bramki.

W samej końcówce pierwszej połowy mająca dużą przewagę Cracovia mogła jednak stracić korzystny wynik. Siplak zablokował ręką futbolówkę zmierzającą do bramki i sędzia bez zawahania wskazał na "wapno", a Słowakowi pokazał czerwoną kartkę. Arbitrzy postanowili jednak przeanalizować całą sytuację raz jeszcze i... finalnie zmienili swoją decyzję. Okazało się, że Michał Kopczyński był na pozycji spalonej, a to spowodowało anulowanie zarówno "jedenastki", jak i czerwonej kartki dla defensora przyjezdnych.

Tuż po zmianie stron Siplak mógł natomiast zaliczyć asystę, ale po jego centrze niecelnie głowkował Van Amersfoort. W kolejnych minutach precyzji brakowało również Loshajowi oraz po drugiej stronie boiska Łukaszowi Trałce. Pomocnik Warty próbował szczęścia z dystansu posyłając piłkę jednak nad poprzeczką.

W 70. minucie piłkarze Piotra Tworka zdołali jednak otworzyć wynik spotkania. Jakóbowski podał do Jakuba Kiełba, a ten podbił sobie futbolówkę i efektownym uderzeniem z woleja nie dał żadnych szans Karolowi Niemczyckiemu zdobywając pięknego gola.

Osiem minut przed końcem spotkania Thiago groźnie wrzucił piłkę w pole karne gospodarzy, ale dobrą interwencją popisał się Bartosz Kieliba wybijając to zagranie za linię końcową. Koniec końców więcej goli w Grodzisku Wielkopolskim już nie padło i trzy punkty zainkasowali zawodnicy z Poznania. Dzięki wygranej Warta dogoniła w ligowej tabeli Cracovię. Obie ekipy mają aktualnie na swoim koncie po szesnaście oczek.
Źródło: Przegląd Sportowy 12 grudnia 2020 [2]

Michał Probierz, trener Cracovii

Pierwszą połowę mieliśmy niezłą. Piętnaście minut to była próba sił, a potem wypracowaliśmy przewagę. Nie potrafiliśmy jednak wykorzystać swoich sytuacji. Długo trwała przerwa z niedoszłym rzutem karnym dla Warty, a później sami weszliśmy w chaos na boisku. Nadal rozgrywaliśmy piłkę od tyłu, lecz robiliśmy to już za wolno i schematycznie. Trudno było zaskoczyć bardzo ambitną i dobrze zorganizowaną Wartę.

Druga sprawa, chciałem podziękować wszystkim kibicom Cracovii, w szczególności prezesowi panu Januszowi Filipiakowi, że przez te 3,5 roku pracowaliśmy razem. Ja rezygnuję dzisiaj z funkcji pierwszego trenera i wiceprezesa Cracovii. Po prostu muszę odpocząć. Przez ostatnie 15 lat cały czas pracowałem i jest taki moment, że sam widzę, że muszę to zrobić. Muszę rzeczywiście pojechać i zająć się sobą i rodziną, bo był to okres dla mnie bardzo burzliwy z wielu względów. Przez te 15 lat praktycznie miałem tylko trzy miesiące przerwy i chodziło to w mojej głowie. Ci zawodnicy też potrzebują mimo wszystko innego impulsu. Jeszcze raz wszystkim dziękuję i życzę im powodzenia. Zawsze będę kibicował i będę prezesowi Filipiakowi wdzięczny za te wszystkie momenty. Jestem już na tyle doświadczonym trenerem i człowiekiem, więc wiem, kiedy należy powiedzieć stop.

Piotr Tworek, trener Warty

Cieszymy się przeogromnie z dzisiejszego zwycięstwa, bo w poprzedniej rundzie byliśmy zbyt gościnni jako gospodarze w Grodzisku Wlkp i tylko z Wisłą Kraków i Piastem Gliwice zdobyliśmy punkty. To było zbyt mało, więc cieszymy się dzisiaj, bo to są 3 punkty, które są nam bardzo potrzebne. Mamy swój cel i wiemy, o co walczymy, musimy piąć się w tabeli. Pierwsza część pierwszej połowy była wyrównana, a później wkradła się nerwowość i Cracovia zaczęła dochodzić do sytuacji. Kluczowa była sytuacja obrony Adriana Lisa po uderzeniu Michala Siplaka i to było potwierdzenie tego, że Cracovia dochodziła do głosu. Musieliśmy skorygować ustawienie i przesunąć grę całkowicie na połowę przeciwnika. Przepiękne uderzenie Jakuba Kiełba dało nam 3 punkty i jesteśmy bardzo szczęśliwi. W lepszych nastrojach będziemy przygotowywać się do kolejnego meczu wyjazdowego z Lechią Gdańsk.

Jeśli chodzi o debiutantów, to Maciek Żurawski zagrał 90 minut i jest to bardzo fajny zawodnik. Kolejnym debiutem, wbrew pozorom, był Michał Kopczyński, który nie zagrał do tej pory, mimo, że jest z nami od początku sezonu. Dzisiaj wywiązał się ze swoich zadań. Niespodzianką, bo sam się tego nie spodziewał, był występ Bartłomieja Burmana. Jeszcze niedawno grał w Nielbie Wągrowiec, a dzisiaj walczy w barwach Warty w Ekstraklasie.

Wynik jest istotny, ale zadowolony jestem z drugiej rzeczy, że kończyliśmy mecz bez kontuzji. Zdradzę też, że były emocje w szatni, szczególnie u młodych chłopców, u których pojawiły się łzy. To pokazuje, że mój zespół gra sercem i emocjami i pewno będzie tak pracował do samego końca.

Źródło: wartapoznan.pl [3]

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1