2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0: Różnice pomiędzy wersjami

Linia 39: Linia 39:
|                    inne_informacje =
}}
}}
[[Grafika:2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 23.JPG|thumb|300px|[[Galeria:2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0|Cała galeria ››]]]]

Thiago
van Amersfoort (17' Rivaldinho; 46' Dimun)
Álvarez (77' Strózik)

Sędzia: Piotr Lasyk z Bytomia
Widzów: 0 Mecz ze względu na zagrożenie epidemiologiczne odbywał się bez kibiców.

"Cracovia "przeskoczyła" Wisłę. Niezwykle cenne punkty "Pasów"" -

Cracovia "przeskoczyła" Wisłę. Niezwykle cenne punkty "Pasów"

W meczu 26. kolejki ekstraklasy Cracovia pokonała Wisłę Płock 1:0 i awansowała na 13. miejsce w tabeli, kosztem Wisły Płock. Krakowianie przeskoczyli Wisłę Płock i zrobili milowy krok do utrzymania w ekstraklasie, mają teraz 27 punktów.

Zmiany Michała Probierza

Cracovia już nie wyszła na to spotkanie ze wzmocniona obroną, trzema stoperami i dwoma wahadłowymi, jak miało to miejsce w spotkaniu z Legią. Trzeba bowiem było atakować, by uciekać od dołu tabeli. W tej kolejce Podbeskidzie Bielsko-Biała nie zbliżyło się do Cracovii, ale dokonała tego Stal Mielec, dzięki remisowi z Jagiellonią.

Trener Michał Probierz zaufał głównie tym piłkarzom, którzy wywalczyli remis z Legią, z tym, że Milana Dimuna zastąpił Damir Sadiković, a pauzującego za kartki Sergiu Hankę – Thiago.

Oba zespoły od początku postanowiły nie forsować tempa. Skupiały się na bardzo uważnej grze. Rozruszać kolegów próbował Luis Rocha, który zdecydował się na indywidualną akcję, ale został zablokowany. Z kolei goście odpowiedzieli uderzeniem Dusana Lagatora, który z bliska nie trafił w bramkę po wrzutce z rzutu wolnego w wykonaniu Mateusza Szwocha.

Kontuzja Pellego van Amersfoorta

Po upływie ponad kwadransa Cracovia została osłabiona. Z powodu urazu boisko opuścił bowiem Pelle van Amersfoort. W kontekście czekających „Pasy” w niedzielę derbów z Wisłą Kraków to fatalna informacja dla sympatyków Cracovii.

Tuż po zejściu Holendra z boiska, gospodarze mieli bramkową okazję – z 7 metrów główkował Ivan Marquez po centrze z wolnego, ale doskonałą paradą popisał się Krzysztof Kamiński. Co było do przewidzenia, właśnie stałe fragmenty okazały się najgroźniejszą bronią obu drużyn.

Alvarez wreszcie trafił

Akcje były szarpane, często przerywane faulami. Nie był to futbol, który mógł się podobać. Grano raczej z pominięciem drugiej linii, uruchamiając szybkie skrzydła – Thiago z jednej strony i Piotra Tomasika z drugiej. Wreszcie po składnej akcji uderzał Ivan Fiolić – ale bramkarz Wisły poradził sobie z jego dobrym strzałem. Gospodarze w 40 min przeprowadzili kolejną świetną akcję – Alvarez dograł piłkę do Rivaldinho, którego sfaulował Angel Garcia.

„Pasy” miały więc rzut karny, który pewnie wykorzystał Marcos Alvarez. Dla Niemca był to dopiero drugi gol w tym sezonie. Pierwszego zdobył dawno, bo w pierwszej kolejce tego sezonu.

Pech nie opuszcza Cracovii

Pech nie opuszczał natomiast „Pasy” jeśli chodzi o sprawy zdrowotne. Na druga połowę nie wyszedł już Rivaldinho, z powodu kontuzji i w środku pola oglądaliśmy trzech defensywnych pomocników. Była to sytuacja wymuszona, a nie zaplanowana, jak w pierwszej połowie meczu pucharowego z Rakowem. „Pasy” zaczęły szanować piłkę zwalniać akcje. Goście nadal byli najgroźniejsi po stałych fragmentach, a gospodarze nastawili się na kontrataki. Czy aby nie za wcześnie? Wisła bowiem zaczęła groźnie atakować, wiedząc, że jednobramkowe prowadzenie rywala to nie jest wielka zaliczka. Cracovia wyprowadzała ataki z głębokiej defensywy, jak w 67 min, gdy akcję zakończył Thiago, strzelając z daleka. Z kolei Fiolić uderzał, ale został zablokowany.

Anulowany gol Cracovii

W 82 min bramkę zdobył Matej Roddin, uderzając głowa po dograniu Thiago. Sędzia uznał gola, ale po analizie VAR go anulował, stwierdzając, że zawodnik Cracovii był na spalonym. Po chwili „Pasy” znów mogły strzelić do siatki gości – Sylwester Lusiusz zdecydował się na strzał z dystansu, ale Kamiński wyciągnął piłkę spod poprzeczki. W 4 min doliczonego czasu gry strzelał Mateusz Lewandowski ale Hrosso obronił i „Pasy” sięgnęły po trzy punkty!
Źródło: Gazeta Krakowska 21 kwietnia 2021 [1]

"Cracovia pokonała Wisłę Płock, przeskoczyła ją w tabeli i oddala się od strefy spadkowej" -

Seria bez zwycięstwa Wisły Płock trwa. Po porażce 0:1 z Cracovią wynosi już ona dziesięć spotkań. Pasy natomiast dzięki wygranej przeskoczyły Nafciarzy w tabeli i oddaliły się od strefy spadkowej na sześć punktów. Przewaga drużyny Macieja Bartoszka jest o punkt mniejsza.

Presja nie przeszkadza piłkarzom Cracovii. Drużyna Michała Probierza od początku rundy wiosennej była bezustannie krytykowana za styl i brak punktów, ale ostatnio prezentuje się coraz lepiej. W weekend wywalczyła punkt w meczu z Legią (0:0), a wczoraj na własnym stadionie sięgnęła po pełną pulę wygrywając z Wisłą Płock. Trener Pasów w meczu z Nafciarzami spotkał swoich starych znajomych. W ataku gości szansę od pierwszych minut dostali napastnicy, których Probierz prowadził wcześniej w Jagiellonii. – Zawsze miło zobaczyć piłkarzy, z którymi w przeszłości pracowałem. Oby nie grali tak dobrze, jak wtedy, gdy ich prowadziłem – powiedział przed meczem trener Pasów. Obaj napastnicy musieli z sentymentem podejść do spotkania z byłym trenerem, bo przez całe spotkanie nie zagrozili bramce Cracovii.

Kluczowa dla wyniku była akcja z pierwszej połowy. Marcos Alvarez wymienił podania z Rivaldinho i gdy Brazylijczyk wychodził na czystą pozycję został sfaulowany przez Angela Garcię. Chwilę później Alvarez pewnie pokonał Krzysztofa Kamińskiego. Napastnik Cracovii nie dostałby szansy na wykonanie rzutu karnego, gdyby na boisku był Pelle van Amersfoort. Holender po nieco ponad kwadransie musiał jednak zejść z powodu kontuzji. Jego uraz to spory problem dla Michała Probierza. Van Amersfoort był w tym sezonie jednym z nielicznych jasnych punktów Pasów i jego ewentualny brak w derbach może mieć kluczowe znacznie. Na domiar złego kontuzji doznał też Rivaldinho. Cztery punkty zdobyte w dwóch meczach dają Cracovii względny spokój przed spotkaniem z rywalem zza miedzy. Spokoju nie mają za to Nafciarze. Porażka z Pasami była ich dziesiątym meczem z rzędu bez wygranej.
Michał Głuszniewski
Źródło: Przegląd Sportowy 21 kwietnia 2021 [2]

"Cenna wygrana Pasów, ale jeszcze nie bezcenna" -

Cenna wygrana Pasów, ale jeszcze nie bezcenna

W 26. kolejce piłkarskiej ekstraklasy Cracovia pokonała Wisłę Płock 1-0.

Cracovia nieco oddaliła się dzięki temu zwycięstwu od spadku.

Obie drużyny wchodziły w ustawiczny klincz i dlatego sytuacji bramkowych było bardzo niewiele. Goście mieli pierwszą (i przedostatnią) w 15. minucie. Sheridan strzelał z bliska, ale piłka odbiła się bodaj od Lusiusza i minęła lewe "okienko" o pół metra.

W odpowiedzi gospodarze mieli okazję w 18. minucie. Po centrze z lewej strony Thiago "szczupakiem" rzucił się do "główki", ale Kamiński był na posterunku.

Decydująca akcja nastąpiła w 40. minucie. Alvarez zagrał krótko do wybiegającego przed obrońców Rivaldinho, a Brazylijczyk został powalony na ziemię przez Hiszpana Garcię. Sędzia podyktował karnego, którego pewnie wykonał Niemiec hiszpańskiego pochodzenia.

W II połowie krakowianie kontrolowali wynik, a w 82. minucie po "główce" Rodina piłka wpadła do siatki. Gol nie został uznany, gdyż Chorwat był w momencie podania na minimalnym spalonym.

Wisła oddała pierwszy celny strzał w 90+5. minucie. Lewandowski główkował z bliska, ale Hrosso kapitalną interwencją zatrzymał futbolówkę na linii bramkowej.

Statystyka meczu: 10:5 w strzałach, 5:1 w celnych, 42:58% w posiadaniu piłki, 3:5 w kornerach i 106:108.5 pod względem ilości przebiegniętych kilometrów.
ST
Źródło: Sportowe Tempo 21 kwietnia 2021 [3]

Michał Probierz, trener Cracovii

Dla nas najistotniejsze było zdobycie trzech punktów, oddalenie się trochę od dołu tabeli. Widać, że wszystkie zespoły walczą. Zawodnicy pokazali charakter i za to im muszę podziękować. Był splot wydarzeń, którego nie przewidywaliśmy. Już po pięciu minutach wiedzieliśmy, że Pelle musi zejść. Później, w przerwie Rivaldinho musiał opuścić boisko. Musieliśmy więc zrobić wymuszone zmiany. Od początku meczu widać było, że oba zespoły agresywnie grają, że chcą się przedostać pod bramkę. Mieliśmy kilka groźnych akcji, ale za nerwowo operowaliśmy piłką. Ważne, że zdobyliśmy bramkę, oddaliśmy sporo strzałów. Zawodnicy wzięli ciężar gry na siebie, jak Alvarez, Fiolić, Thiago, który zagrał dobry mecz, ale też ci, którzy walczyli o każdą piłkę. Gratuluję więc zespołowi. Na początku drugiej połowy niepotrzebnie tak się wycofaliśmy do strefy defensywnej i trochę za łatwo oddawaliśmy piłkę, ale z przekroju całego meczu wygraliśmy zasłużenie i pokazaliśmy charakter.

Pelle będzie miał badania w czwartek rano i dopiero po nich będziemy mogli powiedzieć o nim oraz Rivaldinho, a także poobijanych zawodników. Mamy dwa dni na regenerację, a w sobotę ważny mecz derbowy.

Źródło: Gazeta Krakowska [4]

Maciej Bartoszek, trener Wisły

Podsumowując, mecz nie ułożył się po naszej myśli, nie tak mieliśmy funkcjonować w pewnych momentach, w szczególności w ofensywie. Nie zawsze wszystko będzie wychodzić i się udawać, a zespół Cracovii też był agresywny w defensywie. Na pewno dzisiaj oddaliśmy bardzo mało strzałów, patrząc na to z boku, to był nasz duży mankament. Mieliśmy swój pomysł, ale nie do końca wyszło nam to tak, jakbyśmy chcieli. Mimo wszystko mieliśmy swoje sytuacje, szkoda szczególnie tej ostatniej Lewandowskiego, który mógł nam uratować cenny remis.

Źródło: wisla-plock.pl [5]

Mecze sezonu 2020/21

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2020-08-12 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 3:1  Chrobry Głogów 2020-08-16 Chrobry Głogów - Cracovia 1:2  Pogoń Szczecin 2020-08-22 Cracovia - Pogoń Szczecin 2:1  Malmö FF 2020-08-27 Malmö FF - Cracovia 2:0  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2020-08-30 Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia 2:2  Stal Mielec 2020-09-12 Cracovia - Stal Mielec 1:1  Zagłębie Lubin 2020-09-20 Zagłębie Lubin - Cracovia 1:1  Raków Częstochowa 2020-09-26 Cracovia - Raków Częstochowa 2:2  Śląsk Wrocław 2020-10-02 Śląsk Wrocław - Cracovia 3:1  Legia Warszawa 2020-10-09 Legia Warszawa - Cracovia 0:0 k.4:5  Piast Gliwice 2020-10-17 Cracovia - Piast Gliwice 1:0  Lech Poznań 2020-10-25 Lech Poznań - Cracovia 1:1  Jagiellonia Białystok 2020-11-07 Cracovia - Jagiellonia Białystok 3:1  Świt Skolwin 2020-11-14 Świt Skolwin - Cracovia 0:1  Legia Warszawa 2020-11-22 Cracovia - Legia Warszawa 0:1  Wisła Płock 2020-11-27 Wisła Płock - Cracovia 0:1  Wisła Kraków 2020-12-04 Cracovia - Wisła Kraków 1:1  Górnik Zabrze 2020-12-12 Górnik Zabrze - Cracovia 0:2  Lechia Gdańsk 2020-12-19 Cracovia - Lechia Gdańsk 0:3  Cracovia_herb 2021 Trening Noworoczny  Puszcza Niepołomice 2021-01-13 Cracovia - Puszcza Niepołomice 3:1  Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2021-01-16 Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Cracovia 0:2  GKS Katowice 2021-01-20 Cracovia - GKS Katowice 1:2  MŠK Žilina 2021-01-23 Cracovia - MŠK Žilina 3:2  Warta Poznań 2021-01-30 Warta Poznań - Cracovia 1:0  Górnik Zabrze 2021-01-31 Cracovia - Górnik Zabrze 1:2  Pogoń Szczecin 2021-02-06 Pogoń Szczecin - Cracovia 1:0  Warta Poznań 2021-02-09 Warta Poznań - Cracovia 0:1  Podbeskidzie Bielsko-Biała 2021-02-13 Cracovia - Podbeskidzie Bielsko-Biała 1:1  Stal Mielec 2021-02-19 Stal Mielec - Cracovia 0:0  Zagłębie Lubin 2021-02-28 Cracovia - Zagłębie Lubin 2:4  Chojniczanka Chojnice 2021-03-03 Chojniczanka Chojnice - Cracovia 0:3  Raków Częstochowa 2021-03-06 Raków Częstochowa - Cracovia 0:0  Śląsk Wrocław 2021-03-12 Cracovia - Śląsk Wrocław 1:1  Piast Gliwice 2021-03-19 Piast Gliwice - Cracovia 2:0  Lech Poznań 2021-04-03 Cracovia - Lech Poznań 2:1  Jagiellonia Białystok 2021-04-09 Jagiellonia Białystok - Cracovia 2:1  Raków Częstochowa 2021-04-14 Cracovia - Raków Częstochowa 1:2  Legia Warszawa 2021-04-18 Legia Warszawa - Cracovia 0:0  Wisła Płock 2021-04-21 Cracovia - Wisła Płock 1:0  Wisła Kraków 2021-04-24 Wisła Kraków - Cracovia 0:0  Górnik Zabrze 2021-05-03 Cracovia - Górnik Zabrze 1:0  Lechia Gdańsk 2021-05-08 Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1  Warta Poznań 2021-05-16 Cracovia - Warta Poznań 0:1