1975-1978

17 (1)
liczba występów i goli w ekstraklasie i mistrzostwach kraju

j - jesień, w - wiosna

Marek Rybka - piłkarz Cracovii, geolog. Rozegrał w Pasach 17 meczów w I lidze (1 bramka).

Pochowany w Szczecinie na cmentarzu centralnym nr kwatery 118, rząd 5. Nr grobu 31.

O Marku Rybce

"Mistrz Polski juniorów w barwach Cracovii Kraków w Motorze Lublin" -
hsienko.pl.tl

Mistrz Polski juniorów w barwach Cracovii Kraków w Motorze Lublin

Jako junior był wicemistrzem Polski w barwach Cracovii w Łodzi w 1966 roku – piłkarze Cracovii zajęli w finałach drugie miejsce, ulegając MKS Hala Sportowa Łódź, a wyprzedzając Gwardię Warszawa i MKS Zryw Chorzów.

W zespole z Krakowa grali wówczas: Przetocki, Michno, Jałocha, Florczyk Rynka, Sosiak, Żuwała, Kobiałka, Kubowicz, Palik, Niemiec, Wardyła, Tobik i Figiel. Siedem razy wystąpił w reprezentacji juniorów, grając często obok piłkarza a Lublina, Adama Lipińskiego, wychowanka Lublinianki. W reprezentacji grał razem z Ćmikiewiczem, Deyną, Klińskim, Orzołem, Kasalikiem czy Szaramą. Kiedy odchodził z kadry juniorów jego miejsce zajął Jerzy Gorgoń.

W seniorach debiutował 18 lat i jeden miesiąc i 4 dni. Był taki mecz o Puchar Polski, 6 marca 1966 roku, kiedy Cracovia zagrała z Górnikiem Zabrze. Najpierw Orczykowski strzelił w 14 minucie na 1:0 i zapowiadała się sensacja. W 41 minucie Lubański wyrównał. Ten sam Orczykowski – który wsławił się tym, że w 9 minut strzelił 3 bramki w dogrywce meczu pucharowego Cracovii z Legią II – ponownie dał pasiakom prowadzenie w 74 minucie. Na minutę przed końcem wyrównał Lentner, a w dogrywce Lubański odarł Cracovie z marzeń.

Po dramatycznym boju Górnik wygrał 3:2. W meczu przeciwko gwiazdom debiutował wspomniany Marek Rybka. Co ciekawe w prasowej metryce meczu podanej w katowickim Sporcie w składzie Cracovii nie ma Marka Rybki. Jest nazwisko Dzierżak. Nie znamy przyczyny pomyłki.

Marek Rybka debiutował u boku takich piłkarzy jak Rewilak, Krzysztof Hausner, czy Janusz Kowalik (później wyśmienity snajper Sparty Rotterdam i Cosmosu Nowy Jork). Grał też z Ryszardem Sarnatem czy Henrykiem Jałochą.

W pierwszej lidze debiutował w wieku osiemnastu lat i kilku miesięcy. Było to 9 października 1966 roku we Wrocławiu. Cracovia przegrała 0:1 ze Śląskiem, a złota bramkę strzelił Andrzej Kaczewski (warto zaznaczyć, że wkrótce z Andrzejem Kaczewskim, który wbił gola w jego debiucie spotka się w Lublinie i występować będzie w barwach Motoru).

Z Cracovii Rybka trafił do Jaworzna, zaś wiosną 1969 roku zameldował się w Lublinie. Przez trzy sezony walczył z Motorem o awans. W 1972 roku odszedł do Wisłoki Dębica.

Marek RYBKA (ur. 2 lutego 1948 roku). Obrońca, Stoper. Kluby: Grzegórzecki Kraków, Cracovia Kraków, Victoria Jaworzno, Motor Lublin, Wisłoka Dębica. Stal Stocznie Szczecin, Garbarnia Kraków, Arkonia Szczecin, Chemik Police. Zmarł 9 maja 2011 w Szczecinie.