Remont hali przy ul. Siedleckiego

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 14:24, 21 mar 2016 autorstwa Psynowiec (Dyskusja | edycje) (wstawienie linka do galerii zdjęć z remontu lodowiska, poprzedni na stronie cracovia.pl nie działa)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Informacje klubu

Trwa drugi etap modernizacji lodowiska! - cracovia.pl 21.11.2007

Od niedawna lodowisko przy ulicy Siedleckiego 7 jest miejscem pracy nie tylko dla hokeistów Comarch Cracovii. Swoje obowiązki wykonują tam również pracownicy firmy NTB Sp. z o.o. Trwa bowiem drugi etap remontu hali!

Priorytetem tej części modernizacji lodowiska jest wymiana instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, a także powiązanego z nią systemu, którego głównym zadaniem będzie odzysk wilgoci. - Jest to etap modernizacji najmniej widoczny, ale bardzo potrzebny. Znacznie poprawi bezpieczeństwo, jak również warunki na lodowisku - mówi wiceprezes MKS Cracovia SSA Jakub Tabisz.

Zamontowanie tych instalacji jest niezbędne do tego, aby nad taflą lodowiska już nigdy nie pojawiła się mgła, którą pamiętamy z pierwszego spotkania tego sezonu z Naprzodem Janów. Co więcej dotychczasowa znaczna różnica temperatur powodowała, że na terenie hali zbierała się wilgoć, która w znacznym stopniu wpływała na korozję stalowych elementów konstrukcji.

Przedstawiciele MKS Cracovia SSA wizytowali wcześniej lodowiska w Czechach, gdzie instalacja odzysku wilgoci została zarekomendowana jako optymalna dla tego typu obiektu sportowego. Zgodnie stwierdzono, że wykonanie systemu odzysku wilgoci jest niezbędne dla uzyskania należytej funkcjonalności hali lodowiska.

Wymiana instalacji to nie jedyny aspekt, który ulegnie modernizacji. W czasie tego etapu remontu zostanie bowiem także wykonana instalacja tryskaczowa wraz z pompownią, zbiornikiem wody p.pożarowa oraz instalacja elektryczna. Wykonanie tych prac jest konieczne dla zapewnienia należytego poziomu bezpieczeństwa z punktu widzenia przepisów i norm p. pożarowych.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma NTB. - Osobiście cieszę się, że mogę realizować inwestycję na obiekcie sztucznego lodowiska w Krakowie, ponieważ terminowe zrealizowanie prac będzie wizytówką firmy NTB - przyznaje Prezes Zarządu NTB Sp. z o.o. Sławomir Zając. - Roboty ziemne i wzmocnienia gruntu zostały zakończone, aktualnie prowadzone są prace żelbetowe, instalacje elektryczne, instalacje przeciwpożarowe oraz konstrukcja. Kolejnym etapem jest wykonanie montażu urządzeń instalacji odzysku wilgoci i uzbrojenie pompowni do instalacji p.poż. Na chwilę obecną prace idą planowo i przewidujemy oddanie obiektu w ustalonym z MKS Cracovia SSA terminie - informuje prezes Zając.

Koszt tej części modernizacji wyniesie ponad 3,1 miliona złotych, z czego 3,1 miliona złotych brutto pochodzi bezpośrednio z Urzędu Miasta Krakowa.

Na całkowite zakończenie inwestycji przy ulicy Siedleckiego 7 potrzeba jeszcze około 20 milionów złotych brutto.

Prace przy remoncie lodowiska na ukończeniu! - cracovia.pl 05.12.2006

Dobiega końca remont lodowiska przy ulicy Siedleckiego. Zakończono już praktycznie prace nad obudową hali od strony północnej (do zamontowania pozostały jedynie okna), zachodniej i wschodniej. W ciągu najbliższych dwóch dni obudowana zostanie ściana południowa. Jak zapewnia Dyrektor Kontraktu Mostostalu Kraków S.A. Waldemar Pasich, zadania nad pozostałymi do wykonania pracami podzielone są tak, aby już w poniedziałek 11 grudnia mogło nastąpić oddanie hali lodowiska do odbioru.

"Od jutra rozpoczynamy prace związane z umieszczaniem elementów dekoracyjnych na obudowie, zajmiemy się również montażem wyposażenia ze szkła i aluminium, a także dokończymy obudowę słupów ozdobnym kamieniem. Do piątku nad ranem planujemy zakończyć prace nad nową spikerką, która będzie mieścić się po stronie zachodniej hali, od strony torowiska, aby już w piątek oddać taflę do mrożenia. Jak wszyscy wiemy jest to proces dość długotrwały, który zajmuje około tygodnia, a dodatkowo jeszcze należy przeprowadzić próby instalacji chłodniczej, gdyż była ona nieużywana przez ponad pół roku. Zanim jednak nastąpi etapowe zamrażanie tafli, wykonamy prace związane ze sprzątaniem i myciem trybun, wjazdu na lodowisko oraz samej tafli". - mówi Dyrektor Pasich.

Przypomnijmy, że Mostostal Kraków S.A. do tej pory wykonał ponad 90% przewidzianych umową prac. Znacznie została wzmocniona konstrukcja hali i obecnie spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Zainstalowano 6 rzędów wzmocnień w konstrukcji dachu, jednocześnie powstała nowa konstrukcja bryły hali - konstrukcja ryglowa, na której powstanie zużyto prawie 60 ton materiałów. Ekipa pracująca nad modernizacją hali przy ulicy Siedleckiego przeprowadziła również szereg dodatkowych prac, które nie były uwzględnione w planach, a okazały się konieczne do wykonania.

W sobotę zostaną zakończone ostatnie prace związane z całkowitym ociepleniem dachu, już dzisiaj natomiast praktycznie gotowy jest system żaluzji nawiewnych zlokalizowanych pod attyką od strony nasypu kolejowego. Zmodernizowana hala otrzyma również nowe nagłośnienie.

Biorąc pod uwagę pracę w trudnych warunkach, zarówno atmosferycznych, jak i lokalizacyjnych (bliskie centrum miasta), obecny od jakiegoś czasu boom budowlany w branży i związany z nim niedobór części materiałów, należy uznać tempo przeprowadzonych prac przez Mostostal Kraków S.A. za duży sukces.

Prasa

Opakowana prowizorka - Dziennik Polski 25.02.2007

Miejskie lodowisko efektownie wygląda tylko z zewnątrz. W tegorocznym budżecie na dalsze prace nie przewidziano jednak ani grosza.

Staroć w nowoczesnym opakowaniu - tak można scharakteryzować lodowisko przy ulicy Siedleckiego. Na razie nie ma pieniędzy na to, aby obiekt był odnowiony również wewnątrz.

- Chodzę na ten obiekt od lat. W tym roku można zauważyć, że zewnątrz hala lodowiska zmieniła się nie do poznania - wygląda elegancko. Szkoda, że w środku jak było, tak jest. Przydałyby się jakieś szatnie, kawiarnie, toalety. Trzeba uporządkować i zagospodarować wnętrza, tak żeby można było w przyzwoitych warunkach usiąść, przebrać się, zjeść coś, napić się - mówi Wojciech Zaporowski, który przyjechał wczoraj na lodowisko przy ul. Siedleckiego razem z żoną, córką oraz krewnymi.

Na popołudniowej ślizgawce było około 100 osób. Pracownicy lodowiska oceniają, że o innych porach jest podobnie. Lodowisko cieszy się wielkim powodzeniem wśród mieszkańców. Korzystają z niego również uczniowie krakowskich szkół, studenci, sportowcy. Obiekt tętni więc życiem od rana do wieczora. Ostatnio nowym pomysłem są wieczorne sobotnie dyskoteki na lodzie do muzyki hip - hop.

- Jest trochę inaczej, niż na ślizgawce. Muzykę puszcza didżej, są inne światła, nieco przyciemnione. Disco, błysko, lodowisko... - opisuje jeden z pracowników obiektu.

Starsi uczestnicy ślizgawek zauważają, że wewnątrz hali, na trybunach i zapleczu od wielu lat niewiele się zmieniło. Młodzież cieszy się, że jest w ogóle w Krakowie jakieś miejsce, w którym można pojeździć pod dachem na łyżwach. Każdy chciałby jednak, aby w środku było bardziej nowocześnie i cieplej, tak jak na innych tego typu obiektach.


Zimą ubiegłego roku alarmowano, że stan techniczny dachu lodowiska grozi katastrofą budowlaną. Przed zamknięciem obiekt mogła jedynie uchronić wymiana dachu i ścian hali. Nie było na to pieniędzy. Komisja Sportu i Turystyki Rady Miasta Krakowa zawnioskowała więc do prezydenta miasta o przeniesienie środków na inwestycje z innego zadania. Okazało się, że nie można rozpocząć przebudowy stadionu miejskiego "Cracovia" i zarezerwowane na to 5 mln zł przekazano na lodowisko. 400 tys. zł dołożyło do przedsięwzięcia Ministerstwo Sportu i na początku września ruszyła inwestycja. Dzięki niej do końca ubiegłego roku wymieniono obudowę hali. Hokeiści Cracovii (aktualni mistrzowie Polski) i łyżwiarze mogli powrócić na taflę z początkiem stycznia.

Do zrobienia pozostał jeszcze drugi etap modernizacji, który przewiduje nowoczesne zagospodarowanie wnętrza hali. Projekt obejmuje m. in. budowę nowych trybun na ponad 2,5 tys. widzów, zaplecza, szatni, sanitariatów, wymianę instalacji, wprowadzenie nowoczesnego systemu wentylacji i klimatyzacji (pozwoliłoby to na przebywanie w hali bez kurtek). Jest też pomysł, aby przy jednej ze ścian hali utworzyć ciąg pomieszczeń biznesowych, z których można byłoby korzystać przez cały tydzień. W tegorocznym budżecie miasta na dalsze prace nie przewidziano jednak ani grosza.

Podczas posiedzeń komisji sportu RMK miejscy urzędnicy powtarzają, że w umowie dotyczącej przekazania przez miasto lodowiska, obecny zarządca obiektu Miejski Klub Sportowy Cracovia SSA zobowiązał się do jego utrzymania w odpowiednim stanie technicznym.

- Lodowisko jest własnością miasta. Z obiektu korzystają nie tylko zawodnicy klubu, ale również młodzież z całego Krakowa. Mamy środki na utrzymanie lodowiska i podstawowe remonty. Zdajemy sobie sprawę, że wewnątrz obiektu jest prowizorka, ale nie jesteśmy w stanie samodzielnie sfinansować dużych inwestycji - informuje Jakub Tabisz, wiceprezes MKS Cracovia.

- Wygląd wnętrz obiektu to wstyd dla miasta - uważa radny Stanisław Rachwał, który na początku tego roku wnioskował podczas posiedzenia Komisji Sportu o przyznanie na dalszą modernizacje lodowiska 7,5 mln zł. Wniosek został poparty w Komisji Sportu. Poprawki nie przegłosowała jednak Rada Miasta.

Szacuje się, że na drugi etap modernizacji potrzeba około 15 mln zł.

- Na podstawowe prace wystarczyłoby około 7,5 miliona złotych. Pozwoliłoby to na postawienie nowych trybun wraz z krzesełkami, tak aby kibice nie musieli stać i mieli dobre warunki do obserwacji tafli lodowiska. Po za tym moglibyśmy zbudować szatnie, sanitariaty, wymienić instalacje elektryczną oraz instalacje mrożenia pod lodowiskiem. Obecna jest już skorodowana. Po wymianie band mrożą się miejsca, w których... siedzą rezerwowi hokeiści - mówi wiceprezes Tabisz.

Dodaje, że będzie chciał zaprosić tu radnych, aby przekonać ich, że warto inwestycje doprowadzić do końca:

- Obiekt ma świetna lokalizacje. W zimie korzystają z niego hokeiści i łyżwiarze, latem może mieć inne przeznaczenie. Obecna technika pozwala na szybką wymianę nawierzchni. Dzięki temu w hali mogłyby się także odbywać np. koncerty czy imprezy dla młodzieży. Przy odpowiednim przygotowaniu nawierzchni nie byłoby też przeszkód z rozgrywaniem meczów w halowej piłce nożnej.


Okoliczni mieszkańcy oraz Rada Dzielnicy II zwracają uwagę na problem braku miejsc parkingowych w sąsiedztwie lodowiska. Wiceprezes Tabisz podkreśla, że wiele miejsc postojowych można znaleźć na parkingu w pobliskiej "Galerii Kazimierz". Ostatnio pojawił się też plan budowy przez miasto sieci podziemnych parkingów. Jeden z nich proponuje się pod placem przy Hali Targowej, a więc tuż obok lodowiska.

Wiceprezes Tabisz zapewnia, że klub robi wszystko, aby na dalszą modernizację miejskiej hali lodowiska pozyskać środki z Unii Europejskiej czy też Funduszu Norweskiego. Ze względu na procedury trudno jednak liczyć na takie dotacje w najbliższych miesiącach. Tymczasem prace modernizacyjne w obiekcie powinno prowadzić się w lecie, kiedy nie korzystają z niego łyżwiarze. Inwestycje trzeba więc przygotować wiosną. Na razie na dalsze prace nie ma pieniędzy.

Zobacz też

Linki zewnętrzne