Czarnik

Opis Meczu

Sport

Relacja z meczu w katowickim tygodniku Sport
Zwycięstwem tern umocniła Makkabi swe pierwsze miejsce w rozgrywkach finałowych, zdobywając w 3 meczach 6 punktów, podczas gdy Wawel stracił 2 punkty, zaś Cracovia i Tarnovia po 4. Obie drużyny w niekompletnych składach.

Ambitnie grająca Makkabi ma od początku przewagę, mając mało słabych punktów. Już w pierwszych minutach przynosi rzut wolny, uderzony przez Hermana, pierwszy punkt, drugi zaś zdobywa Brenner po centrze Landmanna. Po przerwie zdobywa Czarnik honorową bramkę dla swych barw, poczem Makkabi powiększa stan posiadania przez Holzmanna (z karnego) i Osieka. Drugiego rzutu karnego Makkabi nie wykorzystała.

U zwycięzców odznaczyli się: Selinger I i Hauptmann, w Cracovii trio obronne. Sędziował przykładnie p. Rumpler.
Źródło: Sport nr 30 z 26 sierpnia 1930

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Zawody tych drużyn o mistrzostwo piłkarskie okręgu krakowskiego zakończyły się zasłużonem zwycięstwem Makkabi, która w ten sposób prowadzi w tabeli, mając sześć punktów na 3 dotychczas rozegrane mecze. Dzięki temu zwycięstwu, które wywalczyła Makkabi doskonałą grą, ma ona największe szanse na zdobycie mistrzostwa okręgu krakowskiego.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 225 z 22 sierpnia 1930

Nowy Dziennik

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
Wczorajsze. trzecie z rzędu spotkanie finałowe, rozegraneprzez Makkabi zaledwie od sześciu dni, zakończyło się pięknem zwycięstwem biało-niebieskich. Makkabi do tego meczu tego wystąpiła w składzie osłabionem brakiem Schneidera i Huterera w obronie, oraz Selingera II w ataku. Schneidra zastąpił Haumptman, mający już za sobą kilka spotkań w pierwszej drużynie, zamiast Hutterera grał Spira. Trójka środkowa wystąpiła w składzie Osiek—Herman - Kling.

Przed omówieniem przebiegu gry, stwierdzić należy, iż drużyna Makkabi zdaje sobie sprawę z ciążącego na niej obowiązku, jako jedynej drużynie żydowskiej, która ma szanse znaleźć się w rozgrywkach o wejście do ligi. Toteż w każdem spotkaniu grają biało-niebiescy nader ambitnie, starając się za wszelką cenę uzyskać cenne punkty.
Niedługo po rozpoczęci uzyskuję Hermann pięknym strzałem z wolnego prowadzenie dla swych barw. Makkabi zachęcana sukcesem gra coraz lepiej. Doskonałe kombinacje trójki środkowej, poparte często solowymi biegami Landmanna i Brennea zagrażają raz po raz bramce Cracovii. W 32 minucie centruje Lamdmann górą. Brenner wspaniałym volyem z 15 metrów strzela drugą bramkę.
Po przerwie Makkabi dalej atakuje. Jeden z przebojów Cracovii kończy się silnym strzałem Zbroi, odbitym przez Elsnera, nadbiegający prawo skrzydłowy dobija i — 2:1. Obie drużyny biorą się do pracy, chcąc zmienić wynik. Za sfaulowanie Brennera pod bramką, dyktuje sędzia rzut kanny, egzekwowany przez Holzmanna. Niedługo potem nie wykorzystuje Makkabi drugiego rzutu karnego. Wreszcie w 38 minucie po przerwie strzela Osiek 4-tą bramkę ustalając wynik dnia.
Z Makkabi najlepszy był Selinger I, jak i też cała linia pomocy. Hauptmann w obronie zastąpił godnie obu obrońców. Wreszcie linia ataku grała również bardzo dobrze. Z Cracovii najlepsi byli obrońcy, Malczyk w bramce oraz lewoskrzydłowy. Sędzia p. Rumpler prowadził zawody doskonale panując w zupełności nad ostro walczacemi drużynami.

Półtoratysięczne tłumy, które licznie przybyły pomimo dnia powszedniego, głośno emocjonowały się sukcesem biało-niebieskich.
Źródło: Nowy Dziennik nr 222 z 22 sierpnia 1930

Mecze sezonu 1930 (Cracovia II)

Cracovia_herb 1930 Trening Noworoczny  ZFG Kraków 1930-03-30 Cracovia II - Zieleniewski 6:0  Olsza Kraków 1930-04-06 Cracovia II - Olsza Kraków 2:0  Garbarnia II Kraków 1930-04-20 Garbarnia II Kraków - Cracovia II 2:2  Makkabi Kraków 1930-04-20 Makkabi Kraków - Cracovia II 1:6  Hakoah Kraków 1930-04-21 Cracovia II - Hakoah Kraków 0:0  Fablok Chrzanów 1930-04-27 Cracovia II - Fablok Chrzanów 4:0  Tarnovia Tarnów 1930-05-04 Tarnovia - Cracovia II 2:0  Wisła II Kraków 1930-05-18 Cracovia II - Wisła II Kraków 6:2  Garbarnia II Kraków 1930-05-25 Garbarnia II Kraków - Cracovia II 1:1  Podgórze II Kraków 1930-05-25 Podgórze II Kraków - Cracovia II 0:5  Polonia Karwina 1930-06-08 Polonia Karwina - Cracovia II 3:6  Wawel II Kraków 1930-06-08 Wawel II Kraków - Cracovia II 1:7  Olsza II Kraków 1930-06-09 Cracovia II - Olsza II 1:3  Polonia Karwina 1930-06-09 Polonia Karwina - Cracovia II 2:3  Fablok Chrzanów 1930-06-19 Fablok Chrzanów - Cracovia II 1:0  Tarnovia Tarnów 1930-06-22 Cracovia II - Tarnovia II 2:2  Wisła II Kraków 1930-07-06 Cracovia II - Wisła II 3:3  Wisła II Kraków 1930-07-06 Wisła II - Cracovia II 3:0  Garbarnia II Kraków 1930-07-13 Cracovia II - Garbarnia II 3:1  Legia Kraków 1930-07-20 Cracovia II - Legia 3:1  Metal Tarnów 1930-07-27 Cracovia - Metal Tarnów 4:0  Koszarawa Żywiec 1930-08-03 Żywiec Koszarawa - Cracovia II 5:2  Makkabi II Kraków 1930-08-04 Makkabi II Kraków - Cracovia II 3:0  Tarnovia Tarnów 1930-08-15 Cracovia II - Tarnovia 7:1  Tarnovia Tarnów 1930-08-17 Cracovia II - Tarnovia 7:1  Wawel Kraków 1930-08-17 Cracovia II - Wawel Kraków 2:4  Makkabi Kraków 1930-08-20 Makkabi Kraków - Cracovia II 4:1  Makkabi Kraków 1930-08-23 Cracovia II - Makkabi Kraków 1:1  Olsza II Kraków 1930-08-24 Olsza II Kraków - Cracovia II 0:0  Wawel Kraków 1930-09-07 Wawel Kraków - Cracovia II 4:0  Garbarnia II Kraków 1930-09-28 Cracovia II - Garbarnia II 2:1  Podgórze Kraków 1930-10-21 Podgórze Kraków - Cracovia II 3:2
Plik:Sportovní Klub Orlová herb.png 1930-07 Sportowni Club Orlova - Cracovia II 1:2  Plik:Sportovní Klub Orlová herb.png 1930-07 Sportowni Club Orlova - Cracovia II 2:5