Mecz o Puchar Kałuży.

"Kraków taktycznie lepszy" -

Kraków taktycznie lepszy

Relacja z meczu w dzienniku Dziennik Polski
Pierwszy w bieżącym sezonie mecz międzymiastowy w Krakowie o Puchar śp. Kałuży odbył się na boiska Wisły między reprezentacjami Łodzi i Krakowa. Składy drużyn. Łódź: Styczyński (ŁKS Depczyński) Włodarczyk i Łuć (obaj ŁKS), Korporowicz (ZZK). Miller (Z.Z.K), Czyżewski (ŁKS). Janeczek (ŁKS), Baran (ŁKS), Koczewski (ZZK), Łącz (ŁKS), Gwoździński (ŁKS). Kraków: Jurowicz (Wisła) Barwiński (Tarnovia), Flanek (Wisła), Jabłoński I, Parpam. Jabłoński II (Cracovia) i w ostatnich minutach Lasiewicz (Garbarnia), Giergiel, Gracz Kohut (Wisła), Sołek (Garbarnia), Bobula (Cracovia).

Zawody nie stały na wysokim poziomie, zwłaszcza w pierwszej połowie; po kilku ładnych zagraniach w pierwszym kwadransie gra była mało efektowna. Drużyną przeważającą zarówno w pierwszym okresie jak i po przerwie był Kraków. Do ostatniej minuty przed przerwą wynik utrzymał się bezbramkowy, a jedyna bramka' przed pauzą została zdobyta z trudnej pozycji przez Giergiela z podania Gracza.

Bramkarz łodzian wyjaśnił w pierwszej połowie gry kilka trudnych sytuacji, a „dziadek" Czyżewski otoczył Gracza tak troskliwą opieką, że zablokował zagrania prawej strony ataku Krakowa. Najładniejszymi momentami gry do przerwy były, strzał z voleya Solka z centry Giergiela obroniony ładnie przez Depczyńskiogo, i emocjonujący moment pod bramką Krakowa kiedy Jurowicz obronił z kilku metrów ostry strzał Koczewskiego.

Po przerwie gra była żywsza i ciekawsza. Bezpośrednio po rozpoczęciu do centry Glergiela skacze przed linią bramkową Kohut ale nie sięga piłki głową. Po 15 minutach gry bezbramkowo Gracz po zagraniu z Giergielem podwyższa wynik dla Krakowa do 2:0 a w minutę później Łącz niespodziewanym strzałem z 18 m zdobywa pierwszą bramkę dla Łodzi. Nastąpił okres żywszej gry. Kraków atakuje mocniej. Kilka dogodnych sytuacji nie zostaje wyzyskanych pod bramką Lodzi. Łodzianie wygrywają swój najmocniejszy atut szybkość i zagrażają parokrotnie bramce krakowian ale Barwiński i Jurowicz są na poziomie. Jeden z ataków Krakowa przynosi podwyższenie wyniku. W 35 min. Kohut mija 2 przeciwników i strzela trzecią bramkę dla Krakowa. W dwie min. potem Gracz strzela celnie w sam róg bramki, piłka odbija się od słupka a Kohut dobija piłkę na linii bramkowej. Ostatnie minuty gry przynoszą jeszcze zmianę wyniku. Nieporozumienia w defensywie Krakowa wyzyskuje Janeczek i zdobywa drugą bramkę dla Łodzi ustalając wynik zawodów.

Łodzianie byli drużyną szybszą, więcej wkładali serca w grę, grali ambitniej, jednak ustępowali taktycznie reprezentacji Krakowa, która mimo że nie miała dobrego dnia, dzięki wyższości taktycznej wygrała zasłużenie. Z gości na wyróżnienie zasłużyli trio obronne. Czyżewski w pomocy i trójka ataku, z Krakowa Barwiński, Jurowicz. Zawody prowadził bardzo dobrze Zdybalski. Publiczności około 8 tys. (jot)
Źródło: Dziennik Polski nr 133 z 16 maja 1947