Sekcja lekkoatletyki: Różnice pomiędzy wersjami

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m
Linia 1: Linia 1:
Obecnie sponsorem sekcji jest były lekkoatleta Cracovii [[Franciszek Jarecki]], właściciel firmy '''Hurt Żelaza i Stali "Jarecki" w Mordarce koło Limanowej'''. Aktualnie treningi sekcji odbywają się  na stadionie Wawelu przy ul.Podchorążych, od poniedziałku do piątku o godzinie 10. Zimą treningi odbywają się w Lasku Wolskim oraz nad Rudawą zazwyczaj o godzinie 15, oraz zazwyczaj w piątki o godzinie 15 w hali AWF przy rondzie Grzegórzeckim.
Trenerami sekcji są:
*[[Roman Kołodziej]]
*[[Zbigniew Suchodolski]]
*[[Rafał Kukla]]
===Historia sekcji===
Klub Sportowy Cracovia powstał w 1906 roku i obecnie obchodzi jubileusz 100-lecia. Pierwsze artykuły prasowe donoszą, iż 26 września 1906 roku w Krakowie zorganizowano zawody w chodzie i biegach od 100 do 1000m oraz bieg półgodzinny. 26 kwietnia w pierwszym oficjalnym meczu lekkoatletycznym Cracovia na własnym stadionie pokonała Pogoń Lwów.
Za oficjalną datę powstania sekcji lekkiej atletyki w Cracovii uważa się rok 1913. Przy współudziale Cracovii powstał w 1919 roku Polski Związek Lekkiej Atletyki, a w roku 1922 Krakowski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. Od tego roku organizowano mistrzostwa okręgu. Nieprzerwanie w latach 1923-1939 "Pasy" w tych zawodach nie miały sobie równych, każdorazowo zdobywając drużynowy prymat. W pierwszych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce najlepiej spisał się [[Wojciech Florkiewicz]], który wygrał skok w dal z wynikiem 5,88m. W 1925r. powstała sekcja lekkoatletyczna pań, a pierwszą mistrzynią Polski była [[Maria Malinowska|Maria "Lonka" Malinowska]] w rzucie oszczepem. Obie sekcje kilkukrotnie plasowały się w okresie międzywojennym na podium klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Polski. Liczni zawodnicy Cracovii byli powoływani do reprezentacji kraju. W 1936 roku po raz pierwszy zorganizowano zawody na stadionie przy ulicy 3 Maja. W tym samym roku po raz pierwszy zawodnik Cracovii, wziął udział w igrzyskach olimpijskich, a był nim [[Kazimierz Fijałka]].
Po II wojnie światowej sekcja lekkoatletyczna Cracovii znów była w ścisłej krajowej czołówce, a w latach 1945, 1946 i 1950 zdobyła mistrzostwo Polski. Liczne były też sukcesy indywidualne. Sam [[Włodzimierz Puzio]] 10 razy w latach powojennych stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju. Jedną z głownych postaci, promujących lekką atletykę w tamtych czasach był dr [[Aleksander Moroz]], który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju sekcji, pracując przy tym społecznie. Dziś Cracovia czci jego pamięć organizując co roku jesienią lekkoatletyczny Memoriał Aleksandra Moroza.
W latach 50-tych nastąpił kryzys działalności sekcji. Cracovia występowała w II i III lidze. Przez 9 lat żaden z przedstawicieli sekcji nie zdobył złotego medalu mistrzostw Polski. W 1959 roku uczyniła to [[Maria Kusion-Bibro-Pokorny]], późniejsza olimpijka.
Następnie w dziejach sekcji miał miejsce okres rozkwitu. Wokół stadionu przy alei 3 Maja tętniło życie sportowe i towarzyskie. Przez klub przebijało się mnóstwo utalentowanych zawodników i znakomitych trenerów. W szybkim tempie rozwijała się kariera 400-metrowca [[Jan Belachowski|Jana Balachowskiego]], który wkrótce został trzecim olimpijczykiem Cracovii w lekkiej atletyce zajmując 4. miejsce w sztafecie 4X400m na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968r. Liczne tytuły mistrzów Polski zdobywali m. in. [[Stanisław Podzoba]] i [[Edward Mleczko]] w biegach długich oraz [[Adam Kołodziejczyk]] na 110m przez płotki.
W latach 70-tych i 80-tych nastąpiły dla sekcji trudne czasy. Brakowało pieniędzy a stadion popadał w ruinę. Mimo tego wciąż rozwijało się wiele młodych talentów. W 1986r. Jerzy Hołoweńko zdobył dla "pasiaków" ostatni medal mistrzostw Polski, aż do momentu rozwiązania sekcji lekkoatletycznej w 1992r.
Po kilku latach nieobecności Cracovii na lekkoatletycznej mapie Polski, w 1997r. działalność sekcji została wznowiona za sprawą trenera Romana Kołodzieja. Mimo wielu problemów, bez bazy szkoleniowej, bez dotacji i sprzętu, grupa trenera Kołodzieja nie poddawała się. W 1999r. po 13 latach przerwy Katarzyna Batorska wywalczyła dla Cracovii medal mistrzostw Polski. W 2005r. Anna Hazior, wychowanka trenera Kołodzieja została powołana do reprezentacji Polski na mecz międzypaństwowy z Czechami, co było pierwszym takim osiągnięciem reprezanta naszej sekcji po 25 latach przerwy!
Zaangażowanie trenera Kołodzieja i zawodników powoduje, że z roku na rok sekcja się rozwija. Pozyskano sponsora Franciszka Jareckiego, byłego lekkoatletę Cracovii. W Miechowie pod okiem Zbigniewa Suchodolskiego trenuje grupa młodych zawodników, która stanowi filię naszej sekcji. Każdego roku nasi zawodnicy przywożą medale z Mistrzostw kraju. W tym roku zdobyliśmy już 6 krążków, a zaszczytne grono medalistów to: Kamil Murzyn, [[Katarzyna Broniatowska]] (oboje 2-krotnie), [[Julia Szymura]] oraz [[Kamila Hayder]], [[Zuzanna Kazior]], [[Elżbieta Żądło]] i [[Katarzyna Trzop]] (sztafeta). W kadrze Polski znajdują się: [[Anna Hazior]], [[Katarzyna Broniatowska]] i [[Kamil Murzyn]].
''Źródło: cracoviala.republika.pl''
===Sukcesy===
===Sukcesy===
3 x drużynowe mistrzostwo Polski (1945, 1946, 1950)<BR>
3 x drużynowe mistrzostwo Polski (1945, 1946, 1950)<BR>
Linia 8: Linia 32:
* [[Mityng Lekkoatletyczny KOZLA 2006]]
* [[Mityng Lekkoatletyczny KOZLA 2006]]
* [[Finał II ligi lekkoatletycznej w Bielsku-Białej 2006]]
* [[Finał II ligi lekkoatletycznej w Bielsku-Białej 2006]]
===Odnośniki===
* [http://www.cracoviala.republika.pl Nieoficjalna strona sekcji]
<BR><BR><center>[[:Kategoria:Lekkoatleci|Wszyscy lekkoatleci w Cracovii]]</center>
<BR><BR><center>[[:Kategoria:Lekkoatleci|Wszyscy lekkoatleci w Cracovii]]</center>
{{Stub}}
{{Stub}}
[[Kategoria: Sekcje]]
[[Kategoria: Sekcje]]

Wersja z 15:14, 21 lut 2007

Obecnie sponsorem sekcji jest były lekkoatleta Cracovii Franciszek Jarecki, właściciel firmy Hurt Żelaza i Stali "Jarecki" w Mordarce koło Limanowej. Aktualnie treningi sekcji odbywają się na stadionie Wawelu przy ul.Podchorążych, od poniedziałku do piątku o godzinie 10. Zimą treningi odbywają się w Lasku Wolskim oraz nad Rudawą zazwyczaj o godzinie 15, oraz zazwyczaj w piątki o godzinie 15 w hali AWF przy rondzie Grzegórzeckim. Trenerami sekcji są:

Historia sekcji

Klub Sportowy Cracovia powstał w 1906 roku i obecnie obchodzi jubileusz 100-lecia. Pierwsze artykuły prasowe donoszą, iż 26 września 1906 roku w Krakowie zorganizowano zawody w chodzie i biegach od 100 do 1000m oraz bieg półgodzinny. 26 kwietnia w pierwszym oficjalnym meczu lekkoatletycznym Cracovia na własnym stadionie pokonała Pogoń Lwów.

Za oficjalną datę powstania sekcji lekkiej atletyki w Cracovii uważa się rok 1913. Przy współudziale Cracovii powstał w 1919 roku Polski Związek Lekkiej Atletyki, a w roku 1922 Krakowski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. Od tego roku organizowano mistrzostwa okręgu. Nieprzerwanie w latach 1923-1939 "Pasy" w tych zawodach nie miały sobie równych, każdorazowo zdobywając drużynowy prymat. W pierwszych Mistrzostwach Polski w lekkiej atletyce najlepiej spisał się Wojciech Florkiewicz, który wygrał skok w dal z wynikiem 5,88m. W 1925r. powstała sekcja lekkoatletyczna pań, a pierwszą mistrzynią Polski była Maria "Lonka" Malinowska w rzucie oszczepem. Obie sekcje kilkukrotnie plasowały się w okresie międzywojennym na podium klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Polski. Liczni zawodnicy Cracovii byli powoływani do reprezentacji kraju. W 1936 roku po raz pierwszy zorganizowano zawody na stadionie przy ulicy 3 Maja. W tym samym roku po raz pierwszy zawodnik Cracovii, wziął udział w igrzyskach olimpijskich, a był nim Kazimierz Fijałka.

Po II wojnie światowej sekcja lekkoatletyczna Cracovii znów była w ścisłej krajowej czołówce, a w latach 1945, 1946 i 1950 zdobyła mistrzostwo Polski. Liczne były też sukcesy indywidualne. Sam Włodzimierz Puzio 10 razy w latach powojennych stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju. Jedną z głownych postaci, promujących lekką atletykę w tamtych czasach był dr Aleksander Moroz, który w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju sekcji, pracując przy tym społecznie. Dziś Cracovia czci jego pamięć organizując co roku jesienią lekkoatletyczny Memoriał Aleksandra Moroza.

W latach 50-tych nastąpił kryzys działalności sekcji. Cracovia występowała w II i III lidze. Przez 9 lat żaden z przedstawicieli sekcji nie zdobył złotego medalu mistrzostw Polski. W 1959 roku uczyniła to Maria Kusion-Bibro-Pokorny, późniejsza olimpijka.

Następnie w dziejach sekcji miał miejsce okres rozkwitu. Wokół stadionu przy alei 3 Maja tętniło życie sportowe i towarzyskie. Przez klub przebijało się mnóstwo utalentowanych zawodników i znakomitych trenerów. W szybkim tempie rozwijała się kariera 400-metrowca Jana Balachowskiego, który wkrótce został trzecim olimpijczykiem Cracovii w lekkiej atletyce zajmując 4. miejsce w sztafecie 4X400m na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968r. Liczne tytuły mistrzów Polski zdobywali m. in. Stanisław Podzoba i Edward Mleczko w biegach długich oraz Adam Kołodziejczyk na 110m przez płotki.

W latach 70-tych i 80-tych nastąpiły dla sekcji trudne czasy. Brakowało pieniędzy a stadion popadał w ruinę. Mimo tego wciąż rozwijało się wiele młodych talentów. W 1986r. Jerzy Hołoweńko zdobył dla "pasiaków" ostatni medal mistrzostw Polski, aż do momentu rozwiązania sekcji lekkoatletycznej w 1992r.

Po kilku latach nieobecności Cracovii na lekkoatletycznej mapie Polski, w 1997r. działalność sekcji została wznowiona za sprawą trenera Romana Kołodzieja. Mimo wielu problemów, bez bazy szkoleniowej, bez dotacji i sprzętu, grupa trenera Kołodzieja nie poddawała się. W 1999r. po 13 latach przerwy Katarzyna Batorska wywalczyła dla Cracovii medal mistrzostw Polski. W 2005r. Anna Hazior, wychowanka trenera Kołodzieja została powołana do reprezentacji Polski na mecz międzypaństwowy z Czechami, co było pierwszym takim osiągnięciem reprezanta naszej sekcji po 25 latach przerwy!

Zaangażowanie trenera Kołodzieja i zawodników powoduje, że z roku na rok sekcja się rozwija. Pozyskano sponsora Franciszka Jareckiego, byłego lekkoatletę Cracovii. W Miechowie pod okiem Zbigniewa Suchodolskiego trenuje grupa młodych zawodników, która stanowi filię naszej sekcji. Każdego roku nasi zawodnicy przywożą medale z Mistrzostw kraju. W tym roku zdobyliśmy już 6 krążków, a zaszczytne grono medalistów to: Kamil Murzyn, Katarzyna Broniatowska (oboje 2-krotnie), Julia Szymura oraz Kamila Hayder, Zuzanna Kazior, Elżbieta Żądło i Katarzyna Trzop (sztafeta). W kadrze Polski znajdują się: Anna Hazior, Katarzyna Broniatowska i Kamil Murzyn.

Źródło: cracoviala.republika.pl

Sukcesy

3 x drużynowe mistrzostwo Polski (1945, 1946, 1950)
2 x drużynowe MP w przełajach (1973,1975)
64 tytuły indywidualnego mistrza Polski
11 x indywidualne mistrzostwo Polski juniorów

Artykuły

Odnośniki



Wszyscy lekkoatleci w Cracovii
To jest zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.