1939-07-02 Warszawianka Warszawa - Cracovia 1:3

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Wersja z dnia 20:36, 13 kwi 2014 autorstwa Piotrk (Dyskusja | edycje) (Artykuł - Alex James cz.I)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Herb_Warszawianka Warszawa

Trener:
Leopold Kiesel
pilka_ico
Liga , 11 kolejka
Stadion Legii, Warszawa, niedziela, 2 lipca 1939

Warszawianka Warszawa - Cracovia

1
:
3

(1:0)



Herb_Cracovia

Trener:
(bez trenera)
Skład:
Ketz
Martyna
Joksch
Sochan
Sroczyński
Dmytryszyn
S. Baran
S. Czapski
Pyrich
J. Stępień
L. Hahn

Ustawienie:
2-3-5

Sędzia: Antoni Linke z Katowic
Widzów: 1 000

bramki Bramki
Baran (40') 1:0
1:1
1:2
1:3

Korbas (47'- karny)
Zembaczyński (79')
Korbas (87')
Skład:
Pokusa (41' Medvey)
Stanek
Pająk
E. Jabłoński
Grünberg
Góra
Bartyzel
Młynarek
Korbas
Szeliga
Zembaczyński

Ustawienie:
2-3-5



Zapowiedź meczu

Opis meczu

Z lewej Stanek (Cracovia), z prawej Hahn (Warszawianka). Na zdjęciu nie widać, że pasy koszulek są innych kolorów.

Przegląd Sportowy
(relacja)

      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 53 z 3 lipca 1939 [1]


(od lewej) Pająk, Pokusa, Góra, Jabłoński, Korbas, Szeliga, Młynarek, Stanek, Zembaczyński, Grünberg i Bartyzel

"Alex James ma głos" -
Przegląd Sportowy
(uwagi cz.1)

Alex James ma głos

Uwagi meczu w warszawskim tygodniku Przegląd Sportowy cz.1
(Pierwszy z cyklu artykułów pisanych przez trenera angielskiego na specjalne zamówienie Przeglądu Sportowego)

Hallo, polscy piłkarze i wszyscy Czytelnicy „Przeglądu Sportowego”! Cieszę się bardzo, że Redakcja Waszego największego pisma sportowego zaprosiła mnie do napisania szeregu artykułów na temat moich odwiedzin w Polsce, i w pierwszym rzędzie chciałbym podziękować wszystkim, którzy okazali mi tyle życzliwości i pomocy i dołożyli wszelkich starań, aby uczynić mój pobyt w Polsce jak najmilszym.

Oczywiście nie jest to łatwe zadanie ze względu na trudności językowe. Czasami czuję się zlekka zakłopotany w towarzystwie około czterdziestu chłopców: kiedy słyszę ich wesołe rozmowy i żarty, gdy widzę, jak dobrze się czują na obozie, żałuję, że nie mogę przyłączyć się do ogólnej zabawy i nie rozumiem ich języka. Czytając te słowa może pomyślicie, że tęsknię za domem. Jeśli mam być szczery, odczuwałem to z początku, lecz teraz, kiedy rozpoczęliśmy pracę, odzyskałem humor od razu i czuję się doskonale.

Co sądzę o piłkarstwie polskim?

Sądząc z pytań, jakimi zasypują mnie wszyscy od chwili mojego przyjazdu do Warszawy, chcielibyście wiedzieć, co sądzę o polskim piłkarstwie. Jak wiecie, piszę te słowa po zobaczeniu zaledwie jednego meczu ligowego i po dwóch dniach spędzonych na obozie. Oczywiście nie miałem wiele czasu ani sposobności, żeby sformułować konkretną opinię, ale jedno mogę Wam powiedzieć – przed przybyciem do Polski nie spodziewałem się, że macie takie racjonalne i nowoczesne pojęcie o metodach treningu piłkarskiego. Było dla mnie miłą niespodzianką zobaczyć w szeregach Cracovii i Warszawianki kilku graczy, którzy mogliby z powodzeniem znaleźć się w dobrej drużynie angielskiej. Mówiąc szczerze, jeżeli idzie o technikę i opanowanie piłki, sam nie wiele mógłbym nauczyć tych chłopców, tak dużo już umieją. Zauważyłem natomiast poważne braki taktyczne, brak urozmaicenia w systemie gry, zwłaszcza zaś błędy w grze pozycyjnej, w ustawianiu się i kryciu graczy przeciwnej drużyny.

Jestem zadowolony, że zamiast uczyć polskich graczy „abecadła futbolowego”, które umieją już na pamięć, będę w stanie skupić całą moją uwagę i wysiłek na poprawieniu i doskonaleniu taktyki i uczyć ich przede wszystkim, jak wygrywać spotkania. Piłka nożna jest grą, w której inteligencja odgrywa poważną rolę: prawie każdy może nauczyć się kopania piłki, lecz dobre rezultaty wydaje tylko szybkość myślenia na boisku. To prawda, że z tą zaletą piłkarz winien się urodzić, ale rozwinąć ją można tylko przez praktykę i ćwiczenia tak, aby wypływała z podświadomości i stała się instynktem.

Graczom nie uśmiecha się ciężki trening

Widzę, że tak gracze, jak instruktorzy bardzo interesują się swą pracą, ale słyszałem, że chociaż niektórzy z chłopców z zapałem grają w futbol, lecz nie uśmiecha się im ciężki i monotonny trening, niezbędny dla pozyskania dobrej formy i jej utrzymania. Gracze powinni zrozumieć, że ćwiczenia, które każę im wykonywać, wpłyną korzystnie na rozwój fizyczny ich nóg i całego ciała, i w rezultacie nie będą przedwcześnie odczuwali zmęczenia, grając w ciężkim meczu. Do pewnego stopnia można zrozumieć, iż polscy piłkarze-amatorzy nie są w stanie osiągnąć tak doskonałej formy fizycznej, jak zawodowcy. Tym niemniej odniosłem wrażenie, że gracze polscy nie są w tak dobrej kondycji, jak można żądać nawet od piłkarzy-amatorów w pełni sezonu. Kondycję swą mogliby znacznie podnieść, gdyby regularnie przerabiali wyznaczone im ćwiczenia nie tylko podczas pobytu na obozie, ale również po powrocie do poszczególnych klubów. Winni o tym pamiętać instruktorzy i kłaść nacisk na to w stosunku do powierzonych im graczy. Oczywiście tutaj największą przeszkodę stanowi moja nieznajomość języka, gdyż chciałbym nie raz odbyć z instruktorami pogadankę i rozważyć szczegółowo wszystkie problemy gry.

Wasza Akademia W.F. przoduje w Europie!
Alex James
Źródło: Przegląd Sportowy nr 54 z 6 lipca 1939


Przegląd Sportowy
(uwagi cz.2)

Uwagi meczu w warszawskim tygodniku Przegląd Sportowy cz.2
      Jeśli możesz, przepisz znajdujący się obok lub linkowany poniżej opis meczu.
Alex James
Źródło: Przegląd Sportowy nr 56 z 13 lipca 1939


Mecze sezonu 1939