1928-07-04 mistrzostwa okręgowe

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

mistrzostwa okręgowe

Opis zawodów

"Mistrzostwa Okręgu krakowskiego, „Makkabi" mistrzem Krakowa." -
Ilustrowany Kuryer Codzienny

Mistrzostwa Okręgu krakowskiego, „Makkabi" mistrzem Krakowa.

Relacja z meczu w dzienniku IKC
Tegoroczne mistrzostwa okręgowe przyniosły po raz pierwszy wyniki dochodzące do poziomu wygórowanych stosunkowo wymagań. Wyniki te są tem bardziej piękne, że są wynikami pracy niemal wszystkich zawodników. Były bowiem biegi, w których wszyscy startujący osiągali czasy, leżące poniżej wymagań kwalifikacyjnych, a częstokroć i mistrzowskich. Każde osiągnięte pierwsze miejsce za wyjątkiem setki stylem dowolnym dla panów i setki na wznal dla pań jest rekordem okręgowym z których żaden zeszłoroczny czas konkurować nie może. Wobec tych wyników straciły straciły sławne nazwiska warszawskie całą swą grozę i spokojnie patrzeć można na najbliższy mecz Warszawa-Kraków(29 lipca w Krakowie), którego wynik stoi pod wielkim znakiem zapytania. Drugim pocieszającym jest bowiem ilość też startujących. Prawie wszystkie konkurencje wymagały zapotrzebowania na 6 torów, przyczem musimy wziąć pod uwagę, że startowały tylko dwa kluby (Makkabi i Cracovia), z AZS-u tylko Boczar, reszta klubów nie zgłosiła swych zawodników.

Trener sprowadzony przez okręgowy związek dla zawodników wszystkich klubów krakowskich pracuje dopiero od dwóch tygodni. Dziś jednak już widać doskonałe rezultaty jego pracy i systematycznego, celowo prowadzanego treningu. Najlepsze wyniki mieli za¬wodnicy, którzy pracowali pod jego kierunkiem, gorzej stosunkowo wyszli ci, którzy z rozmaitych powodów trenowała sami, albo bez treningu „robił! Punkty”. Rewelacją mistrzostw był Boczar z AZS-u, który 100 m. st. dowolnym dla panów płynął pod względem taktycznym i być może stylowym najlepiej z wszystkich, w dobrym stosunkowo czasie. Niestety stopper jego sędziego zawiódł, czas dokładnie nie jest znany, me przekracza jednak 1,18. Bieńkowski przy braku powa¬żnej konkurencja zrobił czas znacznie gorszy od swego rekordu polskiego, przytem płynął niespokojnie. Być może, że przeszkadzało mu silne przeziębienie. Schӧnfeld z Makkabi za-wiódł zupełnie. Zda je się, że reklamowany ten zawodnik nie zejdzie już niżej 1,20- Znakomicie zapowiadają się Trytko i Maciuch z Cracovii, Paully z Cracovii dał lekcję pokazową taktyki sztafetowej, jako solista jest jednak jeszcze słaby. Starty pań straciły wiele przez brak Nowakównej. Niespodzianką było tutaj zwycięstwo Feilgutównej w 400 m. et dow. nad Czaplicką, u której uwidoczniło się załamanie psychiczne, powodowane nadmierną ilością konkurencyj. Schtinfeldówna osiągnęła piękny czas w setce sit. dow, lecz nie wydała z siebie maksimum możliwego wysiłku. Schreiberówna ma odpowiedni do długich dystansów temperament. Nadzwyczajnym ta¬lentem jest młodziutka Sandberg z Makkabi, która dziś już dysponuje świetny crawlem. Poważnym atutem w pływactwie polskim jest p. Sędzimirówna, która pod troskliwą opieką może dojść nieoczekiwanych wyników. Organizacja zawodów niezwykle słaba, zwłaszcza w pierwszym dniu, głównie z winy braku rutyny kollegjum sędziów.
Wyniki techniczne są, następujące:
100 m. st. dowolnym dla panów: 1) Sieńkowski (Crac.) 1,16.2 2) Boczar (AZS) 3) Soldinger II (Makkabi).
100 m. na wzinak dla panów: 1) Schӧnfeld (M) 1,33, 2) Trytko (C). 3) Smolka (C), 3) Tryt ko (C).
400 m. st dow. dla panów: 1) Bieńkowski (Crac.) 6,52*9, 2) Klein (Mk.), 3) Trytko (K).
1500 m. st dow. dla panów: 1) Trytko (Crac.) 28,30, 2) Klein (Mak.), 3) Ritterman II (Mak.)
Sztafeta 5x50 st. dow. dla panów: 1) Cracovia w składzie: Litwin, Trytko, Nejbarg, Maciuch, Sieńkowski 2,57'9, 2) Makkabi I, 3) Makkabi II.
Sztafeta 4x200 dla panów: 1) Cracovia w składzie: Paully, Nejberg, Trytko. Sieńkowski 13,23’8, 2) Makkabi I, 3) Makkabi III.
Panie: 100 m. st. dow 1) Schӧnfeldówna (Mak) 1,38’3, 2) Czaplicka (Crac.) 3) Sędzimirówna (Crac).
100 m. nawznak: 1) Schónfeldówna (Mak.) 1,58. 2) Berhanżanka (Crac.) 3) Feilgutówna II (Mak.).
200 m. st. klasycznym: 1) Czaplicka (Crac.) 4,8,4 2) Feilgutówna I (Mak) 3) Majerczykó- wna (Mak.) 400 m. st. dow. 1) Feilgutówna I 8,46’3, 2) Czaplicka (Crac.) 8,46’8, 3) Majerczykówna (Mak.)
1500 st. dow. dla pań: Schreiberówna (Mak) 33,12 (walkover).
Sztafeta 5x50 st. dow. 1) Makkabi I w składzie: Feilgutówna I, Goldmanówna, Ratzówna, Majerczykówna, Schónfeldówna 4,30, 2) Cracovia, 3) Makkabi.
Sztafeta 4x100 st. dow. 1) Makkabi I w składzie: Fęilgutówna I, Majerczykówna. Ratzówna, Schӧnfeldówna 7,65’7.

W ogólnej punktacji prowadzi Makkabi 31 punktami przed Cracovią (210 punktów), do czego dochodzi jeszcze punktacja water-polo.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 189 z 10 lipca 1928