1931-01-11 zawody Cracovii

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

prawdopodobny termin


Opis zawodów

"W pływalni Y.M.C.A. krakowskiej Pojedynek Medricky — Bocheński wygrywa Polak" -
Przegląd Sportowy

W pływalni Y.M.C.A. krakowskiej Pojedynek Medricky — Bocheński wygrywa Polak

Relacja z zawodów w tygodniku Przegląd Sportowy
Międzynarodowe zawody pływackie, zorganizowane przez Cracovię z polecenia PZP, były imprezą nadzwyczaj udaną, tak pod względom wartości uzyskanych wyników, jak i liczebność startujących.

Zawody te otworzyły oficjalnie zimowy sezon pływacki Krakowa wykazały, że pływacy śląscy i warszawscy skorzystali z basenów zimowych. Forma Matysiaka, postępy Karpińskie* go i Baranowskiego świadczą o tern dosadnie. Start pływaków grodu podwawelskiego nie był zbyt udany, ale przypisać to należy brakowi treningu Cracovii, która dopiero rozpoczęła zimo¬wą zaprawę w basenie.
Atrakcję zawodów stanowiły konkurencje, w których wzięli udział gaście z Czechosłowacji oraz mistrz Bocheński. Na pierwszy plan wysunęło się 100 m. stylem dowolnym. Medrydky zyskuje na starcie pól metra, ale Bocheński dogania od pierwszego nawrotu i Ida dalej równo. Finisz przynosi Polakowi zwycięstwo o pół metra przed Czechem w czasie 1:042. Medrycky osiąga 1:04,8.
Drugim punktem konkurencji międzynarodowej był wyścig 200 m. stylem dowolnym. Bocheński oszczędzą się do sztafety i nie płynie. Kot trzyma się blisko Antosa do 160 m.. poczem ulega świetnemu finiszowi Czecha. Czas Antosa 2:38. Kota 2:45.6.
Spotkanie dwu Czechów w wyścigu 100 mtr. na wznak wskutek nieobecności mistrza Polski Karliczka, robiło wrażenie z góry ułożonego. Antoś, mistrz Czechosłowacji na ostatnim nawrocie zatrzymuje się, jak gdyby umyślnie oddając rodakowi 3 metry i jako drugi dopływa w czasie 1:36. Mędrycki osiąga 1:21. Rewelacyjnie wypadł start ślązaka Frania, którego czas 1:31 jest dobry. Baranowski (1:34) płynął poprawnym crawlem.
Najwięcej emocyi przyniósł pojedynek sztafet 4x200 m. st. dowol A. Z. S. i kombinowanej. Na pierwszej zmianie Karpiński (AZS) bije o dłoń Sieńkowskiego (kombin.). Litwin (Crac.) płynie jako trzeci Antoś (komb.) nadrabia 15 m. na Makowskim (AZS). Cracovia płynie dalej jako trzecia — Bober (komb.) traci z Matysiakiem handicap, jaki posiadała sztafeta i przychodzi o dwa metry przed nim. Bocheński, startując ma do wyrównania, 3 m. Dogania on Medryckyego na 50 m.i wspaniałym finiszem wśród niebywałego entuzjazmu widowni i przychodzi o 6 m. przed kombinowaną. W sztafecie Bocheński na 200 m. uzyskał wynik 2:27,5.
Czas sztafety AZS 11:14,6 jest nowym rekordem polskim.
Na zakończenie zawodów od¬były się skoki popisowe, w których brali udział z powodzeniem — doskonała Klausówna, dalej Sieńkowski. Reguła i Ziaja, którzy wykonali repertuar bogaty, o wielkiej skali trudności skoków (auerbachy. świdry, śruby, salta).

Publiczności 500 osób.
Źródło: Przegląd Sportowy nr 4 z 14 stycznia 1931