Mecz o puchar Ilustracji Wielkopolskiej.

"Kraków—Poznań 3:2 (0:0)." -

Kraków—Poznań 3:2 (0:0).

Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.1
Relacja z meczu w Ilustrowanym Kuryerze Codziennym cz.2
Poznań, 5 lipca. (Sł) Oczekiwany z dużem zainteresowaniem trzeci z rzędu mecz międzymiastowy przyniósł zwycięstwo drużynie grodu podwawelskiego. Kraków i tym razem udowodnił, że zasługuje na nazwę stolicy piłkarskiej Polski, skoro jego „drugi garnitur” (na pierwszym jak wiadomo, opiera się reprezentacja Polski w dzisiejszym meczu przeciw Łotwie), potrafił odnieść piękny sukces na ciężkim do zwycięstwa terenie poznańskim. Drużyna krakowska wystąpiła w składzie: Otfinowski (Cracovia), Zachemski (Cracovia), Bili (Garbarnia), Seichter (Cracovia), Wilczkiewicz (Garbarnia), Augustyn (Garbarnia), Riesner (Garbarnia), Maurer (Garbarnia), Lubowiecki (Wisła), Malczyk II (Cracovia), Bator (Garbarnia).

Poznań przeciwstawił następujący skład: Fontowicz (Warta), Kwintkiewicz I (Legja), Flieger (Warta), Kwintkiewicz II (Legja), Wojciechowski (Warta), Kryszkiewicz (Warta), Radojewski (Warta), Knioła (Warta), Scherfke II (Warta), Mikołajski (Olimpja), Graczyński (Warta).

Początek gry przyniósł przewagę Poznaniowi. Odrazu w szóstej minucie Otfinowski zawinił róg, odbijając centrę Radojewskiego. W 10 minucie Radojewski spowodował rzut karny. Knioła egzekwuje go, jednak strzela obok słupka. Rozstrzygnięcie sędziego było w tym wypadku nieco za surowe. Poznań lepiej rozwinął się w linji ataku, to też gra pozostaje w tej fazie gry przeważnie na terenie Krakowa, dając ustawiczne zatrudnienie w pierwszym rzędzie Otfinowskiemu oraz obrońcom. Atak Krakowa nie mógł się zrazu skonsolidować. Toteż sporadyczne przeboje nie są groźne dla Fontowicza, kończąc się na kombinacjach od prawego do lewego skrzydła. Pierwsza połowa gry, mimo dość znacznej przewagi Poznania kończy się bezbramkowo.

Po pauzie obraz gry zmienia się. Już w 8 minucie Malczyk zdobywa „prowadzenie" dla swych barw. W 9 minucie bomba Riesnera przechodzi obok słupka.

Gra ożywia się mimo gorąca. Akcja zmienia się błyskawicznie, przyczem Poznań dąży całą siłą do wyrównania. Udaje mu się to w 23 min. przez Kniołę, który wyzyskuje podanie Graczyńskiego i strzela ponad Otfinowskiego w górny róg siatki. Niedługo jednak stan ten utrzymuje się. gdyż w 27 min. Graczyński po dobiciu strzału Scherfkego strzela Otfinowskiemu drugą bramkę. Poznań prowadzi 2:1, cieszy się jednak tylko przez 3 minuty. Bator chwyta daleki wykop Billa i z przeboju lokuje piłkę obok Fontowicza w siatce poznańskiej. W 26 minucie ten sam gracz po ładnie przeprowadzonej akcji napadu Krakowa zdobywa zwycięską bramkę. Ostatnie minuty nie przynoszą już zmiany. W 40 minucie Fontowicz w podskoku do piłki zderzył się z Malczykiem i skontuzjonowany schodzi z boiska. Zastępuje go Kasprzyk.
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 186 z 8 lipca 1931