1938-06-19 zawody kolarskie eliminacje mistrzostw Polski

zawody kolarskie eliminacje mistrzostw Polski

Opis zawodów

"Kupczak bile rekord Polski i zwycięża w pierwszej eliminacji." -

Kupczak bile rekord Polski i zwycięża w pierwszej eliminacji.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
Aczkolwiek niedzielne zawody na torze KS. Cracovia były pierwszą eliminacją kolarskich mistrzostw Polski na 1000 m, to następne dwie eliminacje, a to w Kaliszu 24 lipca i w Łodzi 4 września nie zmienią chyba sytuacji na czele tabeli.

Kupczak Jest w rewelacyjnej formie, co najlepiej uwidocznił, uzyskując dwukrotnie czas lepszy od rekordu Polski Szamoty 12.2, poprawiając go o 1/10 sek. Ta wyższość Kupczaka wpłynęła niewątpliwie na absencją zawodników stołecznych, jak Puszą, Frączkowskiego, Klausa i Szpalerskiego, którzy wpięli nic ryzykować przegranej. Wprawdzie Warszawa chwilowo toru nie posiada, w lądom 4 jednak było rzeczą, że zawodnicy stołeczni trenują usilnie na asfaltowych szosach podwarszawskich, by utrzymać się w formie.
Rozgrywka zatem o mistrzostwo Polski rozegrała się między gospodarzami a Łodzią, która przysłała wcale dobrą, a nawet groźną ekipą. Najsłabszy w czwórce gości był były mistrz Polski Szmid. który skończył swoją karjerę w ćwierć finale. Niespodzianko sprawił młody Jędrzejowski ze „Zjednoczenia” z Łodzi, który poraź pierwszy w bież. roku startuje za licencją. Jest to zawodnik niezwykle szybki i nieustępliwy w demarażu Kupczakowi, jego drugie miejsce w eliminacji jest zupełnie zasłużone.
Ślązak Weber odpadł Już w przedbiegu i nie poprawił się w repesażu. Niespodziewanie dobrym sprinterem okazał się Wandor i gdyby nie jego upadek w półfinale, zająłby pewnie trzecie miejsce.
W sumie w pierwszej szóstce zawodników zaliczonych obecnie po wyścigu do drużyny narodowej, znalazło się trzech Krakowian i trzech Łodzian.
Zawody rozpoczęły się uroczystem podniesieniem flagi przez byłego mistrza Polski Szmida, poczem nastąpiło sześć spotkań dwójkowych, dwa repesaże, które wyłoniły ćwierćfinalistów.
Przedbiegi wygrali: Szmid (DTK Łódź) przed Frankowskim (KTK) 14 sek„ Kupczak przed Wcisło (C) 14.2. Dąbrowiecki (L) przed Weberem (IFC Śląsk) 13.2, Świątkowski(Zjedn. Łódź) przed Motyką (KTK) 14 sek.. Wójcik (Rapid Łódź) przed Wandorem (Cr) 13.2 oraz Jędrzejowski (Zjedn. Łódź) przed Janikiem (Cr) 13.4.
W pierwszym repesażu pokonał Frankowski Webera w 13.4 zaś Wandor Janika w 18 sek. w drugim.

W ćwierćfinałach Kupczak pokonał Świątkowskiego12.4, Wandor Dąbrowieckicgo w 13 sek.. Wójcik wyeliminował Szmida w 13 sek.. Jędrzejowski wygrał z Frankowskim w
Źródło: Ilustrowany Kuryer Codzienny nr 169 z 21 czerwca 1938