Opis zawodów

"Wandor zdobył mistrzostwo Polski w górskim wyścigu kolarskim w Wiśle." -

Wandor zdobył mistrzostwo Polski w górskim wyścigu kolarskim w Wiśle.

Relacja z meczu w dzienniku Ilustrowany Kuryer Codzienny
W niedziele odbył się w Wiśle na Śląsku Cieszyńskim II wyścig kolarski o mistrzostwa górskie Polski na dystansie 100 km, W wyciągu brali również udział kolarze a grupy niezależnych z zeszłorocznym mistrzem Polski Józefem Kaplakiem.

Na starcie na Kubalonce stanęło 28 najlepszych kolarzy z całej Polski, reprezentujących 13 klubów, z niewiadomego powodu nie stawili się, jak w roku ubiegłym kolarze Syren warszawakiej z Napierała, Starzyńskim i Michałkiem na czele.
Z 28 startujących 14tu zawodników nie ukończyło wyścigu, wycofując ale wskutek defektu, względnie wysepek, szczególnie na odcinku Kubalonki, gdzie były ostre wiraże, wymagające od kolarza umiejętnej jazdy. Ofiarą tego odcinka m. in. padł doskonały kolan warszawski Wiśniewski (Polonia).
Wyścig zakończył się sensacyjnem zwycięstwem kalarzy krakowskich, przyczem tytuł mistrza Polski zdobył Wandor (Cracovia) w czasie 3.20.03 godz., bijąc dawny rekord Polski o blisko 4 minuty, orał uzyskując lepszy czas od startującego w grupie niezależnych Kaplaka o 1.17 min. Wicemistrzostwo zdobył utalentowany Koper (Ursus Warszawa), zaś następne trzy miejsca zdobyli również kolarze krakowscy. Na usprawiedliwienie słabego czasu, uzyskanego przez Kaplaka nadmienić należy, iż prawie cały wyścig jechał sam na trasie.
Pierwsze okrążenie minęła cała grupa ra¬sem, jednak przy drygiem okrążeniu wysunęła się do przodu grupa silniejszych, pozostawiając w tyle słabszych zawodników. W trzeciem okrążeniu wysunęła się trójka kolarzy, a to Koper (Ursus), Wandor (Cracovia) Rurański (Ruch), Walka między nimi trwałą aż do 5-lego okrążenia, w którym Różański zrywa łańcuch i musi się z tej przyczyny wycofać z wyścigu. Wandor, będąc lepszym sprinterem od Kope¬ra rozpoczyna ucieczkę i w pięknym stylu przerywa taśmę jako zwycięzca.