1939-06-11 torowe mistrzostwa Polski

Z WikiPasy.pl - Encyklopedia KS Cracovia
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

torowe mistrzostwa PolskiOpis zawodów

"Udały start torowców Makkabi krakowskiej na mistrzostwach Polski" -
Nowy Dziennik

Udały start torowców Makkabi krakowskiej na mistrzostwach Polski

Relacja z meczu w dzienniku żydowskim Nowy Dziennik
W niedzielę odbył się w Krakowie wyścig kolarski o tytuł drużynowego mistrza Polski na torze. Poza klubami krakowskimi, Cracovią i Garbarnią, udział w zawodach wzięły Syrena z Warszawy, w skład której wchodzili sami mistrzowie Polski, jak Napierała, Micha lak, Starzyński i Stahl, oraz Zjednoczone z Łodzi z wicemistrzem Polski Jędrzejowskim.

W tak zaszczytnym gronie stanęła młoda drużyna torowa Makkabi, której pierwszy start był niezmiernie udany. Gdyby nie pechowe losowanie, zawodnicy Makkabi znaleźliby się w czwórce finałowej. Makkabi wylosowała bowiem przyszłego wicemistrza Cracovię, z którą zawiązała równą walkę, przegrywając z różnicą około 9 sekund. Gdy weźmiemy pod uwagę, iż w drużynie Cracovii wystąpili mistrz Polski Wandor, wicemistrz Dąbrowiecki, mistrz Krakowa Łazar i świetny dystansowiec Święszek, to nieznaczna porażka torowców Makkabi w jej pierwszym występie na mistrzostwach Polski z tak renomowanym przeciwnikiem, pozwala wróżyć na przyszłość kolarzom Makkabi jak najlepsze widoki.
Wielokrotny mistrz Polski Napierała z uznaniem podkreślił wartość drużyny Makkabi — która pod względem technicznym i taktycznym nie ustępowała nikomu na torze. Jej precyzyjne zmiany, opanowanie maszyny na wirażach, brawurowa i ofiarna jazda, były oklaskiwane, co jest najlepszym dowodem wartości drużyny, która wystąpiła w składzie: Herman I, Polland, Kurz i Święcicki.
W ramach tego wyścigu rozegrano równie wyścig o mistrzostwo Makkabi na torze. Wygrał Polland, przed Święcickim i Kurzem, który w ostatnim okrążeniu, zesunął się przy wyjeździe z wirażu.

Polland startował jeszcze po raz trzeci tego samego dnia w wyścigu australijskim, gdzie na 10 startujących zajął trzecie miejsce.
Źródło: Nowy Dziennik nr 161 wydanie wieczorne z 14 czerwca 1939